Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výroba velkého terária pro E.murinus

Dobry den.
Chtel bych terarium pr Eunectes Murinus (anakonda velka), rozmery š, v, h, 230cm, 100cm, 200cm.
Jelikoz ma terarium tak velke rozmery nemuzu sehnat zadnou firmu, ktera by mi ho vyrobila. Budu rad kdyz mi date nejake tipy a pokud mozno aby to bylo v Praze nebo okoli. Dale udavam dalsi specifikace teraria pro upresneni.
Na jedne strane bazenek o rozmerech 120cm na 200cm vysoky 40cm se zabudovanym odtokemna ktery pujde primo nebo pres nejakou trubku nebo tak neco pripevnit cerpadlo. Na jedne strane 230cm na 150cm bych chtel dvirka, samozrejme se zamkem. Dvojite odvetravani a nekolik otvoru pro privedeni energetickych kabelu vyhrevnych podlozek, teplomeru, vlhkomeru, vyhrivani bazenku, filtru, svetel, vyhrivani teraria a jinych potrebnych pristroju. Rad bych mel kabelaz a vedeni vody do filtru a zpet nejak castecne schovanou aby se k tomu zvire nedostalo a neublizilo si. Samozrejme tam musi byt upevneni svetel a topnych teles.

Predem vsem dekuji za rady
Změna předmětu, původně: Terarium (Aurifer)

Jestli to chceš dělat ze skla, tak nic proti ale bude to taková pálka, že se z toho po.....(nepočítej s tím, že to bude z obyč skla, do toho ti nikdo nepůjde. Počítej s tím že to bude muset být bezpečností lepené sklo, za druhé na stěně 230 budeš muset mít lepený spoj na tupo, což taky není sranda. Jak chceš do toho proboha udělat dvířka při váze okolo 30kg na čtvereční metr?

Ideálně vyzdít, do přední stěny bud zafoukat normální plastové okno nebo tabuli bezpečnostního skla a do boční stěny dveře na přistup.

Naopak, mylsim, ze robia aj taketo zakazky. Ono, treba to brat tak, ze zaa to sa tiez plati;-)A nie malo.
Teraechis robi sice paradne terarka, to je pravda. na druhu stranu, aj za ciste terarko maju peckovu sumu....
Ak by som do niecoho takeho siel, tak jednoznacne murovane...

OSB pri takej vlhkosti, zvlast ked bude bazen vyhrievany pojde rychlo dole vodou, aj ked ho niecim natries.
Sklo bude drahe jak svina a predsa len, stale je to sklo ktore pukne, rozbije sa atd...
Beton, sice trochu investujes, ale potom je to parada... jedina nevyhoda, ze uz ho asi nepremiestnis :-D

Pokud nechce zděné tak tera z osb bych nezatracoval pokud se to opravdu poctivě ošetří proti vlhkosti tak vydrží.Ale jak píšeš zděné je zděné a kor v dnešní době kdy má možnost širokého výběru stavebních materiálů-např.ytong.
A zděné/osb má oproti sklu velkou výhodu.Popravdě nedokážu si představit jak do celoskleněného tera montuješ větev pro 100Kg hada.

Chlapi, řeknu to takhle. OSB je úplně na hovno pro druhy, kde je vyžadována vyšší vlhkost. Ono se to zdá, že je to oproti sklu levné(ale je to pseudolevné) zaplatíž pálky za ošetření proti vlhkosti za laky, barvy a tmely a vyrovná ti to cenu skla a když ještě máš možnost brát sklo za rozumný peníz, tak to vyjde levněji.(beru tera v normáln ích velikostech ne v tomto případě)

Je pravda že životnost skla je téměř neomezené. Pokud se ale u OSB zamezí dlouhodobému kontaktu vody a vlhkého substrátu s deskou, je takové terárium bez problému. Já osobně volím raději OSB i u terárií menších rozměrů. Jinak stavba takto velkého terária ze skla je hloupost. Samotné bude vážit minimálně 300 kg, nehledě na pořizovací cenu. Nejlepší možná varianta je stavba z OSB. I tak je ale takovéto terárium, pokud nebude složené z více dílů, nestěhovatelné.

Osobní zkušenost nemám, ale těch materiálů, které se dají proti vlhkosti použít je samozřejmě víc. Měl jsem možnost již některé vyzkoušet a zatím jsem nejvíc spokojen s obyčejnou páskou pattex. Výhod má hned několik, dobře se s ní pracuje, perfektně drží, je naprosto nepropustná, cena vychází velice příznivě (50 m role), kdykoli se dá kterékoli poškozené místo vyměnit či opravit. Jedinou nevýhodou je snad to, že je to trochu piplačka.

Já při výrobě terárií taky ne, ale když jsem měl doma krajty, tak mě to párkrát napadlo. Je to v podstatě bazénová fólie, já jí používám, když zateplujeme střechy namísto finálního záklopu na izolant (většinou místo modifikovaných pásů). Samozřejmě ne z toho dělat vanu, ale vyjet tím celej interiér terária. Na tomhle materiálu je bezva (krom toho, že dokáže vynést téměř neomezenej vodní sloupec), že to je systémová záležitost, tudíž by nebyl problém řešit otvoru pro sklo, v napojeních, v rozích, u větracích otvorů atd. Co je horší - musel by to dělat pokrejvač nebo někdo, kdo je na tohle vybavenej. Ale jak píšu - je to jen teorie, praktickou zkušenost nemám.

OSB je úplně na hovno pro druhy, kde je vyžadována vyšší vlhkost.

Me prijde,ze se to hodne prehani s tou nachylnosti k vlhkosti. Trosku jina zkusenost,ale mi z OSB desek delame myslivecka zarizeni,tudiz po cely rok venku natrene obyc Luxolem a nijak extremne to nepracuje. Takze striktne rict,ze je to na hovno bych se neodvazil,ani zdaleka.

bylo to myšleno, že je to na hovno oproti sklu, že cenově to vyjde na stejno ze skleněným teráriem. Tak nevidím důvod, proč bych šel do osb.

Jen bych chtěl znát jedinou výhodu osb oproti sklu(kromě ceny, o které jsem se už zmínil výše, že levné se to jen zdá)

Řeknu Vám jich víc. Jsou lehčí, nejsou křehké, udělat jakýkoli otvor na větrání nebo elektroinstalaci není žádný problém, stejně tak připevnění výhřevných polic, větví atd.. Nemá takové tepelné ztráty, zvířata se v nich cítí bezpečněji než v průhledném teráriu, dají se vyrobit v různých barvách, pro mě jsou estetičtější... Jinak já beru sklo přímo ze sklárny, takže pro mě není ta finanční stránka až takovou výhodou. Když nad tím přemýšlím, sklo má vlastně jedinou výhodu v tom, že dobře odolává vhkosti, ale jinak spíše nevýhody. Samozřejmě chápu, že OSB má k dokonalosti také daleko, ale je to ten nejlepší kompromis. Pokud by zde v ČR byla možnost, šel bych do terárií plastových (např. Neodesha Plastics).

Danio- jasně křehkost, ale ber to tak kolikrát z teráriem někde hýbeš.

Silver-a z čeho myslíš, že budeš mít přední stěnu, taky ze skla a to nejinkriminovanější místo tera, kde ti to had může rozbít, takže co si napsal ja nesmysl.

Ice-Lehčí o něco málo, stejně kolikrát s tím hýbeš nebo to někde přenášíš. Díry do skla, připevnění polic...to je jen otázka technologie čím to přidělat a jaký postup zvolíš. Tepelné ztráty nepotřebujem většína z nás řešit, když vytápím celou místnost, tak je mi to buřt a když ne tak udělám zadní a boční stěny obložené např korkem(existuje spoustu mat čím to udělat) a bude to mít 10x větší tepelnou izolaci než osb.Nevím jak se v tom cítí zvířata bezpečněji když to má nějaké pozadí atd a není to jako výloha, tak je to úplně stejné jak osb.

Ještě jednu věc, když budu chtít s teráriema často pohybovat, tak si je udělám z plastu jak píše ice a nebudu volit mezi sklem a osb.

Je to jen věcí pohledu jak se na to podíváš a co v čem hledášza chyby.

V niecom mas pravdu, v niecom nie.
Ano. S takym terarkom zrejme casto hybat nebudes, ale to, ze do niecoho buchnes, nieco sa ti vysmykne, nieco zvalis atd sa proste stava. Rovnako ako nejaky slusny utok velkeho hada a nasledne je..utie do skla nemusi vzdy skoncit celkom dobre. Su to blbosti, ale stavaju sa.
Sklenene dvierka. mas pravdu. Ale to je len jedna z "4" stran. mimo toho, ze spodok terarka dvierka zrejme este nebudu, ale bude tam lista kde sa ten had moze ako tak zapriet bez toho, aby narobil neplechu.
Tepelne straty. Nie kazdy doma vytapa celu miestnost. A cudoval by si sa, ale dost ludi riesi aj taketo veci. Skus si take terarko oblepit korkom:-DMimo toho, ze za tie peniaze si spravim dalsie take terarko, tak ta robota a higiena bude....
A pri nejakych prerabkach (napr uprava vetrania) nemoze byt pri porovnavani skla a OSB ani reci. To musis uznat.

Pri mensich terarkach by som siel kludne o skla. Pri tych strednych OSB (samozrejme zalezi co by to bolo za zviera), a pri takychto jednoznacne murovane. Topny kabel priamo pod dlazbu, rovnako ako vyvod z bazena a celu elektroinstalaciu.

Je to jen věcí pohledu jak se na to podíváš a co v čem hledášza chyby.

Přesně tak, každý si dokáže udělat názor na to co vyhovuje jeho potřebám sám a nemá smysl někoho přesvědčovat o vhodnosti nebo nevhodnosti konkrétního materiálu, ostatně já s tím nezačal. Na terária, která používám já je sklo jako materiál nevhodné a OSB je ta nejlepší možnost. Každopádně co se týká dotazu zadavatele, tak tam bych také jednoznačně doporučil terárium z OSB, na tom se předpokládám shodneme.

Tam bych řekl, že je jediná možnost to vyzdít nebo to udělat s osb ale tím způsobem jak jsem dával obrázek s venomlandu, protože si nedokážu představit třeba šoupačky na takovém terárku+i to že had sebou mrskne a sklo ti vybije.

danio-jasně beru, že máš pravdu, že na zadvatelovo terárko je korek hloupost ale myslím že třeba u některých druhů to je dobře řešené pozadí, které je docela tvarné a mohu si jej do finální podoby jakš takš doupravit a hlavně neplesniví. jak píšeš ohledně úprav větrání apod, tak si přiznej kolikrát upravuješ u svých terárek větrání nebo díry pro kabeláž(většinou ani jednou akorát při výrobě) jediná výhoda je v tom ta, že do osb si zvládne ty díry většina lidí udělat sama(do skla jenom málo kdo)

omlouvám se tomu koho jsem popudil svým názorem na osb, každý člověk jiná chut.

Tak jasne, u niektorych hadov ta zadna stena je velmi dobra vec. Zato brat to ako nieco co cloveku pomoze znizit tepelne straty a robit to hlavne koli tomu, je blbost. Zvlast v nejkaych vecsich terarkach.

Co sa tyka upravy vetrania, skor som to myslel na nejakych zacinajucich teraristov. Predsa len clovek ktory s tym uz nejaku tu skusenost ma, vie ake vetranie tam ma spravit aby to bolo ok. Kdez to pri zaciatocnikoch je to skor o tom, ze velke vetranie, takze vela tepleho vzduchu fuc, takze silnejsia ziarovka, takze viac elektriny, takze viac kc. Tak tam dam mriezku 10x5cm a potom sa cudujem, ze mam chamika v pr.eli....
Co sa tyka upravy kabelaze atd, myslel som to skor na to, ze pri anakunde by som to mal radsej vsetko pekne ukryte bez moznosti toho, ze sa k tomu nejak dostane. Proste to hodim pod dlazbu a tym to pre mna hasne. Hreje, dobre sa cisti, nieje to vidiet a je to bezpecne.

Ale samozrejme, kolko ludi, tolko nazorov. kazdy najde to svoje pre a proti...

protože si nedokážu představit třeba šoupačky na takovém terárku+i to že had sebou mrskne a sklo ti vybije.

To si nemyslím, šoupačky se používají i na mnohem větší terária a nikdy jsem neslyšel, že by se vykytl nějaký problém. Sám je mám na podobně velkých teráriích:-).

Iceman- prosím tě, můžeš mi vyfotit jak máš udělaný ten topný kabel a hodit to sem?? a menší popis?? z dálky mi to připadalo že to máš pod sklem, topný kabel máš chycený na perlince(přichytnuté to máš silikonem nebo si to nějak vázal?) a pod kabelem nic, už jen to leží na OSB???
Jinak naprosto s tebou souhlasím OSB je určitě lepší než sklo

Ahoj, když je zde tohle téma, tak se zeptám tady. Když budu mít tera z OSB 200 x 100 x 130, je možné vykachličkovat celé dno a boko do výšky cca 20 cm, jako zábranu proti vlhkosti?

Zapomnelo se na jednu vec.. jak budes tak velke terarko stehovat do bytu/domu. Bazenek by mel mit odtok cez kanalizaci a nebo byt vyndavaci. Ja se chystam delat velka terarka pro mrizky, a uz ted vim, ze si necham narezat desky a montovat to budu az v mistnosti. Jinak bych to tam ani nedostal, aniz bych nemusel vybourat dvere..