Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá, nechce jíst

Zdravím,

mám problém s malou agamkou.

V sobotu jsem koupil agamu na burze. Má cca 15 cm a je ve skupince se 2 stejnými agamami. Terárium je 100 x 55 x 50. Je tam UV-B a A zářivka a 60 světlo. Mají pozadí s výstupky. V terárku je okolo 30 stupňů, v noci tak na 20. Krmím mikrosvrčky, dávám nějakou zeleninku.

Teď k problému. Nechce mi žrát. První den po burze snědla 1 cvrka, další den také jednoho, a teď 2 dny nic. Ani zeleninu. Zkoušel jsem jí dát i samostatně do menšího terárka, ale nepomohlo. Většinu času spí v rohu terárku u větrání. Když dávám cvrčka před ní zavře oči. Ostatní agamky jedí úplně v klidu.

Myslíte, že je to stresem nebo že by takhle malá agamka měla snahu se zimovat?

Prosím o rady, dělá mi to starosti.

Díky

Zimovani je nesmysl, pokud ma spravne podminky (jsou tady XY-krat popsane) a nezere, tak to muze byt jednak stresem (ZADNE brani do ruky!) nebo je to spatna koupe a mladeti neco je - s cimz obvykle nic nezmuzete. A opakuju to po X-te - nekupujte mensi nez 20cm. Ma to svuj duvod, v 20cm to uz ma obvykle nejake ty zasoby, ochotne to zere a v pohode zvladne nejaky stres z prevozu a prechodnou nezravost. Rozdil 15 - 20cm nevypada na pohled vyznamny, ale vyznamny JE.

Nechte ji v mensim terarku v klidu pri dostatecnem osvetleni a spravne teplote, a doufejte ze se chytne.

Když jsem já kupoval agamy(neměřili ani 10cm), tak mi jedna začala žrát až po cca týdnu, celý týden byla zalezlá taky nečinně v rohu a pomalu se rozkoukávala po novém prostředí, když konečně začala žrát, tak jsem je pro jistotu odčervil... teď už je mám 2 rokem a mají se čile k světu, rostou a žerou víc než dobře...:-)

Uznávám, že s velikostí jsem přestřelil, přeci jen to jsou dva roky... Nicméně jedna agama žrala hned, ta druhá vůbec, tak jsem kontaktoval chovatelku a poradil jsem se s ní... A proč prasárna s odčervením, hádej proč sem to asi tak udělal??? Jejich trus jsem odnesl na rozbor k veterináři a hádejte co v něm našel!? Podle rozboru mi dal příslušnou tabletku a o dva týdny později při dalším rozboru už měli agamky výsledky rozboru v pohodě... Stačí vám to takhle? Nebo máte problém ještě s něčím jiným???

přidám se do diskuze, ač na trošku jiné téma....ale taky agama,hledala jsem, jakou správnou vlhkost by agamy vousaté měly mít a samo našla....jenže jeden názor 20-45%, další názor 45-60% a taky 50-70% já sama agamy nemám, ale tohle poněkud široké spektrum názorů mně opravdu zarazilo....jak to tedy v praxi skutečně s vlhkostí nejvhodnější pro tento druh agam je?

No, je potřeba se řídit tím, že vousatice jsou zvířata ze suchých oblastí a tudíž vyšší vlhkost je na závadu. Takže terárium zařízené jako biotop suchých oblastí a vlhkost není potřeba měřit, většinou obvyklá bytová okolo 50% ;-) 70% dlouhodobě už je o dýchací potíže....

Ahoj. Mě teď přestala agama taky žrát.Šváby nechce a veme si nanejvíš moučňáka.Přestala žrát po přesunutí do nového terária (3 dny).Terárium mám zatím na zemi a okolo nám chodí psi.Ze psů nejspíš ve stresu nejsou,protože na sebe nalepený přes sklo a koukaj čučí na sebe :) . Aktivní je normálně. V terárku se zdržuje spíš na levé straně v 27°C.

díky .-) a při svlékání také nepotřebují více vlhkosti? takže by u nich neplatilo, že pokud se špatně svléká není to vždy o tom, že nemá dostatek vlhka? Abych upřesnila proč se ptám, kamarádka má dvě agamy, "chovatelka" umělkyně jim poradila samé "úžasnosti" takže agamy dost ve špatném stavu a krom jiného se jí teď jedna svlékla ale jenom hlavu .-( což se mi zdá divné, ale jak už jsem psala agamky nechovám....

Dobrý den Ráda bych poprosila o radu.Mám vybraného agamáčka a chtěla bych poprosit jestli by mi někdo poradil se potravou vím vše možné o živočišné ale i zelené potravě ale nikde jsem se nedočetla jestli agamy vousaté mohou jíst např. sušené krevety nebo mls pro želvy prosím poraďte--SPĚCHÁ předem děkuju veve :)

rozdelim odpoved do dvoch casti:
- krevety a ani nic podobne nie su sucastou ich prirodzeneho jedalnicka v prirode a preto by som im ich nedaval. Ak chcete susenu stravu, su susene cvrcky, susene sarancata, susene cervy, ... Mls pre zelvy bude znova nieco z rise morskych zivocichov.
- ak mu aj date susenu stravu, je mozne ze to nebude zrat z dovodu ze sa to nehybe. Niektore agamy su ochotnejsie zrat aj mrtvu/susenu korist, niektore zas vobec.

Moje odporucanie - jeden box, plata od vajec a kolonia dubii ktore nezapachaju, su tiche, nehrozi zamorenie, minimalny uhyn = idealna strava pre agamu.