Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problem s kladenim

Ahoj, chci se zeptat. V pondeli rano jsme nasli 4 vejce, nakladla je v noci. Avsak dalsi uz nenakladla. Nezere, je vycerpana.Bojim se, ze nevyklade, ani nehrabe, jen lezi.Hrabala pred 2 tydny. Budou ji skoro 2 roky a je to jeji prvni snuska.
Vejce jsou na ni hodne viditelne, ma vsude boule. Existuje nejaky zpusob, jak ji pomoci? Kladiste ma vlhke a vyhrivane.
Dekuji za rady

Pokud je apatická a už jen leží, tak je to průser. Takže s ní k veterináři, ale co nejrychleji...Pokud ovšem už není pozdě. Měli jste to řešit už před 2dněma. POkud nevyklade do 1 dne, nezahrabe kladiště a nezačne žrát (tj. fyziologický průběh kladení), tak je nutné to řešit okamžitě a ne čekat, až to zvíře začne jít do háje...

To pití je normální, když má problém, tak má i žízeň. Samce okamžitě oddělte, ať má pak holka klid...vlastně jste ho měl oddělit už před snůžkou, aby ji neotravoval. Ona někdy jenom přítomnost samce (pokud ji prudí) holku vystresuje na tolik, že snůžku zadrží. Veterináře v okolí KV neznám, ale teraristů je tam dost, zkuste pohledat a snad se tu někdo ještě ozve a doporučí. Každopádně to je potřeba řešit rychle.

Prakticky ve všech větších městech jsou veteriny s nonstop službou pro akutní případy. Nevim odkud jsi, ale dneska není takový problém někam dovézt zvíře na ošetření ani o víkendu, ikdyž člověk bydlí na dohled od prdele světa. Jen člověk musí projevit trochu snahy.

Jak už psal Danio- je to tvoje zvíře a tvoje věc, jak s nim naložíš, ale rozhodně to vůči tomu zvířeti není fér ani humánní, ho nechat dojít do stavu, kdy bude na nějakou pomoc pozdě (pokud už teda neni teďka).

To ona sama už nevyklade, buď ještě může dostat provokovačku oxytocinu, pokud je dost silná, a nebo se to bude muset vyřešit operativně (což se tak bude muset vyřešit stejně, pokud nepomůže injekce). To je na zvážení veterináře, kterej ji uvidí. Ale v pondělí bude pozdě, ono už teď je celkem pozdě. Zadržená snůžka se musí řešit co nejdřív, dokud je zvíře ještě v kondici a má tudíž šanci se z toho dostat.

problem je s tim, ze jediny veterinar zabyvajici se plazy dela od pondeli do patka. Ted se mi ho podarilo sehnat, musel kolegovi pejskarovi pres telefon popsat co ma delat, uz ma v sobe 3 injekce, oxytocin, vapnik a neco.
O par stovek mi vazne nejde!!! Ale bohuzel ne vzdy je moznost.....takze se prosim zdrz blbych komentaru!

Na veterináře bych se vykašlal, stejně vám nepomůže, max si vyzvednout oxytocin a sám aplikovat. Dejte jí do velikého neprůhledného boxu s vrstvou hlíny s pískem a nechte jí v tom zavřenou.

To je s prominutím blbost. Tohle je leguán, ne chameleon. Když ji zavře do něčeho, kde to nezná a bude ve tmě, tak se akorát stresne. Tytéž principy, co fungujou na chamíky se nedaj používat na leguány. Ona ze sebe potřebuje dostat ty vejce a stejně je už nebude snášet ani do nory, ani do kladiště, protože přirozený průběh kladení byl dávno přerušený. Pokud má průchodné vejcovody a to zadržení snůšky nevyvolalo třeba šprajclé nepravidelné nebo veliké vejce, tak by to po injekcích měla ze sebe vysypat. Většinou to vytrousej volně po terárku. Chce to je nechat v terárku v klidu a trochu jim zvednout teplotu, i na noc. Pokud se nic nebude dít, nebo nevysype všechno, tak je pak jediným řešením operace.

Lukáši, já tu nepíšu nějaké své dohady. Buďto něco vim a napíšu to, nebo nevim a nenapíšu. Protože nebudu tady někomu radit blbosti. Iguany jsem několikrát odchovala a měla jsem u samice také problém se snůškou, takže jsem to řešila po známých, co je odchovali také. V době, kdy se ještěři léčili v mražáku. Takže krom kýžené infomace, co s tim jsem se dozvěděla i to, co s tim nedělat ;-)

Nic jinýho než chirurgický zákrok od specialisty tady nepomůže. Zkušenosti s tím mám a ne malé.

blbost je podle mne běžet se zadrženou snůškou u lega k vetemu přes psy..

blbost je podle mne běžet s jakýmkoliv plazem k vetemu přes psy.. ten ti to zvíře klidně zabije i když by mu měl zastřihnout drápky (ilustračně řečeno).

On ani veterinář přez plazy není 100% záruka, že to zvíře nezabije. Když jsem začínala s teraristikou, tak nebyli vůbec žádní odborníci přez plazy. Ale většinou i kočkopejskař zvládne píchnout oxytocin a vápník, což je lepší než nedělat nic a čekat, až se to ještě zhorší. Pokud na něj ovšem není pozdě, nebo tam není nějaká překážka. Každopádně to majitel měl řešit už v úterý, když holka nevykladla od pondělka zbytek (kdy ještě navíc ordinoval vet přez plazy), ne až v pátek večer.

U pejskare jsem byla proto, ze jsem mluvila s vetem pres plazy, kterej neordinuje a odkazal me na tohoto kolegu s kterym se on domluvil.

Však to je v pořádku.

světla jí samozřejmě nech přez den normálně rozsvícená. Už něco po té první injekci snesla? Nešla by sem vložit aktuální fotka té samice? Další injekce se dává podle okolností.

ještě vypadá v celkem dobré kondici, ale nejsou jí vidět oči, v jakém je má stavu. Kdyby jí začaly zapadat, tak je to průser. Ještě bych jí dala dávku oxytocinu a vápníku, sílu by mít ještě měla.

Kdyžtak dej sem fotku její hlavy a vyfoť to kladiště. Mělo by mít nízký strop, aby se dotýkala hřbetem deklu a připojenou noru. teplotu okolo 28°C.

leguanku mam doma rok a pul, kdyz jsem ji kupovala, majitel tvrdil, ze ji je 9 mesicu. Velikostne jsem ji tipovala na min, proto rikam, ze ji budou 2 roky a ne 2,5. Pohlavni dospelost by mela byt mezi 2-3 rokem, poridila jsem velike terarko, proto jsem je dala se samcem uz k sobe.

klidně může být, po 2 letech už může být první (většinou neoplozená) snůška, ale je to pro samici hodně rizikové. Jednak ještě není dostatečně narostlá, navíc ty první neoplozené snůšky mívají defekty jako jsou velká nebo nepravidelná vejce atd, které samici dělají potíže při kladení.

Jednemu znamemu dostala vajíčka zo seba po niekolkych tyždňoch.Len neviem,či po jednej alebo 2 injekciách.Už bol dosť zufalý ,ale zvladla to a teraz je samica v pohode.Tento rok sa mu už párila.
Samici treba zabezpečiť kľud,dostatok vody, kladisko - ale nie budovať ho na poslednú chvíľu.
Aj nepatrne vyrušenie u niektorych samíc stačí a je problém,so zadržanou znáškou.V tomto prípade je nadmerná pozornosť a zvedavosť chovateľa nebezpečná.
Samicu určite neprenašať,nešpekulovať so svetlami,nechať jej stabilné podmienky.Načo je bude v noci svetlo,ked je naučena spať?Ak je kladisko vyhrievané,ostane v nom kludne spať alebo hrabe a hrabe a hrabe...potom chvilu straži.
Vek ti nikto presne nepovie,pokial nema svoj odchov.Aj 15 cm lego v tele môže mat par rokov.
Pohlavne dospievaju v 18 mesiacoch a viac.
Tie moje sú našťastie flegmošky a ked vidim,že znašaju,tak do terka ani nelozím.Trocha smradu a hovienok ma za 2 dni nezabije a ani leguány.:-D

Jednemu znamemu dostala vajíčka zo seba po niekolkych tyždňoch

To je asi celkem zázračnej leguán. Páč většina samic po zadržené snůžce jde brzy do kytek. S tím vším ostatním souhlas- udělat dopředu vyhovující kladiště a nechat uplně v klidu. Akorát to světlo je fakt lepší nechat svítit, když takhle na večer dostala injekci. Mně se to hodně osvědčilo- to zvíře je naopak míň ve stresu, když vidí. A potřebuje hodně tepla.

U zelených legů jsem měla se snůškou problém jen jednou, ale třeba u Ctenosaur už moc x. Páč u čerstvě importovaných vysokobřezích holek z legálních importů jsou s ní problémy ve většině případů.

Tak to je dost málo.Mi říkaly že jakákoli operace nejde pod 5000kč.Ještě jsem se chtrěl zeptat jak jsi poznala že to na ní jde?Ten muj lemrouch je krapet tlustší a málo žere,jinak se chová docela normálně.Jenom se změnilo to,že pořád leží dole na podlaze terka a rozplácne na něm břicho.Neviděl jsem žádné stahy ani křeče,nebo že by se pokoušela zvednout zadek.Je tu někdo kdo by to celé posal trochu podrobněji?Udělal jsem pro jistotu kladiště a dal tam písek s rašelinou a pod to topný kavbel.Tak se jí tam líbí,ale krom toho že se tam vy.rala,se nic neděje.Jsem napnutý jak špagát co se bude dít a sleduju jí co kolem projdu.
To že je často dole na kachličkách jsem připisoval tomu,že jsem do terka přidal halogen,a že je nahře horko,ale pak mi to přišlo podezřelé.6ádné jiné výkyvy v chování jsem nezaznamenal a hrabat se taky nepokouší.Tak bych prosil o radu.