Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotaz na chovatele "jedáků"

Dobrý den pánové a dámy, jelikož bych rád v budoucnu začal s chovem těchto krásných zvířat, až nasbírám dostatečné zkušenosti s chovem těch nejedovatých, rád bych se Vás pozeptal na jednu věc.
Jak máte zajištěno, že bude postaráno o zvíře v případě, že dojde k intoxitakci? U některých druhů je to v lepším případě na pár dní v nemocnici a pokud pominu krmení je třeba alespoň měnit zvířeti vodu... Například v mém případě nepřichází v úvahu, že by se toho ujal někdo z rodiny (ostatně ani bych to ze strachu o bezpečí dotyčného nedovolil).
Ne že bych si plánoval pořídit razítko hned ze začátku, ale člověk nikdy neví, tak mě zajímalo jak to máte pořešeno Vy, napadla mě nějaká domluva s nejbližším kolegou, nebo něco podobného....?

Případně druhý dotaz, je někdo ve Zlínském kraji, kdo by mohl poradit do začátku a ke komu by se dalo jít podívat (přirozeně s lahvinkou jako prezentem) na nějakou velice krátkou "exkurzi"?

Moc děkuji za případné odpovědi. Vašek

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Souhlasím s Meldou, každej ať chová to na co se cítí. Jen tak pro zajímavost, já jsem kdysi přecháze…
naden 08.06.2012 19:17
naden
Předně děkuji všem zůčastněným za názory, jsem vděčen za každou zkušenost. Dále, nezakládal jsem vl…
Roker 08.06.2012 20:42
Roker
Já bych tě hlavně chtěl pochválit, že máš zájem se něco dozvět než něco začneš a chceš být aspon na…
Bergi 08.06.2012 20:56
Bergi
Díky za reakci, tak samozřejmě, že se snažím se o tom, i v předstihu, dozvědět co nejvíce. Nejsem pu…
Roker 08.06.2012 22:11
Roker
Asi to sem nepatří ale musím se pochlubit, stal jsem se tedy konečně chovatelem, pro začátek a nabrá… poslední
Roker 10.06.2012 16:10
Roker

Souhlasím s Meldou, každej ať chová to na co se cítí. Jen tak pro zajímavost, já jsem kdysi přecházel na jedovatý z regiusek a hroznýšů a taky žiju. Teď stavím terária pro polylepisky a oxyurany a vážně mě nenapadlo se tady někoho ptát jestli mám nebo ne...:-)

Předně děkuji všem zůčastněným za názory, jsem vděčen za každou zkušenost.

Dále, nezakládal jsem vlákno s úmyslem dotázat se, případně nechat si "požehnat" k chovu jedáků, ani ne se zeptat jakého bych měl chovat, vždyť to je přece utopie a to bych si samozřejmě rozhodl sám a nesl si případné důsledky.
Nejprvě mě zajímalo jak máte pořešeno (pokud vůbec), že bude postaráno o chov, pokud Vás některý chovanec "nakouří" a chvíli si poležíte u andělů (myslím těch v nemocnici :-) )
Poté se to nějak rozvedlo a řešili jsme legálnost Berusek atd. Jelikož jsem se o tom nikde moc nedočetl zeptal jsem se na fixaci za hlavou u Viperek, z důvodu jejich flexibilních zubů. Co jste mi tedy někteří odpověděli, nabyl jsem dojmu, že by asi v mém případě bylo nejlépe se fixaci naučit na nejedovatých agresivnějších kouscích a případnou fixaci jedáka řešit až by byla nutnost, jestli je to opravdu tak, že zmijka tesákem dosáhne v podstatě kamkoli a záleží jen na "náhodě" zda trefí nebo ne, případně zda se člověk "vyhne" a posune prst o kus dál (tak jsem to alespoň pochopil)
Co mě jako lajka napadlo, nebylo by lepší, v případě, že chovatel nepotřebuje pořešit nic na spodní čelisti provést fixaci na stole a ukazovákem pojistit tlamu oproti stolu proti otevření, nebo je to utopie? Ptám se opravdu jako lajk.

Jak píšu, toto, co řešíme, se nějak vyvinulo ze situace, prozatím mám v plánu nabýt zkušenosti s chovem nejedovatých hadů, jelikož jsem zatím měl možnost manipulovat pouze s Hroznýšem, Užovkou červenou a Krajtou královskou u známých a to člověka opravdu moc nenaučí. Nicméně hadi mě lákají odmalička ale buď nebylo možno u rodičů, nebo byl malý byt, nebo se stavělo atd. Nyní snad nastal čas :-)

Jinak vidíte, člověku nestačí kolikrát ani číst a informovat se. Fórum, zvláště "jedovatou sekci", mám pročtené tam i zpět a nejenom to a doteď jsem si myslel, že Cerasteska a Amodytka jsou na tom, co do toxicity, docela podobně a ono prej né... Já nemám problém posléze začít v podstatě s čímkoli (rád bych "viperovité"), Cerasteska se mi neskutečně líbí, má úžasný pohyb a fascinuje mě její "životní styl"... Ale není pro mě problém zkusit Amodytku. Nicméně uvidíme jak na tom budu dejme tomu za rok. Zatím jen sbírám data, na to si myslím, že není nikdy brzo začít... A prostě pokud to nevadí dotyčným, rád pokecám o společném zájmu a nadhodím témata, které tu buď nezazněli, nebo mi něco není jasné. Snad je to tak v pořádku.

Ještě jednou děkuji.

Já bych tě hlavně chtěl pochválit, že máš zájem se něco dozvět než něco začneš a chceš být aspon na nějaké okamžiky připraven:-)

Můj názor je ten, že bych neřešil, jestli začít s amodytkou nebo cerastes, dle mého je to jedno čím v budoucnu začneš, jen když tě ten druh bude táhnout a vnitřně se přesvědčíš, tak jdi do toho(teda kromě kober, pakober, smrtonošů, tajpanů,mamb atd ty opravdu na začátek ne) :-) jiank pořizuj co ti srdce káže(a rozum):-D

co týká fixace, tak když je chytíš dobře za hlavou, tak na tebe zubem nedosáhnou, ale musíš být pořád ve střehu co kdyby... jiné je to samozřejmně u Atractaspididae, tam ta fixace je o hubu, dle jejich zubů mobilitě s nimi(ale na o těch se tady nebavíme, to je jiná pohádka):-)

Díky za reakci, tak samozřejmě, že se snažím se o tom, i v předstihu, dozvědět co nejvíce. Nejsem pubertální nadšenec, mám rodinu (i když zatím bez potomků) a taky jiné povinnosti, nemůžu si dovolit se chovat nezodpovědně a bezohledně...

Co se druhu týče nechám si poradit, jinak jak jsem psal, myslím si, že pokud nemá člověk místo mozku karfiol tak, pokud mu zvíře nestoná, nebo nemá jiné problémy (například se svlekem, jak zde již někdo nadhodil) a není třeba jej brát do rukou, není riziko zase tak velké (píšu to opravdu jen v mých doměnkách a z toho co jsem vyčetl). Hady co jsi vzpomněl mě ani ve snu nenapadli, že bych je choval, i když musím uznat, že Black Mamba je překrásný a pro mě skoro fascinující had, o tom žádná, ale.... (o tom tady nemusíme psát)

K té fixaci, na rovinu jsem v rozpacích, jeden tvrdí, že když to uděláš dobře, nemůže Tě trefit, druhý, že může, otázka je kdy... No nevím. Po pravdě, asi, až nastane můj čas, budu preferovat způsob brát hada do teplejch pouze v případě nezbytnosti a budu doufat...

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru