Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ježek bělobřichý

Ahojte, mám otázku na chovatele ježků. Koupili jsme si s přítelem asi před měsícem zhruba 6 týdnů staré mládě ježka bělobřichého. Za dva týdny začalo pršet a být zima, ježeček se s námi odmítal bavit a nějaké 4 dny byl zalezlý v domečku. Pak nám začal vylézat a třepal se a špatně se mu chodilo, tak jsme mu trochu zatopili a bylo to fajn. Jenže nám náš drahoušek umřel zhruba v 11i týdnech a my vůbec nevíme proč. Chci se zeptat jestli s tím máte nějaké zkušenosti nebo aspoň nápad, co mohlo být příčinou. Chceme si pořídit nového a nechceme znovu udělat tu stejnou chybu. Říkali jsme si že to možná bylo z toho,že pořád lezl na svůj domeček a dolů z něho skákal, nebo že jsme mu dávali často moučné červy. Další varianta je, že nějak okousával domeček, který byl natřený nějakou barvou, ale netoxickou, takže to si nemyslím, ale taky ohlodával schůdky z dřeva, myslíte, že třeba mohl sníst nějakou třísku nebo kousek lepidla? A ještě jedna otázka, je dobré dávat mu takovou tu podestýlku pro kočky? Jsou to takové kamínky. Dali jsme mu je dolů do akvária a na to piliny, možná to třeba snědl. Už jsem vážně zoufalá, prosím poraďte mi. Udělali jsme něco špatně, nebo byl prostě slabší jedinec? Budu moc ráda za každou radu ohledně ježečků o čemkoliv ani ne se týkající tohoto. Každá další informace je pro mě vzácná, děkuji.

Asi jste měli začít pitvou, tím byste spoustu možností vyloučili.
Šest týdnů mi přijde docela brzy, podle mě by ideální bylo mládě tak dvouměsíční...
Kdyžtak se rozepište o podmínkách - rozměry ubikace, co v ní všechno je, kde je umístěná - jestli na zemi nebo na nějaké podložce, skříňce... jídlo - jaké a kolik čeho a jak často... jakou měl teplotu v ubikaci, resp. jestli jak začalo pršet a být zima vám neklesla teplota v místnosti nějak moc nízko...
Jak to čtu ještě jednou, jestli se polepšil, když jste mu "trošku zatopili", tak mohl prostě normálně prostydnout. Jestli se nepletu, je to zvíře z Afriky a byť zřejmě odchované v ČR, tak pořád asi bude chtít trochu vyšší teplotu, než 20°C pokojovky.
Další věc, co mě napadá - nechali jste ho přes den dost spát? Ježci jsou podvečerní a noční tvorové, přes den většinou chrní.

No právě nám přišlo potom taky 6 týdnů brzy,ale teprve začínáme, takže jsme si řekli, že chovatel musí vědět, kdy je pozdě a kdy brzy. Teď už chceme staršího ježečka. Rozměry ubikace jsou 120 na 60cm, je to klasické skleněné akvárium. Je v něm domeček na spaní, přístřešek, samozřejmě misky na vodu a jídlo, jelikož se pořád snažil vylést na domeček,udělali jsme mu takové schůdky ze dřeva a můstek mezi domeček a přístřeškem. Teplota se tu pohybuje okolo 22°C, proto jsme u tam dali i tu podestýlku ať tam má tepleji, myslím že při tom dešti tu mohlo být tak 20. Takže problém možná bude v teplotě, takže když tak koupit nějaké topné tělísko? Jinak akvárium je v rohu pokoje na zemi, dali jsme ho tam aby měl větší přítmí. Ohledně krmení dostával kočičí granule zhruba 7 takových těch malinkých denně a nebo moučné červy těch asi 10-15 denně, někdy jsme mu to kombinovali. Většinou jsem mu dávala žrádlo na noc a když už tam ráno nic neměl, tak jsem mu tak hodila třeba ze dvě granulky. Občas jsme mu zkusili dát nějaké jablíčko nebo kedluben, ale to si jednou kousl a nechal to, to mu moc nejelo, jinak třeba piškoty jedl,ale to byl fakt jen takový malý bonus. Vodu jsem mu měnila i třikrát denně, jelikož byl čuník a vždycky si tam naházel hromadu pilin. A spánku měl dostatek, celý den jsem pryč, přijdu třeba ve 4 domů a zase jdu,ale je pravda, že po tom jeho dešťovém spánku byl většinou skoro celý den vzhůru a běhal tu,ale zase v noci si zdřímnul.

7granulek nebo 10-15 červů je zoufale málo ! Mládě musí mít až do nějakých 5-6 měsíců neustále dostatek krmiva, protože rychle rostě a má rychlý metabolismus + ještě nulové tělesné zásoby. Pokud se dává suché krmení, což teda není moc vhodné na zuby, tak ho tam ale může mít pořád k dispozici. A lepší než červi jsou cvrčci, normálně mu je tam vypustit a mládě už si je pochytá samo. Různé prolézačky atd samozřejmě vhodné jsou. To, že je lidé chovají v plastových bednách bez ničeho neznamená, že jsou tak ti ježci 100%happy. oni laboratorní potkani se také chovají v téčkách, ale když maj velkou členitou klec, tak jsou mnohem spokojenější. Co se týče topení, tak stačí bodová žárovka umístěná tak, aby se k ní ježek nedostal. To akvárko je jak vysoké? Jinak vodu dát normálně do kuličkové napaječky, tam ji neznečistěj...

To bylo co za prodejce? Malé mládě nepřekrmíte. Až bude dorostlé, tak je pak potřeba ho krmit podle aktuální kondice, ale rostoucímu mláděti je potřeba krmení nijak neomezovat, naopak.

Ta výška akvárka je OK- já se ptala hlavně proto, že u hlubších akvárek se pak dole hromadí oxid uhličitý a amnoniak, ale do těch 40cm to je při velké ploše dna OK.

No, taky mi těch 7 granulek přišlo dost málo. Na sáčku granulí máte většinou napsáno, kolik gramů by měla sníst kočka určité hmotnosti.
K ježkům se mi povedlo najít info týkající se zimních odchovů našich ježků - množství stravy by mělo podle hmotnosti dělat u ježka který váží do 150g cca 60g, u ježka do 450g cca 90g a nad 450g cca 120g denně. Zkuste si odvážit 60g granulí a budete se divit. Jen požádám Aurifer, až sem nakoukne, aby to nějak potvrdila/vyvrátila. :-D
Mimochodem, má pravdu v tom, že jen granule + moučňáci nejsou nejvhodnější kombinace. Nejlepší je z větší části dát nějakou kvalitní kočičí konzervu nebo naškrabané hovězí maso + hmyz + trochu granulí. Myslím, že i nějaké kočičí mlíko by občas trochu snesli, ale radši opravdu kočičí. A těm, co jsme je zimovali jsme přidávali, stejně demokraticky, jako kočkám a psovi a všem pivovarské kvasnice, drcené a zamíchané. Ani se moc nevošklíbali, až na toho posledního, ten byl děsně nevrlý...

Příště si kupte zdravého alespoň 2 měsíčního ježka od chovatele, který jim rozumí a nechová je na produkci velkého počtu mláďat. Protože tihle lidé často předčasně odstavují mláďata a ta jsou navíc sama o sobě nekvalitní, poměrně často bývají i napadená ektoparazity. Poslední dobou mne kontaktují stále častěji lidé, co si koupili mládě od překupníka nebo z velkochovu a ta zvířata jsou sice levná, ale horší, než mizerná a navíc často i nemocná. A držte ho v teple, teplota by u mláďat neměla klesat pod 22°C, lepší je 24°C s lokálním zdrojem tepla. Když takhle malé a zřejmě podtržené mládě 4 dny nežralo, tak muselo být velice slabé (to třepání se a motání je typický jev), takže není divu, že uhynulo. Příště při koupi lépe vybírejte a vezměte si raději už odrostlejší mládě, ne čerstvě odstavené... co se týče úkrytu, tak ten je lepší volit z nenabarveného dřeva nebo plastu. Jako podestýlku bezprašné hobliny a kočkolit třeba jenom do 1 rohu, ježci si v něm rádi čistí bodliny.
http://www.myzoo.estranky.cz/clanky/savci/jezci-us ati_hemiechinus-auritus_.html

Děkuji za odpověď, on ty 4 dny jedl jako, ne sice tak jak normálně,ale něco snědl. A někde jsem teď četla že ano není vhodné, aby mláďata měla nějaké průlezky nebo takové věci,ale nevím do kdy se považuje za takové mládě. Nevíte i o tomto něco? a pokud bychom chtěli mladé, máme je s matkou dát do menšího akvária a otce nechat samotného běhat ve velkém,nebo naopak?

Taky mi těch 6 týdnů přišlo zoufale málo. Ale zase ježky nedělám, tak to byly jen návrhy vycházející z obecných zkušeností. Mládě by mělo hodně spát, hodně jíst a být v teple.
Pro zadavatelku - kromě moučných červů by si určitě dali i nějakého toho cvrčka (předem znehybnit) nebo švába. Někde uvádí chovatelé i sušené gammarusy, to mi přijde jako docela dobrá křupka - Aurifer, co vy na to, krásná dámo? :-D Počítám, že v přírodě snědí spoustu věcí s krovkami a chitinem...
Jako lokální zdroj tepla by asi mohla stačit normální žárovka, ne? A pokud bylo akvárium na zemi, bylo na nějaké podložce nebo opravdu rovnou na zemi? Od země je vždycky chladno, možná by bylo lepší podložit kusem vyššího filcu nebo polystyrénu, ten izoluje. Např. my jsme byt nad sklepem a u podlahy míváme v zimě kolem 18°C a jak byly ty děsný mrazy v zimě, na podlaze bylo jen 14°C!
Sakra, já to vidím, jak pořizuju ježka. Kočičích granulí máme dost, ale zas ti cvrci se u nás doma neuživí. I když, věřím, že pískouši, potkan a křeček by asi nepohrdli. Křeček každopádně... ne. Nic. Zvířat máme dost. Leda by něco zesnulo!

No přemýšleli jsme, že mu tak jednoduše posvítíme,ale zas jako noční tvor,který ve dne prostě potřebuje spát by myslím nebyl nadšený,kdybych mu tam celý den svítila. Teď třeba ne,v létě je tu docela pařák,ale v zimě by to bylo určitě potřeba a nějaké topné tělísko seženu v bazaru kolem 200 si myslím. A já myslím, že ježeček je dobrá koupě, nic roztomilejšího neexistuje. :) Jen dávat pozor,aby nedopadl jako ten náš :(

A proč ne? Co je v Africe na nebi ve dne? Slunce. Co dělá? Svítí a hřeje. Takže ve dne by to mělo ježkovi být fuk. Na noc by šla buď nějaká noční výhřevná žárovka, ale s tím nemám zkušenosti nebo to tělísko, ale k tomu by se měl vyjádřit někdo povolanější...
Však jo, věřím, zkoumám je zrovna na pěti dalších stránkách... ale my toho jaksi máme doma na jeden byt už zrovna docela dost... a protože vždycky chceme mít ubikaci co nejlepší, nebylo by zrovna ježka kam frknout. Možná, až zesne Kryšpín, morčák, tak přerušíme linii morčat a zkusíme něco jiného... zatím jsme měli jen 3x ježka z podzimního vrhu na přezimování, vždycky jsme je vykrmili a pak zavezli ven vypustit... ale to samozřejmě byla péče s minimálním přístupem, aby si na lidi moc nezvykali.

No právě té noci se moc nebojím :D To je stejně vzhůru a i v Africe se může schovat někde pod strom před sluníčkem. No uvidíme, ze začátku zkusíme jen tu žárovku a pak se uvidí, co dál. No a pokud těc zvířat máte tak moc,tak se v nich jeden ježeček ztratí :) S ubikací bych si moc starostí nedělala, většina lidí je chová v plastových krabicích

Však jo, bedna z IKEA to jistí - ale kam s ní, proboha! :-D Tady už se fakt nic nevejde. Leda vyhodit psa z denního pelíšku a místo něj pod akvarijně rostlinný stůl dát ježka... :-D Pes by potom musel trávit dny na gauči a to by mu určitě strašně vadilo...
Být vámi, zkusím slabší žárovku, změřím párkrát teplotu a kdyžtam dám silnější. Když bude v domečku/přístřešku, přímo na něj to svítit nebude, to mu bude suplovat noru nebo křoví nebo to v čem se zachrujou běžně doma v Africe přes den... a v noci klesá teplota i tam... no, jak tak koukám, Senegal má v letních měsících noční teploty kolem 22 - 25°C, denní od 25°C ke 30°C... takže by mě zajímalo spíš to noční přitápění bez světla. Buď nějakou noční výhřevnou žárovkou nebo topením, kdyby to v noci klesalo pod 20°C?

Ahoj,
prosím poradíte mi někdo? Chci začít s chovem ježků bělobřichých a mám několik otázek.
-Máte někdo zkušenosti s ohřevem ubikace? Máme akvárium 120x60cm, žárovku 150 W s termostatem (nemůže se stát že by tam měl moc nebo málo teplo), chceme mu zatopit tak na 24-26° je to málo, moc?
-Můžeme akvárium "rozdělit" na půl (dáme doprostřed třeba plexisklo) aby mohli být dva ježci v jednom, nebo jsou natolik samotářský, že nechtějí být spolu ani takto?
-Může být v jedné ubikaci otec se synem nebo matka s dcerou? Teď myslím bez rozdělení.
-Jaká je asi nejvhodnější velikost ubikace na jednoho ježka?
Děkuji
PS: Budu ráda za jakýkoliv poznatek, klidně i základní věci, které nejspíš vím. Ráda se přiučím, každý názor navíc je pro mě skvělý.

Malé ? Jestliže to většina lidí chová v malém akvárku nebo kleci, někteří dokonce v plastových boxech z Ikei, tak myslím že přepůlení akvárka 120x60 což bude 2x 60x60 bude vyhovující. A vytopení celého akvária 150 W žárovkou je otestované, jedná se ožárovku typu Infrafort, což se běžně používá v Zoologických zahradách a tam to vytápění celkem ujde. Při 150 W žárovce Infrafort se v prostorech 120x60 zvýší teplota o 2 stupně za půl hodiny , což není až takový výkon, jako mají topné kabely, nebo desky. 40 W by musela svítit tak 3 hodiny a nevysvítí takovou plochu , jen určité místo.

Jaký rozměr je tedy podle vás správný? Stačilo by těch 60x60 pro jednoho ježka + když by měla samice mláďata, máme jim nechat celé akvárium (60x120) nebo by jim všem stačila ta polovina? asi celé že? A jak je to s průlezkami a tak, když jsou mláďata nebo když je samice těhotná, je vhodné aby ona nebo mláďata poskakovali po domečcích nebo běhali v kolečku, náš "lump" vždycky vylezl na domeček a skákal z něho a to asi pro těhotnou samici moc vhodný není. Mám jí třeba oddělat aspoň nějaké průlezky? A máme jí dávat takovou tu vatovou podestýlku než se narodí mláďata ať je jim pořádně teplo? K té žárovce, zkusili jsme to tak "nanečisto" rozsvítit(150w) a asi až po 15i minutách to začalo pořádně hřát, takže 40w nepřipadá v úvahu.

Pokud plánujete odchov, tak samozřejmě 120x60 pro samici s mláďaty a v záloze 80x60 extra pro samce, až a jestli budou mláďata. Nebo kdyby se něco stalo... každopádně, většinu roku stejně samec bude muset být oddělený, takže zvažte, jestli o chov opravdu stojíte.
Nicméně - zatím jste nechala jen vyhladovět jednoho ježka, tak nespěchejte a věnujte se získávání maxima informací. Protože jinak se může stát, že napáříte příliš mladou/slabou samici a budeme tady řešit spoustu jiných problémů. Proč vlastně chcete páreček? Proč chcete mláďata? Jste připravená na to, že kdyby je samice z nějakého důvodu odvrhla, budete se o ně muset postarat vy? Už jste někdy nějaké zvíře úspěšně rozmnožila, nebo je to první pokus?
Březí samici ježka v přírodě taky nikdo nedává pryč z cesty větve, které musí přelézat. Ono každé zvíře potřebuje dost pohybu a když ho nemá, není to dobré. Samozřejmě, žádné krokolomné prolézačky, které by v přírodě obešla. Takže ubikaci členitou, ale ne s vysokými překážkami.
A pokud budete chtít, aby samice zabřezla a měla zdravá mláďata a nijak se to na ní nepodepsalo, připravte se na krmení cvrčky a hmyzem, masíčkem a kočičími konzervami (ne Whiskas a podobný šunt, který kolem masa jen projel v rychlíku...).
Jinak, ten odkaz od Aurifer je velmi kvalitní a zrovna ona ví o čem mluví.

Nebojte se, proto tu nabíráme další a další informace , Máme další akvárium 80x60 a není problém přikoupit. A už jsme dávno zvážili odchov, na to jsme nachystaní a s tím Whiskas máte pravdu , je potřeba si hodně detailně číst jaké je složení směsi , protože kolik mouky a různých nahrážek do toho strkají už ani není možné.

Aha takže Zoologové podle vás neví o čem mluví a nemají žádné zkušenosti s tím jak se jaká ubikace vyhřívá. Snažíme se nasbírat informace, čím kvalitnější a větší množství info , tím lepší odchov ježků. Proto se tu ptáme jaké rozměry atd.... prostě každý detail musí být. A když mi zoolog řekne jak správně vytápět ubikaci a že 40 W žárovka je málo pro otevřené akvárium , tak asi o něčem ví. Nechci vám tu něco tvrdit, třeba se taky plete , ale po vlastním testu , jsem dospěl k závěru že má pravdu. Když dáte žárovku do nějaké vzdálenosti 60 cm od dna akvária aby to vyhřálo celé tak ta slabší žárovka tam pomalu nedosvítí :-D navíc je to Infražárovka která vyzařuje teplo a z takové vzdálenosti jej tak 40% ztratí jen nad akváriem a v akváriu dále koluje a ztrácí se ven. Dávám na jeho rady .... ať se k tomu vyjádří klidně i ostatní , každá rada dobrá .....

Takže podle vás je nejlepší samici nechat v tom akváriu 120x60, protože plánujeme odchov mladých a samca dát do 80x60 , protože větší zatím nemáme. ? Ano jsou i lidé co je chovají v menších klecičkách, ale jak se asi musí cítit ten ježek , když nemá prostor pro pohyb a kde si hrát. To jsou jen takoví ti chovatelé co je mají jen jako dojné krávy .... nevím co na to říct

Je mi fakt smutno z toho, kolik lidí, co vůbec nic neví o zvířatech si je dnes pořizuje jako módní doplněk, aniž by se předem informovali o tom, co péče o takové zvíře obnáší a netýká se to pouze ježků. Mám doma malou ZOO, která se sestává z nalezenců, uprchlíků a zvířat odložených právě takovými "chovateli". Než u mě našel domov první ježek, strávila jsem hodiny sezením u knížek, internetu a konzultacemi s osvědčenými chovateli, abych pochopila, jak takové ježčí tělo funguje a jakých chyb v chovu se vyvarovat (proč se pálit na něčem, na čem se již spálili jiní). Váš "chov", Evulko, mi připadá, jako když sednete do auta bez řidičáku a pro jistotu ještě před rozjezdem vyhodíte manuál. Opravdu nemohu pochopit, proč svou nevědomostí a nepoučitelností trápíte ty ubohé tvorečky, vězte, že oni si to nezaslouží.

to, že lidi chovají ježky v malých ubikacích ještě neznamená, že je to správně, my máme pro každého ježka rozměry 120x60 a nestěžují si....od malička jsme krmili tolik kolik snědli - červy, cvrčci, švábi, ježčí granule, sem tam maličko kočičích a kvalitní kočičí kapsičky.....teď začínají dospívat a začínáme potravu maličko regulovat, aby z nich za chvíli nebyly tučné koule....tím, že žijí hlavně v noci, kdy většina lidí spí, nevím, jak jinak by se mohli dostatečně "každonočně" proběhnout...jinak červi mnohdy utečou z mističek a ježci se v noci baví tím, že je v podestýlce loví - tím se protáhnou, proběhnou....

No tímhle si taky nejsem jistá. Mám ježindu doma jen týden a poslední dobou ani moc nvstává,spíš až tak ve dvě ráno,do 4 šmejdí a de zas spá,tak myslím, jestli ji není zima.máme tu pokojovku tak 19 přes den. Někdo píše,že kamenem by se mohla popálit a žárovka není také moc vhodná.já mám odkryté akvárko, tak mne napadá koupit tu výhřevnou dečky, aby mi nezmrzla.

nebyl, ježek se na něm neumí vyhřát, navíc hrozí poškození kabelu. Prostě jí tam dej nahoru na dráty nebo pletivo lampičku s bodovkou, aby to vyhřívalo prostor dole v kleci a ježek se tam mohl vyhřát, ale nedostal se k žárovce ani ke kabelům. Ta topná dečka je použitelná, ale musí se taky dát mimo ubikaci a hlavně tam pak hlídat teplotu, aby se to naopak nepřehřálo.

Moc prosím, Petruno, pište česky!
Zkuste mi svůj příspěvek přeložit do češtiny, rád se poučím o chovu ježečků - jednoho mám doma a hezky ho nahřívám pod lampou Infrared Heat Glo 50 W. Zatím se mu to líbí a hezky přirůstá, ale chci se v jeho zájmu dále vzdělávat.
Pokud však nejste rodilý mluvčí, popř. trpíte dyslexií či jinou módní poruchou, nechte si prosím svůj text zkontrolovat někým, kdo se v Česku domluví a přetlumočí Vaše myšlenky i ostatním čtenářům.
S úctou
Nikolas

Vážená paní Němčanská, to vám nepřijde hloupé si tu dělat reklamu na svou chovatelskou stanici a informace na webu poté, co jste je zkopírovala - vykradla- z webu mého?

podobnost asi čistě náhodná, že? chov-a-reprodukce Originál: http://www.myzoo.estranky.cz/clanky/savci/jezci-us ati_hemiechinus-auritus_.html
Když už nemáte dostatek slušnosti na to se mě zeptat, jestli můžete texty použít, tak se s nimi aspoň nechlubte na fórech, která jsem navštěvovala.