Principiálně bych se granulovanému krmivu vyhnul. Používal bych ho jenom jako doplněk (když už to musí být).
V tomto případě se mi nelíbí, že prodávající neuvádí kompletní a přesné složení. Chtělo by to znát množství a poměr stopových prvků a vitamínů a dalších látek, které jsou důležité pro výživu plaza. I kdyby tohle vypadalo přijatelně, tak bych stejně raději krmil dobře volenou zelenou stravou. Důvodem je to, že hlavní složkou jsou obiloviny. To není v žádném případě ideální už vzhledem k jejich vysokému obsahu rychlých cukrů.
Chuťově to třeba může ještěrům šmakovat (ale to ještě neznamená, že to bude pro ně nutričně to pravé ořechové).
Někdo by mohl namítat, že na granulích mohou léta zvířata fungovat. To ale neznamená, že to pro ně bude optimální strava a že se to vzhledem k jejich relativní dlouhověkosti na jejich zdravotním stavu nemůže projevit právě až za několik let. Organismus je schopen dlouhodobě přežívat na lecčems. Ale vyvážená strava dokáže udržovat ten organismus vitální a zdravý po mnoho let. A to je ten rozdíl. To se u granulí nedá prokázat (a na druhou stranu ani 100% vyvrátit - i když tyto bych vzhledem k byť jen povrchně nastíněnému složení jako hlavní a optimální složku stravy rozhodně neviděl).
Pro psy a kočky existují značky, které vyrábějí granule, které jsou schopné zvířata trvale dobře vyživovat. Tyto firmy ale na obalech uvádějí průhledně kompletní složení a jejich marketingová strategie je postavená právě na snaze přiblížit složení přirozené stravě. U výrobců plazích granulí jsem zatím nenarazil na nikoho, kdo by byl schopen toto průhledně a neprůstřelně hlásat. Tady je třeba rozpoznat skutečnou informační hodnotu a číst mezi řádky.
Takže to vidím maximálně na ten doplněk stravy. I když u svých zvířat bych se vyhnul i tomu. Hlavně to chce si pečlivě přečíst složení a zdravě uvážit, jaký poměr stravy by měly granule představovat. Tudíž dokrmovat v určitém poměru granulemi třeba v zimním období by bylo i možné.
Tak takový je můj názor. Snad je srozumitelný.