Malacochersus tornieri
Zdravim. Jiz delsi dobu mne zajima chov Malacochersus tornieri a rada bych si je poridila. Nevite nahodou o nejakem chovateli od ktereho bych si je mohla poridit????
Zdravim. Jiz delsi dobu mne zajima chov Malacochersus tornieri a rada bych si je poridila. Nevite nahodou o nejakem chovateli od ktereho bych si je mohla poridit????
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Skuste zelvy.wbs.cz
Neviem ci ich Khor este ma, ale za pokus to stoji Pripadne urcite bude o niekom vediet.
nebo
http://www.pikreptiles.cz/zelvy/malacochersus-torn ieri/fotogalerie/#p7040291-jpg
Taky se mi líbí, ale nemám představu, jak v reálu probíhají DNA testy, které byly i pro tento druh, pokud vím, nařízeny, máte s tím už někdo zkušenost? Kolik jezdí lidí na odběry, cena, atd...?
jak v reálu probíhají DNA testy, které byly i pro tento druh, pokud vím, nařízeny,
Mohla by jste mi objasnit, co tím myslíte, popřípadě dát odkaz z čeho čerpáte info ?
Snad jsem to viděla na stránkách AOPK, nejsem si jistá, pokusím se to dohledat a dám sem případně odkaz. Mělo se to týkat 4 druhů
OK, zadáte-li do vyhledávače - Malacochersus tornieri test paternity - najdete dokument na stránkách ústeckého kraje, jinak je jeho asi doslovný přepis také na stránkách www.euzelva.cz, týkat se to má druhů Astrochelys radiata, Pyxis arachnoides, Pyxis planicauda a Malacochersus tornieri. Už vážně netuším, kde jsem to viděla původně, ale zřejmě tedy na stránkách některého z krajů, a ne na AOPK, jak jsem psala. Z uvedených druhů nemám žádný, tornierky se mi ale líbí, proto mě zajímá, jak to s těmí testy DNA je.
Nevím jak to v reálu chodí, nebo chodit má, ale teď na burze jsem slyšel, že to jde prý obejít darovací smlouvou. Nevím co je na tom pravdy, ale povídal to jeden pán co chová radiaty.
A je ještě blbý to, že umí, respektive mají vybavení jen pro tyto druhy želv, Chtěl jsem určit genetickou příbuznost kvůli chovu u jiného druhu a mám si prý trhnout:(
Ano, píšou tam, že testy budou požadovat u těchto druhů vždycky, když někdo požádá o výjimku ze zákazu obchodních činností. Abych pravdu řekla, připadá mi to jen jako další buzerace chovatelů, odchytu z přírody to stejně nezabrání.
Je to presne tak,testy paternity chteji urady u vyse uvedenych druhu. Opravdu na jednu stranu buzerace ale na druhou stranu obrana proti paseractvi. Cely dokument uvadi p.Junek na euzelva. Tyto testy si mohou urednici fakt vyzadat,ale co vim z mezireci od p.urednice je to jen v pripade udelovani vyjimek spis u chovatelu,kteri tzv nove objevu.
No a tyto testy by vam snad mohla zajistit kazda dobra veterina.
Jinak dikas za odkazy,jen Khora se mi nedari kontaktovat.
Že by testy paternity u želv zvládla udělat každá veterina je utopie, nehledě na to, že laboratoře, které je mohou provádět pro tento účel, jsou podle všeho již "shora" určené. A všimněte si, prosím, v textu dokumentu věty: "Vědecká rada CITES bude při každé žádosti o stanovisko k vydání výjimky ze zákazu obchodních činností požadovat doložení testů paternity, pokud se bude jednat o jedince odchované u žadatele, u následujících druhů: Astrochelys radiata, Pyxis arachnoides, Pyxis planicauda a Malacochersus tornieri" To znamená, že pokud někdo chce chovat a následně prodat odchov těchto druhů želv, bude muset testy paternity mít. Obejít to sice můžete darovací smlouvou, ale má to zas jiná úskalí (např.zdanění daru) - už se to tu někde řešilo v souvislosti s udělováním výjimek. Nehledě už tedy na to, že chovatel nemůže vědět, zda si k němu nepřišel "nechat darovat" želvu třeba kontrolní orgán. Podle mého to pašování nezabrání, ale naopak to otráví lidi, kteří by třeba tyto druhy chtěli odchovávat, což je škoda.
Myslim,ze pokud bude chtit i prez toto narizeni tyto druhy chovat a nasledne odchovavat,tak to bude brat i s tim,ze hold tyto testy udela. Pokud chce rozumny clovek takove druhy chovat a planuje odchovy,dopredu bude pocitat i s timto.
Stran testu paternity,nepsala jsem ze udela,ale "zajisti". Samosebou vim,ze k tomuto jsou laboratore urceny. Takze dle meho to utopie neni.
Nejde jen o laboratoř. I samotný odběr genetického materiálu má svá pravidla. Dál je tu otázka možných podvodů, takže pravděpodobně opravdu budou chtít, aby u samotného odběru byl přítomen nějaký úředník a vše kontroloval. Celá záležitost může být poměrně drahá, tudíž logicky stoupne i cena u nás odchovaných zvířat. Když někdo nebude uvažovat o chovu, jen bude chtít mít jednu tuto želvu doma, klidně si pak koupí dovoz. Ale tohle všechno jsou teorie, nikdo z nás, kdo se tu bavíme, uvedený druh nechová, proto jsem se ptala, jestli s tím už má některý chovatel zkušenost, jak se tento nesmysl praktikuje.
Neračte být čirou náhodou nějak ve spojení s těmi darebáky z AOPK? Z jejich strany jde jen a pouze o prostou (a sprostou) snahu chovatele finančně zruinovat. A to si dovolím říct navzdory tomu, že nechovám žádný druh, kterého se tahle zhovadilost týká. Jde o to, že podle dostupných údajů je zatím jen jedna akreditovaná laboratoř (tedy laboratoř, jejíž výsledky budou akceptovány jako průkazné) s akreditací na paternitu u plazů v Rheinbachu (Labor für Abstammungsbegutachtungen) v Německu, jako správný monopolista si určuje ceny (roku 2009 to bylo 50 Euro + DPH za každý vzorek), k ceně za zpracování vzorků připočtěte cenu za poštovné, odměnu svědkům při odběru vzorků a podobné nádhery. Mizerové z AOPK se projevili jako největší křiváci, překonávající dokonce i velkou část lidí z ČIŽP, snad s výjimkou Skřivana z Hradeckého Gestapa.
Mám již delší dobu pocit, že ochranářské organizace si vzaly za úkol všechna zákonem chráněná zvířata zlikvidovat Krom toho mám obavu, že když se jim tyto testy z jejich pohledu "osvědčí", rozšíří je i na další druhy.
Koukal jsem do seznamu druhů, pro které dělá akreditovaná laboratoř analýzy a Malacochersus tornieri na tom seznamu ani není. Takže je čas nakopat lidi z Agentury do pr.ele zepředu...
aneb Hlava XXII po česku
Na tento druh se delaji testy paternity zrejme jen u nas. Napr.v nemecku je nepozaduji. A krom laboratore v nemecku dela tyto testy pro AOPK i agentura(bohuzel si nevzpomenu na nazev),ktera je zadava i nejake pani v Brne,co ma na toto akreditaci. Takto mi to bylo receno na kraji.
Tak zřejmě se zadávají jen u nás. Je tu ale otázka, jestli ta bezejmenná laboratoř v Brně, o které něco tvrdí problematicky informovaný ouřada na kraji má skutečně akreditaci na provádění takových testů a navíc akreditaci pro provádění takových testů u plazů a dovoluji si o tom pochybovat. V naší laboratoři bych sice takový test zvládnul udělat taky, jenže nemáme akreditaci (nemluvě o tom, že za takovou soukromou akci bych dostal bez pardonu padáka) a takový výsledek by byl možná zajímavý pro publikaci v časopise, ale nemusel by obstát při případném soudním sporu.
Nemyslim,ze kazdy ourada je problematicky informovany a kazdy podava zkreslene info. To by stejne jak kazdy mohl bez pardonu dostat padaka. Pokusim se zjistit nazev one bezejmene laborky a zadavatelske agentury,ktera toto dela pro AOPK.
V případě AOPK lze s naprostým klidem hovořit o zlém úmyslu - dezinformaci, dezinterpretaci a zneužití pravomoci či postavení. Ti lidé jsou sice povětšinou s formálním vysokoškolským vzděláním, ale základním předpokladem pro to, aby byl do té pozice někdo zaměstnán, je podle všeho melouní fanatismus a ochota zapomenout na pravidla poctivé vědecké práce, stejně jako na docela obyčejný zdravý selský rozum...
Laboratoř akreditovaná pro provádění paternitních testů lidí nebo třeba psů nebo koní není relevantní pro provádění těchto testů pro plazy, nemá-li na ně samostatnou akreditaci.
Naprosto s tebou souhlasím. V návaznosti na testy DNA je to vše i o druhu Pyxis arachnoides! Mrkni se co se mě podařilo letos: http://www.euzelva.cz/fotoalbum/chovatelske-uspech y/pyxis-arachnoides-odchovy-2012/
Ale to je paráda! Nahlas (v dobrém!) závidím, ale hlavně gratuluju!!! Je to můj vysněný druh želv, ale jak tak koukám na diskuzi, asi už ho u nás neseženu...
Díky, ale nevěšte hlavu. Přijde doba, kdy odchovy i já začnu tyto želvy prodávat a jelikož jsou to opravdu mé odchovy půjde o dohodu či DNA testy. Sice ovlivní asi cenu, ale asi ne drasticky.
Smůla u Pyxis arachnoides je v tom, že je přeřazená do CITES I a Prof. Klaus Olek na ní má sety na dělání DNA paternit. Takže u tohohle druhu to není až tolik mimo mísu, pokud nepočítáme skutečnost, že Němci to myslím nepožadují a tím pádem (a řekl bych zcela úmyslně) dostávají čeští chovatelé nespravedlivou konkurenční nevýhodu proti právě Němcům nebo Rakušanům. Prof. Olek je tak trochu jako mrchožrout - bere sety ze článků, které povětšinou publikovaly týmy amerických universit, proto má taky v nabídce mimo Testudo hermanni, horsfieldii, graeca, marginata, weisingeri (vzhledem k tomu, že ta je geneticky totožná s marginata tak je to trochu blbost) taky Chelonoidis (Geochelone) nigra (docela by mne zajímalo, jestli tenhle set někdy uplatnil), Astrochelys (Geochelone) radiata, Pyxis arachnoides, Glyptemys insculpta, Gopherus polyphemus, a agasizi, přitom pochybuju, že tu má někdo jiný druh, než Gopherus berlandieri, ten ovšem nemá v nabídce. Sám nevloží do nějaké výzkumné práce nejspíš ani eurocent, byť by mu to přineslo sety pro nějaký další druh.
Tak se mi podařilo zjistit, že jsem zhova.ilost lidí z AOPK ještě silně podcenil, navrhují na svých stránkách německý Institut fur Pharmacie und Moleculare Biotechnologie v Heidelbergu, jako jediný je uvedený pro dělání testů u Malacochersus tornieri a cenu za vzorek má danou 150 Euro. Jako kontaktní osoba je uveden Prof. Michael Wink, člověk se solidní erudicí, ale který se určitě nebude rozpakovat takové peníze přijmout, můžete mít dobrý pocit, nejspíš z nich půjde velká část na podporu vědeckého výzkumu v Heidelbergu...
Můžete dát odkaz, kde to mají na AOPK uvedené? Nenašla jsem to, asi hledám blbě. Jinak asi kdo bude chtít tornierky, mohl by si dát inzerát: "Kdo daruje nebo v závěti odkáže M.tornieri..." anebo si koupí dovoz
www.ochranaprirody.cz
Rozkliknout "CITES" v levém sloupci, tam rozkliknout "informace pro chovatele a obchodníky"
Tam je pak k dalšímu rozkliknutí wordovský soubor:
"Paternitní testy potřebné pro vydání stanoviska k výjimkám ze zákazu obchodních činností"
ten je možné otevřít nebo uložit. Tisknout doporučuji na jemný a dobře sající papír...
Díky, je to hnus
Takze na kraji u one neinformovane urednice jsem zjistila laborku v Brne. Tyto paternitni testy zajistuje GEnservice respektive p. MVDr Hovorkova. Cena jednoho testu cca 1200 kc.
Tahle informace není bohužel pravdivá. Podle údajů od darebáků z AOPK je jediná laboratoř pro "lívancové" želvy v Heidelbergu a cena za vzorek je 150 Euro, Genservice dělá jen ptáky. Takže úřednice je buďto mylně informovaná, nebo se na dezinformaci přímo podílí.
ahoj, tak jsem schválně poslal dotaz pí. MVDr.Hovorkové - šéfové brn. GENSERVICE, s.r.o.
ČIA akreditovaná laboratoř molekulární,genetiky a cytogenetiky č.1097,Palackého 1-3, 612 42 Brno
a uvidíme
Dívala jsem se na stránky vícero genetických laboratoří u nás a všechny nabízejí psy a kočky, maximálně ty ptáky, mají to normálně na svých stránkách uvedené co všechno dělají i s cenou, takže s plazy je to fakt špatné.
Uz jsem to nasla taky na strankach AOPK. To je svinstvo,takhle oblbovat lidi. Ale ochotna p.urednice byla,to vam povim. Myslela ze mam odchovy a hned at dam tel.cislo,ze vse zaridi a oni se mi ozvou. Pche..
Označení "Zelení Komunisté" sedí jako pr.el na hrnci.
Je to vše na posrání, místo aby řídili a usměrňovali, tak buzerují a neskutečně všechny šikanují! A to určitě pouze pod záminkou ochrany zvířat, ale ve skutečnosti jde pouze o zachování vlivu, přísun financí......a udržení vyhřátých židlí
tak jsem obdržel odpověď - cituji
....
v odpovědi na Váš dotaz Vám sděluji následující. Nikdy jsme provádění paternitních testů pro želvy nenabízeli a ani prozatím nemáme tuto službu v úmyslu zavádět.
S přáním pěkného dne
dr.Alena Hovorková, Genservice
Jinak si myslím, že KHor musí být velmi zaměstnaný člověk, jak množstvím svých zvířat, tak maily a telefony zájemců, tak vydržte, koneckonců možná je dnes v Ostravě na Aqua-Terra
KHOR si myslím, že má momentálně již min. dva roky (možná déle ) úplně jiné starosti a byla bych velmi a velice obezřetná, co se odběru želv ( pokud mu tedy ještě nějaké zbyly) od něj týče.....je ho velikánská škoda, já sama jsem od něj hodně moc čerpala a hodně mně toho naučil a moje první želvy pocházejí právě z jeho chovu...nyní je alevšechno jinak .-( Tornierky tehdy ale opravdu měl...
Nejsem chovatel ani jedné z těchto želv, ale při konzultaci s veterinářem Vetcentra, kteří bývají i v Holešovicích. Tak prý je pro vyhodnocení odběru vzorků jediná klinika v evropě a to v Německu. Takže že to udělá každý dobrý veterinář je nemyslitelné.
http://tera.poradna.net/f/view/247000-co-chystaji- v-bruselu
Takže vzorky CITES zvířat by přes hranice neměly jít
Ne udelaji,ale nekdo takove testy zprostredkovat musi. Mno oni to nrjak po uradech vymysli,pokud je chteji.
Ja MT taky nechovam,mam jen graecy a hermanni hermani. Ake o MT vazne uvazuji,a at to bude stat cokoli a ony budou stat cokoli import brat nebudu. Rada bych chovatele. Uvidim.
Tady to najdete černé na bílém vše o testách paternity včetně výpočtu proč do toho nejít: http://www.euzelva.cz/clanky/dna-testy-zelv.html#a xzz2D5d0goI3
To jsem se snažila říct - že populaci v přírodě bude tohle nařízení ke škodě a ne k užitku. Je to zkrátka buzerace s nedomyšlením všech důsledků a podle mě to spoustu lidí od chovu tohoto druhu odradí.
Je to celé zhovadilost, nesmyslnost a výše uvedenému článku nelze vytknout nic, jedině ho podepsat. Směšné jsou i zkreslené údaje jak o odchovu radiat (v přírodě jsou sice ohrožený druh, ale farmy je množí o sto šest a řada chovatelů taky v ne zrovna malých číslech), tak i třeba samotných tornierek. Chovy i v ČR jsou o dost úspěšnější než kolik uvádí ta prapodivná čísla a rozhodně nelze říct, že valná většina přihlašovaných zvířat, jak je uváděno, je z importů, nebo z černého trhu. To spíš někdo potřebuje stvořit pár pracovních míst, nebo udělat z pár nepotřebných ještě potřebnější, tahat prachy odkud se doposud netahaly, zavání to uplácením a je víc než pravděpodobné, že černý trh se tímto podpoří tím spíš (jako ostatně vždy při restrikcích či zákazech). Je to stejná krávovina jako povinnost čipovat želvy s velikostí nad 8cm. O stylu odběru ani nemluvě. Je znát, že dotyčným rozhodně nejde o zdraví a záchranu nějakého ohroženého druhu, protože už odběr sám hraničí s týráním zvířat.
Neděste mě!! Tady mají u želv uvedenou doporučenou velikost pro čipování 10-15 cm, tak já doufám, že to platí:
http://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/cites_publik ace/$FILE/ODOIMZ-Jak_znacit_exemplare_CITES-20121002.p df
Sekl jsem se o cenťák. Když jsem to probíral před pár měsíci na magistrátu, tak se jednalo o délku plastronu 9cm a výše. Následně se to řešilo třeba zde:
http://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/forum/r/det ail/786734/re-aktualizace-cites.
A ve vší upřímnosti, čipovat želvu s plastronem 9 nebo 10cm není rozdíl. Není to vpořádku ani u jedné.
Já mám u sebe brožurku, kde popisují nové mikro čipy (1,25 x 7mm) a uvádí minimální velikost želvy 10 - 15cm. Z toho mi jasně vyplývá, že 14cm čipovat nemusim
Já bych si s tim vůbec nedělala hlavu.. Jsou to stupidity a nikde to není tak jasně definované, aby měl úřad právo vás prudit. Navíc upřímně, pokud máte malé množství želv, kontrolovat vás nikdy nebudou.
Že vás nebudou kontrolovat, když máte málo želv, není tak jisté. Pokud vás mají při cestě k nějakému většímu chovateli, můžou při jednom naplánovat zastávku i u vás. Nebo se rozhodnou kontrolovat několik menších chovatelů, kteří bydlí v jednom regionu.
Ale z toho mi vyplývá, že čip je nutný pro udělení výjimky ze zákazu obchodních činností. Pokud tedy nechci želvy prodávat, ale nechat si je ať už jako pet zvíře nebo u více ks pro vlastní chov, čipovat by se snad nemuselo??? A o jaký druh želvy se jednalo v případě těch devíti cm? Já mám třeba u T.hermanni v papírech napsáno - při délce plastronu přesahující 14 cm.
Na trhu jsou nové čipy, které mám vyzkoušené pro želvy velikosti 8cm a můžete je vidět zde: cipovani-zelv.html
Popřípadě problematiku přefocování a aktualizací označení zde: http://www.euzelva.cz/clanky/fotografie-zelv-na-ci tes.html
noo pokud nechcete chovat tak mi bylo na Magistrátu hl.m.Prahy řečeno, že potom, ale nosit aktualizované fota želv každého půl roku - SCI-FI, i pro ně, vzhledem k tomu, že ABSOLUTNĚ nestíhají ani teď, natož potom posílat aktualizace na Ministerstvo ještě častěji.....takto mi řekla přímo paní na Magistrátu, takže i já již zvažuji čipování, ač chovat nechci, protože běhat co půl rok na Magistrát to tedy opravdu netoužím....je to neskutečná byrokracie!!! A když jsem viděla ten ...pardon....chaos na stole té paní...obávám se, že stejně dát něco úplně do kupy se jim, alespoň v Praze nepodaří jinak samo čipování želv již zmíněných velikostí povinné
S tím naprosto souhlasím, pouze ta povinnost je nesmysl. Pokud se budete bránit....a aktualizovat fotografie při změně spodního plastronu, tak jak máte, vynutit čipování si nemohou!
Jak to, že každého půl roku? V zákoně se jasně píše při změně vzhledu, což u dospělé želvy už nemusí nastat nikdy a jinak v papírech mladých želv mám z KÚ napsáno každých 12 měsíců. Tak to je fakt už na blázinec. Jak to tedy je?? Připadá mi, že si zákon na každém KÚ vykládají jinak, s tím by mohl být při nákupu želvy z jiného kraji problém.
Každého půl roku je nesmysl a ani rok není směrodatný z pohledu zákona, Vaší povinností je při změně identifikačních znaků ji přefotit. Jsou želvy, které za celý rok při venkovním chovu vyrostou nepatrně a znaky se nemění, tak proč ji přefocovat. Při střetu zájmů si vždy své stanovisko uhájíte bez postihu. Je to logické a jasné.
Nesmysl to je,také tam neběhám, ale jak jsem koupila přímo na Magistrátu tak prodávám, ale vůbec neříkám, že je to logické či správné a fakt vzhledem k tomu, jaký tam mají čurbes se rok sem a rok tam úplně ztratí....
Přesně tak, každý úředník si to vykládá jak chce, nikdo tomu nerozumí a mají tam většinou chaos
Tak já fotky naposledy posílal jen mailem, že si je paní na KÚ sama vytiskne a přiloží ke "spisu"...
(po tlf. dohodě , tak jen doufám, že jí tam nevystřídá nějakej akční b.b)
Jak říkám, každý si to dělá po svém a není v tom žádný řád. Ale není to tak všude, na to pozor! Vždy je nejlepší osobní dohoda s konkrétním pracovníkem.
Tak to je dobré:( Mám první mládě od tornierek a zrovna takový překvápko, jestli jsem to dobře pochopil, CITES mi normálně vystaví, ovšem když budu chtít vyjímku k prodeji, tak musím nechat udělat testy paternity.
Ale já si chci nechat toto první mládě, takže vyjímku nepotřeuji, tzn. bych ty testy nemusel platit, ze?
A pro případ, že bych pak chtěl mít od tohoto mláděte mladé a ty chtěl prodat, bude tento žlutý list a testy potřeba, jdou tyto testy dodělat v průběhu času? A ješte jedna věc, do kdy od vylíhnutí musím přihlásit novou želvu? Kontaktoval jsem krajsky úřad, ale nějak se nemají k odpovědi.
Je to jednoduché, výjimku teď nepotřebujete a když ji budete chtít tak TESTY, ale na mláďata, která by jste chtěl prodat.
Bohužel nejen na ta mláďata, ale i na (veškeré potenciální ve skupině) rodiče. Při ceně 150 Euro za vzorek plus doprava, odměna hajzlíkovi z AOPK, co bude při odběru zaclánět, aby mohl přičinit podpis, poštovné do Heidelbergu atd. atd. Asi optimální řešení by bylo vyhledat šéfa AOPK a nakopat ho do pr.ele zepředu...
No jo, tak pokud vím, a jakože já vím, která samice to snesla, vše si pečlivě vedu a samice snáší hned jak jim dám do terárka škopek s hlínou. Ale k čemu to povede tohle? Nehci nikoho nabádat, už je to tu jiště psané, buď to budou lidi obcházet darovací smlouvou, nebo se to projevý na ceně mláďat z domácích odchovů, jestliže bych dal 350E za testy samce, samice a mláděte+ náklady a "hajzlík" vyjde to na 10000Kc, což je dvojnásobná cena, za jakou se dají mládata pořídit. Hrozný absurdistán tu je!! Rozmnožím poměrně vzácný druh a ještě budu cálovat, za to, že pomáhám, aby přežil. Takže se sem budopu vesele vozit zvířata třeba z Německa s vyjímkama a budou za poloviční cenu včtně výjímky.
Chci se k teraristice vrátit. A chci se vrátit přes želvy. Přesněji řečeno přes tornieri.
Docela jsem se vylekal, když jsem teď tady četl tohle vlákno. Pak jsem si přečetl novinky u Cites na webu euzelva.cz a vše bylo jinak
1) Jestli to dobře chápu, tak půjdu na burzu za účelem koupě výše uvedené želvy. Prodejce musí mít doklady o registraci želvy. Já si želvu tedy koupím a poté přihlásím do 30 dnů na krajském úřadě. O nic víc se nestarám, pokud je želva načipovaná (kde, jak, za kolik). Je to tak?
2) Prosím když tak o stručný postup - koupě (co musí mít prodejce) a já (co musím udělat já).
3) Dále se mi vyskytuje otázka, co s případným odchovem? Dočetl jsem se, že netřeba test paternity. To znamená, že želvy pak jen zaregistruji a prodám nebo potřebuju také vyjímku z prodeje? Jak na to?
4) Želvy, co se objevují na burzách třeba zde: http://faunatrhy.rajce.idnes.cz/26.1.2014/#DSC_597 0.jpg jsou na tom jak? Odchov, odchyt?
Vždy jsem chtěl želvy, ale odrazovaly mě finance a právě tyto právní úkony, abych něco nepodělal.
Mám v tom velký guláš.
A abych trochu odlehčil vlákno, tak mě zajímá, jak uspořádat terárium pro tuto želvu. Mám tu 100x50x50 z OSB, holé. Stačí jen třeba břidlice nalepené na stěně tak, aby vznikaly patra a mišmaš nalepené + kamení v teráriu? Podmínky mám načteny, jde mi pouze o vzhled a funkčnost terária.
Děkuji Vám za odpověď.
1) Každopádně tento druh želvy musí mít v CZ CITES + výjimku ze zákazu obchodní činnosti (povolení pro obchodování se zvířetem. Z jiných států EU stačí žlutý papír + nejlépe kupní smlouva
2) Vy peníze a on veškeré potřebné doklady viz. bod 1
3) Odchovy to je hudba budoucnosti pro Vás, ale potřebujete vše opět jako prodejce bod 1
4) To přeci nikdo neví, pokud mají v pořádku doklady najdete to v nich. Odchov, od koho, rodiče, země původu......
5) pokud máte podmínky chovu načtené není problém a můžete to udělat technicky jak chcete, ale musíte vše přizpůsobit želvám
Hodně zdaru v chovu těchto želv Vám přeji
Děkuji za odpověď, snad nějaké budou teď o víkendu v Brně.
To silně pochybuji, tento druh je hodně nedostupný a dost obtížně chovatelný. Na to Vás musím upozornit. Nic pro začátečníka