Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zimování - kde,v čem, a jaký substrát je nejlepší?

Zdravím,
rád bych se zeptal na Vaše zkušenosti ohledně zimování,chystám se letos poprvé zazimovat předloňské V.a.meridionalis, Montivipera xanthina a taky guttaty, aby se jim na jaře chtělo pářit.
K dispozici mám asi spíše suchý sklep v RD,teploty tam bývají v zimě kolem 5-10C,hodně záleží na teplotě venku.Druhá varianta by bylo použít nepoužívanou ledničku.
Zajímalo by mě,do čeho hady na zimování dáváte a jaký u nich na to používáte substrát? Miska s vodou je tuším samozřejmostí.
Pokud tu už nějaké takové ucelené téma je,omlouvám se,za odkazy budu rád.

Petr D.

Důležité je:
1. nechat hady důkladně vytrávit a vyprázdnit
2. teplotu snižovat postupně třeba po 5 - 10 stupních, nutné to ale není
3. záleží na druhu, jaké teploty a vlhkost preferují při zimování
4. většinou je stejně jako správná teplota důležité i zatemnění

Výše zmíněné druhy, především pak ammodytky, potřebují suché zimování. Je třeba dávat bacha, aby si nevylily misku s vodou a neležely v tom. Někdo má vodu v zimovišti trvale, někdo jí dá hadům do bedny na pár dní. Ti nejotužilejší hadi toho stejně moc během zimování nevypijou bo se při 4 st. ani nehnou.
Substrát je většinou lhostejný, stejně jako při chovu. Osvědčily se třeba hobliny.
Když máš sklep, využil bych ho, těch 10 st. už je pro některé hady teplota buzení, ale dají to.
Lednička je také dobrá, jen víc vysušuje.
Takže takhle obecně, musím letět.

Já V.a.meridionalis zimuju tak že po posledním krmení a vyprázdnění vypínám zdroj tepla po třech nedělích přemístění do boxu teplota do 10 a poslední fáze zimování při 4-5 stupních.Substrát dávám křemičitý písek nevlhčím dávám misku s vodou občas zkontroluji a doplním,ale při těch 4-5 kontroluji minimálně.Po zimování dělám stejný postup samo že v opačném sledu.

Já se chystám ammodytky taky zazimovat ve sklepě,snad to bude bez problémů...nevěděl jsem,že potřebujou zimování tak na sucho,vodu jim teda spíš dávat nebudu,max na pár dní.

Smím se rovnou zeptat,jak zimujete Heterodony? Zvládnou taky tvrdší zimování?Většinou se píše 10-15 stupňů.

Zdravím,už druhým týdnem zimuju Heterodony i ammodytky,mám trochu nervy z toho,jak se teď dost ochladilo. Bohužel nemám sklep ani garáž dostatečně izolované,takže tam teploty občas dost skáčou,nejde to sice pod nulu, ale ammodytky už měly i 3 stupně a Heterodoni kolem 7...jinak je většinou u ammodytek kolem 7 a u Heterodonů kolem 11 stupňů.
Vadí moc takové větší kolísání teplot? Co jsem koukal na hady,jsou zatuhlí,ale v pořádku, samice ammodytky si aj nasraně zasyčí
:-)

Když už máme Rhinaspis a Montivipery vyřešené, tak co by jste řekli na zimovací nádrže se substrátem tvořeným na jedné půlce hoblinama a na druhé půlce vlhkým rašeliníkem (vlhkým, nikoliv mokrým, aby z něj tekla voda)? Nebo raději jen rašeliník, ale vlhký a suchý? Nebo raději jen suchý? Zimovací nádrž by byla ve sklepě RD, kde jsou teploty cca stejné jako u zadavatele. Otázky se týkají skupiny Pelias (+ Acridophaga). U užovkovitých se nebojím použít suchý rašeliník s max. malinkým vlhkým místem, protože ve sklepě je relativně vyšší vlhkost...

Já mám tedy dodnes se zimováním jen hodně malé zkušenosti, ale nemyslím si, že nabídnout v zimovišti některým zvířatům s citem vlhčí kout by bylo na závadu.
Zimoval jsem absolutně bez problémů v poměrně suchém sklepě tedy jen zatím tyto 3 druhy: Oreocryptophis porphyraceus laticinctus, E. mandarinus a ploskolebce Agkistrodon c.contortrix.
Teplotu jsem postupně snižoval na cca 12°C (níž už sem se bohužel nedostal - přes veškerou snahu). Každopádně k dosažení následných odchovů u těhle druhů to stačilo.
Zimoval jsem v plastových krabicích se substrátem (řašelina + písek 1:1) standardně provlhčeného jako při užití směsi v terariu. Do tohoto zimoviště jsem zvířatům dal misku z vodou + ještě menší uzavřenou plastovou krabici jen s malým vlezovým otvorem do které jsem dal vlhký rašeliník (stejným způsobem používám tyto krabice v létě jako kladiště).
Během zimování v těhle podmínkách jsem při kontrolách sledoval u obou druhů užovek, že několikrát změnily své stanoviště (vlhčí úkryt s rašeliníkem a mimo něj).
Ploskolebce, ačkoli měli stejné podmínky jsem během zimování nikdy do rašeliníku neviděl zalézt. Ty pravděpodobně při zimování nějakou vyšší vlhkost nepotřebují.
Každopádně si myslím je dobře dát zvířatům možnost si vybrat(stejně jako v terariu). Alespoň zpočátku, při hledání vhodných podmínek ke konkrétnímu druhu.

mně se osvědčilo zimovat ůplně na sucho-suchý substrát a ůplně bez vody.Dělám to už léta a naprosto bez problémů.Když jsem dával misky s vodou,docela často se mi stávalo že bud zvrhli misku,nebo do ní "naházeli" substrát,po kterém voda vyvzlínala do bedny.....kolikrát stačilo že párkrát prolezli miskou a namočili substrát,který samo jen tak neuschnul....vzhledem k tomu,že nemám možnost zvířata často kontrolovat docházelo pak k problémům.
samozřejmně hodně záleží na zimovaném druhu,a teplotních a vlhkostních parametrech zimoviště-moje zkušenost je taková,že vlhký nebo nedejbože mokrý substrát dost často způsobuje potíže,zimování ůplně nasucho nikdy problém nebyl.Zvířata před i po zimování pravidelně vážím,a i přes skutečnost že hadi nemají 2-3 měsíce přístup k vodě,pokles hmotnosti bývá 1-5 procent.
Jen pro upřesnění,tímto způsobem zimuju cca 20 let a většinou se jednalo o rody Vipera,Daboia,Macrovipera apod.
-abych odpověděl na původní dotaz,zimuju na mulčovací kůře.