Mýty a báje
Hoj,
chtěl jsem se dotázat na pár drobností, které by mě u jemeňáka a obecně chameleonů zajímaly.
1. mýtus - zbarvení, už jsem se dočetl, že mají chamíci své barevné spektra, minima, maxima, že se zbarvují dle aktuálního zdravotní stavu a relativně i celkové spokojenosti/nespokojenosti, březosti u samičky ale jak je to se změnou barev v případě "kamufláže", splynutím s okolím? Případně jaké další faktory tedy ovlivňují zbarvení zvířete?
2. Jak je to se zrakem chameleona, opravdu dokáže spatřit kořist na 2km daleko? :) a co ostatní smysly?
3. Má nějakou zvláštní funkci krom vyvažovací a okolo větví zachucující ocas chameleona?
4. Jestli je ještě nějaká zvláštnost opředená legendami sem s ní.. díky :)
A co třeba si koupit nějakou publikaci, věnující se chameleonům?
To stoji kc Cejna
chlapci si z tebe dělají prdelky, ale ke schopnosti spatřit kořist bych něco měl, probíral jsem to na jednom semináři na východním slovensku co jsem vedl cca 3 roky zpět. Chameleon na 2km kořist nevidí ve smyslu vizuálním. On jí vidí, říkejme tomu třeba mimosmyslově. Ocas chameleona stočený do kruhu funguje na podobném principu jako třeba samolepky co jsou v Tescu na zboží. Je to vlastně malá anténka s vestavěným zesilovačem přijmaného signálu. Letící nebo lezoucí hmyz vydává zvkukové vlny které chameleon přijmá stočeným ocasem stejně jako ty přijmáš eurosport na satelitu. Ví tedy naprosto přesně odkud ta věc přilétá, jak je velká, jaký má kurz a troufnu si tvrdit, že má i identifikaci FF.
Užasná zvířata tohle! Opravdu. Máme se od nich hodně co učit!
Ale, ale..!!!
Ak chyta aj HBO, tak chcem tiez taky chvost
Takže netopýr má ultrazvuk a přijímá signály normálně hlavou a chameleon má něco podobného akorát přijímá ty signály ocasem, jo?
Tak myslím, že někteří, spíš většina chlapů, se od něj nemusí nic moc učit, páč signály ocasem přijímají taky
jedna publikace by mě opravdu nezabila, ale přesně vím jak by to dopadlo.. :D abych se dobral pravdivého výsledku, tak bych knih musel mít nejméně z pět, deset od různých autorů, abych se dozvěděl, že jeden spisovatel-badatel vylučuje fakta druhého autora :D:D a nebo koupit pouze 1 knihu a žít v domění, že jsem kápl na pravdivou informaci ;) což je mimo jiné obdobné jako příspěvky na tomto a jiných forech :D
Na druhou stranu lepší vědět něco, než nic :)
takže díky všem, co budou mít věcné připomínky a poznatky i těm, co budou mít vtipné narážky a poznámky ;)
Nejsem si jisty jestli vibrace prijmaji primo ocasem. Jednu dobu, kdyz jsem jeste byl na vysce, jsem se tim vazne zabyval, nasel jsem asi 3 vedecke clanky, ktere to zkoumaly a chtel jsem se do toho taky pustit, ale pak to nejak vysumelo.
Pokud si dobre vzpominam, tak vibrace prijmaji spodni stranou chodidel, mozna i tim ocasem. Chameleoni jsou po me nejuchvatnejsi zvirata a pokud by nekdo mel zajem o vyzkum tohodle jevu, tak bych se klidne pridal.
Aby som nebol zase za blbeho ftipalka a svinu.
1. Mimo toho co si napisal, sfarbenie dost ovplyvnuje teplota, stres, svetelne spektrum (chov v terariach pod roznymi UV). Co sa tyka kamuflaze, nejak extra to z mojich skusenosti neriesia. Vecsinou maju chamici nejaku tu svoju farbu/vzor ktory si drzi vecsinou az na nejake drobnosti rovnaky. Az ked vidi nieco "zvlastne", alebo napriklad nejaku moznu hrozbu, soka, samicku atd, sfarbi sa vyraznejsie a nafukne.
2. Zrak maju fakt doby, ale staci, ked dam cvrcka za ruku a nevidi ho ani na 20cm (a tomu mojemu nepomahal ani chvost). Na 2km, je to uz trochu prehnane....
3. Okrem vyvazovania, pomocnej "nohy" a prijmania digi signalu mylsim, ze nie. Videl som uz par chamikov bez chvostu, a az nato, ze vyzerali dost komicky a nemohli sa zachytit chvostom boli uplne ok. Nijak im to nevadilo.
4. Momentalne ma nijaka nenapada....
Největší blbost, co jsem viděla, bylo video, jak chamík leze okolo různobarevných předmětů a podle nich mění barvu, takže v jednu chvíli byl i růžovej nebo čtyřbarevnej. Blbost. Že vidí na 1 km, jsem taky četla, nevím! Že je v podstatě hluchý, to asi ví každý. Ale je fakt, že asi určitě nějaký jiný ,nám nepochopitelný vnímání a smysl má, jakož i většina zvířat, já tomu říkám, že mi vidí do hlavy.
Boli to mylsim ze tie farebne slnecne okuliare a nejake papiere ak sa nemylim. To video som videl aj ja - blbost.
Dobre oci ako som pisal ano, ale ta dialka je uz trochu prehnana...
Ale co sa tyka toho zmyslu, to ano. Nieco urcite ma, tak ako 99% (aj primityvnych) zvierat, ale satelitne radio alebo podobne vecicky to zrejme nebudu
řekni to Plamínkovi do očí!
Sobota v ladvi?Kludne
watch
odkaz na toho měňavce obecného :D:D to se někdo asi hodně nudil.. takhle motat dětem hlavu
Jj, to je ono. Prča je , že tomu spousta lidí věří.
Možná ty přijímáš nějaké signály ocasem, ale aby chameleon i zrakově spatřil potravu na 2km, oči by se mu musely točit i dokola kolem své osy jako objektiv na zrcadlovce, když se snažíš zoomovat. U našich jsem se tohoto jevu nevšiml. A mimo jiné, schopnost vidět hmyz 2km daleko by se jim asi moc nevyplatila, protože neběhají jako gepard. Chameleoni šetří energií, oni si počkají, až hmyz přijde k nim
Tak publikace od Nečase (tuším, že ta) uvádí, že chameleon na 1km "přečte" noviny, takže na 2km pravděpodobně vidí dobře. Ale nejde o potravu, ale o přehled o predátorech a jiných chameleonech. A ono v terárku metr krát metr to asi moc pozorovatelný nebude.
V Nečasovi to asi není, toho mám a nikde jsem se o tomhle nedočetl. Ale zkuste najít tu publikaci. Já to ještě v žádné nenašel. Mám 3 publikace včetně Nečase a co se chameleonů týče, tak vše několikrát přečtené. Já mám info, že má dohlednost 1km. Když to ale beru racionálně, tak ono by se mu to hodilo asi pouze v případě, že by ten predátor měl stejnou dohlednost, tak aby chameleon zamaskoval dříve, než bude spatřen a ne kvůli potravě. Toto asi nejvíce platí u dravců, kteří právě mají výborný zrak a kterých se chameleoni bojí. V terárku to pozorovatelné nebude, ale už jsem několikrát viděl, jak ho vyděsil pták
Já chamíka sluním venku v ptačí kleci a kolikrát koukám, kam tak nahoru na oblohu kouká on, když tam nic neni, ale když se zakoukám do oblak, tak fakt vidím v obrovské dálce ptáka.
Jednou se náš chámo hrozně lekl, když byl za oknem a začal prchat po stole jako zběsilý. Soudím, že viděl straku, která letěla opodál. Kočka ho ale absolutně nevzrušuje.
Dohledávat se mi to nechce, ale minimálně Kocián uvádí ten 1km s tím, že na 1km dobře zaostří. Takže 2km v přehledném terénu nejspíš dá - a ta informace s novinama musela být buď v Kociánovi nebo v Nečasovi, jiné publikace v čj nemám. Plus to potvrzoval nějakej článek o antipredaci chameleonů (ale to už si fakt nevzpomenu, jak se jmenoval - bylo to něco Camouflage of common chameleon či ci)A dohlednost predátora s tím nesouvísí - jde přece o to, aby měl lepší dohlednost než predátor, ne stejnou.
Aha...Chameleoni a gekoni. To je jediná knížka, kterou jsem ani neviděl. Díky, mrknu se po ní. S tím predátorem jsem to tak nějak myslel. Aspoň u nás mají dravci asi nejlepší zrak ze všech zvířat + jsou rychlí. Loví myši, které jsou taky rychlé. Pokud jsou ve stromě, tak se musí připočítat maskování.