co do malého akvária?
Mám 3 malá akvária 25cm délka, 20cm výška a 20 cm hloubka. A v budoucnu bych je chtěl nějak využít. Jen pro inspiraci se chci zeptat jaké zvířátko by bylo do tak malého prostoru vhodné?
Díky za názory a rady.
Mám 3 malá akvária 25cm délka, 20cm výška a 20 cm hloubka. A v budoucnu bych je chtěl nějak využít. Jen pro inspiraci se chci zeptat jaké zvířátko by bylo do tak malého prostoru vhodné?
Díky za názory a rady.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Hele, musíš vědět sám co se ti líbí, do takhle malého akvária byste mohl dát třeba rybku druhu Betta, a pokud máte i filtraci, mohl by jste tam špoupnout třeba neonky, gutty, platty atd..
Na Betty pozor ! Do každého akvária jen 1, jsou to agresivní ryby ale jsou nenáročné na chov, nepotřebují ani filtraci ..
No původně jsem v nich právě bojovnice choval, spíš jsem myslel něco jiného než rybky.
Tak třeba hlodavce ? Nevím jestli do toho narvete nějakého ještěra ...
Tak tam dej krevety.
co nějakej pavouček nebo štír? na ještěrky to vhodné není, špatně by se řešilo osvětlení, které by zabralo celé terárium.
Z ostatních zvířat mě už napadá jen rohatka, kde nebudete mít starosti s uzavření akvária a v takovém případě by se dalo řešit i osvětlení.
přemýšlel jsem jestli štíra nebo nějakého menšího kraba. No a pro rohatku není to trošku malé?
štíra ne, ten se chová ve skupinkách a bylo by to málo pro skupinu
Zdaleka ne všichni štíři se chovají ve skupinách. U spousty druhů je běžný kanibalismus a proto se chovají odděleně po jednom. Z některých malých snášenlivých druhů by jste tam mohl klidně mít třeba i pár.
No a jaký druh bych tam mohl mít jako pár?
Základní druhy které se u nás chovají (jsou nejčastější) jsou Heterometrus longimanus,Hadrurus arizonensis a zejména pak Pandinus imperator a ty to druhy jsou dost sociální. Kanibalismus se projevuje pokud k jedincí který je dospělí dáš třeba mladě...... ke svému žití potřebují "partnera" třeba kvůli svlékaní kdy svlékaného jedince chrání skupina atd. Dale je to dobré pro chov protože štír se cítí v bezpečí a loví.... Pokud je budeš chovat samostatně muže dojít k uhynu jedince. Třeba u pandinuse je ideální "konfigurace" takováto 1 samec a 2-3 samice. Jen v extrémních případech se chovají odděleně většinou jde o druhy které jsou nebezpečné člověku Leiurus quinquestriatus,Tityus bahiensis,Hemiscorpius lepturus ..... Ty to štíří jsou docela agresivní a kanibalisticky. Pokud chceš chovat štíry bylo by lepší mít o něco větší terárium, ale dalo by se to chovat i v tomhle (ale jsou to extrémní podmínky na takového živočicha). Na chov po jednom je dobrý tento druh Caraboctonus keyserlingi(v dospělostí se projevuje vzácně i kanibalismus!!),Grosphus flavopiceus,Grosphus madagascariensis, jsou docela malí(4-7cm) a docela klidný a dají se chovat i samostatně.
Rozhodně si nemyslím, že Hadrurus arizonensis patří k nejčastěji chovaným druhům u nás.
U nás se H. arizonensis zas tolik nechová a k těm nejběžnějším rozhodně nepatří. stejně tak H. longimatus ( chovají se spíš spinifer a petersi). Většina druhů pro spokojený život skupinu nepotřebuje a není problém je chovat samostatně.
Přesně tak.
Příteli drahý...specializuji se téměř výhradně na štíry (Buthidae)a pár už mi jich prošlo pod rukama. Bohužel s tebou nemůžu souhlasit, že se chovají odděleně jen v extrémních případech. Osobně se snažím veškeré mláďata, pokud nejde o úplně běžné druhy, chovat odděleně. Dohromady je dávám až po dosažení dospělosti. Eliminuje se tím riziko kanibalismu i u sociálnějších druhů, kdy si občas rádi pochutnají na čerstvě svlečeném jedinci. U pouštních a polopouštních druhů je riziko kanibalismu vyšší. Dále bych zmínil Tvé odhadování velikostí štírů rodu Grosphus. Uvádíš, že "jsou docela malí (4 - 7cm)". Viděl jsi dospělé jedince např. Grosphus flavopiceus nebo G. grandidieri? V mém chovu má prvně zmíněný druh v průměru 7cm a druhý přes 10cm, což zrovna drobci nejsou, ba naopak patří ke středně velkým druhům. Mimochodem G. grandidieri jsou dost plašani a relativně agresivní. Ale to jen tak na okraj.
Teď k tématu. Uvedené rozměry budou dostačující pro řadu druhů štírů. Z této řady bych vyzdvihl opravdu nenáročný druh, který se dá chovat ve skupinách a je běžně sehnatelný. Tímto druhem je Tityus ecuadorensis. Ovšem pokud se zadavatel rozhodne pro štíry, měl by mít na paměti riziko útěku chovanců. Tzn. mít sice dobře větranou ubikaci, ale zároveň dobře zabezpečenou a uzavíratelnou pro již zmíněný případ úniku. Také by bylo vhodné si co nejvíce načíst o chovu a manipulaci s těmito krásnými zvířaty.
Kamarádíčku tak asi takhle
1. Přečti si znovu příspěvek(psal jsem že mladý mohou sežrat a navíc když si tak zkušený chovatel tak víš že mladý se dávají pryč i se samicí od skupiny když pak slezou ze samice tak i samice se dává pryč, to ví každý chovatel štíru!!)
Mezi mi první patřil pandinus a H.arizonensis pokud tedy nejsou rozšíření tak se omlouvám ale všichni mojí známi chovají pravě tyto druhy.
2. G.madagascariensis,G.flavopiceus....tyto druhy se vyznačují velikostí kolem 4-7cm, pokud máš v chovu jedince kteří mají 10cm není to nic výjmečné a ani normální, měl by si jako chovatel vědět že každý jedinec nemusí odpovídat profilu asi jako dobrý příklad zde uvedu (sry že to není přímo téma) že hroznýš královsky má mít správně do 2 metru a běžní chovanci mohou (i u nás) mít 2,5 až 3 metry(to je odchylka co).
3.Doporučit někomu kdo s chovem začíná Tityus ecuadorensis..... Tak to je dost silná káva to si mu mohl taky doporučit
T.bahiensis,L.quinquestriatus.... Rozhodně to není dobrý typ pro začátek.
4.Navíc jsem mluvil o G.flavopiceuso a ne o G.grandidieri tak nevím co ho tu rozebíráš jediný co mají společné je druh ale nejedna se o stejný podruh.
Zdravím Acida,
Ad. 1 - nikde jsem nepsal, že mladé odděluju od samice dokud sami neslezou.
Ad. 2 - Dle knihy SCORPIONS OF THE WORLD, /N.A.P Editions, 2010/, (Roland Stockmann, Eric Ythier), zrovna tebou zmíněné G.madagascariensis a G. flavopiceus, první zmíněný víc než 6cm, druhý zmíněný víc než 9cm. Mimochodem štír (bezobratlý) není plaz (obratlovec), proto se spolu nedají velikostní odchylky od normy porovnávat. Ba naopak všeobecně platí, že pokud se štírům nabídnou optimální podmínky a chov probíhá při vyšších teplotách, porostou rychleji, dříve dospějí, nicméně budou menší velikosti.
A ano...u druhu G.grandidieri v mém chovu mají adultní jedinci kolem těch 10cm....a je to zcela normální. :)
Ad. 3 - Doporučil jsem jej na základě velikosti ubikace udávané zadavatelem a jeho nenáročností. A když si dáš do souvislosti následující věty, zjistíš, že jej zároveň upozorňuji, že by si měl v případě zájmu něco nastudovat o chovu, zabezpečení proti úniku chovanců i manipulaci.
Ad. 4 - G. grandidieri jsem zmínil proto, že patří do stejného rodu. Všechny druhy patřící do tohoto rodu mají společné určité znaky, žejo...Mimochodem rod a druh je něco jiného než druh a poddruh ;)
Nemám v úmyslu svými příspěvky kohokoliv urazit, případně se nad kohokoliv povyšovat. Snažím se jen upozornit na nepřesnosti v tématech, o které se zajímám a jsou mi blízká. Pokud to tak vyznělo, pak se omlouvám. Není smyslem se na fóru napadat a urážet, jsme přeci kolegové, které spojuje stejný zájem.
Take zdravím
Ne v pohodě mě si neurazil, já si rad vyměním názory, je to prospěšné a snad se něco přiučíme
1. Tím plazem jsem chtěl poukázat na to že každý jedinec i když jsou úplně stejní jsou unikátní (žádný není stejný velikostně)
2.Doopravdy tyto škorpioni dorůstají kolem 7cm, pokud je větší jde o podmínky chovu,kniha SCORPIONS OF THE WORLD má většinou udaje pravě s chovu a nikoliv divokých jedinců.
3. "odděluju" to jsem reagoval na tvou poznámku že se mladí požírají, pokud je chováš od úplného začátku ve skupině ta si na sebe zvyknou a není pak problém je chovat ve skupině (ale u par druhu to neplatí) pokud se projeví kanibalismus tak většinou jde o problém který vytvořil chovatel (velikostí štíru,místo,ukryty,jídlo...).
4. Co se tyká skupin dam příklad začínal jsem s pandiusem když byl sám tak jsem postřehl takové divné chovaní při lovu a svleku...když jsem pak měl skupinu 9 jedinců tak byli více v "pohodě" když při svleku se skupina chránila, lov byl také mnohem lepší....
5. Fakt si nemyslím že je dobrý typ na začátek chovat Tityus ecuadorensis a jemu podobné, fakt bych spíše doporučil
P. imperator,C.keyserlingi,G.flavopiceus,G.madagascar iensis,H.spinifer..... protože si myslím že čtení neudělá z nikoho chovatele (teorie je sice pěkná ale zkušenost to nenahradí)
tak Chovu ZDAR
u štíra je nutné počítat s tím, že bude většinu času zalezlý.
Já mám rohatku ve starím akvárku 45*25*25 (d*š*v) a když už se jednou za týdne přemíští z "ďůlku" tak jen o pár cm vedle
to je sice pravda, ale pokud si koupíte štíra ve zverimexu, kde je půl roku a víc sám, tak z zvlastní zkušenosti doporučuji už jen oddělený chov. Zpětná asociace u imperátorů u mě nedopadla dobře
Musí se k sobě dávat jen štíři stejné velikosti, dobře krmit, dát víc úkrytů a měli by si na sebe zvyknout, samozřejmě jsou i výjimky.
vím, ale asi ti moji byli výjmeční :D překmril jsem je, dal do prostorného terárka s víc ukryty než je pro dva štíry zapotřebí a stejně to neklaplo.
No nejvíc by se mi asi líbila rohatka. Ale bojím se toho malého prostoru.
do 5 cm v průměru bude aktivní a lovit i naháněním kořisti, ale pozděj si raděj počká až něco poleze kolem. c. crawnelli by dle mě nemělo v takovém terárku nic chybět
No malé rohatce tam snad nic chvbět nebude, ale pro dospělou je to malé - vemte si, že ta žába vyroste běžně i v zajetí nějakých 12 až 15 cm. Jistěže pak už moc aktivní není, ale nějaký ten prostor přece jen potřebuje.
Máš pravdu když je zvyklí žit pak sám tak je pak agresivní jedince kteří jsou nový, ale když už začínám s chovem tak vetšinou už se skupinou. A pozor nekupujte zvěř ze zverimexu většinou tam jsou v ubohých podmínkách a podavači(nikoliv prodavači) vám většinou k těm zvi. nic neřeknou, kupujte to od chovatelů kteří vám dokáži poradit!!!
koupi zvířat ve zverimex se vyhýbám, ale v mém připadě šlo o pandinus cavimanus kteří se sháněj těžko.
No pokud by si se nebal můžeš tam mít sklípkana
no sklípkana bych tam asi nechtěl pavouci nepatří mezi moji top 10 ,,mazlíčků" :D
Neviem, možno sa mýlim, ale nedala by sa tam chovať aj napr. skupina 1,2 mus minutoides?
Já osobně bych šel s dobou a do malého akvária bych umístil agamu vousatou. A samozřejmě bych jí tam dal i nějaký GLOGLOGLO, aby se měla dobře.
H.
Ak to bolo na mňa, tak to bol len návrh a ak sa mýlim, tak si tú chybu nemám problém priznať... Ak to na mňa nebolo, tak prosím môj príspevok ignorujte...
Na tebe ne ty máš příspěvek dobrý.
OK
Nebolo - ignoruji.
do tak maleho akvárka tak leguána zeleného ,nebo puff: