Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ideální teplota - "kontroverzní" názor veterinářky?

Ahojky,
chtěla bych s vámi konzultovat radu, kterou mi dala veterinářka ohledně teploty v ubikaci pro chamaleona jemenského.
Moje rok a půl roční samička má nějaké zdravotní problémy, tak jsem s ní vyrazila k veterinářce, a ta mi mimo jiné poradila snížit teplotu tak, aby po celé ubikaci byla okolo 25 stupňů a pod zdrojem rozhodně nepřekročila 28. Vyšší teplota prý velmi snadno vede k dehydrataci (chamík prý sám přehřátí jen tak nepozná a s chutí se "peče" pod zdrojem, i když už by dávno neměl).
Přijde mi to v rozporu se vším, co jsem doteď o jemeňácích kdekoliv četla a myslela si. Doktorka se ale na plazy specializuje a působí dost kompetentně.
Máte někdo zkušenost s podobným přístupem?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Jen ještě zpátky k původnímu problému... uznávám, že nebylo nejchytřejší vložit 3 týdny starou fotku…
lillek 11.05.2012 21:16
lillek
Tak já teda nečetla celou diskusi, ale spíš to vidím na opačnej problém - to terárko mi přijde celke… nový
lacerta. 11.05.2012 21:29
lacerta.
souhlas nový
Aurifer 11.05.2012 21:50
Aurifer
Já myslim, že zimu nemá, spíš jsem si říkala, jestli není problém, že nemá úplně chladné místo dole… nový
lillek 11.05.2012 21:53
lillek
No, těch 34 mi přijde málo...a fakt bych to nepodceňovala - mám něco podobnýho - z velký části pleti… nový
lacerta. 11.05.2012 22:14
lacerta.
hlavně si s tím rentgenem zajděte k veterináři, který bude vědět, na co na něm kouká ;-) Ta barva a… nový
Aurifer 11.05.2012 21:47
Aurifer
S tím RTG to mám určitě v plánu. Díky za tip. Je to Veterinární klinika Chodov? http://www.veterinar… nový
lillek 11.05.2012 21:55
lillek
jj- on býval střídavě na Stodůlkách a na Chodově, nevím jak to je teďka. nový
Aurifer 11.05.2012 22:29
Aurifer
Jo, koukám, že teď už by měl snad být přestěhovaný jenom na tom Chodově, zítra tam brnknu. Děkuju. nový
lillek 11.05.2012 23:05
lillek
Tak to nakonec opravdu jsou vajíčka! Na RTG vůbec nebyly vidět, ale sono je prokázalo jasně. Pravděp… nový
lillek 17.05.2012 10:17
lillek
já si to myslela, že to budou vejce...ona pokud nejsou mineralizovaná (což jsem teda u chamů nikdy n… nový
Aurifer 17.05.2012 11:47
Aurifer
Jo? Ten chamík tou operací musí ale šíleně trpět, ne? nový
lillek 17.05.2012 11:53
lillek
Tak šíleně trpět. Ono samozřejmě je to zásah do těla a tam je vždycky riziko. Ale to je u chamic, na… nový
Aurifer 17.05.2012 12:07
Aurifer
Veterinář právě říkal, že to musím rozhodnout sama (měla jsem vyloženě pocit, že se vyhýbá tomu, aby… nový
lillek 17.05.2012 12:21
lillek
Když se rozhodněš pro tu op - nechal bych to udělat MVDr.Hnízda z exopetvet.cz na Bílé Hoře, já osob… nový
MadMike 17.05.2012 13:32
MadMike
Zdá se mi to nebo odsud zmizel ten poslední příspěvek?;) Zrovna jsem se chtěla zeptat na ty záporné… nový
lillek 18.05.2012 10:54
lillek
Aurifer, mohla bys mi prosím písnout na mail, o co se jednalo? lillek@seznam.cz Podle toho, co jsem… nový
lillek 18.05.2012 13:29
lillek
@MadMike: A jinak, přímo Tobě nějaké zvíře operoval? poslední
lillek 18.05.2012 16:06
lillek

Jen ještě zpátky k původnímu problému... uznávám, že nebylo nejchytřejší vložit 3 týdny starou fotku a neupozornit na to (jak jsem říkala, fotek Milky mám k dispozici jen málo a tahle byla jediná, kde byla vidět celá, a to fotka je v podstatě pořád výstižná (kromě "naštvaného" zbarvení (už naštěstí nepadá:) ) - fakt to nebylo kvůli snůšce, od té doby, co jí mám (asi týden po snůšce) se zbarvuje pořád stejně. Ale měla jsem to uvést). Každopádně přikládám fotku z dneška. Vidíte to velké břicho? Od té doby, co jí koupu, kaká obden, bříško má na prohmat měkké a vajíčka ani nic jiného neobvyklého v něm není znát, i tak je pořád takhle velké...

Chystám se ještě vyzvednou u veta RTG, které jsem tam posledně nechali, tak ho sem pak hodím...

Co se týče fotky flexárka, tak byla aktuální, jen se zhaslými světly (na což mě nenapadlo upozorňovat, jelikož je to na fotce vidět;)). Každopádně přikládám rozsvícené. Světla jsou Lucky Reptile Compact UV SUN 20W a Exotera Daytime heat lamp 60W.

A jetě k tomu vetovi - máte někdo dobré osobní zkušenosti s někým z Prahy?

A ohledně snůžky, moje samička měla tři (všechny u předchozí majitelky) a kladla přímo ve flexariu, vždy prý bez problémů...

Tak já teda nečetla celou diskusi, ale spíš to vidím na opačnej problém - to terárko mi přijde celkem velký a flexárko fakt 60W těžko vytopit - takže podle mě je jí spíš zima a proto leze pořád k tomu teplu...ještě tam nemá dobrou větev, na kterou by si chameleon mohl pohodlně vlézt. Chtělo by to víc tenčích větví, aby mohla prolézat a vybírat si podle teploty... Takhle nemůže využívat ani celý terárko, když tam má pár větví a jednu zbytečnou silnou...
Je to teda jen můj tip, ale co zkusit dát tam nad to silnější žárovku a hodně větví, aby se mohla pořádně nahřát? Sice píšete, že teploty jsou podle všeho ok, ale mě se to nezdá. Sedělo by to i na problémy s vyměšováním...Zkontrolujte, jestli na ni třeba netáhne...pořádně jí zatopte a uvidíte...

A ten vodopád je tam zbytečnej, ale to asi víte...

Já myslim, že zimu nemá, spíš jsem si říkala, jestli není problém, že nemá úplně chladné místo dole (mám hodně teplý byt s velkými okny, jakmile trošku vysvitne sluníčko, je tu fakt teplo)). Takže pod zdrojem tak těch 34, jinak 25. A určo netahne, co ji mám, tak v místnosti, kde je, větrám minimálně a celkově v bytě netahne vůbec. Ještě jsem přemýšlela, že bych jí pořídila ještě jednu výhřenou žárovku, a tím zároveň flexárko i ještě víc prosvětlila... Je to ok?

A s vodopádem - ten už měla od minulé majitelky a je k němu zvyklá chodit pít, tak jsem jí nechtěla brát něco, na co je zvyklá. Ale jinak názory na vodopády smozřejmě znám;)

No, těch 34 mi přijde málo...a fakt bych to nepodceňovala - mám něco podobnýho - z velký části pletivový tera - a i v teplým bytě to ta žárovka nevytopí, jako by tam nebyla...a to jsem tam měla v zimě i 100W.
Ale já tam mám chladnomilnou zvěř, takže pro jemena by to bylo o zdraví...

Koupila jsem si v tescu, asi za 120kč takovou tu bodovou lampičku a připínám ji na nosnou konstrukci - je plechová a snese 50W - takový ty reflektorový žárovky či co to je, to hřeje jak o život - GU 10 patice...Dodala bych tam aspoň to. Můžete to lípnout na tu tyč a uvidíte, jestli se bude nahřívat, tak ji nechte...kdyby jí vadilo to, že se nemůže ochladit, tak by se chladila otevřenou tlamou a lezla u dna...takže to chladný místo je podle mě mimo...

Tak ve flexárku ten vodopád snad tu vlhkost až tolik nezvýší...

Tak to nakonec opravdu jsou vajíčka! Na RTG vůbec nebyly vidět, ale sono je prokázalo jasně. Pravděpodobně se jedná o pár "zapomenutých" z minulé snůšky (popř. při minulé snůšce nebyly ještě zcela dovyvinuté a teď dozrávají). V podstatě jsou dvě možnosti - buď to nechat na přírodě a doufat, že je sama ještě dovyklade, nebo operativně vyjmout (zároveň s vaječníky a dělohou, aby se už problém neopakoval). Drsné je, že rozhodnutí musí padnout teď, když je ještě v dobré kondici a operaci by ustála. Pokud ji nechám to "zkoušet" a nakonec se jí to nepodaří, ale už bude vysílená, operaci už by nemusela přežít. I tak se ale přikláním spíš k té první variantě. Jak byste se rozhodli vy?

Jinak ještě jednou díky za tip na MVDr. Krále, opravdu vypadá, že ví, o čem mluví...

já si to myslela, že to budou vejce...ona pokud nejsou mineralizovaná (což jsem teda u chamů nikdy neviděla), tak na RTG vypadají jako neurčitá světlá masa. Navíc ten vzhled tý samičky a i chování taky odpovídal. Pokud tu holku máš "na mazlíka" a nechováš na ní, tak bych to nechla vyndat a nechala ji i rovnou vykastrovat. Pro příště bude klid.

Tak šíleně trpět. Ono samozřejmě je to zásah do těla a tam je vždycky riziko. Ale to je u chamic, na kterých se nechová taky, páč pokud holka nevyklade, tak pod tu kudlu bude muset tak jako tak, ale už to bude s rizikem, že už nebude mít dost sil na to, aby to ustála. A vykastrovat se při tom bude muset nechat stejně, páč jak se do toho řízne a nechá se to tam, tak už pak jsou problémy skoro vždycky. Viz ten případ, co sem dával M.Mike.
Co Ti doporučil ten veterinář?

Veterinář právě říkal, že to musím rozhodnout sama (měla jsem vyloženě pocit, že se vyhýbá tomu, aby mi jednu variantu doporučil).
Další problém je to, že on teď na dva týdny odjíždí. Takže bych si na případnou operaci musela najít někoho jinýho. Takže - nemáte někdo ještě nějaký další typ na specialistu na plazy v Praze? Po tý minulý zkušenosti se mi už fakt nechce jít do někoho nevyzkoušenýho...

Zdá se mi to nebo odsud zmizel ten poslední příspěvek?;) Zrovna jsem se chtěla zeptat na ty záporné zkušenosti...

Jinak máte představu, kolik by ta operace mohla řádově stát?
(Jen abych předešla případným spekulacím ;) - neptám se pro to, abych se podle toho rozhodla, jestli do té op jít nebo ne. Chci jen mít orientační představu než to začnu řešit s vetem).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru