Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Naprasklá pusa?

Dobrý den,
mám doma suchozemskou želvu čtyřprstou a dnes při koupání jsem zjistila, že má trochu naprasklou pusu.Bohužel u sebe nemám foták, tak nemůžu vložit fotky:-( Jedné se o samce. Mám ho doma 3 roky(původem je z Uzbegistánu). V teráriu je sám. Teploty se pod světlem pohybují kolem 35 stupnů, na opečné straně kolem 28 stupnů.

K jídlu dostává většinou luční směs(nejčastěji pampelišky, nebo jitrocel). Bohužel, když jsem si ho koupovala, tak mi prodejce řekl at mu dávám salát, mrkev atd. Asi před půl rokem jsem si něco hledala na internetu a našla jsem tuto poradnu a tedy i to, že vše dělám špatně:-( hned jsem začla dělat vše jinak.

Nevíte čím to může být? Mám jít k veterináři?

Děkuji za rady:-), Nikola

No, to jsem si myslela, ale zkusila jsem to. Odkazy mám nastudovaný:-) Bohužel bydlím v bytě a nemám možnost ho dát do venkovního výběhu.Občas ho dám na balkon, ale je mi jasný, že to výběh nenahradí. Až ted zjisťuji, že to nebylo asi to pravé pořídit si želvu do bytu:-(

Omlouvám se. Zdroj UVB? Má tam žárovku ze zvěrimexu určenou pro plazy 35 W:-) nyní(asi týden) obyčejnou žárovku. Žárovku mám danou v květináči a když jí nechám svítit dýl, tak se přehřeje a praskne(ta ze zvěrimexu). Vim, odpověd nevyhovující:-( S tim balkonem bude problém:-( bydlim v bytě s rodiči a ty se balkonu nevzdaj.. Jedině udělat nějaký kompromis a vymyslet to tak, aby jim to nevadilo

tož veškeré info co má želvík mít máte, teď už je jen na vás mu tyto podmínky vytvořit...(a netýrat ho)
zhotovením želvího stolu na balkoně (třeba na kolečkách)by jste mohla napravit to, že jste si základní info bohužel neopatřila PŘED jeho získáním, ale lepší pozdě než nikdy:-)
64397-zelvi-stul
https://www.google.cz/search?tbm=isch&hl=cs&source =hp&biw=1280&bih=933&q=%C5%BEelv%C3%AD+stul&gbv=2& oq=%C5%BEelv%C3%AD+stul&aq=f&aqi=&aql=&gs_l=img.3. ..641.2240.0.2416.10.7.0.3.3.0.67.418.7.7.0...0.0. vm6_TA6KAhs#q=%C5%BEelv%C3%AD+stul&hl=cs&gbv=2&tbm =isch&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=1&biw= 1280&bih=671

Moc děkuji za rady:-) ještě jsem se chtěla na něco zeptat. Zkusim to vymyslet nějak s tim želvím stolem na balkoně:-) můžu tam nechávat želváka i přes noc, kdy teploty docela dost klesnou? Myslim tim, když je ted celou dobu v teráriu, kde má určitou teplotu, tak aby mu to neublížilo. Mám mu tam dát nějaký topný kámen, nebo to je nepřirozený, když ho bude hřát ze spoda? Samozdřejmě mu tam žárovky dám, ale jde mi o to, jak ho zahřívat přes noc. Děkuji

Chce to fakt číst z těch odkazů. Jen zkráceně, želvu bych dala ven co nejdřív, dokud je léto. Venku nemusíte ničím svítit a topit, noční pokles teplot je pro želvy dobrý. Nechala bych ho tam tak dlouho, dokud někdy v září/říjnu nezačnou noční teploty klesat pod 10 stupňů. Jestli je delší dobu v terárku a má tam pořád stálou teplotu, tak změnu určitě uvítá a rád si třeba odpočine.

Zhruba 13,5 cm. Myslíte, že mu to bude stačit? Měla bych mu tam nechat i to víko?

Přemýšlela jsem o tom želvím stolu a mám ještě další dotaz, který s tim trošku souvisí. Když dám želváka na balkon a je vedro, tak strašně funí a připadá mi, že má trošku mokrý krk. Vodu na balkoně měl.´Mohlo to být nevhodným podkladem?(na balkoně máme dlaždice). Nemůže se mu to stát i v želvím stole? Když nejsem doma, tak ho na balkon raději nedávám.

to byl jen námět na nouzové a hlavně rychlé řešení

Měla bych mu tam nechat i to víko?
Přemýšlela jsem

prosím Vás, čtěte uvedené odkazy znova a znova a zkuste vnímat čtený text

do bedny dejte vhodný substrát (zem např. z krtinců + kopaný písek cca 1:1) plochý kamen
(pod potravu), JEDEN ZCELA MOKRÝ KOUT S ÚKRYTEM A MOŽNOSTÍ ZÁHRABU na noc (třeba s hoblinama) a MUSÍ mít možnost schovat se ve STÍNU ,
krmte luční směsí, dejte mu tam hrst vaječných skořápek, misku s vodou a jestli na balkon prší, musíte udělat ve dně pár direk ,aby po přívalovém dešti z toho neměl vanu...atd..atd..
na noc mu to všechno pokropte vodou (imitace rosy :-))
VŠE MÁTE V ODKAZECH