Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Doporučená literatura o "zmijích Starého světa"

Ahoj,

rád bych poprosil o doporučení literatury o zmijovitých hadech Starého světa. Přijde Vám na mysl nějaká kniha, kde bych se dočetl nějaké podrobné informace (biologie, etologie, toxikologie, případně i chov) především o rodech Bitis, Atheris, Daboia, Vipera, Trimeresurus, atd. Která kniha a proč vám přišla zajímavá? Do jakých knih podle vás stojí zato investovat?

Odkaz na zajímavé odborné články v angličtině, které by byly ke stažení na internetu, také vítám.

Předem děkuji;-)

určitě se mi líbí teralogy, ve kterých jsou pěkné fotografie a základní údaje.. jsou rozděleny dle světadílů (bavím se teď jen o hadech) - ale i tak je to skvělá pastva pro oči (cena cca 1100 za jeden díl). Kniha Pit Vipers je skvělý přehled hadíků a i přes velmi vysokou ceny (2000+) si jí chci brzy pořídit. Rozhodně rád koukám na youtube videa uživatele Viperkeeper, kde toho o opravdu velké škále jedáků vypráví opravdu hodně a v kombinaci s jeho zkušenostmi a škálou chovaných druhů je to taky určitě super.
Starší, ale velmi sympatická, kniha od Davida Hegnera Jedovatí hadi v terárích je taky fajn čtení a hlavně v zadní části je seznam použité literatury, což je další studnice informací. To ale dělám u většiny knih, člověk se pak dostane k zajímavých tipům

Super téma - rád si také nechám doporučit zajímavé počtení. Postupně bych si rád vybudouval pěknou soukromou knihovnu.

Teralogy jsem zatím neviděl. Pěkné fotografie jsou dobrá věc, ale hledám něco více než jen základní údaje. Jsou to takové tenčí knížečky, takže tam toho asi tolik nebude. Stejně se na to ale podívám.

Pokud myslíš Asian Pitvipers, tak ta je beznadějně vyprodaná. Nějak se mi jí nedaří sehnat za normální cenu. Kdyby někdo prodával do 2 500 Kč (ne dolarů:-D), tak bych jí hned bral.

Viperkeeper TV sleduji pravidelně také. Člověk vidí spoustu krásných zvířat a práci s nimi. Po stránce manipulace a péče to je super. Jenom v případě některých zvířat vyžadujících specifické podmínky bych asi přistupoval k chovu jinak.

Knihu od Davida Hegnera mám. Upřímně, moc informací tam není. Je to jen takový přehled. Je škoda, že si s knihou nedal trochu víc práce. Jinak je ale příjemné, že tu vůbec něco vyšlo. Chtělo to ale dotáhnout trochu dál.

Díky moc za odpověď a za doporučení.

co se týče té OWV, tak ji mám doma a záleží na tom, co si člověk chce pročíst a co už četl. Páč tam jsou vesměs tytéž informace vč. mapek výskytu atd, co jsou v Teralogách (které mám také, takže mohu porovnat). Nevím, kdo od koho opisoval, ale některé druhy jsou jenom trochu více rozepsané, ale jinak je to stejné vč. některých nepřesných údajů.

Kdyby sis knihu chtěl pro představu prolistovat, tak pokud pojedeš v sobotu na "Ládví", můžu ji vzít ssebou. Jinak kdyby ses ozval na srazu TP, tak tam jsem ji měla ssebou kvůli přednášce (na kterou se mi potom nepodařilo stáhnout fotky z karty, takže se nekonala).

Je sice trochu nepřehledná a ne zrovna "moderně" psaná, ale nejhodnotnější na tom je, že když tam něco autoři přebírají (kompilují) od někoho jiného, tak toto ocitují (tu práci). To u Phelpse moc není a pak člověk neví, zda to Phelps vymyslel svojí hlavou nebo kde to vůbec vzal. Což takhle by se odborné knížky psát nemají.

Tak před deseti lety bych jí hodně ocenil. Je tam všechno, co se píše leckde, ale co je dobré si stejně přečíst. Teď už jdu po trochu jiných věcech (víc do hloubky). Ten překlad patří k těm horším (mám-li být slušný). Na druhou stranu ale když někdo neumí anglicky, tak se mu hodí i to. Ty informace se v tom textu vyčíst dají.