Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Náhlé úhyny raků

Dobrý den. Moje přítelkyně cca před rokem dostala od známé raky, kteří se rozmnožili. Pochopitelně z toho byla radost. Pěkně rostli a žerou prakticky cokoliv (maso, patentky, občas něco z rostlinné složky). Celou dobu prospívali, ale najednou se objevily problémy u svlíkání. "hlavohruď" praskne a odpadne jako vždy předtím ale u ocasu začínají problémy a raci se nestihnou svléknout a postupně umírají. Dnes to jeden zabalil i bez svlékání. Já zkušenosti s raky nemám žádné takže nevím jak tomu zamezit. Podle obrázků to jsou tihle http://www.google.cz/imgres?q=rak+mramorov%C3%BD&n um=10&hl=cs&tbo=d&biw=1366&bih=677&tbm=isch&tbnid= CFIb_oX5Yqn1_M:&imgrefurl=http://rybicky.net/forum /4841%3Fod%3D101&docid=VfloYjzD5aDl-M&imgurl=http: //rybicky.net/k/forum/192900.jpg&w=640&h=480&ei=cD -2UPL3HInZ4QT364GIAg&zoom=1&iact=hc&vpx=738&vpy=19 0&dur=2332&hovh=194&hovw=259&tx=93&ty=52&sig=10630 1174597460105013&page=1&tbnh=143&tbnw=210&start=0& ndsp=19&ved=1t:429,r:3,s:0,i:108 Vím, že to není akvafórum ale snad by někdo věděl co to může být. Děkuju :-)

Raky už jsem dlouho neměl, ale problém může být v nedostatku minerálů. Co píšete o krmení mě v tom utvrzuje - maso tedy nevím, spíš malé rybky. Musí mít pestrou stravu a dostatek vápníku - problémy u svlékání může způsobit právě nedostatek vápníku.

podle mne to bude partenogeneticky Procambarus, kteremu se driv rikalo fallax, dnes sp. "Marble". Ostatne, to mnozeni by tomu napovidalo.
Co se tyka dotazu - pokud do vody neprislo neco noveho zavadneho (koren, kamen, chemie), problem by mohl byt bud v prebytku dusikatych latek (zapremyslejte jak casto a jak dukladne odkalujete), nebo jak uz rekli ostatni - v nedostatku vapniku. Tam by mohl pomoci i obycejny vapenec, pripadne zacit krmit vodnima snekama s ulitou.

pokavad jsou to raci modří

jako rak modry se oznacuje bud Procambarus clarki blue, Procambarus alleni nebo cheraxove (quadricarinatus, pripadne destructor). To co je na obrazku je lehce namodrale (u mabrblu bezne), ale k te opravdove raci modre to ma na mile daleko. Mrkni na obrazky. Aby se to dalo splest, musela by ta zvirata byt mrnava a tudis jeste nevybarvena (coz zase nepasuje k tomu, ze uz se mnozila).

tak ty jen tak něco neskolí

kazdeho raka naprosto spolehlive skoli koren vytazeny ze sava nebo hnijici bordel na dne.

Procambarus alleni přenáší račí mor pamatuju si jak byli (jsou) u nás v Labi

alenaci ze jsou v Labi? To se mi fakt nezda. Raci mor prenasi x u nas nepuvodnich druhu raku.
Pokud vim, v Labi je hojny americky Orconectes limosus (mensi rak s pruhatym zadkem), okolo Prahy se daji najit i lokality s rakem signalnim (Pacifascatus leniusculus)- v ramci managementu doporucuju varene. je to sice obiracka, ale spoji se tim prijemne s uzitecnym (teda paklize clovek ty raky zna a "nevyzere" nase puvodni druhy).

velcí 15cm minimálně modrý až červený

Netvrdim, ze u nas nemohl byt zachyt alenaku ve volne prirode, ale ty invaze kvuli kterym rybari vyvadeli (ti sami rybari, kteri si je tu nejdriv vysadili na byznys) se tykaly limozu kteri maji max cerveny prouzky, cely cerveny jsou asi jako je fallax modrej ;-) a leniuskulu. Bordel delaji oba a po uvareni je krasne cervenej kazdej rak.

já jen že jsem je dřív choval a měl jsem jich hafo cca 40 množily se jako diví j

nojo, ale srovnej si velikost nasbiranych invaznich raku a te prokambari drobote z akvarka :-). Pokud na ne clovek nema poradnou nadrz, je znich masa pomalu min jak ze stejne velke morske krevety...

co se z nich přesně jí

klepeta jsou samozrejme lahudkova, ale zadecek rozhodne taky neni k zahozeni.
To mne svadi k myslence, ze jestli bude prilezitost, mohla bych nejaky invazní raky namrazit na gurmansky vikend. O duvod vic, proc se konecne zucastnit. No, uvidime kolik bude jeste letos prilezitosti ke sberu...

Děkuju. Nového tam není nic takže podle toho co jste mi tady vypsali tak to bude nejspíše nedostatek minerálů. Vlétě měli i rybky z potoka, které se chytaly pro moje vodní želvy ovšem za poslední dobu sem pro ně nebyl. Modrý to není jak jsem psal dostala ho přítelkyně darem od kamarádky. Co jsem hledal po internetu tak by to měl být rak mramorový. Množí se partenogeneticky to už jsem si vypozorovali sami. Děkuju za rady zítra jí to nechám přečíst.