Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Testudo hermanni - slabé zadní nohy

Dobrý den.
Prosím o radu. Mám tři roky starou testudo hermanni. V teráriu dvě světla (obyč. žárovka a UV zářivka), úkryt, substrát lignocel (kokosové vlákno). Problém je v tom, že poslední dobou začala želva za sebou tahat zadní nohy. Ne, že by s nimi nemohla hýbat, to ona zvládne, ale zřejmě v nich nemá sílu na to, aby se o ně opírala při chůzi. Zkoušel jsem jí dávat vitamíny v podobě prášku (Vigorept - přípravek s beta-glukanem) na jídlo, ale nechtěla to žrát, takže jsem s tím přestal. Co se týče jídla, tak potom začala zas lépe žrát, ale poslední dobou toho moc nesní. Když je pěkné počasí, dávám ji ven na sluníčko (s úkrytem). Taky ji dávám do vody (nízká hladina) aby se napila a celkově navlhčila. Co se týče vyměšoávání, tak to samozřejmě s menším příjmem stravy také kleslo. Krunýř i spodek má tvrdý. Na nohou se jí začala odlupovat kůže.

Prosím o radu čím to může být a jak tomu zabránit. Přikládám fotky.

Ona ta želva celkově vypadá, že už má dost. Čemuž se teda v těch podmínkách nedá moc divit, páč jsou komplet špatně. Navíc jste nenapsal/a, čím ji krmíte a co jí dáváte za vitamino/minerální doplňky a jak často. Ten zdroj UV tam má jaký, a teploty tam má jaké?

Krmím ji čínským zelím, teď, když už roste tráva, tak i mlíčím nebo jetelem, květ pampelišky. Sem tam (dejme tomu tak jednou za 14 dnů) dostane trochu blumy nebo banán, ať to nemá tak jednotvárné. Výjimečně dostala i kousek masa. Na čínské zelí jsme zkoušeli i sem tam dát buď nastrouhanou sépiovou kost, nebo rozdrcené skořápky od vajec (na radu chovatelů v diskuzi). Sem tam znamená jakmile se objevily problémy, protože předtím když chtěla, tak si sépiovou kost okousávala sama. Svítíme jí UV zářivkou Repti Glo 10.0 UVB (zakoupenou na burze při koupi želvy přímo u chovatele). Pod žárovkou na ohřívání má teplotu 30 stupňů, na chladnější straně má teplotu asi 25 stupňů.

To jste jí taky celé ty roky měli krmit i listím pampelišky.
"...ale nechtěla to žrát, takže jsem s tím přestal..." - to mě nikdy nepřestane fascinovat! Když mi zvíře nechce jeden přípravek, zkusím druhý, třetí, čtvrtý... protože to prostě potřebuje a nějak to dostat musí. Zacházení se zvířetem je jako zacházení s dítětem, musíte myslet za něj.

Zajít s ní k dobrému veterináři, aby zjistil jestli jí neodcházejí ledviny a jak je na tom s balancí vápníku v těle.
Vápník se dá dodávat jak sépiovkou, tak drcenými skořápkami, tak s pomocí spousty přípravků - Plastin, Nutrimix Rep Calci Plus, Roboran...
Občas neuškodí přidat pivovarské kvasnice...
No a pak je tu ještě Hydrovit a Combisol a podobné věci, ale tam dávkování určí opravdu podle potřeby veterinář.
Jaké jsou rozměry té ubikace, prosím?

S veterinářem je právě problém - najít takového, kterým želvám rozumí. Bydlíme nedaleko Jablunkova, byli jsme s ní přímo tam, ale žádná rada. Mohla by jí píchnout třeba kalciovku, ale jestli je to právě to, co je potřeba..? Volal jsem i člověka, který želvy chová a evidentně jim rozumí (euzelva.cz), ale potřeboval by ji vidět, jenže je z druhého konce republiky. Ptal jsem se i jednoho člověka, který choval želvy tady poblíž, ale říkal, že se s tímto nesetkal a že mám zkusit právě tera poradnu.

Co se týče rozměru ubikace, tak je to 50x50x50cm. Je to málo, vím, pořídím větší. Ale aspoň jsme ji pouštěli ven, ať si pochodí. V zimě po obýváku, přes léto i ven na trávu.

Zkuste Plastin, ten nám sežere snad každé zvíře. Skořápky je dobré dát do pytlíku a rozválet válečkem.
Co se týče UV svítidel, na obalu je většinou napsaná informace, jak dlouho výrobce zaručuje že bude vydávat UV záření - bývá to obvykle něco kolem roku. Zářivka sice svítí, to jo, ale už nevydává UV... když vyměňujeme světlo, zapisujeme datum do sešitu, ale to zase chce nějakým způsobem si vést evidenci. Doporučuju si ke zvířeti pořídit za pár kaček hned v začátku sešit (nebo založit složku v PC, nic pro nás staromilce... :-) ) a začít dnem koupě - změřit, zvážit, zapsat všechno, co vypadá podstatně. A pak pravidelně měřit a vážit, zapisovat když se přihodí něco zajímavého/důležitého... zapisovat změny v ubikaci... pak se člověk nemusí dohadovat kdy sakra naposledy odkaloval které akvárko, kdy čistil jaké myši, kolik vážilo zvíře při poslední kontrole, jak dlouho už žijou ty poslední dvě tetry z prvního vrhu... :-)

Já taky nemluvím o zvířatech na zkrm... ]:) A když, tak by se to mělo odečíst z původního sešitu a pak zjišťovat, jestli to přibylo v novém... např.: potkan: - 300g, užovka: +250g, rozdíl: 50g, exkrement: 40g ... sakra, někde nám hapruje 10g... co? :-D
A bohužel, jsem magoooooorrrrr... hele, já mám sešit na rybičky, sešit na myši, sešit na kočky... v sobotu se váží a měří, což bývá nezřídka zdrojem velké zábavy. Lega jde změřit a zvážit jen dokud je studenej a rozespalej, vážení koček je kapitola sama o sobě... ne, rybičky nevážíme... :-D
Ale mít jednu želvu, tak to by možná tak těžký nebylo, ne? :-D
Ta chudinka hlavně potřebuje pořádnou ubikaci a ne akvárko, ve kterým se ani neotočí. Teda, jestli to bude ještě mít smysl... Želvy se něco naběhaj, navzdory pověrám, ale trajdání po studený podlaze jim zrovna moc neprospěje.
Šmarja, to mě tak štvalo za dob mého působení ve zveráči. Ze svýho dotovat zvířata, který jsou odsouzený k činskýmu zelí, mrkvi a cvrčkům, prošlýmu zrní, UV viděj leda naproti v regálu v krabičce a Hydrovit se jim podává nějak jako - "Kdy von ho měl naposledy?" ...

já to mylela tak, že většina mých zvířat by po tom 3 vážení exla na stres, proto je zásadně nechytám, neměřim a nevážim ;-) On taky nějak není důvod, jestli to zvíře roste nebo neroste vidim a jestli je nebo neni v kondici taky vidim :-)

Co se týče záznamů, tak snůšky/porody/líhnutí mám v mobilu, odkud to občas překydám do kompu. Nebo napsané na ubikaci. Ostatní děje, co považuji za důležité mám taky na psané na ubikaci....sešity u nás jaksi neklaply :-D

ach jo.....škoda, že jste se neptal dříve, když jste si želvičku pořídil....určitě plno informací se dá na vámi zmiňovaných stránkách (euzelva) najít,ty určitě prostudujte, ale nyní by to chtělo opravdu odbornou radu a zvolit nějaký postup...Jablunkov - musím kouknout do mapy a určitě se vet najít dá. Ten koberec - no s velkou pravděpodobností také mohla chytit průvan, ta zem takto v bytech je velmi a velice zrádná,ač si lidé myslí, že dělají jen to dobré. Želvička měla od malička dostávat calcium a pokud nemá zajištěn správný zdroj a není pravidelně venku potom také AD3 - pozor na velmi snadné předávkování, sám se do toho nepouštět!!! Co se injekce týče - od veta, který o želvách nic neví a neví si rady bych si do želvy nic píchnout nenechala. Další - měla želva k dispozici vlhký kout, kde by trávila noci? Jako maličká měla dostatek vlhkosti? Z toho, co píšete se mi zdá, že pila pouze při koupání? Má k dispozici stále vodu? Vlhký kout a voda jsou velmi důležité. Bohužel karpax svědčí o tom, že něco u vás v chovu bylo špatně, ač laik by asi řekl - jé ta má krásný krunýř....
Jdu zjistit, kde j ten Jablunkov....

www.veticea.cz
www.veterinagebauer.cz
tak tohle jsou jen dvě z mnoha, které jsem našla, co nabízí i služby v případě onemocnění plazů, samozřejmě je neznám a nevím tedy jaká je úroveň....jedna klinika dokonce spolupracuje s Brnem - tam bych to určitě zkusila, bohužel to máte vše na dojezd autem, ale není to přes celou republiku....Brno je pro Vás asi též daleko, no já když mám opravdu problém, jedu tam z Prahy. Tak zvážení, na kolik jste ochoten želvičce pomoci už je na vás.
HLAVNĚ, POKUD JÍ POMOCI CHCETE, TAK V JEJÍM ZÁJMU NEODKLÁDJETE....

Zítra tam zavolám a zajedeme tam. Děkuji Vám za podněty, jsou zajímavé. Co se týče kamenů, tak ty v terárku měla, jenže jak začala tahat ty zadní nohy, tak se pro ni pohyb přes kameny stal problematický, tak jsem je odstranil. Co se týče substrátu tak to je jeden velký otazník, protože co chovatel, to jiný názor. Někteří doporučovali kokosové vlákno, jiní hlínu, někteří zase Váš zmiňovaný želví stůl. Přemýšlím, že jako změnu bych teď zvolil Vámi zmiňovanou variantu (želví stůl). Každopádně začneme tím veterinářem v Lutyni.

Ještě když tak koukám na vybavení...nějaké kameny, změny povrchu, to kokosové vlákno - někdy ho želvy pojídají a jejim střevům to nedělá vůbec dobře a mnohdy to končí smrtí :-( lepší by byl želví stůl než terárium, zvlášť, když želvičku dáváte ven - také o tom píše p. Junek na svých stránkách, změnit prostředí, substrát, dát tam "překážky-přírodní" želva není hloupý tvor, taky se může nudit, stereotypní pobíhání na 50cm také asi není úplně to pravé ořechové....trošku kreativity při výrobě nového ubytování .-)

Hmmm... Suchozemská želva chabrus na zadní nohy, na to není potřeba být Dr. House. V 99 % případů to jsou oddělané ledviny. Dílem za to může moct nevhodná dieta - některá zelenina a ovoce (čínské zelí tuším zrovna ne) obsahuje dost velký nadbytek kyseliny šťavelové, ta jednak vyvazuje vápník, jednak se krystalky šťavelanu vápenatého (nebo oxalátu, jestli se líbí víc) ukládají v ledvinách a/nebo v kloubech. Další možnou příčinou je příliš suchý chov (nemožnost vlhkého nocoviště etc.), možná i příliš vysoké dávky vitamínů (při předávkování D3 se vápník vyplavuje z kostí a následně ukládá do svaloviny a do měkkých tkání - např. zrovna ledvin)...
Odlupování kůže z fotek není jasně zřetelné - pokud jde o tenkou vrstvičku oddělující se bez viditelné tekutiny nebo bez krvácení, mohlo by prostě jen jít o projev růstu, pokud se udělají na zadních nohou vodnatelné otoky, které následně prasknou, jsou to ledviny zcela určitě, zpravidla už v terminálním stadiu.