Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proc neji?

Dobry den,
Mohli by jste mi nekdo prosim poradit?
Mam uz 3tim rokem leguana a poslednich 14 dni mi vubec neji. Zmena prostredi sice probehla,ale uz je to delsi dobu a papal.
Nevim si s nim rady ;(((
Dekuji moc za jakekoliv odpovedi.
Denis

HLÁVKOVÝ A LEDNÍ SALÁT? Tak jo, budu počítat do tří... já vím, že je v jednom kuse někde v akci a leguánům chutná, ale nemá ABSOLUTNĚ ŽÁDNOU výživovou hodnotu a navíc napomáhá odvápnění. Když už salát, tak ŘÍMSKÝ! Jinak čínské, resp. pekingské, zelí... na ledovém salátu je leguán jako na drastické dietě! K římskému salátu nebo pekinézovi strouhanou mrkev, polníček, rukolu, kedlubnové listy, mrkvovou nať... krmil jste ho aspoň v létě, pampeliškami? Ty jsou nejideálnější. Ovoce je jen částí jídelníčku, stejně jako zelenina - spousta toho obsahuje šťavelany, které odvápňují...
A vápník - Plastin nebo Biomin H nebo něco na ten způsob... v tomhle případě by neuškodily ani vitamíny, Nutrimix třeba...
Zkuste si přečíst tohle -
http://www.leguanzeleny.cz/Letacky/KrmnyManual.pdf

Takže když tvoje dítě nebude chtít jíst nic, než kupříkladu ... co má tak malý obsah živin? ... plátek suchého chleba denně, necháš svoje dítě jíst ten jeden plátek suchého chleba denně a budeš se dívat, jak se ti ztrácí před očima? Ty jsi ten, kdo ve vašem vztahu reprezentuje autoritu. Náš leguán má taky radši ledový salát a na pekingské zelí by se nejradši vybodnul... ale když vím, že z toho nezíská nic, než vodu a zase vodu, tak ho tím prostě nekrmím. A on, když má hlad, tak to sní. Leguán se dovede strašně zabejčit, ale málokteré zvíře je tak tvrdohlavé (kromě kočky), aby se pokusilo chcípnout hladem, než by snědlo něco, co nechce.
Přechod z pampelišek bývá komplikovaný, ale nedá se nic dělat - salát jedině římský, tmavé části listů pekingského zelí a nasadit vitamíny a vápník, pokud nedostává. K vstřebání vápníku je třeba UV záření (UV žárovku obměňovat alespoň 1x za rok), alespoň několik hodin denně. Vzdušná vlhkost kolem 70%, teplota kolem 30°C, na výhřevném místě vyšší, klidně i ke 40°C, pokud se má kde i schladit - aby vůbec začal trávit, mít chuť na jídlo a pohybovat se, potřebuje se ohřát na alespoň 30°C, tudíž okolní teplota musí být vyšší. Při pokojové teplotě kolem 20 - 22°C bude ležet, dokonale vystydlý, a nebude se o nic zajímat.
Vzato kolem a kolem - leguán se přes léto na pampeliškách a při trochu vyšší teplotě trochu zmátoří a pak přetrpí zimu v zcela nevyhovujících podmínkách.
Co se týče fotek - to byl čerstvě koupený, že? Nebyly by nějaké aktuálnější?
A terárium je zcela nevyhovující. Tenhle formát a rozměr je tak pro agamu.

Co je hřání zespoda? Neříkejte, že topný kámen, proboha! ]:(
Prosím, popište opravdu podrobně podmínky - teplota na výhřevném místě, rozměry a typ ubikace, stáří leguána, délka a hmotnost, jestli ho dokážete zvážit, čím mu svítíte - leguáni potřebují hodně světla a může tak reagovat i na dřívější stmívání a nástup zimy, ale osobně se přikláním k tomu, že jde o následek dlouhodobé špatné péče... pohybuje se to zvíře? Pokud jen leží, pak je zaděláno na nejhorší...
Tak mě tak napadá... mám ten leguán vůbec terárium?

Jak dlouho už má sklony se jen povalovat a spát? Těch posledních 14 dnů, nebo to trvá déle?
Jelikož ještě nebyl zodpovězen, zopakuji dotaz ctěné dračice několikráte se vyskytující nade mnou - teplota, vlhkost, fotka terária?
Ve výčtu osvětlení mi zásadně chybí jedna věc a doufám, že chybí pouze v tom soupisu, nikoli v teráriu...UVB...je?

To terárko nechám bez komentáře...ne, nenechám...v zájmu legouše. Pro šplhavého ještěra nevhodné, mělo by být mnohem vyšší. Substrát pryč, ten je tam dobrý leda tak k tomu, aby se špatně udržovala hygiena, měly se kde množit plísně, bakterie a roztoči. Kromě toho se může stát, že ho leguán spolyká větší množství a ucpe se.
Kde to má větrání? Vidím pouze síťovinu na stropě, to nestačí - vzduch nemůže proudit.

Jaké UVB používáš? A kdy byl jeho zdroj naposledy měněn?
Dále jsi zmínila, že proběhla změna prostředí...fotografie terária jsou přes dva roky staré. Jak vypadá to dnešní?

Tu teplotu 28-29°C má na výhřevném místě? Nepředpokládám, že je takové vedro v celé místnosti...pro lidi by byla neobyvatelná. Každopádně 28-29°C je na dostatečné vyhřátí málo. Jestli je v místnosti pod 25°C, bylo by mnohem lepší, kdyby byl zavřený ve vyhovujícím teráriu (což by samozřejmě bylo lepší z mnoha dalších důvodů). Vlhkost by se měla pohybovat okolo 70%, může být i více.
Zkus ho zahřát, dát mu horkou koupel, klidně se teplota vody může blížit 40°C...a uvidíš, jestli ožije. Leguáni nejsou schopni trávit, pokud nemají dostatečnou tělesnou teplotu.