Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba paludária - biotop South Carolina

Ahoj všem,

jak začnu... Dostal jsem darem semínka masožravek Dionaea muscipula a Sarracenia sp. Po nějaké chvilce přemýšlení o tom, kam je zasadím, jsem se rozhodl pro variantu výstavby paludária. Tak si říkám, když už si s tím mám dát tu práci, tak ať to nějak vypadá. Tak jsem se rozhodl udělat si paludárium mokřadů jižní Karolíny. Takže by šlo o trošku teplejší mírný pás. Nemám s těmihle věcmi zkušenosti (paludárium jsem zatím žádné osobně nestavěl, natož takové specifické), takže bych měl několik dotazů na zkušenější kolegy a kolegyně:

1.) Napadají vás někoho nějaké další rostliny, které by byly do paludária vhodné a odpovídaly by pokud možno lokalitou? Perfektní by bylo něco rozmanitějšího. Něco kvetoucího nebo nějaká popínavka. Mám už nějaké představy, ale zajímalo by mě, jak by to viděl někdo jiný. Rozhodně tam nechci přidávat ryze tropické rostliny.

2.) Teplota by nepřevyšovala 25 °C. Vlhkost by byla držena na nějakých těch 70 - 75. Chtěl bych tam umístit nějakého ocasatého obojživelníka (spodek bych přizpůsobil druhu obojživelníka - vodní plocha a její údržba, atd.). Napadá mě třeba nějaký mlok rodu Ambystoma nebo nějaký druh čolka. Chováte někdo třeba ty Ambystomy? Jaký ocasatý obojživelník by byl podle vás do takového paludária vhodný? Masožravky nebude pro jistotu problém umístit z dosahu zvířat (i když tady to bude asi i jedno)...

3.) Když budu mít v paludáriu rostliny teplejšího mírného pásu, které vyžadují přes zimu vegetační klid (cca 3 měsíce), moje představa je, že bych celé paludárium přemístil do podmínek o teplotě mezi 5 - 10 °C a nechal to celé zimovat (což ty rostliny ostatně stejně potřebují). Vybrané druhy obojživelníků bych zimoval zvlášť na zimovišti pro ně zřízeném. Nikdy jsem o ničem podobném nikde nečetl. Jsem teď tak trochu "spacer" a je ta představa úplně mimo nebo je to proveditelný a správný postup? Právě se mi nechce tam mít rostliny a zvířata z různých podnebných pásů, aby se to tam mlátilo a na zimu se to muselo stejně celé rozkopat... Pokud by to byl jednotný biotop, dopřál bych mu zimování komplexní.

4.) Co se týče svícení, tepelný zdroj tam nechci dávat žádný. Jenom bych se rád zeptal na doporučení ideálního svícení pro rostliny v takovém paludáriu? Nejde o tropické paludárium, ale o mírný pás, takže jsem se raději rozhodl probrat i otázku svícení. Ještě dodám rozměr: patrně něco jako 60x50x60. Nějakou představu také mám, ale rád bych jí konfrontoval s názorem někoho dalšího. Otázku peněz neřeším. Jde mi hlavně o vhodnost a funkčnost.

5.) Zatím nemám jasno, jestli v tomhle případě zajišťovat rosení individuálně růčo nebo jestli instalovat nějaký systém rosení... Nejde o typické tropické vlhké zamlžené paludárium. Jak byste to řešili vy?

Každopádně děkuji předem všem za odpovědi. Dodá mi to trochu odvahu do díla (mám jinak obě ruce levé jako šavle:-D). Pokud by bylo něco z mých představ, a z toho jak to vidím, kravina, neváhejte mě poučit. Vítám jakékoliv věcné připomínky a rady. Stejně tak v případě, že mě něco uniklo nebo nedošlo.

Odpověď na otázku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny