Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vytvoření skupiny, vhodné vytápění a osvětlení v OSB.

Dobrý den / Ahoj
Chtěl jsem se Vás optat na váš názor ohledně Gekončíka nočního.
Moje otázky:
Mám 4 gekončíky 0,4
0,1(a) NZ léto 2009, 60g, 20 cm
0,1(b) NZ 05-06/ 2010, 54g, 19 cm
0,1(c) NZ 05-06/ 2010, 56g, 20 cm
0,1(d) NZ 08/ 2011, 40g, 17 cm

Prozatím 0,1(a) je sama v terárku, 0,1 (b+c) jsou spolu a 0,1(d) je rovněž oddělena.
V současné době hodlám vyrobit OSB terárium 130 x 60 x 60 pro tuto skupinu. Chci se zeptat podle vašich zkušeností kdy mohu dát samice k sobě.
a+b+c si myslím že by vzhledem už mohli jej sdílet spolu vzhledem k váze a délce jedinců by nemuselo docházet k větším utokům krom vyřešení alfy skupiny.

Dále bych se chtěl zeptat ohledně vytápění a osvětlení.
Bodové vyhřívání bude přes bodovou žárovku.
Ale co se týká vyhřívání terária jako celku tak jsem přemíšlel koupit velký výhřevný kémen tak 15watt a umístit jej do výhřevné zóny, která by měla zabírat 1/3 plochy terária (40x50) a na něj by byla i namířená bodová žárovka.Přes den by se místo vyhřívalo (přírodně) od žárovky a věčer by sepnul kámen. Můžete mi nějáký větší doporučit? Nebo to není nejlepší nápad?

Přemýšlel jsem o těchto:
http://www.topnekameny.com/product/topnekameny/imi tace-piskovce/topny-kamen-15-watt-red-desert/11
http://eshop.farmapython.cz/vyhrevne-skalky-a-ukry ty/zoo-med-repticare-rock-heater

Další moje otázka je zda je vhodné umístit do terária rovněž kompaktní UV žárovky. Vzhledem k tomu, že je gekončík soumrační tvor to asi postrádá smysl. Ale rád bych jim dopřál, protože některé chovankyně se rády vyhřívají a šmejdí po terku a za dne. Přěmýšlel jsem o tom koupit dvě a umístit jednu do výhřevné zóny nad kámen a druhou umístit někam doprostěd. Špatný nápad nebo je lepší alternativa?

Produkty o kterých jsem přemýšlel:
http://eshop.farmapython.cz/kompaktni-zarovky/arca dia-natural-sunlight-compact-pro-plazy
http://eshop.farmapython.cz/kompaktni-zarovky/luck y-reptile-daylight-sun-compact

Předem děkuji za Vaše názory a podělení se o zkušenosti.

Já bych je naopak dala už všechny dohromady. Ten rozdíl ve velikosti není nijak markantní na to, aby to menší zvíře ohrožovaly. Akorát bych dbala na to, aby všechna zvířata dostatečně žrala. Ono totiž pak může být problém to poslední zvíře přidat, do již sestavené a zabydlené skupiny.

Co se týče zdroje tepla atd, tak eubli jsou strašně nenároční, stačí bodová žárovka z elektra za 40kč, nebo ten kámen nebo kabel. Co se týče teploty, tak teplý tak, aby se na něm dala udržet ruka. Uv žárovka je zbytečná. Ikdyž ono na takhle velkou nádrž a celkem velký počet zvířat by se možná vyplatilo dát ty žárovky 2. V noci je zbytečné až přímo nevhoné jim jakkoliv topit, jak už psala lacerta. Jinak teda co se týče nočních poklesů teplot, tak pokud se jedná o obyčejné gekončíky a ne nějaké vyšlechtěné mutace, tak obyčejní eubli zvládají v pohodě noční poklesy na 12-14°C.