Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Teraristika za dávných časů

No ja som svoje prvé teráriové zviera (horsfiedlku) získal v roku 1965 a to som bol ešte skutočne mladý). Bola kúpená v akvaristike, dostávali ich len raz ročne. Prvý ozajstné zviera boli constrictory (cena 1000Kč za práve narodené) v roku 1978. Inak v tej dobe sa získanie zvierat spájalo s tým: Chceš niečo? Ulov si. Či už salamandry alebo Bufo viridis doma, situly v Kresne (do Juhoslávie sa len tak hneď niekto nedostal. Také nočné lovy A. halys, E. tataricus alebo Teratoscinkov v Kazachstane, Phynocephalus mystaceus alebo N. oxiana v Tadžikistane, Anolisy hlavne chamaeleolis na Kube mali niečo do seba.
Ceny boli síce vysoké, ale vrátilo sa to. Pre tých na špici. Myslím že rovnaké je to dnes.
Uvedomujete si že prvé Hromádkove calyptraty stáli 15000 aj ked to veľmi rýchlo spadlo na 10000? (síce sa mi zdali 2x väčšie samce ako dnes ale možno len zle pamätám)
Keď som chcel dostať od prof. Vogla curtusku, musel som sa prosiť (stála 5000) a dokázať "že som toho hodný" teda že napriek mladému veku mám dosť vedomostí.
Gunther Masurat z Berlína ma dokonca úplne skúšal, povedal by som že to bolo horšie ako skúška z herpetológie na vysokej škole, kým mi dal odchovy jacsonii. V momente kedy povedal: Wunderbar, junger Man, ich bin sicher das in Ihrer Pflege die werden prächtig leben" som bol naozaj veľmi hrdý.

Čo to stálo dostať sem zvieratá od Petra Hocha (firma existuje aj dnes, ale v tých časoch to bola jednoznačná Európska jednička) bolo to možné len do vivária v pionierskom dome. Jaro zo Stanom sa niečo namakali kým "verchušku" presvedčili že to nie je proti morálke socialistického človeka.... Až bolo politické rozhodnutie. peniaze už problém nebol. Také tie Paleosuchusy skutočne obdivoval každý. Ale aj ten sortiment Lampropeltisiek ktoré sme sem dostali, dnes nič, ale vtedy to bol zázrak.

Potom prišiel 90 rok a otvoril sa svet. Prvý výlet na Madagaskar stál dobré vyše 100 000, len letenka skoro 80000. Kým ale bolo Československo tak to bolo fajn, po rozpade Slovensko sa stalo pritesným. Milé že ste ukázali môj starý cenník. Dnes by som tie oshaugnessyi, balteatusy, bifidusy, labordi a tak veľmi rád dostal do chovu. Vtedy som to nevedel inkubovať, jednoducho neboli vedomosti. Aj keď som bol jeden z prvých ktorý choval chameleony vo vetraných teráriách mnohé druhy som mal jednoducho v privysokej teplote (minor, campani) a tak sa im veľmi nedarilo. Jednoducho sme sa to dnes naučili.

Ohľadom metabolizmu D3 - to je by som povedal najväčší pokrok ktorý umožnil chovať kde čo. Neviete si predstaviť detský zármutok, až sa mi stávala moja horsfieldka za radiátorom gumovejšou a gumovejšou a nikto nevedel poradiť (ani veterinári, radili len pridávať vápnik) a hoci žila skoro 10 rokov posledných 5 bola mäkká ako vankušík. Naučili sme sa veľa.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny