Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem gekon turecky

dobry den
uvazuji o koupi gekona tureckeho prý je dobry na zacatek
ale nemam zrovna velky byt a mam lehke spani
a tak se chci zeptat jestly gekon potrebuje svitit v noci nebo na noc vyhrivny kamen
a jestli v noci dela nejaké zvuky?
dekuji za odpoved.

Väčšinou sa v súčasnosti dajú zohnať odchytové jedince, takže z tohto hľadiska určite nie je vhodný na začiatok (riziko zaparazitenia, ťažšie privykanie na podmienky v teráriu,...). Z gekónov podobnej veľkosti je vhodnejší napr. Lepidodactylus lugubris, prípadne trochu väčší Oedura monilis - tam je takmer 100%-ná istota, že sú odchovové a tým pádom navyknuté na teráriové podmienky.

K svieteniu: samozrejme cez noc kvôli ohrevu nesvietiť :). Oni síce voľne žijúce sú často synantropné a v noci sa zdržiavajú aj pri svietiacich lampách (kvôli hmyzu, čo je svetlom privábený), ale v princípe sú súmračné a nočné a teda prispôsobené na aktivitu v tme noci.

ešte pozn. každopádne na začiatok nie je dobré kupovať malé mláďatá, hlavne kvôli obtiažnejšiemu kŕmeniu a manipulácii. Radšej za vyššiu cenu kúpiť odrastené kusy (v dobrom zdravotnom stave), býva s nimi menej problémov.