Granulované krmivo pro ještěry - totální humus ?
http://www.svetzviratek.cz/index.php?route=product /product&path=173_175&product_id=20023
Chci se zeptat na takovýto produkt.... Co se týče složení, jsou tam nějaké obiloviny a kdo ví co, ale to by asi sám od sebe ještěr asi nežral co xD to spíš tak slepice.... Vím, že každý chovatel řekne hned : Fuj ! ... Jen tak mě napadlo, že občas jsem pryč od agam dva dny a tudíž nedostanou dva dny nažrat, tak jim tam vždycky naložím alespoň dost zelenýho, ale napadlo mi, zkusit jim tam hodit nějaký ty granule. Tak se chci zeptat, kdybych to náhodou koupil a oni to žrali , je možné, že jim to spíš uškodí ?
Principiálně bych se granulovanému krmivu vyhnul. Používal bych ho jenom jako doplněk (když už to musí být).
V tomto případě se mi nelíbí, že prodávající neuvádí kompletní a přesné složení. Chtělo by to znát množství a poměr stopových prvků a vitamínů a dalších látek, které jsou důležité pro výživu plaza. I kdyby tohle vypadalo přijatelně, tak bych stejně raději krmil dobře volenou zelenou stravou. Důvodem je to, že hlavní složkou jsou obiloviny. To není v žádném případě ideální už vzhledem k jejich vysokému obsahu rychlých cukrů.
Chuťově to třeba může ještěrům šmakovat (ale to ještě neznamená, že to bude pro ně nutričně to pravé ořechové).
Někdo by mohl namítat, že na granulích mohou léta zvířata fungovat. To ale neznamená, že to pro ně bude optimální strava a že se to vzhledem k jejich relativní dlouhověkosti na jejich zdravotním stavu nemůže projevit právě až za několik let. Organismus je schopen dlouhodobě přežívat na lecčems. Ale vyvážená strava dokáže udržovat ten organismus vitální a zdravý po mnoho let. A to je ten rozdíl. To se u granulí nedá prokázat (a na druhou stranu ani 100% vyvrátit - i když tyto bych vzhledem k byť jen povrchně nastíněnému složení jako hlavní a optimální složku stravy rozhodně neviděl).
Pro psy a kočky existují značky, které vyrábějí granule, které jsou schopné zvířata trvale dobře vyživovat. Tyto firmy ale na obalech uvádějí průhledně kompletní složení a jejich marketingová strategie je postavená právě na snaze přiblížit složení přirozené stravě. U výrobců plazích granulí jsem zatím nenarazil na nikoho, kdo by byl schopen toto průhledně a neprůstřelně hlásat. Tady je třeba rozpoznat skutečnou informační hodnotu a číst mezi řádky.
Takže to vidím maximálně na ten doplněk stravy. I když u svých zvířat bych se vyhnul i tomu. Hlavně to chce si pečlivě přečíst složení a zdravě uvážit, jaký poměr stravy by měly granule představovat. Tudíž dokrmovat v určitém poměru granulemi třeba v zimním období by bylo i možné.
Tak takový je můj názor. Snad je srozumitelný.
taky jsem si jednou koupil tady tenhle pytlík , ale se značkou adult. Chtěl jsem zkusit jestli to nebudou sem tam žrát. Agamy se na to pomalu ani nepodívaly, takže ve finále všecky ty granule sežrali švábi:D
ono pokud nejsou uplne maly tak jim radsi nedat tyden nazrat nez jim davat humusy pochybnyho puvodu
Jednou jsem v zimě agamám koupila směs sušených bylin (na krabičce psáno že pro leguány) a docela jim to šmakovalo. Možná lepší alternativa než granule, pokud nejste doma.
No šlo mi opravdu jen o to , že by to jednou týdně dostali, víc ne .... v pátek odjíždím z bytu a vracím se v neděli večer , ale když jim v pátek dám plnou misku zelenýho, sežerou si to hned ten den , ikdyby měli prasknout a na sobotu jim nic nezbyde ... Jako hlavní složku budu mít i nadále dubie a občas cvrky . Ovšem pokud se to nikomu ze zdejších teraristů neověřilo, tak od toho asi upustím.
záleží jak jsou agamy staré. protože pokud jsou mladší než půl roku tak by to bylo nevhodné takto cestovat bez zajištění krmení. Ale pokud jsou starší tak to jim bude stačit ta zelenina. Těch pár dní půstu to vůbec nic není. A myslím že občas podávat ty granule by subadultům a adultům určitě nijak neublížilo, ale taky nijak nenaplnilo výživou, takže lepší vynechat.
Nevím, jestli paušálně všechny granule pro ještěry jsou humus, ale ty, co jsme koupili leguánovi (http://seracz.webnode.cz/products/sera-reptil-prof essional-herbivor-250-ml/) jí závojnatky a občas já... jsou docela chutné, ale přijdou mi dost slané... Hlavně nechápu tu rybinu... Leguán se na ně vykašlal...
A co vy na tohle? http://www.akva-exo.cz/detail/teraristika/krmivo/p ro-leguany-zelene/2394/
Já jsem vousatkám kupovala toto http://www.akva-exo.cz/detail/teraristika/krmivo/p ro-suchozemske-zelvy/6175/ na zimu jako zpestření. Na granule jsem nějak zanevřela z důvodu špatných zkušeností u suchozemských želv. U konzerv si už vůbec neumím představit k čemu je to dobré. Leda že se to dá nakoupit do zásoby a nezkazí se to. To už mi ale připadá lepší dát zeleninu na mrazák.
upřímně, když si přečtu složení a na prvním místě jsou napsané "obiloviny"- což pominu-li to, že je to dost široký pojem, tak ani pro býložravé želvy, ani pro leguány rozhodně nebude to pravé jim podávat něco, co je vyrobené v hlavní míře z obilovin. Ano- vousatky, trnorepi, leiolepisky atd se sezónně živí semeny rostlin, takže budiž, u nich by se nad občasným přidáním granulí dalo přemýšlet. Ikdyž by samozřejmě bylo lepší jim na zimu nasušit bylinky z meze a namíchat jim to se sušenými naklíčenými luštěninami, sušenými třeba ibiškovými květy (prodává se to jako čaj) a drobným zrním. Ale zelený leguán s obilninami v přirozeném prostředí nepřijde do styku, jak je je jeho život dlouhý, takže ho krmit něčím, co je na nich založené je hrubý hazard s jeho zdravím. A u suchozemských býložravých želv bych to viděla dost podobně, ikdyž ty příležitostně semena rostlin sežerou taky.
Jo, tak nějak. A jímá mě hrůza, že by to nějaký módní majitel byl nejspíš ochoten koupit... Možná by to šlo jako pamlsek pro potkana...