
Kanibalismus u mláďat hadů při jejich společném chovu
Aneb jak snadno a rychle přijít rovnou o 2 mláďata. Spíše pro zajímavost vkládám fotografie kanibalismu u 1 měsíc starých mláďat Atheris squamigera. 10 mláďat z jednoho vrhu bylo chováno společně v biotopně zařízené ubikaci rozměrů 60x45x60cm, všechna mláďata byla přibližně stejně velká. K pozření jednoho mláděte druhým došlo v období mezi dvěma krmeními. Jeden den bylo pozorováno mládě se zvětšeným objemem těla a jedno mládě v ubikaci chybělo. Po 3 dnech bylo mládě se zvětšeným objemem těla nalezeno uhynulé, z tlamky mu vyčníval kus nestrávené kůže jeho sourozence. Zřejmě uhynulo při pokusu vydávit kůži, kterou z nějakého důvodu nedokázalo strávit.
Pokud jste se již setkali s podobným případem při odchovu nejen jedovatých hadů, vložte sem prosím Vaše poznatky, případně fotografie. Bylo by zajímavé zjistit, u kterých druhů a za jakých okolností byl tento jev pozorován.
Cau Auri,
snad ti to bude k uzitku.
E. longissima - par let dozadu sme prisli o 2 dospely samice. Meli sme je v praci na vyzkum, takze byli spolu v tera jen docasne. Po krmeni pohodicka, pristi den rano sem nasel jednu mrtvou, otevrena drzka a z druhe couhal uz jen ocas. Pro upresneni - krmilo se rano a celej den (v praci byvam do noci) pohoda - spolecne vyhrivani a pod.
V. berus - odchavana mladata, par tydnu spolecneho chovu, krmeni oddelene, vsechno pohoda. Jednoho rana byl 1 prcek (nejemnsi) mrtvej - evidentne vyblitej nejvetsim mladetem (prezilo). Estli ho v noci sundal sam, nebo malej exnul a on ho pak zkusil zblajznout netusim. Kazdopadne sem byl prekvapenej. Zbytek casu co sem je mel v peci se to uz neopakovalo.
Díky za užitečné téma. Mám 4 cca 10týdenní prcky Z. longissimus (už tu o nich byla řeč, tuším že v "povedených inzerátech"), kteří docela dlouho odmítali žrát, i když jsem zkoušel všechny obvyklé triky. Ignorovali i malé Paroedury. Nakonec jsem je teď v sobotu nacpal, ale jen po jednom holeti, protože víc nebylo. Poté, co jsem háďata vrátil do společného terárka, se jednoho z nich nejspíš zmocnila bulimie a začalo od prostředka konzumovat svého sourozence. Asi byl naparfémovaný tím myšetem. Oddělil jsem je, ale během několika minut to zkusilo znovu, docela nekompromisně. Naštěstí žádné škody nevznikly a žádné jiné mládě to nezkusilo. Druhý den (po noci na samotce) se i tenhle fine young cannibal umoudřil.
Pozítří - pokud bude ještě potřeba násilné krmení - je po nacpání jedním holetem každé zvlášť uložím do krabičky s několika dalšími, živými holaty a snad to bude ok.
Chovali byste je po téhle zkušenosti odděleně?
pokud nevezmou holata, tak bych jim zkusila dát ještěry a pro jistotu je nechala každého zvlášť
Díky. Zkoušel jsem ty Paroedury přiměřené velikosti a holata naparfémovaná rozmraženým C. collarisem, ale neprojevily zájem ani o jedno. Jaké ještěry bys pls doporučila? Lugubrisy?
Snad to teď každopádně půjde líp, původnímu chovateli, u kterého se vylíhly, normálně žraly. Ten jim ovšem kromě holat dával i čerstvě vylíhlé andulky, které jsem fakt nesehnal.
Oddělený chov - asi radši jo, zrovna tyhle beru jako velikou vzácnost
spíš asi než Paroedury bych zkusila nějakou malou Podarcisku nebo jinou mladou ještěřičku- denní ne příliš se bránící kořist...páč tihle zemní gekoni (ona i mláďata ébéček) jsou dost drsňáci a řadě hadů, co nežerou přímo gekony se prostě ubrání, už jako mláďata. Tomu krmení andulama se nedivím, ptačí holátka jsou pro řadu hadů neuvěřitelnej atraktant, obzvlášť pokud je v přírodě lověj (což zrovna eskulapky jo). Možná bych zkusila v souvislosti s tim vymáchat myší holata v křepelčím vajíčku a jenom otřít, aby tolik nelepila a předložit hadům.
Křepelčí vajíčko: dobrý nápad, to jsem ještě nezkoušel. Otestuji a dám vědět, jak to dopadlo. Ještě jednou díky.
v mém chovu došlo před lety k vzájemnému pozření mláďat Vipera kaznakovi a později i T. albolabris. Kaznakovky byly nafoceny ještě na kinofilmu, takže fotky v digi nemám zatím k dispozici a albolabris je níže.
![[http://tera.poradna.net/file/view/13231-trimeresur us-albolabris-12-jpg]](/file/view/13231-trimeresurus-albolabris-12-jpg)
U odchovu albolabrů se mi to před lety taky stalo.
![[http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_ph oto/Kopie-Snmek195.jpg]](http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_photo/Kopie-Snmek195.jpg)
Ke kanibalismu došlo nečekaně, několik dnů po řádném nakrmení všech mláďat.
díky oběma za fotky a info, u albolábrů už jsem tohle slyšela od více lidí, ale sama jsem se s tím u mláďat nesetkala. Pouze s tím, že se skupina, co spolu asi 10 let žila po 10letech vzájemně povraždila. Nejednalo se o krmení, bylo to zase v období mezi 2 krmeními. Všechna zvířata až na 1 samici, která je má zřejmě na svědomí byla během 1 noci pokousána a některá byla ráno nalezena již uhynulá se stopama po kousancích, jiná uhynula během několika dnů na následky vznikajících nekróz. Jediná přeživší samice ze skupiny, která to vše přežila bez úhony, (takže ji podezírám, že to udělala ona) se dodnes těší skvělému zdraví.
Když jsem měla ještě všech 6 squamat doma, tak se mi stalo, že se jedno mrně zahryzlo druhému do hlavy a nechtělo pustit. Bylo to taky mezi krmením uprostřed týdne, musela jsem je ručně oddělit. Jestli to byl pokus o kanibalismus, netuším, nechci ani domyslet...
asis mu přetrhla hostinu