Lignocel - rosení
Ahoj, v terárku, kde mám gekončíka mám jako podestýlku lignocel. A zajímalo by mě, jestli se má rosit přímo na lignocel a nebo jen na sklo? Někdo mi sice říkal že lignocel není vhodný, ale ve zverimexu kde jsem ho kupoval mi prodavačka řekla, že na lignocelu byl celou dobu, takže je na to zvyklý, ale že můžů dát na jednu půlku terárka lignocel a na druhou písek. Tak jsem to takhle udělal, ať si pomalu zvykne na písek, s tím že při dalším měnění podestýlky už dám jen písek samotný.
Lignocel může způsobit ucpání střev a smrt zvířete, ale dost lidí na něm chová a bez potíží, je to asi trochu taková ruská ruleta
Osobně mám radši rašelinu.
Normální jemný akvaristický písek je pro gekončíka vhodnější než ten lignocel(je to pouštní/polopouštní zvíře) a nebál bych se tam dát rovnou na celou plochu písek, žádný šok rozhodně neutrpí :)
Co se týče rosení, tak bych neřešil jestli na poklad nebo na stěnu, v přírodě taky prší všude, jen bych se vyvaroval přemokřování substrátu.
Hroznak
Taky mi to příjde divné, když je jeho přirozené prostředí písek, ale tak to udušení si myslím by snad hrozit nemělo, když ho na něm v obchodě měli celou dobu. Jinak díky
Tady nejde o udušení ale o ucpání střev při pozření i s potravou. To se nestane nárazově ale až po delší době, když se vláken usadí ve střevech dost.
Tím co vidíš v obchodě bych se vůbec neřídil, někdy jsou tam k vidění opravdu solidní prasečiny
Jinak není zač, rád poradím když je to v mých možnostech
Nechci nikoho urazit, ale když vidím, v jakých podmínkách často ve zverimexech ty zvířata mají, tak bych rozhodně skutečnost, že oni lignocel používají, nebrala jako argument. Zpravidla pořádně ani neví, co to tam mají za zvířata, natož aby se pozastavovali nad tím, v jakém jsou stavu.
Co se týče rosení substrátu u gekončíků, tak celý podklad rosím maximálně jednou za týden, zpavidla i méně. Důležité je, aby měl gekončík v terárku nějaký vlhký kout - kladiště - není jen na kladení vajíček, je to i odpočívadlo a šatna, kam se chodí svlékat. Pokud není kladiště, tak alespoň nějaký klidnější koutek v terárku. Tohle místo se pak rosí pravidelně, klidně denně.
Díky. A kdybych tam dal potom už jen písek, tak i přesto mám ten kout rosit?
Jasně! O lignocelu vůbec neuvažuju Musí mít nějaké jedno vlhké místo, buď to kladiště, nebo nějaké jiné místo. Třeba je to nošení dříví do lesa, ale doporučovala bych k přečtení o gekončících minimálně tyto stránky:
chov.php
Nebo taky vydal Robimaus knížku o gekončících: http://www.robimaus.cz/cs/edice-abeceda-teraristy/ 126-gekoncik-9788090335738.html
Ještě bych se chtěl zeptat, ať zbytečně nezakládám další téma... koupil jsem tyto vitamíny:
http://www.spokojenypes.cz/vitaminy-teraristika/nu tri-mix-rep-pro-zelvy-a-plazy-80g?id=17731
v krmném návodu je doporučeno pro ještěry od 10 do 200 g, dávkování 0,1-0,3 g na 100 g živé hmotnosti. Ale nevím jestli to mám podávat při každém krmení, nebo jen třeba 1x do týdne.
UPRAVENO: JAJ, TAK AŽ TEĎ JSEM SI VŠIMNUL, ŽE TO JE DÁVKOVÁNÍ NA DEN. Takže už v pohodě
Jj V praxi se to dělá tak, že se všechen krmný hmyz v těch vitamínech obalí těsně před tím, než se hodí do terárka. Ale vitamíny s nízkým obsahem vápníku mi ke gekončíkům moc nesedí, ještě tak k dospělým, kteří nekladou vejce, ale u mláděte bych toho vápníku dala naopak víc. Takže určitě k vitamínům přidat nějaký zdroj vápníku! Někdo používá sépiovou kost (nadrcenou/na jemno nastrouhanou), někdo drcené vaječné skořápky, nebo vápenec. Buď dát přímo do misky do terárka, ale mně se zdá, že se o to vůbec nezajímají, takže já přidávám vápník do těch vitamínů, ve kterých pak obaluju cvrčky.
Prý má asi rok a půl. Přímo tento výrobek mi doporučila prodavačka no.
No asi by bylo dobré, kdyby se k tomu vyjádřil někdo, kdo s těmihle vitamíny má zkušenosti, já je vidím poprvé, musím přiznat. Ale když koukám na složení - já třeba používám vitamíny, které mají vápníku 211 g na kg, tady je jen 16 g na kg a to k tomu ten vápník ještě dodávám. Je ale pravda, že je dávám jednak mláďatům a jednak samicím v období snůšek.
Tak dneska jse mu poprvé obaloval cvrčky. Dal jsem cvrčka do prázdne krabičky od většího Tic-tacu a přidal odměrku těch vitamínů, ale špatně se to na něj lepilo. Ještě jsem zkusil cvrčka polít vodou ať se to na něho líp přichytí, ale stéjně se toho na něj moc nepřichytlo. Máte třeba nějaký tip, jak ty crvčky obalit?
skleničku,do ní cvrčky a poprášit vitaminy,jako když cukruješ buchty.Pak ty cvrky i s vitaminama nasypu do mělký mističky v teráriu,cvrčkové vyskáčou a vitaminy z misky můžeš zase použít.Nepolévej cvrčky vodou atd. to co na nich ulpí při poprášení stačí.Pamatuj,že mnohdy méně znamená více.
Ale zdá se mi to docela málo, když doporučená dávka je 0,3g a oni na sebe nalepí sotva půlku této dávky
0,3g,ale na 1 kg váhy zvířete,ne? A silně pochybuju,že máš kilovýho gekončíkaTakhle to obaluju gekonům,chameleonům,scinkům a jsou OK.Uvědom si,že pokud mu takhle obalíš každé krmení,tak má větší přísun vitamínů postupně.Když ,ale budeš cvrky namáčet a oni budou olepení vrstvou vitamínů tak ho brzy předávkuješ.
Přesně tak, s vitamíny se to nesmí ani přehánět. Kromě toho zvýšíš přísun vitamínů gekončíkovi taky kvalitní/pestrou stravou pro cvrčky. Ne, že je přineseš ze zveráku domů a necháš je v mrňavý krabičce týden hladovět, ale pěkně je přesunout do většího a vykrmit. Něco jsem ke krmení krmného hmyzu napsala sem: krmny-hmyz
No a v teplých letních dnech hezky na louku a nalovit sarančata,koníky,pavouky atd.To je to nejlepší,co mu můžeš dát a ani to nemusíš obalovat vitamínama.
Ne, dávkování je 0,1-0,3 g na 100 g živé hmotnosti. Na kobylky v létě budu chodit určitě
Jinak cvrčky mám v plastové krabici co jsem koupil v supermarketu, dávám ji tam mrkev + jim ještě přisypávám krmný šrot.
Já si teda pod šrotem představím nahrubo namleté obilí, ale jako městské dítě se musím přiznat, že netuším, jeslti to tak skutečně je. Je v tom nějaký zdroj bílkovin?
To mi do doručili na teraburze, prý je to směs asi 5 šrotů: kukuřičného,sojového a nevím co ještě.
Jo, tak v soji bílkoviny jsou.