Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o pomoc s křivicí

Dobrý den
Chtěla bych vás poprosit o pár rad. Mám želvu zelenavou (Testudo hermanni hermanni), je jí 11 let. Už od mala měla problém s ukládáním vápníku v kostech. Snažím se jí podávat jídlo s co největším obsahem vápníku, ikdyž je hodně vybíravá a preferuje spíše rajčata (nezelenou zeleninu) s velkým obsahem vody, jelikož vodu nemá moc ráda a málokdy se sama napije z nádržky. Terárium na její velikost je hodně velké, vyhřívané dostatečně (koupila jsem i výhřevný kámen), světlo doplňuji žárovkou s UV zářením. Problémem je, že bydlím v panelovém domě a nemám prostory na letní slunění, maximálně hodinu denně, což jí očividně nestačí, ale doufala jsem, že jí pomůže alespoň speciální zážení v teráriu. K veterináři (vysoce kvalifikovanému) chodím pravidelně na injekce a kontroly. Před půl rokem mi oznámil, že mi želvička může i zemřít, jenže je to můj miláček a já nedovolím, aby trpěla. Vitamíny doplňuji v podobě Nutri mix, které mi doporučil. Želva jí každý den, veškerou potravu, kterou jí dám, sypu touhle směsí vitámínů. Nejméně třikrát týdně jí dávám vitamínovou bombu v podobě např.: 4 plátky jablka celé obalené v těhle vitamínech, abych měla jistotu, že je dobře zavodněná a vitamíny sní. I přes to nemám pocit, že by se její stav radikálně zlepšoval. Aktivní je celkem dost, na to, že je zima. Jí jak "tank" :) a silná je jako tygr. Jediným problémem je měkký plastron a trochu vybočená čelist, vážně jen maličku, projevuje se to pouze tak, že jí roste na pravé straně zobák z dolní čelisti a né rovnoměrně (shora), jak by měl. Zkusila jsem dokonce i podávat homeopatika. Prosím, poraďte mi, kdyby ste někdo měl zkušenosti, či se v želvách vyznal natolik, aby mi vaše rady pomohly. Jsem šíleně smutná, jelikož plazy miluji a obvzlášť svou želvičku. Kdyby ste někdo chtěl fotografie, ráda zašlu emailem. Předem děkuji za možné odpovědi.

preferuje spíše rajčata

To není zrovna nejvhodnější potrava

Terárium na její velikost je hodně velké

přesný rozměr?

vyhřívané dostatečně

kolik stupňů je v jakých částech terária?

doplňuji žárovkou s UV zářením

jaká je to žárovka?

Želva jí každý den, veškerou potravu, kterou jí dám

To je konkrétně co?

Kdyby ste někdo chtěl fotografie, ráda zašlu emailem

fotky vložte přímo sem.Želvu i terárko.
Dotaz je to napsanej hezky, ale zásadní informace v něm chybí.
Jinak to vypadá, že podmínky chovu nebudou úplně ideální...

Vím, že rajčata nejsou moc vhodná, ale také jsem řekla, že sama skoro nepije, rajče dostává maximálně jednou týdně, jinak jí dávám zelí činské, zelí zelené, hlávkový salát, kapustu, mrkev, petržel, v létě: pampelišky, jetel a jiné plevely. Terárium: h:90cm, š:65cm, v:42cm. Teplota: v místech vyhřívání je až 38°C, na spánek má max 23-25°C. Žárovka je UVB, koupená na burze, doporučená chovatelem. Tuhle poradnu jsem objevila až dnes, nevím, jak se sem fotografie dávají, kdyby ste měl zájem, pošlu na email, jak jsem již zmínila. Proč si myslíte, že podmínky nejsou zcela vhodné?

Proč si myslím, že podmínky nejsou úplně vhodné? Je to jen takovej odhad. Podle prvního dojmu na základě toho, že už jsem za tu dobu podobných dotazů četl hodně. A taky podle toho, že správně chovaná želva nebejvá rachitická a nemocná.
To že moc nepije není až taková katastrofa. Hodně vody získá z potravy a hlavně potřebuje na noc vysokou vlhkost. Což tipuju, že nemá. Dělá se to tak, že se želvě v teráriu vytvoří vlhký kout z vhodného substrátu tak, aby se do něj želva mohla celá zahrabat.
Krmení přes léto je OK, ale ten salát a kapusta taky nejsou nejvhodnější.
Pořád nevíme jaká je ta žárovka (konkrétně typ co je napsanej na krabičce). Ono rady prodejců ve zverimexech, ale i některých na burze, je potřeba brát s rezervou. Aneb kšeft je kšeft...
Návod na vložení fotek

Edit: ještě doplním, že všechny potřebné a opravdu osvědčené a fungující informace pro chov želv najdete tady

Žárovka: Repti Glo 10 UVB, 26 W.
Nejsem začátečník, plazům se věnuji už od mala a vím, že je vlhkost nutná a samozřejmě ji želvě umožňuji, obvzlášť v místech na spánek, substrát mám v terárku jeden, který se mi osvědčil nejvíc, vlhkost dodávám zaprašováním. Kapusta má velký obsah Ca, ráda bych jí dávala jiné druhy zeleniny, ovšem nejsou k sehnání.

Ono je to reptiglo pro želvy naprosto nedostatečné. Pro želvu to chce kvalitní výbojku.
Ten topný kámen.. úplně nevhodné. Želvě to odvaří ledviny.
Kapusta není vhodným krmení. Obsahuje látky, které naopak zabrání ukládání vápníku (šťavelany). To samé rajče, mrkev,.. Jablko taky úplně nevhodné. To je dobré tak na podzimní příkrm želv, které budou zimovat. Nezimující želva potřebuje velmi chudou stravu, aby přes zimu příliš nerostla. Vím, že je to ve vytápěném bytě velký problém. Vhodná potrava je čínské zelí namixované se sušenýma pampeliškama a ostružinovým listím - dá se nasbírat i pod sněhem. Pak sukulenty.. Opuncie, vánoční kaktus.. Mají výborný poměr vápníku.

Jste si jistý o nevhodnosti topného kamene? Bavila jsem se o tom s jistým profesorem (herpetologie) na Univerzitě Palackéhe, který mi přímo topný kamen doporučoval, samozřejmě ne ve vysokých teplotách, má pouze želvu prohřát. Jinak děkuji za typy na vhodnější krmivo. A chtěla bych se zeptat, ten vánoční kaktus, popřípadě opuncie, spíše dávat suché, či čerstvé?

Plazi jsou jen koníček.
Ovšem nevšiml jsem si, že bych u nějakého svého zvířete zavinil rachitidu ;-).
Co se chovu želv týče, určitě Vám sem napíší mnohem zkušenější chovatelé, ale už z logiky věci a způsobu života želv vyplývá, že teplo ze spodu po celý den nebo i noc úplně přirozené není.
Pokud máte nemocnou želvu a chcete jí pomoci, musíte prostě akceptovat fakt, že někde děláte chybu. Jinak by ta želva byla v pohodě....
Když želva spí, můžete zatím vyfotit terárium.

Stránky jsem si přečetla a nedozvěděla jsem se toho zas tolik, co bych neměla doma v knihách. Jediná novinka jsou pro mě sukulenty a vánoční kaktusy, které zítra půjdu určitě koupit. Nejsem si zcela jistá, zda je vhodné jeho jméno zmiňovat, ale budu vám věřit, že tenhle rozhovor zůstává mezi náma... Je to pan profesor Veselý, který učí přímo herpetologii a napsal nezpočet knih, také mi to doporučoval méně známý profesor Drbal, který mě dokonce zoologii učí.

Pak se na mne nezlobte, ale pokud říkáte, že jste vše co na těch stánkách je uvedeno věděla, tak nechápu, jaktože Vaše péče o želvu 90% věcí nesplňuje. Pokud byste opravdu věděla vše co je tam uvedeno, tak byste totiž velmi pravděpodobně věděla i důvod, proč je Vaše želva nemocná.

Nakolik jsem procházel publikované články pana profesora Veselého, týkaly se vesměs buďto hmyzu (střevlíkovití brouci, vážky), nebo šupinatých plazů - ještěrů a hadů s jedinou výjimkou spoluatorství s (Vítem?) Zaavadilem o Emys orbicularis v Česku. Ono metabolismus býložravé suchozemské želvy a hmyzožravého gekona se poněkud liší a údaje o nich jsou vzájemně nepřenosné, nebo přenosné jen s jistou opatrností. Obdobně viz prof. Drbal.
Nechci se zbyteně přít, ale údaje od chovatelů a publikované třeba v Zychově knize "Želvy v přírodě a v lidské péči", se mi jeví trochu relevantněji.
Co se vašeho zvířete týče, zkuste z želvy dostat trochu čerstvé moči. Něco málo by mohl eventuálně napovědět i docela obyčejný papírek na testování moči. Vyjde to o dost levněji, než rozbor krve (který je samozřejmě spolehlivější), třeba to aspoň napví míru metabolického rovratu. Kupodivu, jednou z příčin může být přehřátí, např. způsobené nevhodnou "architekturou" terária a zrovna tím topným šutrem. Topné kameny nebo desky, pokud nejsou termostatem hlídané na nějakých maximálně 25 stC, jsou obecně pro suchozemské želvy mírného pásma nevhodné. Vzhledem k tomu, že želví krunýř působí jako docela slušný sluneční kolektor, je většina želv mírného pásma vybavená tak, že teplo vnímá hlavně na horní straně krunýře (než se odspodu přehřje vršek krunýře, to už to dokáže se systémem udělat slušné škody). Nadto úplná mláďata tráví v přírodě dost času v úkrytech, viděl jsem, jak děcko "úspěšně" našlo nedávno vylíhlé želví mrně a taháním ho na sluníčku ho "odkráglovalo" (dostal jsem se tomu želbohu pozdě). Takže se zas až tolik nepečou, jako dospělejší (nebo spíš větší) zvířata.
Co se Repti-Glo zářivky týká, pokud je víc jak 20 cm nad zvířetem, efekt z toho je vcelku minimální.

Věřte mi, že i nejlepší Dr. má často menší praktické znalosti než lidé, kteří chovají želvy často i desítky let. Ale je to vaše rozhodnutí, ono po pravdě stačí zadat do vyhledávače "topný kámen a želva" a myslím, že není moc nutné řešit, jestli tu někdo je doktor, nebo není.

Ano, vysoce kvalifikovaný profesor, který je uznáván po celé Evropě má podle vás horší znalosti než vy :-D Jen tak pro zajímavost: Pan Veselý choval gekony a želvy zelenavé a žlutohnědé už od pěti let, první seminární práci napsal ve dvanácti letech, kdy zkoumal právě křivici. Přihlásila jsem se do téhle poradny, jelikož jsem chtěla poprosit o radu, to jsem udělala, ale téměř žádné rady se mi nedostalo, nýbrž jen negativní kritiky. Želvy nemusí být nemocné jen kvůli chovatelským podmínkám, ale i proto, že jsou prostě nemocné, jak jsem zmínila: moje želva je nemocná od mala. Studuji už několikátým rokem zoologii na UPOLu, nejsem zas tak hloupá, jak ze mě děláte. Želva má nepřetržitý přístup k sušeným kopřivám a směsi plevelu, který ji vždy na zimu dělám, doplňuji to zelím a podobně, aby měla dostatek tekutin, což je pro želvy velice potřebné. Děláte tady ze mě nějakou debilní blbku, která si želvu pořádila jen jako hračku. Čekala jsem radu, ale vy jste mě jedině znechutili a ještě mi pomluvili profesora. Myslím, že tuhle konverzaci radši smažu a už sem nikdy nevstoupím ;)

Milá slečno. Poradit jsme se vám pokusili, je na vás, zda si z toho něco vezmete či nikoliv. Profesora tu nikdo nepomlouval, pouze jsem se vám snažil doporučit, abyste si onu konkrétní informaci o topném kameni ověřila. Není zas tak složité zkusit si na internetu najít desítky diskusí, které například topný kámen u želv řeší. Po pravdě musím říct, že právě proto, že si netroufám zpochybňovat znalosti pana profesora, nevěřím, že Vám způsob chovu želv, který zde prezentujete doporučil. Jinak byste nemohla želvu krmit stravou, která je pro ní nevhodná, svítit jí UV zářivkou, která je nedostatečná a mít jí v terárku 90 x 65 x 40 a tvrdit, že je pro 11 letou želvu hodně velké. Želvy je mi líto a v jejím zájmu doufám, že se vám podaří problém vyřešit.

Všechny moje příspěvky byly psané slušně. Poradil jsem Vám nejlepší stránky, které jsou v češtině k dispozici. Nabídl pomoc ve formě vložení fotek. Protože kolikrát jedna kvalitní fotka nahradí deset stran psaného textu. Vše dobrovolně, grátis ve svém volnu jen a pouze v zájmu zvířete.
Bez arogantních poznámek, jaké používáte Vy.
Pokud neunesete kritiku, v tomhle vlákně skutečně minimální, a debatu chcete ukončit a neodradí Vás od toho ani to, že želvu máte ráda jak píšete a chcete jí pomoct, tak bych to zakončil asi tak, že komu není rady tomu není pomoci.
Když jste tak bezchybná, všechno víte, tak proč Vám chcípá želva??
O profesorovi jsem nenapsal ani slovo. Tak jaképak pomluvy?

Tak to si snad děláte legraci.. Snažila jsem se vám poradit a vy si tady klidně napíšete, že se vám téměř žádné rady nedostalo.. No to vám teda pěkně děkuju.
K tomu mazání.. Uvědomte si, že jste vložila příspěvek a následně vám několik lidí odpovědělo, a tím co celé věci vložilo svůj čas a zkušenosti. Nedělají to jen proto, aby vám udělali radost, ale aby to pomohlo vám a zároveň jiným chovatelům s podobným problémem. Trošku nefér hned vyhrožovat mazáním, ne? A nemyslím to zle, jen se pokuste si to uvědomit.
S tím topným kamenem a jeho nevhodností jsem si jistá. Je to nepřirozené a škodlivé.
Pár lidí se vám snaží pomoci, tak nevidím důvod se urážet. A věřte tomu, že pokud želva trpí rachitidou, tak to opravdu není vrozené. To se stane pouze nevhodnou péčí a je třeba něco změnit.

A ještě dodám.. V příjmu tekutin u želv máte zásadní mezery. Ony pít téměř nepotřebují. To že vám v terárku skoro nepije je normální chování. Byla jste někdy na nějaké lokalitě, kde se želvy vyskytují? Pokud ano, vzpomeňte si, kolikrát za sezonu tam prší a kolik louží, ze kterých se může želva napít asi tak potká.. Už asi tušíte.. Želvímu oragismu není přirozené klasické pití jako lidem. Želva se na noc a pokud zrovna není aktivní přihrábne do nějaké skrýše pod pařez, částečně do substrátu, pak na ni padne rosa a ona tak vlhkost přirozeně načerpá. To musíte napodobit v terárku. Klasické pití ve velkém množství jí odvaří ledviny. Proto taky neřešte příjem tekutin z rajčat. To je opravdu úplně špatné uvažování..

Pan dr.Veselý, kterého tu nikdo nezpochybňoval, sice není profesor, ale odb. asistent...s poměrně širokým záběrem.
V jeho publikační činnosti (hlavně jako spoluautor :-) )jsem našel však pouze zmínku o želvě bahenní
publikace.htm
Přesto si myslím, že doporučení topné desky pro suchozemky, je jen výmysl této "zaťaté studentky". :puff:
a jak říká klasik "mejlej se i ministři" :-)

On je i spoluautorem nějakých stránek o želvách (resp. je tam uvedenej jako kontakt) - tam sice je spoustu obrázků kamenů v terárkách, ale jsou to prostě jen šutry pod výbojkama na nahřátí, ne topný...takže si říkám, jestli to tazatelka jen blbě nepochopila...třeba se zmínil, že vyhřátej kámen pro želvy je fajn věc a ona to pochopila tak, že výhřevnej kámen pro želvy...

No pokud spoluautor viděl někdy kapiláry v karapaxu, tak by to nikdy neřekl. Je dost možné, že se za to slečna jen schovává, ale na druhou stranu takový Gessner byl svého času autorita a.... Zažil jsem už tolik propastných rozdílů mezi laboratorními vědci teoretiky a chovateli praktiky bez titulu, že už tohle ani neřeším. Tím neznevažuji zmiňovanou osobu, kterou osobně neznám, jen je mi to takové celé podezřelé. A už vůbec se nevyjadřuji k tomu, jak má třeba padesáti-šedesátiletá osoba hermannky a graecy od pěti let. Moje babička měla u tety na Karlštejně takové želvy dvě po mnoho let, za války se vozily na maso, ale teraristku to z ní neudělalo. A vůbec, beztak to ví slečna líp, tak co se rozčilovat. Nechápu, proč se radí tady s primitivy, co želvy nejen chovají, ale i odchovávají řadu let, když má mezinárodní kontakty na kapacity.

Pana Veselého znám osobně a nazvat ho laboratorním vědcem je, s prominutím, debilita. Když něco nevím, tak jsem potichu.
Vlákno sleduju od včerejška a několik věcí mi přijde velmi zajímavých.
1) "Profesor" Drbal - co vím, tak na katedře zoologie UPOL nikdo takový není a na mysl mi okamžitě přišel pan Vojtěch Drbal z GO (tzn. Gymnázium Otrokovice). Pak je ale otázkou, kde tedy studuje dotyčná "studentka" a nakolik jsou informace, které nám předhazuje pravdivé.
2) Pan Veselý se teraristice věnuje opravdu dlouhou dobu (nevím, zda od 5 let ;-)) a nějak mi nepřijde pravděpodobné, že by doporučil topný kámen.

pan Vojtěch Drbal z GO (tzn. Gymnázium Otrokovice). Pak je ale otázkou, kde tedy studuje dotyčná "studentka" a nakolik jsou informace, které nám předhazuje pravdivé.

jj, taky mě to přišlo jako odpovědi pubertálního teenegra, :-)
(a literatura z které "čerpá" bude nejspíš "máme doma želvičku" od jisté nejmenové "želvoškodičky" :x: )

No a jelikož jsem GO prošel, tak vím, že se tam učitelé běžně oslovují jako profesoři. Tudíž už asi víme, proč se z pana Veselého stal najednou profesor...;-) Navíc pan Drbal učil pana Veselého (když byl taky ještě na GO) a vím, že o něm rád mluvil jako o svém žákovi (mě samotného na pana Veselého na UPOLu odkázal)...

Pana Veselého znám osobně a nazvat ho laboratorním vědcem je, s prominutím, debilita. Když něco nevím, tak jsem potichu.

Tohle bylo asi na mě. Tak trošku zbytečný výbuch. Jak jsem psal, dotyčného neznám a neznevažuji ho. Taky bych čekal, že pokud je to osoba vzdělaná, tak by nedoporučila takovou hloupost. Na druhou stranu neznám ani dotyčnou a co je pravda, takže jsem napsal pouze to, že na druhou stranu už jsem poznal dost případů údajných kapacit s tituly, kteří na tom byli daleko hůře než letití chovatelé a terénní biologové. I to, že vzdor tomu kázali totální blbosti, přestože nějakou zkušenost s chovem měli. Jmenovat nebudu, tři ale nebyli. Taktéž informace o chovu od kolika let má nebo někdo něco měl nemají naprosto žádnou vypovídací hodnotu, proto jsem napsal to o mé babičce, která se tím, že něco měla v péči řadu let (tak jako ostatně miliony jiných) nestala žádným odborníkem na chov Testud, stejně jako jí ani chov samotný nechytl.
Pokud Vám můj příspěvek připadal jako znesvěcení jmenovaného, tak je to špatně. Doufám, že teď to zní jasněji. ;-)

Tak si to přečtěte znovu prosím. Já ho s nimi nesrovnával, pouze jsem uvedl to, že tak jak si můžeme myslet, že madam lže, může být i pravda jinde, nebo on řekl něco na způsob toho, co bylo uváděno nahoře - kámen pod žárovkou, kterou si daná vyložila pod svém a nyní se tu ohání tím, že má známého supermana, co ví víc než ostatní a doporučil takovou kravinu. Nikdo z lidí, kteří píší nejen do tohoto či jiných podobných témat nemá jasno, když budu podrobný - ani Vy jste u toho nebyl. V tom případě by se k žádnému takovému tématu nemohl vyjádřit nikdo. Nikdo by nemohl napsat názor, či něco s tím souvisejícího. Až napíšu příspěvek, že dotyčný pán lže, vzdor svým titulům, chovatelským znalostem, tak se můžeme na tohle téma hádat. Nic takového jsem ovšem nenapsal. Naopak. Že je mi to celé podezřelé.
Nenapsat svůj příspěvek tak, jak jsem ho napsal, možná bych tu reakci pochopil. Už proto, že

Když něco nevím, tak jsem potichu

se řídím roky a osobně jsem alergický na vyvolávání soudů bez toho, že víme vše. Žádný soud ovšem vynesen nebyl

O tomto psal už kdysi i Khor na svých stránkách. V přírodě dochází k ohřevu přes karapax, v žádném případě přes plastron. Karapax je protkán žílami, které se větví, zjednodušeně řečeno, kdy jeho svrchní část část působí jako solární panel (někde jsem také četl, že tomu u některých populací napomáhá i kresba resp. skvrny kopírující na štítcích hlavní krevní řečiště, kde jsem to sebral už ale netuším a potvrdit to nemohu) a kapilárie pak rozvádí teplou krev do zbytku těla. Je to přesně ten důvod, proč má na studené zemi želva teplý plastron, přestože se dotýká chladné země, klidně o deset stupňů chladnější. Pro můj chov z toho plyne, že pro želvy prostě přichází z přírodních hledisek v úvahu pouze výhřev skrze karapax (když pomineme druhy želv, které se slunečními paprsky nepřicházejí do styku vlivem vegetace, přesto žijí v relativně stabilních teplotách, kdy k aktivitě nepotřebují nahřívání - to se ale netýká nejrozšířenějších Testud).
I v ubikacích s větším počtem želv nemám žádné topné desky, ale raději přidám o kus dál další žárovku, nebo stačí použít silnější zdroj, který dobře pokrývá větší plochu a navíc tvoří gradient.
Po přečtení víc textů s údaji o poškození vnitřních orgánů - játra, ledviny, ale i prosychání plastronu, loupání štítků apod., jsem dále už ani nebádal. Chovám zvířata tak, jak považuji za nejpřirozenější. Určitě by bylo fajn, kdyby se k tomuto vyjádřil někdo, kdo ví víc, nebo se tím zabýval do podrobna. Můžu zde prezentovat jen co jsem kde přečetl, nejsem veterinář.
Snad Vám to stačí takhle.:-)

K tomu snad jen to, že spodní vytápění u hadů bude, pokud už není, nejrozšířenějším vytápěním ubikací vůbec. Je prověřeno řadou chovů a prozatím nemám relevantní informace o nějakých škodlivých jevech či dopadech na zdraví zvířat. V budoucnu očekávám, že se objeví zprávy o větší či menší vhodnosti pro ty které druhy. Mě osobně ale z jistých důvodů a osobního přesvědčení nevyhovuje a tak jsem od jeho užívání upustil (jistou dobu jsem ho využíval u heterodonů). Jediné, kde ho akceptuji, je u velkých hadů, kde nelze zařídit odpovídající nahřátí klasickou cestou. Je dost možné, ale je to jen úvaha, že zdravotní vlivy mohou přicházet ruku v ruce s tím, co bylo zmíněno u želv. U malých hadů, s tělem o výšce pár cm se zvíře nahřeje relativně rychle a nemá potřebu na příliš teplém zdroji setrvávat dlouho, u zvířat s většími proporcemi je pro nahřátí třeba daleko více času a tak bych očekával i větší rizika, pokud není topný zdroj dobře regulován. Vycházím z popálenin třeba u zelených leguánů, nebo krajt, kde majitelé ponechávali přes noc spadnout teplotu třeba na 14C a zvířata se ráno tiskla na příliš rozpálené topné kameny dlouho. Vliv na toto chování měla především nízká noční teplota i to, že kameny byly na spínací hodiny a to bylo celé. Žádný termostat. Tam, kde je relativně vhodná teplota a zvířata se ke zdrojům netisknou zase dochází k brzkému opouštění místa a držení se někde poblíž, jak mi dělali heterodoni (na topném kameni 35-38C, opět bez regulace).
Skutečností je, že v racích jsou používané topné desky, kabely nebo folie, které se zvířetem obyčejně nepřijdou do styku a teplo prochází skrze plast. Ani teplota není nikterak vysoká, aby došlo k takovému ublížení. U guttat je to užíváno běžně, takže bych se toho nebál. Na druhou stranu - žárovka to není;-) Ale to je jen můj názor, nikomu to nenutím.

Kdepak je pan profesor? Je ho plný kompresor...

Nějak nechápu, proč se někdo nejdřív ptá na radu, a když se mu/jí dostane rad, proč nadává, že mu/jí bylo porazeno (nebo poraděno?).
Chtělo by to víc údajů, takhle bych od boku tipoval mírné poškození ledvin (možná oxalátové ledvinové kameny), tím pádem se v organizmu neudrží vápník. Pro nějaké přesnější ohodnocení bych musel vidět uspořádání terária a jak dané zvíře vypadá.
Želva dost často sama nepije, jednak má mít možnost přenocovat v mokrém substrátu, jednak je vhodné většinu druhů při chovu v místnosti pravidelně koupat ve vlažné vodě (cca 30 stC 60 - 120 min v závislosti na velikosti a druhu). Kapusta se moc nehodí, petržel mi nikdy nic nežralo kvůli výraznému pachu, nevím, jak je na tom s inerálním složením, rajče se hodí jen k "propašování" některých léků, hlávkový salát je tak spíš pro člověka a pro některé vodní aspoň částečně býložravé druhy. Doporučit jde kromě čínského a pekingského zelí (nejlépe s nastříhaným senem) také listovou čekanku (alias endivie či štěrbák).

Ach jo. Lidi ono je moc hezký, že se tady zase mermomocí snažíte někomu zachránit želvičku. Ale poslední dobou se tu množej vlákna, do kterých je uplně zbytečný čimkoliv přispívat. A mám obavu, že zrovna toto vlákno je jedno z nich. Protože majitele přeci dělaj všechno správně a lidi tady je akorát pruděj a vytýkají jim, že něco dělají špatně, když oni to přeci dělají správně, né? :-|

Kurna, ja som tak rozmyslal. Keby som kupil nejkaeho velkeho jasterozraveho hadosa :-P Celkom v pohode by som ho uzivil len tymi chamikmy ktory tu v poslednej dobe padaju.... Nieje skoda ich len tak potom vyhodit? Tie moje mrsky su na rocnych chamikov este male :-/ Ale M.A.S.H. bude zrejme za chvilku brat aj do zasoby :-D
Cejna - modra sa dnes zvliekla :-)

Vilem - SILA:-D Alebo skor :-/:-(
Teoreticky opravim aj lietadlo. Co s toho, ze prakticky neodsrubujem ani koleso...

Vlakno no comment.. Pomalu snad zacnu souhlasit se zakazem v Rakousich.. ::):-/

Ad Dano. Cece myslis, ze bude vhodny krmit boomy jemenakama lecenyma ATB a nasledne chciplyma ? (podle me radsi ne) Taky by jsme meli pomalu shanet nakyho zelvozrouta.. Lidska demence privede tuhle planetu do zahuby nevyhnutelne..

Studiem Wikipedie se da udelat doktorat ? :-D

:-D Dano, nejdriv zkusim booma jestli si nevezme banan, ci pomeranc sam od sebe a az pak ve forme chama .. :-D

Tady pro slecnu, ci pani, bohuzel o zadnem (krome lidskeho) zelvozroutovi nevim a tedy nemam.. :-D Ale dobra poznamka o gutloadu. :-) Tak sem ladoval moucnaky v reptivitu s vapnikem (24H pred krmenim) kamaradovu gekoncikovi, co se mu trasli nozicky a zabralo to a kamarad byl poucen a gekon je v cajku (nebyl urcen ke zkrmu nekomu jinemu) :-D

Já měl jeden čas taky pocit, že s touhle "mládeží, která znamená naší budoucnost" bude asi nejlepší se někdy kolem padesátky nechat sejmout nějakým jedákem, než tu budoucnost vidět a zažít :-D, ale ono to snad není tak strašný. Jak to tu tak pozoruju, tak bych řekl, že na foru se často ptaj lidi, kteří jsou líný samostatně přemýšlet. Určité menší procento jsou pak lidi, který třeba neumí anglicky, nebo si nedokážou načtený informace poskládat. Tudíž "statisticky" vzato tu patrně máme vlastně jenom tu horší skupinku, páč ta lepší už si to načetla, nepotřebuje si nic ujasnit a tudíž o ní vlastně nevíme. Otázkou samozřejmě zůstává, jak velká je která ta skupinka, ale jsem optimista, takže budu věřit, že to je půl na půl :-) Akorát jak to tak čtu, tak zjišťuju, že jsem se právě zařadil mezi ty idioty, když jsem sem někdy napsal nějakej dotaz :-D:-D:-D

Tak na mě sice poslední dobou dolehla určitá skepse, ale zas bych ty začínající chovetele tak neodrazovala ;-) Všichni jsme udělali pár přehmatů.. Důležité je si to uvědomit, poučit se, klidně se zeptat na to co nevím.. Co mi vadí je arogance.. Hlavně že se ptají a pak tě pošlou do háje, když napíšeš nějakou radu. A ještě připojí arogntního smajlíka.. Vůbec jí nedojde, že tu želvu týrá ona..

Neviem ako ostatny, ale nezda sa mi, aby sme tu niekoho odradzovali. Ano, sem tam sa nejaka ustipacna poznamky typu plysak objavi, ale vzdy je to z usmevom....
Ano, aj ja som urobil par blbosti, aj ten aj kazdy iny. Rozdiel je ale v tom, ze dostal som vynadane, par odkazov, par postuchov s trochou ironie a potom som hladal, hladal, cital, cital a to, co mi bolo povedane som si zobral k srdcu a snazim sa to napravit, alebo zabezpecit aby sa to uz neopakovalo.
Kdezto tu. Niekto sa opyta, niekto odpovie a poradi. A potom nasleduje presviedcanie, ze znamy to tak ma 10 rokov a ja to mam tiez tak. Takze to je dobre...Ako napr toto vlakno, tak aj vcerajsie vlakno o agame? Myslim...
V tomto maju zvierata strasnu smolu. Dokazu PREZIT v podmienkach na pi.u aj roky (ale to na zachode s chladnickou dokazem aj ja). Lepsie by to bolo, keby padli po tyzdni/dvoch na nevhodne podmienky. A maju to rychlo za sebou....

M.A.S.H. Skus pozriet ake ovocie rastie tam, kde sa vyskytuje:-D Predsa len, skor vezme prirodzenu potravu, ako nejake jablko ktore v zivote ani nevidel :-D

Dobrý den, jsem rovněž majitelkou hrbaté želvy ale v životě by mě nenapadlo dávat to za vinu té želvě. Na vině je vždycky péče chovatele (a já jsem v začátcích dělala chyby). Vy Vaší péčí želvu odrovnáte. Viz. vaše "hospodaření s pitným režimem želvy", s prominutím pokud má zvíře přístup k vodě a dostatek zeleného, tak není blbé aby chcíplo na dehydrataci. Vaše jablka želvě akorát škodí. Další věc je UV zdroj - nedostatečný obzvláště když želva není v létě venku. Ta teorie vlivu topného kamene na metabolismus vápníku u testudo hermanni mě skutečně zaujala, můžete to rozvést? A na závěr: zde na poradně se vesměs vyskytují zkušení chovatelé, kteří se VŽDYCKY snaží poradit v zájmu zvířete. To co Vy považujete za aroganci je jejich snaha zachránit Vaše zvíře.