Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Expedice...

Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli jste někdo z Vás byli na nějaké expedici v nějakých tropických lesech. Strašně mě tahle možnost a příležitost láká. Chtěl bych se zeptat pokud někdo má takovou zkušenost, tak pocity sdělovat nemusí, je mi jasné, že pro milovníky přírody to byl neuvěřitelný pocit, spíš mě zajímá přes jakou cestovku popřípadě kde jste byli...

Téma je dávno mrtvé, nemá smysl v něm jakkoli pokračovat. Zamykám. (Uroboros)

Jasný no, chce jet ještě přítelkyně a kamarád, jenže všichni by jsme jeli na ,,slepo'' nikdo z nás takhle na tripu nikde nebyl. To je ten problém a takovej ten počáteční strach. Ještě uvidíme jak to dopadne, ale každého s nějakou zajímavou poznámkou rád vyslechnu

My jezdíme každý rok s klukama z Liberce Chorvatsko,žádný tropy,ale pohoda.Pět chlapů.auto.propan vařič a valíme.Spíme u moře pod širákem,jíme čínské polívky,chlastáme teplé pivo.Relax a hlavně,bez bab.Týden vyjde tak na trojku a Chorvatsko znám líp jak čechy.Fakt je ten,že si zatím z pracovních důvodů a množství zvířat nemohu dovolit jet na dýl.A nepotřebuju jazyky.Ale to jsi asi nechtěl slyšet

Urcite. :beer: Ale o viridakovi to nebude, toho opravdu respektuju, nemam zajem delat praci pro EU na zakazu chovu.. Sice je inteligentni, rozumny zvire ale dosahne daleko, neni to takovy jatro jako boomik. Pak proberem vse, me i zajima jakym smrem se das dal.. Pac jen u Cerastesek jiste nezustanes. :-D

Je to uplně jednoduché. Stačí být jen trochu samostatný. Rozmyslet si, kam chceš jet. sehnat čas, nějakou spřízněnou duši co s tebou pojede, páč aspoň ve 2 lidech se jezdí líp než sólo. sehnat si přez internet letenky ve vyhovující cenové relaci a datu, zjistit si náležitosti země kam chceš jet- třeba jestli tam je nutné očkování proti žluté zimnici tak si ho pořídit, pokud tam je malárie tak 14 dní před odletem zobat antimalarika a vzít si je ssebou (doporučuju Delagil, ne Malarone, páč Delagil funguje zároveň i proti amébám). Pak si po internetu zajistit bytování na první noc po příletu a případně půjčení auta, ale to už záleží na tobě. Dá se ubytovat i na blind a jezdit stopem. sbalit bágl a pár chechtáků, a můžeš vyrazit. akorát jak už psal krokouš- pro začátek a zejména taky pokud nemluvíš jazykem místní země- vybrat si nějakou bezpečnější zemi.

Ale tak zrovna Cejlon je uplně v pohodě- anglicky se tam zrovna domluvíš dobře a je to nádherná, celkem bezpečná země, kde se nekrade a s velice milýma lidma (ikdyž vypadají jak naši tmavočeši). S cestovkou tě to vyjde na 3-4x tolik než bez. Po netu si najdeš ubytování a na dopravu se vyplatí si pak na místě najmout nějakého místního tuktukáře. Vyjde to levně a oni umí jezdit v tamním provozu, navíc to tam znají a dovedou poradit, jak se kam dostat. Hlavně musíš být vůči nim hodně přátelský a vzít si nějaký chechták navíc. Když jim finančně přilepšíš, budou ještě přátelštější a hlavně budou držet hubu :-)

Indie je sice taky krásná, ale lidé tam už nejsou tak příjemní. Navíc jsou to tam docela fanatici.

Ještě bych doplnila- vzít si ssebou dostatek repelentu, páč je tam dost komárů a ve vlhčích lesích jsou pijavice. Pít zásadně balenou vodu a před prvním otevřením zkontrolovat, zda byla origo zatavená, páč místy mají tendence do petky po balené vodě nalít vodu z vodovodu. Co se týče jídla, tak nejlepší je jíst ta místní, která umějí připravit. oni sice mají tendence ti třeba udělat evropské jídlo, ale většinou ho neuměj připravit, takže se po něm evropani pak po***ou :-D

Dejme tomu, že mám přesnou představu kam bych jela, letenky za dobrou cenu...
Ale když mám i přesnou představu, který druhy bych chtěla vidět - je možný najmout si průvodce nebo tak někoho, kdo se vyzná přímo na místě? Nebo jak nejlíp to zařídit? (Protože jsem přesně ten člověk, co když někam přijede, tak tam najednou nic nežije, přestože známí žijící ve stejným hotelu viděli kde co :-D)

Protože jsem přesně ten člověk, co když někam přijede, tak tam najednou nic nežije, přestože známí žijící ve stejným hotelu viděli kde co

To je ovšem normálka :-D Trpíme stejným problémem...jedem hledat hady a za týden najdeme akorát 2, které už předtím někdo přejel nebo umlátil. Když tam pojede někdo, kdo se bojí hadů a nejede tam kvli nim, tak se to jima tam bude uplně hemžit :-D Já už si na toto téma dělám legraci, že budu muset ssebou brát mou matku. Páč ta má panickou hrůzu z hadů a potká hady, ikdyž si v chorvatsku z pláže na moment odskočí za křovíčko :-)

Jinak ono uplně nejlepší je znát od někoho lokality. Když je neznáš a nedomluvíš se, tak je to o štěstí a o tom, kolik budeš mít času ty lokality najít. Co se týče průvodců, tak ti většinou neznají zvířata v latinských pojmenováních, takže si zjistit místní název zvířete, vzít obrázek nebo ho aspoň dobře popsat, a to ti tam pak řeknou často i místní, kde ta zvířata najdeš. kór když jim za info poděkuješ (finančně, samo). Jinak ono do řady třeba rezervací bez průvodce stejně nemůžeš.

No a pak už to je jenom o štěstí- počasí a taky roční době, v některých obdobích je zvířat víc, v jiných míň. Jinak vyplatí se jet aspoń na 14 dní, líp na dýl, pokud fakt chceš něco vidět. Za kračí dobu člověk houby stihne, obzlášť pokud musí přejíždět.

Jela bych na 14 dní, víc volna nedostanu. Ale ráda bych viděla třeba Gonocephaly nebo Acanthosaury nebo podobný druhy a mám obavy, že bych narážela jen na samý pavouky (ti se totiž zásadně objevujou i tam, kde by normálně nebyli). A proto bych ráda maximalizovala šanci, že vůbec něco uvidím.

Nekdy ani mistni netusi, co jim tam zije, zejmena zije-li to skrytejsim zpusobem

tak co se týče bezoušů nebo skrytě žijících zvířat, tak tam jednoznačně- řadu zvířat místní vůbec neznají. A pokud jsou z města, tak často neznají ani ta nápadná, neskrytě žijící :-D
Když jsme v Uruguay kupovali pozemek, tak nám tam chlapík- vystudovaný agronom, žijící ve městě- co mu to dřív patřilo ukazoval okolí. Když jsem viděli nějaký kus dřeva, kůru, placatý kámen atd, ta jsme vyskočili z auta a běželi to otočit, jestli pod tím není schované nějaké zvíře. Tenhle chlápek ze zvědavosti chodil s námi a valil oči, páč 3/4 "potvor" viděl poprvé v životě a taky vůbec nevěděl, co všechno tam žije.

A co se týče třeba zemědělců, tak ti ta zvířata sice třeba znají, protože je občas omylem vyrejou. Ale pak si o všem většinou myslí, že je to smrtelně jedovaté. Viz třeba dvouplazi - člověk prý umře jen po tom, co se jich dotkl. Takže když vyrejou Amhisbaenu, tak ji umlátí a co nejrychlejc zase zahrabou.

tak jako nic proti vyšším namořským výškám, ale když už, tak v tropech...tam je sice taky zima, ale přecejen už je to tam druhově podstatně bohatší biotop. Viperky prominou :-D. jako jo, za zvířatama vylezu kamkoliv, ale nemusím při tom mrznout víc než je nezbytně nutné. Ve stejné výškové relaci mi docela stačily Andy :-)

Rád bych jel cca na 2 týdny. Počítám kolem 16 dní. Více času asi neurvu. Jsem dost vytížený člověk a 16 dní vidím jako ideální dobu.

Ta myšlenka mě napadla už předminulé léto na Mont Blancu a nakonec bych to i rád realizoval.

Samozřejmě bude potřeba vše dobře promyslet a dobře se na to připravit. Takže mě nemine každodenní trénink (přeci jenom bych chtěl slézt nějaké ty kopce s tím, aby zbylo dost času i na hady).

Co se kopců týče, bude potřeba trochu horolezeckého vybavení a nějaká ta zkušenost (ledovce, lehčí lezecký terén). Nechci lézt nic vyloženě obtížného, ale stejně bude nějaké to vybavení potřeba. Určitě bych rád něco v masivu Monte Rosa, Mont Blanc a dál se uvidí. Ještě něco bych bral, ale bude záležet na počasí. Budu to muset naplánovat.

Jinak ohledně těch zmijí bych rád Vipera aspis, Vipera berus a případně italskou populaci Vipera ammodytes. Musím se pokusit sehnat co nejvíce informací o výskytu různých populací, případně někoho místního, kdo se věnuje field herpingu. Rád bych nějaké zmije našel.

Určitě bych to chtěl skloubit nějak rozumně (výstupy a zmije). Dopravní prostředek bych volil podle toho, jak bude vypadat plán. Auto by mohlo ušetřit čas, takže možná i tak. Uvidím.

Jinak vzhledem k charakteru výpravy by to chtělo dobrou fyzičku. Alespoň mám důvod vrátit se do formy. Pokud se zadaří, bude to hodně dobré.

Samozřejmě skloubit dohromady hady a hory je poměrně problém. Lidé buď rádi to či ono. Takto zaměřená výprava bude svým způsobem jedinečná.

Tak chuť by byla, fýza je ten nejmenší problém, horší to bude s vybavením a zkušenostmi (jenom párkrát na stěně...). Ptal jsem se proto, že bych chtěl vzít i drahou třetinu, ale toto by na ni bylo hard, takže pouvažuju a kdyžtak si přes zimu dám nějaké ty Čertovy skály v Lidečku :-D

Omlouvám se za OT, ale nedá mě to, spojení slov EXPEDICE a cestovka ve mě vzbudilo veliké veselí:-)
Mám pár kamarádů co s báglem sólo procestovali Pákistán, Indii a Nepál, pár jinejch co jsme dali v zimě se psy
Finsko, Karélii,jeden dal zimní Norsko na sněžnicích - sám, ale nikdy nás nenapadlo tomu říkat "expedice". Jsem se staré školy a tak při tom slově si představím Nansena, Amundsena či Livingstouna...prostě výpravu do hic sun leones...kde jde o kejhák
Jednou jsem dostal nabídku, abychom dělali se psy "zajištění a přepravu materiálu" pro zimní horolezeckou "expedici" do rumunských hor, nejel jsem. Pak , když jsem viděl výsledné filmové ztvárnění tohoto podniku, byla to sranda nesmírná :)).Dramatická hudba, ošlehaní horolezci no drama...NEŽ ty troubové se točili při "nebezbečném" slaňování a zapomněli si sundat boty na běžky, který klouzaly jak sviňa (tenkrát) a v nichž se nedalo pomalu ani chodit, natož někam lézt a následně "slaňovat právě zdolanou nebezbečnou horskou stěnu"...
když jsem na to vedoucího "expedice" upozornil...tak se slovy ty voe, to musíme vystřihnout, nebo nás sponzor zabije :))promítání skončilo:puff:
silně mi to připomíná vtip, jak dva chlapečkové na táboře při "bojové" hře říkaj: teda jít z dosahu Wifi, to už ty vedoucí přeháněj
ještě jednou sorry;-)

Tak samozřejmě nepůjde o žádnou cestu do neprobádaných končin. Chci si to naplánovat zajímavě a objevit něco pěkného. "Expedice" byl prostě název vlákna. Proč si to jen tak pro sebe "nějak nepojmenovat"? Půjde prostě o cestu, potažmo výpravu, kde se něco zažije. Neviděl bych to až tak dramaticky. Pokud bych se měl držet "tvého významu pojmu expedice", tak dnes už na světě zbývá málo neprozkoumaných míst... Na druhou stranu mě ta myšlenka na takovou cestu nadchla. Je to sice Evropa, ale chci, aby ta cesta byla zajímavá a vnitřně mi něco přinesla. Dobře, říkejme tomu tedy cesta nebo výlet. Proč ne. Chápu, jak to myslíš. Vždyť nakonec o nic nejde.

Kluci chodí v zimě "blbé" beskydy, spí na štítech zakopaní ve sněhu (ve stanu) a taky je to dobrý hardcore... Kurňa já to mám nastavené, že jak je pod 20st. tak přestávám fungovat... Mi stačilo na ten letošní slet na mašině a dojel jsem zmrzlý jak cecek. Se odstěhuju do Dubaje a bude :-D

jjo, to znám, kór v zimě, bez GPS jen s mapou, máš jen tušení kde asi zhruba seš a víš, že ještě třá 80 kiláků na sz a měl bys trefit jezero a dojet tam a tam, pak "přijedeš někam kde nic není a vokolo to samý" rozděláš voheň, nakrmíš psy pak sebe, dáš cigáro a grog, zabivakuješ, čumíš na noční nebe...no nádhera :-)
a celý EU a spol. máš u p.dele :puff::beer:
do -30° to jde :-)

jj :-D. A když je nejhůř a nevíš kudy kam, tak sebereš poslední zbytky sil a vydáš se pěšky jakýmkoliv směrem několik km a když náhodou nenatrefíš přímo na hospodu, tak aspoň ulovíš signál na mobilu a zavoláš si o pomoc a asi čtyřem stovkám kámošů co tě hledaj termovizí se šíleně uleví, že to strašný martyrium tak dobře dopadlo :-D.

V Rumunsku jsem byl minulý rok.

Ja si letos dala polopracovne rumunskou deltu v lete. Parada, teploucko, zapomenuty kraj, koupelna primo v rece, o parazity taky nebyla nouze, clovek se naucil jen zakladni pojmy jako cestoasa, sarpe a soprla, ostatni komunikace s domorodcema rukama nohama...sakrys...sem se nejak zasnila. Zpet do pochmurne podzimni reality...

Ukrajina byla v zimě brutálně pod sněhem. Tam je to čistě o přechodech. Takže se sněžnice hodí. Je to spíš divočina, než strmé horské štíty, takže zase minimálně hrozí laviny. Sněhu mraky... Na lyžích bych to nemusel. Bez sněžnic by se to taky dalo, jen některé úseky by byly dost náročné. Jinak kolem vrcholů všechno namrzlé.

Jinak rumunská část Karpat v létě bez sněhu. V zimě sněhu mraky a třeba ta hřebenovka na Fagaraši je maso. Tam padají laviny jako o závod, spousta míst je nepřípustných a do některých oblastí se kvůli lavinám vůbec nechodí, takže v zimě je potřeba dobře rozmyslet, kam se vypravit.