
Rozkrmení mláďat rybožravých užovek
Dobrý večer,
nečekaně jsem od známého dostal na krk 2 mláďata Thamnophis marcianus... jedno mládě 21cm druhé 24cm. Chtěl bych se zeptat obecně na rozkrmení rybožravých užovek a následné krmení mláďat. Je mi jasné že je potřeba krmit opravdu často, pokud možno živým a přidávat vitamíny. Bydlím u Vltavy, ryby není problém sehnat, žížaly také. Zatím odmítají filé, menší rybky, žížaly také nechtějí. Mám je doma týden a zatím stále nic. Dle mého názoru je potřeba je rychle rozkrmit.
Všem předem děkuji za odpověď :)
marcianusky někdy ze začátku ryby nebo žížaly nechtěj, to je fakt... páč mláďata žerou hlavně žabky, podobně, jako některé druhy Liofisek. Ale většinou se dají ošulit. Dejte hadíky do krabice s holým dnem a nechte je tam nějakou dobu uklidnit. Pak jim tam hoďte přiměřeně velkou živou rybičku, třeba dánio. A hoďte ji jenom na suché dno, ona jak se bude mrskat a skákat, tak právě to skákání žabožravé hady vyburcuje k útoku a sežrání ryby. Je fakt, že na pulce se tyhle hadi taky většinou chytí, ale to by tě taky při tom chytání pulců mohl chytit nějaký ochránce přírody.
Mám právě zkušenost u Thamnophisek, že se každé chytly na filé...
a co žabí stehýnka? to by taky mohlo fungovat
Thamnophisky odchovávám, chodím na čeřínek a krmím přiměřeně velkejma (malejma) rybičkama, pro ty, co nežerou, udělám kaši z nasekaných rozmražených grundlí(taková srajda z přiměřených kousků rybí svaloviny a vnitřností rozmražených rybiček). Celkem dobře se chytají i na žížaly. Po pulcích jedou jako divý...
Pokud je máte nově, nezapomeňte je i vhodně ubytovat, například nevhodná teplota nebo prostředí může být důvod, proč nežerou.
Nemyslel jsem vylovit všechny pulce z jezírka
Ale dva, tři pulečci, jen na to, aby se marciánky "chytly", to žabí populaci určitě nezrujnuje. Přirozenou cestou jich zahyne daleko víc...
ok, všem moc díky
k ubytování - můj první had před 8 lety byla Thamnophiska, takže s tím problém nemám. Já chovám spíš stromáky - hortulanuse, oxycephalky, pak už jenom reticulaty. Dost jsem toho zrušil. No teď se hodlám vrátit k rybožravkám. Mám takovou myšlenku se známým o celoročním venkovním chovu thamnophisek. Prostory k tomu mám - zaharada. Něco jsem slyšel o německu, že je někdo takhle chová. Jediný problém by byl jak vymyslet zimování. Ale o tom se můžu případně poradit s panem Velenským. Jaký na to máte názor ?
Nějak tuším loni? byla na přednáškách v Muzeu docela zajímavá přednáška kolegy z Německa na téma Tamnofisek a celoročního chovu venku. MInimálně v Německu to jde, takže tady při dobře promyšleném venkovním výběhu by to mělo jít také- ale zrovna u těch marcianusek bych zimování asi řešila spíše někde vevnitř, páč ty na rozdíl od sirtalisek (jak který poddruh samože) jsou z poměrně jižně položených oblastí a přecejen naše zimy na ně asi budou dost dlouhé a tvrdé. Já měla Tamnofisky, kajmanky atd a zvířata z Evropy nebo Ruska venku od dubna do října, když už/ještě nebyly silnější mrazy a pak jsem je na zimu dávala dovnitř, protože jsem tehdá nemohla řešit nějaké nepromrzající úkryty.
No něco o tom Německu jsem slyšel, Thamnophisky právě, o Marcianusky - o těch jsem venku ani neuvažoval, jinak mám vybudované asi 6 let jezírko - teď je krásně zarostlé, bydlím v Dejvicích a za těch let se tam toho dost přistěhovalo - každý rok u nás přistává párek kachen, mám tam čolky obecné, skokany zelené a skřehotavé, šídla modrá ad. Ale nejvíc mě překvapila ta natrixka :). Uvažoval jsem o nějakém "oklecení" jezírka s nečím zapuštěným do země a možná i podezdívkou. Zatím je to ale pouze plán. Nebo uvažuju o nějaké řadě podezdívky + sloupky a mřížka se svařeným jemným pletivem - nějaká jezírka s prutokem - můžu napojit na jezírkový filtr takže by s vodou problém nebyl. Co se týče zimování např Thamnophisek - nějaká 1-1,5 m hluboká díra s pár kamenama dole - ale o tom zatim nemám přímou představu - jestli někdo znáte pana Velenského a jeho Trójské tessellatky - tak s tím se o tom poradím. Podle mě by o tom mohl něco vědět díky podplamatkám. Jinak marcianuskam jsem dneska nabídl potěr z Vltavy a hurá, už žerou - Všem moc díky za rady