Agama kočinčinská - nežere kvůli svlékání?
Zdravím, naše agama kočinčinská (samec 6 měsíců)už 2. den nežere. Může to být tím, že se zrovna svléká z kůže? Je to pro ně nějak obtížné nebo náročné? Je totiž celkově takový míň aktivní než před svlékáním. Jinak teplota, vlhkost, osvětlení v pořádku.
A při kolikadenním nežraní se začít obávat něčeho závažnějšího?
Díky
Ahoj, nemyslím si že by to mělo být kvůli svlékání. Ze svlékání bývají akorát nervozní, protože je to svědí. Dáváte mu aspoň jeden den v týdnu hladovku? Mohl by být taky jen najezený. Případně pokud dostává jeden druh hmyzu, může mít jen období nechuti, zažila jsem to u svých, začali odmítat cvrčky, když jsem začla krmit švábi, tak se zase rozežrali.
Začala bych se obávat, kdyby nežral déle jak týden, pak už bych případně začla krmit uměle a vyrazila na veterinu.
BTW. Pokud jste si jistí, že jsou podmínky v pořádku. Můžou být chyby v odvětrávání terária apod.. vždycky se vyplatí veškeré podmínky vypsat.
Terárko 100x70x50 (šxvxh), ale už se pracuje na větším. Teplota přes den 28 stupňů, pod výhřevem 33, nejchladnější místo 25. V noci pokles na 21.
Dáváme mu jenom cvrčky, v létě jsme sbírali i sarančata, které si dával. Ovoce a zeleninu vůbec nechce. Problém je, že u nás se švábi koupit nedají. Tak jsme mu před cca 3 dny zkusili dát kousek ryby. Tu si teda dal, 2 dny si dal jeden kousek. Cvrčka vůbec nechtěl.
Našel jsem na netu nějaký ověřený recept na "rozežrání" agamy, a to: Rozmixuj cca. 8 cvrčků bez nožiček, 1 žloutek, trošku sádla nebo olivového oleje, nějaké vitamíny (NutriMix, Plastin či jiné) a černý čaj (uvařený). Tak jsem to včera udělal a podle návodu kapl na tlamičku, a že by tu kaši agama měla začít olizovat a po této kůře by měla začít mít chuť k jídlu. Kaši sice olizoval, dokonce i když jsem mu ji tam kapl po čtvrté, ale cvrčky stále nechce.
Mimochodem se stále svléká, tentokrát trup, před tím to byly hlava a ocas. Chování je normální, chodí pod výhřev, potom do vody, potom zase pod výhřev, lozí po větvích, potom jde do chládku, prostě chování normální, i barvu má normální.
Tak nevím, jestli je to nějaké onemocnění, a nebo prostě nějaký rozmar nebo nechuť.
Prosím, jestli něco víte, poraďte.
Děkuji
vlož sem fotku zvířete a terária, ať se dají posoudit podmínky. Teplotu pod zdrojem bych mu klidně přidala +5°C. A žádnou kaši na rozežrání mu probůh nedávej, už vůbec ne toho složení, cos tu popsal...protože to je dobré akorát tak na to, rozhodit mu trávení. Protože polovinu z těch obsažených věcí kočinčína vůbec neumí zpracovat.
Ty cvrčky mu podáváš jak a odkud to zvíře je? Je to odchov od chovatele, nebo zvíře z importu? Ta ryba- to bylo co za rybu? Jaká a odkud?
Teplotu jsem tedy zvýšil (dal jsem silnější bodovku), teď je tam 37. Tu kaši jsem zkusil, protože to bylo taky na nějakém fóru s tím, že to někdo vyzkoušel a zabralo to. Ale u mě to teda nezabralo.
Cvrčky podávám z pinzety, pokud zrovna nechce, tak ho pustím a on si chytí (většinou hned, co ho pustím z pinzety).
Agama je od chovatelky z Želechovic nad Dřevnicí. Ta ryba byl okoun, tedy kousek, který jsem odkrojil ze zavakuovaného filetu, co jsem koupil v obchodě.
Fotku bohužel nemám teď čím udělat.
Zítra ale pravděpodobně pojedem k veterináři, problém ale bude vyšetření trusu, protože žádný nemám, když nic nesežral.
Teplotu jsem tedy zvýšil (dal jsem silnější bodovku), teď je tam 37. Tu kaši jsem zkusil, protože to bylo taky na nějakém fóru s tím, že to někdo vyzkoušel a zabralo to. Ale u mě to teda nezabralo.
Cvrčky podávám z pinzety, pokud zrovna nechce, tak ho pustím a on si chytí (většinou hned, co ho pustím z pinzety).
Agama je od chovatelky z Želechovic nad Dřevnicí. Ta ryba byl okoun, tedy kousek, který jsem odkrojil ze zavakuovaného filetu, co jsem koupil v obchodě.
Fotku bohužel nemám teď čím udělat.
Zítra ale pravděpodobně pojedem k veterináři, problém ale bude vyšetření trusu, protože žádný nemám, když nic nesežral.
zkus mu tam dát do misky zofy, jestli si nevezme. Ten dotaz na rybu byl proto, aby to třeba nebyla akvarijní ryba ze zverexu- páč ty poměrně často bývají ošetřené chemikáliemi proti plísním atd a tyhle přípravky jsou pro plazy toxické. U okouna z filetu by problém být neměl.
Jenom dotaz, co jsou to zofy? Předpokládám nějací červi. A ještě, jak často mu tu rybu můžu dávat a kolik? A jaké ryby jinak můžu dávat? Můžu třeba malé akvarijní rybky z chovu od kamaráda?
Mně pořád nejde do hlavy, proč nechce žrát, a přitom nejsou žádné projevy nemoci (nízká aktivita, zhnědnutí, krčení se někde v rohu). Přece musí dostat hlad...
zofy = larvy Zophobasů. Co se týče těch ryb, tak pokud kamarád nepoužívá léčiva, tak se rybičky občas zkrmit dají...ale nedávej je moc často, jen občas jako pamlsek. obratlovčí bílkovina kočinčínám zatěžuje ledviny.
To samé platí i u toho okouna? Včera si totiž vzal 2 kousky, ale cvrčka ne. Ale měl jsem radost, ža alespoň něco snědl
obratlovčí bílkovina obecně, takže i u toho okouna. Ono bohužel to je u zvířat trochu jako u dětí, to co by žrát neměli mají nejraději. Prostě si myslím, že se namlsal rybou (ani se mu moc nedivím, okoun je vynikající), takže teď nechce hmyz. nech mu udělat rozbor trusu a pokud je jinak ok, dej mu pár dní hladovku a pak nabídni zase hmyz. a nech mu ho tam běhat, ono to běhání zvířata stimuluje k lovu.
on právě nechtěl hmyz 3 dny, tak jsem zkusil tu rybu (to bylo minulý týden), takže si nemyslím že by se rozmlsal rybou. Nechám ho teda do pátku a kdyžtak ho vezmu na tu veterinu a dneska a zítra mu nic nedám. Akorát nevím, jestli se dočkám nějakého trusu.
Tak mi to nedalo a venku jsem vyryl pár žížal. Hodil jsem ji před něho a jakmile se pohnula, slupnul ji jak malinu. Dal jsem ještě jednu, ta se hýbala ještě víc, tak do ní chvíli "kloval", až se mu ji podařilo drapnout a taky sežrat. Třetí už nechtěl.
Takže závěrem - sežere cokoliv kromě cvrčků. Tak teď babo raď.
Dávat něco jinýho než cvrčky (šváby, zophobase, sarančata, žížaly, zavíječe, jinej druh cvrčka, atd...) a potom s bobkem na veterinu. Jak už bylo napsáno.
Ještě jsem zapomněl podotknout, že před tím svlékáním žral jako divý, jakmile viděl přes sklo že nesu cvrčka, tak skákal jak pes a div mně neukousl aj prst, přičemž podmínky jsou v terárku pořád stejné.
A taky ještě chci říct, že váží 65 g a měří 40 cm i s ocasem (když jsme ho přivezli před 3,5 měsíci, tak vážil 19 g, ale bohužel jsme ho neměřili. Od doby, kdy nechce žrát paradoxně ještě 1 g přibral.
Pokud zvíře nežere, tak to chce najít a vyřešit důvod, proč tomu tak je. Ale rozhodně nekrmit násilím, cpát ještěra násilím je pro zvíře většinou zbytečná cesta do pekel, páč stres s tím související mu vezme víc, než zvíře získá z násilím přijaté potravy.
A pokud se jedná o půlroční mládě, tak je zbytečná 1denní hladovka. Mláďata se krmí denně, bez pauzy a v množství, kolik si vezmou.
Samozřejmě že je to stresuje, ale pokud jsou nějak nemocní nebo jsou na tom pak špatně...tak to asi jinak nejde, protože pak už 2 týdny bez žrádla jsou mnohem horší, než stres z krmení, ale to už pak záleží na zvířeti a hlavně na tom, co případně zjistí veterinář.
násilné krmení pouze v případě, že to zvíře už nemá moc tělesných rezerv. A to ještě do něj neládovat násilím cvrčky nebo šváby, ale sondou mu 2-3x podat CCLko na doplnění energie. sonda je totiž vůči zvířeti mnohem šetrnější, než když se do něj cpou hmyzáci a ta konzerva jim dá v tuto dobu mnohem více, než přirozená kořist.
Jinak po 14 dnech zvíře, které předtím bylo dobře živené a mělo dostatek tělesných rezerv jich má dostatek ikdyž nežere. takže s tím razením krmit násilím hodně opatrně- lidé totiž mají tendence (často i na popud veterináře) zvířata cpát násilím, ikdyž to ještě vůbec není potřeba a většinou to tím zazděj. Zvíře se natolik stresne a vyděsí, že už žrát prostě nezačne...jinak ono ve vhodných podmínkách žerou i totálně zdevastovaná zvířata (mluvíme pořád o ještěrech) bez tělesných rezerv.
Hm, ja teda uz od ledna krmim "nasilne" naseho vousace Gizma ale tam nebylo moc k zbyti kdyz utekl hrobnikovi z lopaty. Nasledne se mi ho uz nepovedlo prinutit aby zacal zrat sam. Pripisuju to ale z casti i nasledkum po te pseudomonas infekci (horsi pohyblivost - co jsem cetl napada prej v pokrocilem stadiu i nervovy system). Krmeni snasi v pohode - neni s tim zadny extra stres a trapeni. Vnutim do tlamy svaba a bez vetsiho odmlouvani ho sezere - trochu drzkuje pri prvnim, ale dalsi si uz bere ochotne...
(beru ze u vousatek je to o necem jinem, ty "na sobe nechaji stipat drivi")
jo, právě, že vousatky (a ébéčka) na sobě nechávají dříví štípat. Ale zkus to na nějakém jiném zvířeti, např stresové kočinčíně
Ono bude hlavne taky rozdil v nasilnem krmeni ve stylu "vlacek" (prvni sousto se vnuti a dalsi uz se nastavujou behem prezvykovani zvirete)a v situaci, kdy zvire neni ochotno samo kousat nebo polykat.
Edit: V pripade kocinciny z puvodniho dotazu mi cpani prozatim prijde jako zbytecnost, hlad je nejlepsi kuchar. Jak uz bylo psano, prostridala bych ruzne druhy potravy (slimaky, sneky, svaby, zizaly) a ona se na necem chytne. Mne to kocinciny taky obcas delaji. Kdyz dostavaji delsi dobu jeden typ potravy, zacnou ho odmitat a po zmene se opet rozezerou.
Já jsem takto "vláčkem" musela měsíc, dva krmit samici když jsem jí dovezla domů a pak následně když jsem jí dala do nového terárka, je to fakt velkej stresař, pořád zalezlá někde v jeskyňi, nejlépe potopená pod vodou když přijdu, byla i hubená...takže to ani jinak nešlo. Ale po čase, když jsem jí pár dní nechala o hladu a přešla na krmení švábi, tak se mi naštěstí postupně rozežrala a teď žere krásně. Ale ze začátku to s ní bylo fakt těžký.. A stím stresem, to bude samozřejmě pravda, ale musím říct, že i tato stresařka si za dva tři týdny pak na krmení zvykla a když jsem si jí vzala na klín, tak prvního si nechala nutit a pak už bez odmlouvání žrala.. Dodnes nevím zda to bylo stresem, nebo nechutí k cvrčkům...protože začla pořádně jíst až od té doby co jí dávám Dubie :D
Jinak šneky a žížaly ty moje zbožňujou, můžou se po nich utlouct. To doporučuju na zkoušku.
Tak myslím, že je po problému. Po včerejší hladovce a předvčerejší žížalí terapií dnes sežral 5 cvrčků po sobě. Ale ne tak, že bych mu ho tam držel 5 minut, ale vrhnul se po něm zase jako pes.
Takže na toho našeho asi svlékání opravdu působí, nebo je prostě náladový.
spíš prostě chtěl změnu. Střídej mu různé druhy potravy, ať se mu 1 druh nezprotiví...myslím, že kdybys měl jíst pořád dokola krupicovou kaši, tak bys ji časem taky nenáviděl
Asi tak, mě jednu dobu 2 ze 4 agam začali odmítat cvrčky, musela jsem je vyloženě nechat hladovět aby si vzali, chtěli pořád jenom larvy potemníků, které se mi moc dávat nechtělo... začli žrát až když jsem jim dala švábi...četla jsem i v nějaké literatuře, že v určitém věku začínají cvrčky odmítat. U některých se to stane a u některých ne.. můj 75cm velký samec dodneška vyjíždí po mikrocvrčcích v průhledném boxu.. :D
Co se týče červů, tak zvířata je dost často preferujou, no -přesně podle toho, že co je nejmíň zdravé mají nejrači. já jim potravu střídala podle dostupnosti a problémy s odmítáním nebyly. Po čem mi ale vysloveně nacaceně vyjížděly, kdykoliv je viděly ( dělají to i Hypsiluři) byly vakoveverky. Když mi párkrát vakule zdrhly a pohybovaly se po místnosti, tak tyhle velké agamy se mohly zbláznit a skákaly do skla, ikdyž to běžně nedělaly.
Já mam většinu bandy tak žravou, že jdou po všem co se hýbe, samec Dex si občas zobne i kuličku hroznového vína, jablko nebo salátek :) Párkrát mi sežral psí granuli když jsem krmila švábi..:D
Mám ještě jednu otázku, není k tématu, ale nechtělo se mi kvůli tomu zakládat zbytečně nové téma, protože to je stejně dle mého názoru blbost. Někdo si od kamaráda chce koupit mládě kočinčína, ale prý mu někdo jiný zase řekl, že když bude mít jen jedno, tak mu brzo umře smutkem. Zdá se mi to jako kravina. Jsou to společenská zvířata, to jo, ale aby jim samota zkracovala život? To se mi fakt nezdá..
jak jsem psal, mám taky jednoho a nezdá se být nespokojený. Nepřítomnost jiné agamy si ten náš vynahrazuje zájmem o chovatele (tak smutně se dívá přes sklo, když někam odcházíme )
Jinak už žere dobře (cvrčky, žížaly, občas rybu). Ale ne a ne ho přinutit na ovoce nebo zeleninu (jednou si vzal kousek čínského zelí, 2x poválel v tlamě a vyplivnul, jinak všechno bez úspěchu)
Mám 4 a z jich si jedna samice občas vezme jablko, a samec občas něco vyzkouší, pokud jim dám do terárka třeba římský salát, jablko na kousky nebo něco takového, tak i něco zmizí, ale rozhodně se na to nevrhají a už vůbec pro to bezhlavě neskáčou, jako když nabídnu švába :) Zdá se mi že po tom jdou jen když mají hlad. Tahle rostlinná složka pro ně není životně důležitá, je to spíš takové zpestření jídelníčku. Vitamíny a minerály dostávají ve formě prášku na potravu.
A můžu se zeptat, jak často mám obalovat cvrčka v těch vitamínech? Mám směs roboranu, plastinu a sépiové kosti dle návodu z knížky o agamě kočinčinské od Ladislava Forejta. Obaluju 2x týdně jednoho
Zdá se mi to málo jen jednoho cvrčka týdně. Já mam oddělený čistý plastin/sépivku, v tom obaluji každé krmení a to všechny kusy potravy. 1-2x do týdne obaluji místo v plastinu v reptivitu. Jinak plastin je téměř to samé jako sépie, takže stačí jedno. Dřív jsem měla reptivite a plastin 1:1 a obalovala každé krmení v tom, bylo mi řečeno, že je vhodnější dávát vápník denně a jen 1-2x týdně vitamíny. Když ještěr roste, je taky vhodný mít v teráriu malou mističku a v ní sépiovku na kousky, když ještěr cítí že je třeba, tak to žere.
můžu tedy obalovat v mojí směsi každý den? A jednoho cvrčka denně, nebo všechny co mu dávám?
Až doděláš rozmíchané vitamíny (obaluj všechny cvrčky), tak si to rozděl. Do jedné nádobky ve které obaluješ dej čistý vápník - sépii nebo plastin, tu používej každý den na všechny cvrčky. Do druhé dej vitamínovou směs a tu používej 2x týdně, taky na všechny cvrčky. Samozřejmě pokud sem tam nějakýho cvrčka neobalíš, nic se neděje. Je to tak lepší.
Sépiovka se moc nedoporučuje z důvodu nežádoucích příměsí.
Já dám půl skořápky od vajíčka, a když potřebují vezmou si.
Celkem mne překvapilo jak se po skořápce vrhli když ji viděli poprvé
u většiny ještěrů ta sepiovka není zas takový problém, ona se nedoporučuje z toho důvodu, že obsahuje dost soli. Ale většina ještěrů se nadbytečné soli dokáže zbavovat.
Ale ono to s tím obsahem soli stejně nebude zas tak dramatické, vzhledem k tomu, že se sepiovka normálně dává jako zdroj vápníku šnekům, kteří jsou jinak na sůl velice citliví.