Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Testudo horsfieldii - uhyn na sepsu pri/po zimovani

Dobry den, velmi pekne poprosim hlavne "stepkarov" o radu. Minuly rok som uz pocas zimovania a tento rok po odzimovani prisla kazdorocne o tri zvierata. Vysledky pitvy - sepsa. Myslim si ze mam pre korytnacky vytvorene velmi dobre podmienky a do ich zivota okrem krmenia a prenesenia na zimovisko relativne nezasahujem takze nevidim dovod na takeho mnozstva uhynov. Podmienky chovu - zvierata maju vybeh v zahrade 1,5x metre, budu z OSB dosiek (nezateplenu so spodkom), su krmene len zelenou stravou (pupava, datelina, obcas cinska kapusta). Okolo septembra-oktobra same prestavaju zrat a zacinaju sa zahrabavat, prenasam ich do zimoviska (presklena chladiaca vitrina s nastavitelnou teplotou) ked je cca 5 stupnov, teplota v zimovisku 3-8 stupnov. Minuly rok po uhyne zial chovnych zvierat s diagnozou sepsa z dovodu plneho traviaceho traktu som sa rozhodla do procesu zimovania zasiahnut nakolko uz neverim tomu ze si korytnacky najlepsie poradia same, v oktobri som kazdu 2x okupala vo vode podobnej teplote prostredia cize bola dost studena, niektore sa vyprazdnili, niektore nie a so spokojnym pocitom som ich nechala zahrabat sa a preniesla do zimoviska. Zimovanie prezili vsetky, zial jedna po druhej mi hynuli po odzimovani. Zimujem v bedniach z OSB dosiek naplnenych zeminou (do ktorej sa zahrabali) a von som ich vyniesla do vonkajsej budy vratane zeminy v ktorej zimovali zaciatkom marca, pricom som ich este cca vyse tyzdna kym sa pomaly nezobudia ani nepustala von kvoli vrtkavemu marcovemu slniecku ktore obcas dost teplo zasvietilo. Ja uz fakt neviem kde robim problem, prosim o radu lebo mam sto chuti sa na vsetko vykaslat... Dakujem!!!

no ono je to tak, že teploty se dlouho držely okolo těch 10 stupňů a v noci klesaly na nulu - taky je důležité jak kde, u nás takto, jinak ze zimoviště je beru sice domů, ale mám je v nejchladnější místnosti v bytě, kde v noci je okolo 5ti stupňů, takže žádná vyhřátá místnost .-) přes den je tam cca 18 a dopřeji jim výhřev u lampy...ale to už je mimo...takže když se teploty drží přes den okolo 10ti stupňů jdou ven - řešila jsem to mimo jiné s želvaři na burze a i v emailech, všichni máme želvy venku a všichni nyní trneme, protože opravdu je momentálně lepší je nechat i při těch -5ti venku, než je totálně rozhodit tím, že je vezmeme domů ( navíc ti, co jich mají hodně ani nemají kam je dát, jedině zpátky do zimovišť) takže vyčkáváme.....pokud by teploty měly ještě klesat( což všichni doufáme, že ne) tak musí do přívětivějších podmínek, ale zatím jsou venku, na aklimatizeci měly zhruba měsíc, což je docela dostačující doba. Takže pokud by bylo venku jako je nyní, vyčkala bych a ven bych je nedávala, ale denně je kontroluji a zatím vypadají v pohodě - pozor na věk želv! Ty malé jsou doma i ty větší, ty půjdou až později - tak nějak jak psal někdo tady ( omlouvám se, jsem děsná na jména :-) )v tom květnu, protože želvy do cca 5ti let snášet stejně nebudou tudíž není kam spěchat .-)většinou dospívají i déle, však víme .-)na mladé a malé želvy je zbytečné výrazně spěchat