Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úmrtí gekončíka

Dobrý den, před 3 dny jsem si z teraburzy dovezl gekončíka. Prodejce říkal že má 4 nebo 5 měsíců a je to sameček. Za poslední 3 dny byl celou dobu jen zalezlý v jeskyni, jen ten den co jsem si ho dovezl večer na chvíli vylezl ven a prozkomával terárko. Včera odpoledne jak jsem přišel byl konečně vylezlý, tak jsem si myslel že se už adaptoval, jenže jen ležel a spal. Po pár hodinách se probudil ale moc se nehýbal, jen si několikrát "zývnul", zavřel oči a spal dále. Dnes jsem přišel ze školy a bohužel jsem ho nalezl mrtvého :-( je na tom samém místě a v te samé poloze se zavřenýma očima jako včera co poprvé vylezl. Nechápu co se mohlo stát, proč umřel. Za ty 3 dny nepříjmal potravu, dával jsem mu cvrčky ale vůbec si jich nevšímal. Vodu měl v misce, teplota tera je 27-28 stupňů, takže podmínky by měly vyhovovat. Nevíte co se mohlo stát? Jsem z toho docela špatný :-/

To mě mrzí, ale vzhledem k tomu, že to bylo po 3 dnech, bych neřekl, že jste vy udělal nějakou chybu. Gekončík je odolný ještěr. Jen mě tak napadá, že by to mohl mít na svědomí stres nebo že by ho někdo špatně zmáčnul, když ho bral do rukou. Jinak těžko říct. Chudáček...ale pokud za to nemůžete, tak se s tím tak netrapte, nastudujte zatím další informace a pořiďte si jiného. Ale napřed by to sem chtělo hodit fotku terárka, aby bylo vidět, co má za substrát, misku s vodou a tu jeskyni.

nemohl cestou k vám nastydnout, nebo se naopak přehřát nebo zapařit? Jak a v čem jste ho přenášel? Popř, jak už bylo psáno- nemohl ho někdo zmáčknout, nebo ho něco nepřiskříplo? To "zívnutí" asi nebylo zívnutí, ale spíš lapání po dechu- nějaké vážné respirační potíže. Fotka gekončíka a terárka by nebyla? (ikdyž teda za 3 dny gekončíka nezdevastuje, ani kdyby zůstal celou dobu v krabičce.) Ono když někdy vidím, v jakém stavu jsou schopní někteří prodejci prodávat gekončíky (jak se říká 5 minut a smrt), tak se zas tak nedivím, že to lidem během pár dní chcípne.

tak jsem zjistil že vyzvracel celého červa, ale to bylo nejspíš tím že se mu ta krabice houpala v té tašce a z toho mu asi bylo špatně.

tak tím to určitě nebylo, aby se eublík poblil, to bys tam s ním musel pěkně mixovat. To zvíře když je vyfocené, tak je "v posledním tažení"- dodělává. Řekla bych, že prostě hodně špatná koupě- kdybys ho dal na pitvu, tak bys věděl přesně, proč exl, ale předpokládám, žes ho vyhodil....podle toho zkřečovaného prázdného bříška bych to tipovala na zaparazitování. A nebo nějakou chybu prodejce před prodejem- přehřátí, podchlazení atd, ale spíš bych tipla ty parazity. Pořádně vydesinfikuj to terárko a pořiď si jiného gekončíka, který bude vypadat zdravě....tady to zřejmě nebyla Tvá chyba, jako spíš blbá koupě.

Ne, nic natřeného tam nebylo. Zadní stěna terária byla objednaná přes internet z obchodu s teraristikou, stejně jako miska a jeskyně. Misku a jeskyni jsem dal ještě radši převařit do vařící vody, také i kámen. Podestýlka je teraristický písek co mi doporučili ve zverimexu. Ještě mě nadlo, nemohl chytnout nějakou nemoc od těch cvrčků, i přesto že je nežral?

No ono záleží na tom, čím ten gekončík trpěl. I proto je lepší nového tvora dát nejdřív do boxu na nějakou dobu a až jsem si jistá, že je vpohodě, dám jej do terárka. Já většinou vymývám terárka savem, ale třeba na cryptosporidie, kterýma gekončíci trpívají, to stejně nezabere. Nejlepší je vařící voda, nebo dlouhodobý mráz, což se obojí na terárko blbě aplikuje. S karanténním boxem by to bylo jednodušší :-) Snad poradí někdo něco osvědčenějšího...

Když dělat pozadí tak pořádně, všechny koutky dobře zaplácat a není problém s cvrčkama, ale s tou desinfekcí to není ideální, nejlépe je dobré když je pozadí s nějakého dobře omyvatelného materiálu, a nebo se to pak dá řešit epoxydem.
Nejlépe je si najít inzerát s prodejem gekončíků, chovateli napsat a přijet si k němu osobně vyzvednout zvířata, alespoň ti dá radu a ukáže svůj chov, na burze ti někdo někdy něco plácne na rychlovku a hlavně ať si zvíře koupíš, ale znám i takové, kteří ti dají hodně rad, klidně si tam s tebou vykládají i 20 minut. :-)
kdybys chtěl dám ti kontakt na jednoho pána, který je prodává, nejsou to nějaké barevné mutace, ale sám jsem si u něho kupoval gekončíky tak před rokem a půl a jedou si, teď sháním samce nějakou pěknou mutaci.

Nebyl problém se zalézáním, ale cvrčci se do něj zahryzávali, zvláště ti domáci, hajzli :-D
Já mám taky skoro všechny gekončíky od Jakuba Doležela, ale někdo se takto neinformuje a na burze nakoupí. Nemusí to být zrovna špatně, já taky na burze občas prodávám. :-D Ale člověk dobrého chovatele jen tak od oka nepozná, pokud si o něm něco dopředu nezjistil...
Jinak mám ještě na prodej posledního samce z loňského odchovu Sunglow het. Raptor;-) Možno přiblížit v květnu do Prahy :-)