Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Neznámý had v Chorvatsku

Dobrý den,

před měsícem jsem byla v Chorvatsku (Makarská), kde jsem se potkala s hadem, kterého nemůžu najít.
Byl štíhlý, dlouhý, krásně sytě zelený (jako pastelka) s modrou hlavou. Děkuji moc za odpovědi.

...tak najádka mě napadla skoro ihned,ale ty barvy...nevím jak má paní či slečna pozorovací talent a nebo nějakou tu teraristickou teréní zkušenost...a taky se říká... oko vidí,oko není p..a,ale znáte to ...překvapivý pohyb,úlek,nepřehledný terén a z půl metru máte metr a půl...možná paní křivdím a tudíž se předem omlouvám:beer:

ten had,ktorého myslí dotyčná slečna/pani,je velmi podobný tej retušovanej najádke,ovšem postráda charakteristické škvrny na prednej časti tela,ale tvarovo je velmi podobný,pri chytení sa správa rovnako ako obyčajná užovka,začne hrať "mrtveho chrobáka",nejaví žiadne pokusy o uhryznutie,len postrieka ruku smradlavým výlučkom z análneho otvoru alebo zašpiní protivníka "zvratkami"...možno je to nepopísaná farebná odchýlka,možno iný druh,osobne som ho takisto nikde nenašiel ako popísaný druh/poddruh/formu,ale v prírode som ho už niekolkokrát stretol/Bulharsko,Turecko a spol/

Dneska jsem steejneho hada jak byl tady v diskusi potkal na kraji Omiše jak se vyhříval na kameni u cesty. Bohužel jsem ho nestihl vyfotit, ale vypadal téméř stejně jako ten zelenomodrý vyfocený v předchozím příspěvku. Tak právě hledám určení.

Dnes jsme ve skalách, u moře, pár metrů od hlavní pláže zažili poprvé v životě nejbližší možné setkání s hadem. Leželi jsme na kamínkách na lehátcích a najednou vylezl od moře zpod kamenů dlouhý zelenomodrý had, přeplazil se přes nohy přítelkyně a pomalu zalezl pod kameny nad námi. Když lezl přes její nohy zrovna se na chvíli zastavil a vztyčil hlavu. Přítelkyně se odmítla podívat, co přes ni leze a asi dobře udělala, protože by jí bylo určitě slyšet až na hlavní pláži😃

Tak jsem se snad dopídila: bohužel zřejmě jedovatý Malpolon Insignitus - Šírovec východní.
Je jedovatý, ale člověk má jen malé reakce. Ten nemá po těle vzor (jen nějaké) tečky. A je i zelený. A dorůstá až do 3m - to by odpovídalo tomu, co jsme viděli my. Nám překřížil cestu.
No nic, děkuji všem, kdo ho také viděli, protože nám nikdo nevěřil. Chorvati tedy jo, ale ti říkali “dobra zmija”