Gekončík noční
Dobrej chci poradit jaká by byla nejlepší podestýlka pro gekončíka nočního? Děkuji za všechny názory.
Dobrej chci poradit jaká by byla nejlepší podestýlka pro gekončíka nočního? Děkuji za všechny názory.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Názory se různí a gekončíci se chovají na všem možném, ale mně se osvědčila klasika - písek. Nikdy jsem s tím neměla problém. Používám dospod písek tvarovatelný s jílem, který vytvoří pevné podloží (asi 2 cm), na něj pak dávám jen asi 1 cm silnou vrstvu klasického říčního písku. Důležité je, aby byl písek dobře propraný a zbavený prachu! V kladišti samozřejmě už musejí mít silnou vrstvu něčeho, do čeho můžou hrabat vajíčka.
Mě nebylo doporučeno dávat písek že se prej ucpou tak scháním rady o jiných podestýlkách.
to je jedna z věcí kterou každá říká ale ještě nikdo neviděl že by se stala stejně tak jako ucpání lignocelem proto, že je vláknitý..
Tak fotky ruznych mrtvolek ucpanych lignocelem tady nekde na poradne najit jdou... S piskem jsme nikdy problemy nemeli, mame obycejny "do detskych hrist" i u gekonciku, ale lignocel je zlo.
Nám se to stalo , máme ucpanou gekončici pískem a jedeme za chvíly na veterinu , budto klistýr nebo uspání :(
Že jsi ještě neviděla zvíře ucpaný lignocelem (nebo pískem) neznamená, že by se to nestávalo. Stačí si trochu pohledat na googlu a nebo i tady na poradně. Například tady .
já mám písek/lignocel 2/1 a také spokojenost..
Vždy se řídim tim, na čem žijí v přírodě, takže to míchám.. ale tim nechci říct že nemůžou prospívat na písku, oni jsou opravdu nenároční
Neexistuje ani jeden druh, kterej by v přírodě žil na lignocelu....
Obzvlášť chudák Eublephár. V Afghánistánu, Pákistánu a Indii je toho lignocelu opravdu tuny no...
z hlediska funkčního se zde bavíme o "zemině" (takže lignocel, hrabanka, rašelina apod..) VS písek.. takže tvá poznámka není na místě
Ale je na místě...Rašelina a písek ve vhodném poměru s trochou štěrku atd. klidně, ale lignocel prostě ne...důvody viz. výše...
Jak jsem psala, moje poznámka byla čistě k tomu, že je písek třeba něčím zemitým namíchat, protože na čistém nežijí...
To je vše co jsem tím myslela. Jestli si toho názoru že si myslím, že je v pákistánu lignocel, tak nevím, co si o tobě myslet...
A znovu podotýkám, že tvá poznámka není na místě, protože gekončíci na lignocelu prospívají.
Po několikáté: namíchat ano, s lignocelem ne! Prospívají možná Vám a ještě je otázkou jak dlouho a jak je chováte. Obecně jsou zkušenosti chovatelů s použitím lignocelu u plazů záporné, takže nevím, co by mělo být na mé poznámce nemístného.
Z tohoto Vašeho příspěvku vyplývalo, že dle Vás na lignocelu žijí i v přírodě...
takže váš důvod je, že "Obecně jsou zkušenosti chovatelů s použitím lignocelu u plazů záporné"? pěkné..
Na lignocelu mám mnoho chovanců a za ta léta co plazíky dělám, problém ani jeden. Nejsem nějaký amatér, co má doma 2 gekončíky..
Já nechci tuto debatu dál rozšiřovat. hlavně proto, že hodně lidí nemá zkušenosti s lignocelem - nedávají ho proto, že "jedna paní povídala".. a v konečném důsledku to není nijak jinak, než jak psala Lyncha.. že ucpávání a podobné problémy ze substrátu přímo nevyplývají..
Ne, můj důvod je, že jsem viděl již několik zvířat, která byla vevnitř nacpaná lignocelem. U rašeliny, rašeliníku a dalších sem zatím tu možnost neměl.
Ja jsem lignocel nepouzil nikdy a verim ze jde delat teraristika bez toho.. Take si mile rad necham poradit od ZKUSENYCH kolegu, co s tim problem meli.. Aurifer uz o tom zde na TP psala, taky JaBula uz neco zvirat odpitvala napchanych lignem, takze to mi staci abych se mu vyhnul obloukem.. V dnesni dobe kdy je substratu tolik k mani.. A naprosty souhlas s kolegy vyse, ze v zemich vyskytu toho ligna moc nebude..
já prostě s lignocelem nemám negativní zkušenosti.. možná je to tím že zvířata krmím z pinzety, abych měla přehled..
Nicméně s tím capslockem šetři.. rozhodně nepochybuji že je tu přehršel zkušených chovatelů, ale na druhou stranu neznáš mě.. a podle toho že mám nějaká zvířata na lignocelu si těžko uděláš obrázek..
Ne možná, určitě...
Někdy ani to nepomůže, gekončíci docela rádi ochutnávají a to i substrát. Za mě lignocel nebrat v žádném případě. A já osobně bych nedala ani jemný písek. Písek z dětského hřiště by už mohl být o něco bezpečnější.
Já osobně používám Mikeše. Sice na něj v přírodě taky nenarazí , ale zato je bezpečný, protože se jim v žaludku rozloží a svou šedou barvou a strukturou v terárku i moc pěkně vypadá.
taky ho občas používám ,ale i míchaný s tím jemným pískem
tady jsou divný lidi nevím jaký solidní chovatel se takto chová - že si neodpustí šťavnatou poznámku na konec konverzace, aby uspokojil své ego...
Ale ježiši, tady nejde o poznámku nakonec a už vůbec o moje ego...tady jde o to, aby jste pochopila, proč jste třeba ty problémy doposud neměla...člověk, který s gekončíkem začíná je nemusí krmit z pinzety a pak se riziko kvůli lignocelu zvyšuje...koneckonců máte podobné příspěvky i od jiných chovatelů...
Taky jsem se někde dočetl že je dobrý mikeš(podestýlka pro kočky) a nebo taky štěpky.
funkci podestýlky to splňuje ale pro zvířátka je to abslutně nepřirozené.. hlavně mikeš a štěpky ti budou pod miskou s vodou plesnivět..
aha tak děkuji
Když jsem s gekončíky začínala, taky jsem pročítala všechny možné diskuse o gekončících a vyšlo mi z toho, že ucpání může nastat prakticky po čemkoli, takže z toho hlediska je fuk, jestli je tam písek nebo ne. A dále - nakonec se zdá, že ono ucpání má spíš jiné průvodní příčiny, jako třeba nedostatek minerálů, jiná onemocnění, např. parazity, nebo infekce atd. Chovatel, od kterého jsem si brala svoji chovnou skupinu, je taky choval na písku a má každoročně zhruba 500 mláďat, takže bych řekla, že je to už dostatečně reprezentativní vzorek na to, abych věřila, že písek není zabiják
A jaký písek máš? a jak velká zrna a jaký druh děkuji
Písek do dětských pískovišť - pytel v OBI nebo něčem takovém za 70 Kč...
Hlavně písek pořádně proprat od prachu, jak jsem psala výš - může pak dráždit v očích, nebo dýchacích cestách. To je nejdůležitější, jaký písek pořídíš, je víceméně jedno.
Já používám neprašný písek pod činčily.Než ho tam dám properu a vyvařím.Zatím jsem s ním po dobu osmi let zatím žádný problém neměla.Dokonce ho dávám i pod chamíky a když mi jeden chamík písek olizoval nikdy neměl za pět let problém a písek vyšel ve stolici.
A můžeš mi poslat přesný název toho písku děkuji.
Název se liší dle firmy ,ale je tam většinou,,bezprašný písek pod činčily,,je to jemňoučký bílí písek a možno ho namíchat.
Právě že čím jemnější, tím větší šance na ucpání. Ale každého volba...
nevím podle mě se můžou ucpat vším a s tímto mám 8 let bezproblémovou zkušenost tak proč to měnit.Když ho pozřou mají ho ve stolici a myslím,že je i pročistí.
Ale můžeš se na základě zkušenosti jiných snažit riziko snížit na minimum.
no to je ale těžké.Jeden píše nedávejte písek,druhý,mikeše,třetí rašelinu,čtvrtý lignocel v podstatě se může ucpat i na novinách.Já se ráda poučím a vyhnu se špatným věcem díky zkušenosti jiných,ale v tomto případě bych musela co týden měnit podestýlku podle aktuálního názoru.Pokud píšu že se mi v období 8 let zatím žádný z 20 chovanců neucpal tak nic měnit nebudu.Ale každý má na výběr podle toho co usoudí jako nejbezpečnější....
Používam jemný akvaristický piesok a kŕmim z pinzety. Nemám najmenší problém.
My používáme vlastně úplně vše. Hrubý a jemný písek, rašelinu, lignocel, kokosové chipsy a gekončíci jsou zdraví a vitální. Tady se odsuzuje lignocel. Dle mého názoru ale pokud gekončíkovi bude něco chybět, začne pojídat substrát a je jedno, co pojídá...zacpe se. Představte si, jak žijí v přírodě. Myslíte si, že se tam nemají čím ucpat? Já říkám, že musí mít různorodý podklad a bohatou stravu a pak žádný problém nebude