Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Svlékání Cerastesek

Už X let mám problém se svlékáním cerastesek. Někomu to možná přijde jako blbost, ale tenhle problém se svlékáním jsem měl prakticky vždy u všech cerastesek co jsem dosud choval. Terarium mají vybavené standardně; písek, kus kořene + miska s vodou. Vždycky se začnou svlékat od hlavy bez problémů, ale místo aby se svlek stahoval z těla a natahoval postupně do délky (jak je obvyklé u hadů). Začne se svlek po těle ,,rolovat", takže vznikne prstenec který se v určitem místě natolik utahne a hada zaškrtí, že se had dál nedosvléká. Takže mi nezbývá než hada odchytit a vzít do ,,teplejch" a ze svleku mu dopomoci ručně. Léta to tak dělám, pro mne to problém není. Ale nyní dumám co se bude dít pokud bych náhodou nebyl nějakou dobu doma. Zajímá mi; stává se to jenom mně?... a nebo mají tento problém se svlékáním cerastesek i jiní chovatelé? Máte někdo nějakou radu, jak vybavení teraria upravit, abych nemusel u každého svlékání asistovat. Nestává se mi to úplně u všech svleků, ale řekněme u každého druhého. Předem díky za každou radu, či názor. Foto přikládám.
[http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_ph    oto/Snmek016.jpg]

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Nevím jak vypadá ten kořen co máš v teráriu,ale zkusil bych ještě přidat pár hrubších kamenů.Vypadá…
pomc 01.05.2012 19:09
pomc
Těch faktorů může být víc. Občas mi tohle kdysi dělala mláďata. Jak píše Tom, určitě je dobré mít ně…
Apophis 01.05.2012 21:21
Apophis
Díky za rady. Hrubý kámen do teraria určitě přidám. Teraria ve kterých chovám v současnosti cerastes…
Vladěk 02.05.2012 06:21
Vladěk
já cerastesky chovala taky po dvou (páry) a se svlekem nikdy problémy neměly. Jako podklad písek do…
Aurifer 02.05.2012 09:50
Aurifer
Mám z jednoho odchovu NZ/2007 = 2 samice (sourozence), + 1 nepříbuzného samce NZ/2007 + 1 nepříbuzné…
Vladěk 02.05.2012 18:32
Vladěk
Ještě dodám, když koukám na tu tvou fotku, že nejspíš hadovi z nějakého důvodu déle trvá se svléknou… poslední
Apophis 04.05.2012 21:18
Apophis

Těch faktorů může být víc. Občas mi tohle kdysi dělala mláďata. Jak píše Tom, určitě je dobré mít nějaký hrubý šutr (to však určitě víš), ale mně se svlékají klidně o misku na vodu ze sady k vodovkám, což je úplně hladký plast. Všiml jsem si , že máš hady pohromadě. Cerastesky na tohle nejsou ty nejvhodnější typy, ale záleží samozřejmě na velikosti terárka.
Už dlouho si pohrávám s myšlenkou, jak má na svlékání některých hadů vliv stres. Ověřil jsem si to na Naja annulifera. Často jsem viděl u chovatelů tyhle "haje" odrbané se zbytky staré kůže a i mně se kolikrát blbě svlékly i přes občasné rosení. To skončilo, když jsem jim stloukl osb bedýnky. Nemám u nich jediné vlhké místo, do boudy nestříknu ani kapku vody, přesto se od té doby svlékají naprosto perfektně. Pro mamby to platí stejně, a tak jediné, kdo mi kazí pravidlo, jsou atry, kde to ale chápu, protože jsou to notoričtí psychopati. Těžko říct, je-li to klidem v době zakalení nebo mikroklimatem ale poměrně prostorné budky, no funguje to.

Díky za rady. Hrubý kámen do teraria určitě přidám.
Teraria ve kterých chovám v současnosti cerastesky (po dvou kusech) mají plochu dna 80 x 60 cm. Nikdy mi ani nenapadlo, že by tito hadi mohli být vzájemnou přítomností (nebo tím že nemají úkryt) stresovány:-/. Je to ale možný.
Cerastesky jsem vždycky choval pohromadě (možná tedy špatně). A to i ve čtyrech kusech!
Každopádně, přidám jim do teraria tedy i kus korkové kůry jako úkryt a uvidim.

já cerastesky chovala taky po dvou (páry) a se svlekem nikdy problémy neměly. Jako podklad písek do dětských hřišť, do kterýho se částečně zahrabávaly, miska na vodu, kořen, kus kůry jako úkryt. Jestli on to není spíš nějaký problém přímo v těch hadech, jsou si příbuzní?.

Mám z jednoho odchovu NZ/2007 = 2 samice (sourozence), + 1 nepříbuzného samce NZ/2007 + 1 nepříbuzného samce NZ/2010. Tohle rolování svleku mi občas udělají všechna zvířata NZ 2007 (zatím). Donedavna jsem měl ještě 2 zvířata bezrohé formy. Taky nepříbuzná zvířata, a taky se u nich občas roloval svlek. A první cerastesky které jsem měl před více jak 10-ti lety???? ... taky to občas udělaly.
Takže si myslím, že příbuznosti to nebude. Ale máte pravdu; uvidim co bude, až tam dám ostřejší předměty.
Jinak dosud jsem to neřešil. Tak nějak jsem si to odůvodňoval; že se to u těhle hadů může stávat, protože svlečka cerastesek je bezprostředně po svleku ,,tak nějak vláčnější a lepkavější" (tedy oproti jiným druhům hadům). Alespoň co jsem měl možnost porovnávat.
A myslím si, že lepkavost svlečky je zapříčiněná tím že tito hadi oproti jiným druhům se v terariu před svlekem nerosí. A v podstatě v absolutně suchém prostředí se úspěšně svlékají jen díky podkožnímu sekretu před svlekem.
Popravdě, ani si neumím představit jak by cerastesky vyváděly když bych na ně stříknul vodu.

Ještě dodám, když koukám na tu tvou fotku, že nejspíš hadovi z nějakého důvodu déle trvá se svléknout (nedostatek těch hrubých povrchů, vyrušení kámošem v terárku, snaha rychle zaujmout výhodnou pozici pro vyhřátí apod.). Prstýnek svlečené kůže uschne, tím se stáhne a znesnadní další pohodlné svlékání. Může to být ale úplně jinak. Jak říkával Petr Voženílek: "Hadi si někdy dělají co chtějí, oni snad neumějí číst" (upraveno, GG možná upřesní).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru