Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Teraristika za dávných časů

Ahoj kolegové,

poslední dobou mě občas napadne, jak na tom byla teraristika několik desítek let zpátky. Občas narazím v článcích na osobnost, kterou už nemůžu potkat (např. pan Voženílek, který shodou okolností bydlel o patro níže než můj pracovní kolega). Jindy se řeší UV-B "Světla", ale ještě před dvaceti lety to bylo vlastně nedostupné zboží. Jak to bylo s novými druhy, jak s importy, znala se komunita? Co burzy? Co jste v té době chovali a v jakých podmínkách, z čeho jste měli terária? Bylo možné odchovy prodat nebo naopak se dostalo jen na nejbližší známé/kolegy?
Je toho hodně, co mi přijde zajímavé. Budu rád za Vaše postřehy i pocity z těch dob.

PS: a je tu někdo z mostecka? :-)

díky

Tyjo, proč se tu uplně suprový vlákna tak často zvrhnou v plkání plný podobnejch odpovědí? Dyť nemusí každej mít sto příspěvků v každym vlákně, když nemá k tématu co říct...
I o tatranskym čaji toho už víme dost... ;)

Předně jsem ale chtěla dát autorovi vlákna bod:) Těšim se na "historky ze starých časů":)

Tak já začnu. Teraristiku jsem dělala před cca těmi 20 - lety. Nepamatujete si někdo na burzách na Láďu (nevím jak se jmenoval dál), ale dělal hlavně gekončíky a pak je vzal na burzu na prodej a neprodal, protože se s nima nemohl rozloučit :). Měl fakt hodně - na tu dobu - kvalitních zvířat- ctenosaury, tiliqui .... a vím že s tím vším putoval po podnájmech....

tak já vyrůstal na baráku a pod lesem tekl takovej potůček,kde jsem nachytal čolky,mloky a skokany a choval je ve starých akvárkách.Mloky jsem dokonce množil a vracel zpět,stejně jako čolky.To byl rok tak 1983.Dnes už tam dávno potůček není....No jinak rybičky,želvičku stepačku,co táta koupil v hospodě za pajdu,pak už užovku obojkovou...No a pak jsem v roce 1990 přišel z vojny a hned za skoro celou výplatu koupil baziliška zeleného.No to bylo radosti.Teráro jsem udělal zděný z toho ,co dům dal.No a pak přišlo manželství,tři děti a v práci jsem kradl střešní latě,sololit a už byla v obýváku první stěna,asi 10 terárek.každých 14 dní vycházela tištěná fauna,to člověk nemohl dospat,a už se z ulitých peněz objednávalo.Mimochodem,ne každý měl tel,tak napsat dopis a čekat na odpověd.pak někdy přišel balík s hadem za pět set,doma před manželkou stál jasně stovku a bylo.Sololitová terárka se asi po dvou letech začala různě kroutit a prohýbat,ale to už se pomalu začínal vyrábět OSB matroš,občas se někde sehnalo nějaké sklo a tak se to mydlilo.Peněz při těch dětech moc nebylo,ale vždy se to nějak udělalo.Pak jsem pomalu začal jezdit do Prahy na burzu,jiná nebyla,seznamoval se tam s lidma a pak se z toho pomalu začala stávat masová záležitost.No zas tak pomalu ne,řekl bych tak posledních pět let.Tak jsem toho využil,zedničinu pověsil na hřebík a začal dělat terárka.Takže závěrem,stačí vydržet 30 let a jednoho začne koníček i živit.No jak říká staré moudro,prvních 30 let je nejhorších........Fuj,to mě bolí ruce,starý dobrý začátky

Dobrý večer,
mé první zkušenosti: rok 1961, v 6-ti letech jsem od kamaráda dostala želvu (dneska vím, že Testudo horsfieldii), asi 12cm. Rodiče chovali králíky a slepice, kočku a psa. Nevyhodili mě ani s želvou. Naopak, vzdělaný tatínek a starostlivá maminka sháněli informace, co taková želva papá. Jen po známých, literatura asi nebyla, nebo né běžně dostupná. Želva se pustila v kuchyni na podlahu a vlastně se pohybovala po celém bytě...Do začátku papala salátek , pampelišky, nejradši měla květy floxů a to speciálně temně červené. Pak objevila kočičí misku a knedlíky s omáčkou jí moc chutnaly (samozřejmě neexistovaly ani granule ani kočičí konzervy, kočka byla na mléku a na zbytkách). Želva jedla i syrové maso, housku namočenou v mléce...No a na podzim se sama zazimovala za starou lednicí pod motorem. Spala v kuse nejméně 2 měs., pak vylezla, zdála se mi "zaprášená", ale koupel jí prospěla: hluboce pila, znovu zalezla spala ještě pár týdnů. Tak to šlo každou zimu.Nejzajímavější je, a to mi málokdo chce věřit, že se v těchto podmínkách dožila u nás 32 let.Nechala jsem ji pak totiž rodičům, a otec si želvu bral k televizi a zahřívali se spolu v županu...:-)

Také přispěji svojí troškou do mlýna. Bylo by toho sice na knihu, ale aspoň nějaké střípky...
Začínal jsem po návratu z vojny v 86tým roce. První zvíře - hroznýš domácí, terárko ze starého akvárka. Myši ve zverácích nebyli, tak se krmení shánělo, kde se dalo. Pamatuji na burzu na tržnici v pražských Holešovicích. Byla spojená s výstavou, což byla nádhera a v dnešní době naprostá utopie. Prodávalo se na cca 15 stolech a prodalo se skoro všechno. Gutky stály 250,- jako dnes, korálovky (getulusky) 2500,-, sinalojky o něco víc. Krajta královská bylo absolutně top ten zvíře. Ty mělo jen pár movitějších jedinců. Kolem 10 hodiny na burzu přiběhl človíček, kterému se líhly Natrix maura. Přinesl je ještě vlhké a po 150,- Kč do hodiny prodal.
Nebyl internet, psaly se koresponďáky, oslovovali jsme se "příteli", většinou jsme se znali a častěji se navštěvovali. Za peníze na zimní bundu jsem si koupil na výstavě v Českých Budějovicích dvě adultní sirtálisky a rok klepal kosu ve staré bundě. Když se pořádala výstava, svezli jsme zvířata z celého kraje. Každý byl rád, že může prezentovat svůj chov. Odebírali jsme átéčko a hltali články manželů Vergnerových, pánů Niedla,Voženílka, Vogela aj.
...bylo by to ještě mnoho vzpomínání a psaní a nevím, jestli bych vylíčil to nadšení pro chovatelství které jsem tehdy pociťoval.A možná nejen já.

...tak já pudu ještě o 10 roků zpátky...Cenusil-3 východní Marky(10Kčs)...UV-horský slunce...topný kabmeny-samovýroba(divím se,že jsme nevyhořeli)...burzy-0...výstavy-většinou se SCHDZ...zvířata-co kdo ulovil(BLR,SSSR,MLR,RSR,Kuba,Jugoslávie,občas Vietnam,Alžír),když něco vzácnějšího,tak 1 kus,tzv.solák...časáky-AT(1Xza dva měsíce,asi 1-2 článečky),Živa-to samé...knížky-v podstatě jen Niedl a Vogel...inkubátory-krabička s rašeliníkem...jo,to byla sranda...:-D

jo jo v devadesatech letech žádnej internet,atečko,občas něco v živě,fauna-na tu čekalo před trafiko,a na první burzu jsem jel v 90? do jičína a málem jsem tam zkolaboval-rusáci,poláci, němci,češi a zvířata co jsem pomalu ani neviděl v knížce,pak až se začalo jezdit do prahy ,na vltavskou,existovali asi 4 knížky který ti štastnější vlastnily

Já nepřispěju, protože patřím stále ještě mezi ty mladší, ale chci Ondrovi poděkovat za super vlákno a přispěvatelům za zajímavé zkušenosti.
@ lillek - naprosto souhlasím, kecy o tom kdo je jak blbej a kdo se kdy vožral mě fakt nebaví a TP je jich bohužel poslední dobou plná.

Petře díky. A všem, co přispěli tak také.

Moc se to tu ale nehýbe, tak se nestyďte a přispějte. Já jsem ještě myslím mladší než Boguschak, přesto popíšu moje začátky.

První mimino B.smithi jsem dostal od kamaráda (chtěný dárek) a dalšího prcka jsem si koupil od pana Mutínského. Ještě si pamatuju, jak nebyly mobily a trochu vyplašenej jsem volal večer na "pevnou". Prvně jsem viděl sto terárek pavouků a stovky prcků v krabičkách. Pro mě něco neuvěřitelného, nepochopitelného, ráj na zemi :o) Postupně jsem nakupoval hlavně od něj, něco málo napářil - nevím proč, ale nějak mě v tu dobu množení nebralo, zvláštní, ale bylo to tak. To byl tak rok 98, vytáčené připojení k netu a skoro bylo rychlejší si přečíst knížku, než čekat, až najede stránka. Nicméně přístup k internetu už byl a člověk tak hltal informace. Sklípkani mě pár let drželi, postupně bylo asi 40 adult samic no a pak jednoho dne bác ... a vše jsem ze dne na den prodal. Máma si asi oddechla :-D Pak chvíli pauza, korálovky, stěhování a nový začátek.

Nic zajímavého, tak se pochlubte někdo služebně starší :-DDD

solidus

Tak něco málo z 96.
První co jsem měl byla 0.1 taeniury.Kupovala mi jí babča ve zveráku na Pankráci.Choval jsem jí v akvárku 120x40x40 co měla máma po skalárách přikrytým pletivovým výkem a vytápěný 25w žárovkou v květináči.Asi měsíc na to jsem v trafice objevil AT a začal obcházet knihkupectví.Po nějaký době přibyla regiuska z burzy na Brumlovce a první terárko bylo na světě.Postupem času jsem objevil i faunu a občas dalo fakt lítání najít v okolí Spořilova trafiku kde jí braly a ještě nebyla vyprodaná.Přišlo stěhování k babče a postupně přibyly S.diadema následované guttkama ,californkama,sinaloikama a další.Když se náhodou vyskytly vejce,tak akvárko s topnymtělískem to jistilo.
V té době jsem měl vysněné moellendorfky,subocularisky a getuly nigritusky.

Já jen jak jsem scháněl informace.Chodil jsem do knihovny,napsal se do pořadníku a půjčil si celý ročník časopisu AT.Pak jsem si u jedné známé ředitelky školy chodil články kopírovat na kopírce,a ta vždy hroooozně řvala,jak jsou drahý papíry a toner...A já ani netušil,co je toner...No a jinak antikvariát,a jak byla knížka,ve které byl jen vzdálený náznak něčeho o plazech,už se četlo.Dnešní doba je fajn,ale dříve to bylo takový opravdovější....

Tak mojí "kariéru" asi odstartovala kniha Od agamy po žraloka, kterou jsem dostal někdy v druhé třídě. Naši museli strpět chovy všemožné havěti od pavouků křižáků, přes čolky až k tesselatám v duchu G. Durella. V roce 1983 jsem sesmolil na gymplu SOČku s názvem Výskyt platů a obojživelníků na kadaňsku, s níž jsem se dostal až na kraj, kde jsem v porotě poznal Petra Voženílka. To už jsem choval i prvního exota Leiocephala carinata (od Leo Wildnera). Začal jsem jezdit na Srazy mladých herpetologů (ÚNL, Bořislav,...), což byly neskutečně parádní akce s kapacitami, jakými byl již výše zmíněný Petr, ale potkat jste tam mohli Jardu Tyšera, Honzu Hromádku a spoustu dalších. To byli naši idolové a s téměř nejtěžším kalibrem té doby - gutátou v ruce - jsme na ně zírali jak na bohy. Vůbec fenomén tehdejších chovatelských kroužků a těchto akcí je dnes už nedosažitelný...Byli jsme tak nabitý, že jsem už v 16 letech vedl akvaristický a teraristický kroužek a do pokojíku nastěhoval první ammodytky. Za školu jsem nechodil hulit, ale čmuchat kolem Kadaně po zmijích, čolcích, stepnících a já nevím po čem všem ještě. Hospodu jsme stíhali večer :-D.
No bylo by to na knihu, zlatý časy..., a jak už tu někdo nahoře psal, dva dny před vydáním nového čísla AT jsem už měl poruchy spánku a vzpomenout si ve škole na vzoreček výpočtu diskriminantu bylo z říše sci-fi (stejně jako už dnes :-D)
Ještě jedna věc byla parádní. Na inzerát v tištěné fauně se odpovídalo koresponďákem, který šel poštou dva dny, pak se nejmíň dva dny čekalo na odpověď, že ty pakobylky už nejsou :-D. Čtyři dny proti dnešním čtyřem sekundám...

víc mě ale zaráží, co za zvířata se v té době už dalo sehnat!!!

Je třeba si uvědomit, že je rok 2012, takže těch dvacet let zpátky (92) bylo krátce po převratu, otevřel se nám svět a objevili se první importní firmy, takže v té době se dalo opravdu sehnat už kde co, akorát samozřejmě platy byly poněkud jinde a tak dvě tři tisícovky (nedělám si srandu, mám pocit, že první základ mi v roce 95 dělal 2750, po dvou nebo třech letech už to ale bylo závratných 4250, ovšem mezitím jsem absolvoval náhradní vojenskou službu a žold byl zase podstatně nižší:-/), který člověk dvanáctýho dostal, padli ze dvou třetin i více na žití a uškudlit tisícovku byl pro některé problém, ale zas se spousta zvířat dala v době "před citesové" sehnat relativně za babku a nebo se toho spousty navozilo z bližšího i vzdálenějšího zahraničí.

Ch.čepičkovitý

?
To jsem ještě neslyšel, ale jestli to má být jemeňák (C. calyptratus), tak opravdu tehdy ještě v chovech běžně nebyl, ono taky z Jemenu se toho moc nevozilo nikdy, takže dokud se tady neobjevilo několik importovaných jedinců, tak prostě nebyli, nevím přesně jaký rok, ale řekl bych, že se objevil až napřelomu osmdesátých a devadesátých let a pak se během deseti patnácti let stal tím nejběžnějším v chovech.

Zrovna tenhle chameleon netuším, ale nedlouho před svým útěkem mimo laskavou bolševikovu péči měl přednášku Honza Nedvěd (teď působí tuším někde u protiplazů) o chameleonech z Malty, tehdy říkal, že samice je bohužel "jednorázová", tedy pravděpodobně "nerozdejchá" první snůšku v zajetí. Jiné želvy, než klasické Emys orbicularis nebo Mauremys caspica či rivulata, případně evropská Testuda ze zahradního výběhu se množily minimálně (z osmdesátých let byl Zychův článek o Indotestudo elongata a množil je Vašek Hrubý, který měl tuším také první český odchov F2 od Geoemyda spengleri někdy v devadesátých letech.

Já jsem si první "opravdovéů" terarijní zvíře koupil v roce 1987.Předtím jsem měl jen trachemysky a z dovolené v Sovětském svazu dovezenou horsfieldku.Mimochodem byla dospělá a stála 10 korun :-).Než mi rodiče dovolili si něco koupit,hučel jsem do nich snad dva roky.Nakonec jsem je teda nějak přemluvil.Překonal jsem problémy se sháněním skla a silikonu,otec vyrobil terárko a já jsem vyrazil na burzu do Nového Jičína.Koupil jsem si tam pár Anolis allisoni za tehdejších 500 Kčs.Jak doma rodiče zjistili cenu,bylo opravdu veselo.nakonec to ale nějak zkousli.Ještě teď si pamatuju slova matky"jsem zvědavá,jak dlouho tě to bude bavit".Pak jsem si koupil Chalcides ocellatus a Tarentola mauretanica.Víc už rodiče nepovolili.Někdy v roce 1995 si na mě vzpomněla armáda,tak jsem dal všechno pryč a začal zase až po vojně.

Tak já když pominu různé odlovené čolky, natrixky, lacerty..., tak první byl někdy tak v 88. až 89. kamarádem darovaný žebrovník Pleurodeles waltli, roky 1990-94 Elaphe obsoleta quadrivittata 190 Kčs ve zverimexu, Elaphe guttata 250 Kčs (všimněte si, že někde se ceny nemění po desetiletí) od chovatele, Boaedon fuliginosus cca 100-200 Kčs na burze na Vltavské, potom Paroedura picta 150 Kč od chovatele (pan Klátil), Ep. striatus (400-500 Kč na burze), Lampropeltis t. sinaloae (asi litr), Elaphe schrencki (350 na burze), Pachydactylus bibroni (zadara od známého) atd...

Jako malý děcko jsem obdivoval kočkovitý šelmy, u jejich výběhu bych je vydržel pozorovat celý dny, když mi bylo sedm, pamatuju si, jak jsem prolistovával encyklopedií Pestrá příroda( byl jsem se mrknout na název, mám ji furt doma :) a narazil jsem na plazy a od té doby nebylo co řešit,o rok později jsem dostal první guttátu, Hugouše, to se psal rok 90, umřel předloni. V knihovnách jsem objevoval cestopisy pana Vogela, nejoblíbenější je Džungle na tisíci ostrovech, z níž jsem si přinesl další okouzlení, spíš posedlost a to psohlavci a další a další knihy. Největší radost jsem měl asi z teraristiky dvojice Wergnerů, chov terarijních zvířat, ale stejně tak jsem hltal články pana Reháka v AT.

Z historie teraristiky:
Teraristika má méně známou, ale neméně dlouhou historickou tradici jako akvaristika. Např. už egyptský král Ptolemaius II: Filadelfos vlastnil ve 3. stol. před n. l. menažérii na chov různých zvířat, z níž je doložen chov krajty písmenkové (Python sebae). V Evropě se o chov plazů a obojživelníků pokoušeli mnozí lidé (hlavně vědci) od 19. stol., jednou z prvních specializovaných teraristických knih je příručka J. v. Fischera – Das Terrarium, seine Bepflanzung und Bevölkerung z roku 1884. V roce 1899 vznikl v Praze První spolek aquarií a terrárií v Království českém. V letech 1910-1914 vydávali v Praze E. Babák a B. Žežula odborný časopis Akvaristický obzor, v němž byla uveřejněna i řada článků o chovu plazů a jejich rozmnožování. V letech 1921-1943 a 1946-1952 vycházel časopis Akvaristické listy (vedený O. V. Hykešem), věnovaný hlavně akvaristice, ale příležitostně i teraristice. Od r. 1958 existoval nezapomenutelný časopis Akvárium Terárium,(od r. 1992 zprivatizován a vydáván firmou Aquatropic Lonský - v současnosti je bohužel jeho vydávání ukončeno). Nově začal být vydáván velmi pěkný časopis Akva tera fórum, bohužel také ukončil činnost, po necelých třech ročnících. Články o plazech a obojživelnících včetně příspěvků teraristických se objevují také v chovatelském časopisu Fauna, nebo Živa - časopisu pro biologickou práci, který začal vycházet už v roce 1853 (obnoven byl v r. 1953) a který vychází dodnes jak v tištěné, nově i v elektronické podobě.

Velký rozvoj prodělala česká (stejně jako světová) teraristika v 70. a 80. letech 20. stol. Další vlna v ČR přišla v 90. letech, kdy vznikly i různé nové zájmové skupiny a organizace vydávající též vlastní odborné tiskoviny - Teraristická společnost Praha (TSP) s časopisem Terarista , Česká společnost pro teraristiku a herpetologii (ČSTH) s časopisem Chamaeleo, bulletinem Natrix a sborníkem přednášek Niedeliana, Česká herpetologická společnost s informačním buletinem Herpetologické informace , apod. Chovatelské inzeráty i kratší články o teraristice se objevují ve zpravodaji chovatelů zvířat Fauna z Brna. Na Slovensku dnes existuje akvaristicko-teraristický časopis Aquatera z Banské Bystrice ZO Teraristi SZCH vydává v Bratislavě časopis Teraristika . Již od 70. let má v ČR také tradici každoroční setkávání teraristů na tzv. aktivech (nyní konferencích) v Chlumu u Třeboně, později v Mostě a nyní v Oseku u Duchcova, teraristické přednášky se pořádají též v Praze či Karlových Varech.

Zdroj: etext.czu.cz

To Ritchi:
Staří Egypťané byli skutečně průkopníky teraristiky. Svědčí o tom např. používání krokodýlího trusu jako dámské antikoncepce. Egyptské nevěstky si ho před stykem vkládaly do vaginy, čímž vytvořily kyselé prostředí likvidující spermie. No, proti gustu žádný dišputát :-)

Jo legrace. Taky mám hromadu starých pozvánek, oběžníků, ATček....Co bylo tehdy (v 80.letech) fajn je, že teraristika nebyla běžná zájmová činnost. Skvělá byla setkání v Chlumu u Třeboně, později v Mostě. Vozila se zvířata hlavně ze "spřátelených" zemí, což byla vzhledem k existenci železné opony výhoda a zvířata z CCCP nebo Vietnamu a Kuby se dala měnit na západ za zajímavé kousky z "kapitalistické" ciziny. Namátkou jedna zásilka z Ruska z roku 1986 kterou jsem přejímal obsahovala : Echis multisquamatus, Varanus griseus caspius, Teratoscincus przewalskii, Macrovipera turanica, Naja oxiana, Coluber rhodorhachis, Ptyas mucosa, Crossobamon eversmanni, Cyrtopodium caspium, Cyrtopodion fetschenkoi, Eremias grammica, Laudakia lehmanni, několik druhů Phrynocephalů....ono i tehdy bylo z čeho vybírat.

mně se na té době líbilo to, že prakticky neexistovali mudlové. Exotická zvířata chovali jen ti, kteří o ně opravdu měli zájem. A vzhledem k tomu, že neexistovala ta hromada věcí, které v dnešní době teraristiku usnadňují (a přesto se najde mraky pitomců, co nejsou schopní zvířeti pořídit ani to), tak lidé byli nuceni používat hlavu.

S těmi zvířaty jednoznačně souhlas, některé druhy dostupné dneska byly nedostupné nebo dostupné hůře, ale zase bylo dostupných plno jiných druhů, které už nejsou dostupné dneska, nebo jen obtížně. Já už např. dost dlouho bez úspěchu sháním Platysternon megacephalum, dříve to byla dostupná a celkem levná želva. Jenže jsem je při stěhování dala pryč a už jsem je od té doby nesehnala.

tak voli se vyskytovali ve všech dobách a vždycky budou, o tom žádná. Ale právě proto, že teraristika byla podivínská záležitost a ne módní, tak těch mudláků nebylo zdaleka tolik.

On hlavně chov byl o citu a hlavě, dnes je to u většiny druhů spíše o technice. Vždy si vzpomenu jak jsem ještě před cca 10 lety odchovával jemeny pod žárovkama, krmení šváby/cvrčci, přes léto téměř výhradně smýkanej hmyz a s rozumem AD3, bez toho to něšlo. Dej dnes mudlovy do ruky combinal a dočkáš se mrtvýho zvířete :-(. Ale v tera se vyskytuju jen asi 14 možná 15 let, takže za mne už bylo informací poměrně dost, byť to obnášelo obíhat knihovny.

já AD3 moc nepoužívala, jenom trošku v zimě u některých akčnějších nehibernujících druhů. Třeba želvy řešilo horske slnko a v létě všechna zvířata řešilo skutečné slunko. A jaká byla..

Dej dnes mudlovy do ruky combinal a dočkáš se mrtvýho zvířete

To bohužel jo, no...ale když se člověk na netu dočte takové nehoráznosti, že má odvápněnému mláděti vousatky dát do tlamičky 2ml ADkombinalu, tak se zase nemůže tolik divit. Obzvlášť, pokud oběť neumí používat hlavu. Což je totiž další věc- on nebyl internet a v dostupné tištěné literatuře bludů zas tolik nebylo, páč ji v té době psali opravdu chovatelé. Dneska si každý s 1 vousatkou Žofinkou nebo gekončíkem Pepíkem usmolí růžový blogísek o chovu vousatek nebo gekončíků, kde vychrlí do éteru kupu hnaček. A s literaturou to je už dost podobné- ti aktivnější si o tom nechají vytisknout neméně "kvalitní" publikaci o chovu stylu "bydlí s námi", kde využijí své rozsáhlé znalosti získané několika měsíci chovu 1 gekončíka, nebo (často navíc chybně) přeloží růžový blogísek nějakého zahraničního takychovatele. A vzhledem k tomu, že schopnost přemýšlet je u většinové populace dost omezená, tak se budou řídit tím, co si kde přečetli. Ať už je to pravda, nebo spíš ne. A co víc- budou to vehementně radit dalším začátečníkům na různých fórech.

všudypřítomní mudlové jsou bohužel úkaz dnešní doby mající počátek v "dávných časech"

S tím nelze než souhlasit. Starší jistě vzpomenou, co jen se kdysi (v době předcitesové) u nás prodalo želv. Byl to oblíbený dárek pro děti, byly jich plné zverimexy a stály snad pajdsku. Navozily se jich statisíce, a většinu z nich parchantíci utrápili - buď přímo, nebo se o ně jednoduše nedokázali postarat. A to nebylo jen v Těžkoslovensku, ale prakticky všude. Není divu, že jsou původní lokality vydrancované, a želvy kterých dřív bylo za stovku tucet, jsou mnohonásobně dražší. :-/

s těma želvama je to zrovna fakt, no...páč se želvy k jejich smůle považovaly za zvířata chráněná krunýřem a tudíž dostatečně odolná na to, aby přežila dětské zacházení coby hračka. Což samože nejsou, takže dopadaly tak jak dopadaly. Ale bohužel se s tímhle názorem člověk setkává ještě i dneska. Ale co se týče toho vydrancování těch lokalit, tak tam za to až tak uplně nemůže jen ten masový vývoz, ikdyž se na tom dozajista taky podepsal. Ono za to hlavně může to, že řada lokalit buď uplně zmizela, nebo ji člověk změnil tak, že už tam želvy nenachází podmínky k životu.
Krom toho, že za tu dobu všude přibylo lidí. I tam, kde žijí želvy a místní obyvatelstvo k nim má pořád tentýž vztah jako kdysi. Když potkají želvu, tak ji buď sežerou, nebo jí dají motykovou lekci, protože by mohla dostat chuť na jejich rajčata. A nebo si rovnou políčko ošetří nějým jedovatým "cidem", aby tam krom těch jejich rajčat všechno ostatní vymřelo.

Přesně tak , želva byla rodiči považována za zvíře , které je možná odolné :-) , ale hlavně se předpokládalo , že nic nezničí a není z toho takový nepořádek jako z chlupáčů.
Já v sedmdesátých letech toužila po křečkovi a pořád mě nutili želvu .Nakonec jsem si vyžadonila toho křečka . V tehdejším státním Zverimexu , jediném v krajském městě křečky dostávali vždy v pondělí, stál 14,- Kčs a byla na ně fronta ! Želvy tak často neměli , ale tuším , že stála 20,- Kčs .

No, dodneška si pamatuju na jakousi dětskou encyklopedii, která popisovala, že na želvu je i možné stoupnout a nic se jí nestane. Psalo se tam, že snese i přejetí autem... Takže raději nevědět, co tu želvy zažívaly.

Jinak za moje velmi krátký období - mám dojem, že se hranice mudlovství posunuje (během cca 12 let). Dneska už je člověk pomalu rád, když vidí, že si někdo nese gekončíka a má pro něj aspoň terárko a ne krabici od bot. Dřív by dostal vynadáno, že si ho pořizuje do nevhodnýho terárka. Ale možná se mi to jen zdá.

To máš pravdu RITCHI, ale byly to jen želvy. Nic jinýho. Že by si někdo koupil jen tak pro srandu varana, to se snad nestávalo. Ceny zvířat byly mnohem vyšší než nyní, každý si dobře rozmyslel než do něčeho takového investoval. Moji první varani, V. bengalensis byly za 1400,- od Z.Vogela, další V.rudicollis za 3400,- opět od Z.Vogela. Bral jsem 2400 s přesčasy a třeba nový kazeťák JVC byl za 6500,- Kčs. Byl jsem svobodný, bydlel jsem u rodičů, takže mě šlo o kulový. Ale kdo měl rodinu, ten byl na tom hůř. Prostě teraristika byl podivínský, drahý a špatně návratný koníček. I když už tehdy bylo pár výjimek, které se na teraristice velmi dobře uživily.

Že by si někdo koupil jen tak pro srandu varana, to se snad nestávalo

Kerejoo, tak to je snad jasný. Těžko si představit, jak rodič kupuje svýmu dítěti na hraní varana :-D A nehledě na to, že takový varan byl asi i tenkrát cenově úplně někde jinde, než běžná suchozemská želvička...

To ovšem už tehdy bývaly zpravidla buďto faremní Trachemys scripta elegans, občas s omylem zamíchanými třeba floridanami, nebo z CCCP vožené Testudo horsfieldii (jednu samici z té doby jsem měl asi 22 let. TSE sice EU-nuchové do d'EUtchlandu zakázali vozit, ale nahradilo to pár podobně produktivních taxonů vodních želv z farem na Floridě a zřejmě i někde u Singapuru, nadto smr.ďoch Kučera z MŽP se o importech stepaček vyjádřil, že je to prý pro pomoc rozvojovým zemím (přesněji jedné nebo dvěma klanovým rodinám, které mají v Uzbekistánu jejich export pod palcem). Vzácnější zvířata se Těžkozlodějsku vídala tehdy, pokud si je člověk sám přivezl z dovolené, nebo extrémně zřídka (známá byla akvaristika na I.P. Pavlova, kde jsem viděl prvně nabízet za pro študáka gymplu nedostupný peníz Cuora amboinensis). Občas bylo něco první sobotu v měsíci na burze na Nádraží Smíchov...

No, on bude možná problém i jinde. Já když jsem se před rokem a půl rozhodl, že chci chovat chameleona, sháněl jsem informace všude možně (teď už vím že 80% toho, co jsem se dočetl, byly naprosté srač*y). Před tím, než jsem se pustil do stavby terárka, jsme chtěli s přítelkyní víc kvalitních informací přímo od chovatelů. Vydali jsme se teda do Ostravy (Z Uherského Hradiště), abychom se dověděli víc (Aqua-terra myslim).

Ani nevím kdo to byl, nějaký manželský pár... Poradili nám, že těm jemeňákům střední vodpádek (který tam samozřejmě prodávali) bohatě stačí, a že Reptishit 5.0 je to nejlepší světlo, co to zvíře může mít (kupodivu ho prodávali taky, kdo by to byl řekl). O vitamíny ať se nestaráme, že mají už namíchané a odchovy se jim daří. Takže takhle nějak posilnění vynikajícíma informacema od chovatelů jsme se spokojeně vraceli domů.

Po tunách přečteného materiálu tady na poradně, bych těm dvoum za takové info do začátku urazil pracky. Takže, i když má v dnešní době člověk opravdový zájem, musí si někdy projít peklem díky hovad*m, které se zvířata snaží prodat děj se co děj. Myslím, že tady o tom ale beztak všichni víte. Co se dá dělat, prachy jsou prachy...pfff

Mám hodně podobnou zkušenost. Chovatel si myslel, že když je to moje první zvíře, že si nechám nakecat kde co.. Pro agamu v. mi chtěl prodat taky reptiglo 5. Když jsem mu řekl, že o podmínkách jsem se radil tady na TP tak mavnul rukou a skoro mi tu agamu bez světla nechtěl prodat.. :-D

...trochu jsem něco napsal výše,ale pod tíhou vzpomínek jsem něco vyhrabal...starý koresponďáky,zápisky...no to jsem si poplakal:-D...ale našel jsem ceník nějaký tehdy západoněmecký firmy(jestli někteří nevědí co je západní německo,tak se voptejte táty)ceny v markách(západoněmeckých...1:10-15)...nebudu psát všechno,udělám výcuc,co by mohlo zajímat...ponechám původní názvy...jo,koukám,že je to z Dízldorfu a rok asi78...Racphorus-22,Hyla septentrionalis-21,B.Marinus-45,Matamata-550,Platy sternon-175,Cuora amb.-23,Sib.crasicolis-23,Trionyx ferox-110,kajman-205,Anolis equestris-75,A.sagrei a carolin-19,Varanus salvator-175,V.rudicolis-280,V.dumerili-220,griseu s-350,Felsumy...laticauda,v-nigra,cepediana,ornata ,mutabilis-70-90,madagaskariensis,robertmertensi-1 75,legouš-80,Basil.plum-195,vittatus-65,kočinčina- 85,Leiolepis belliana-25,Agama agama-32,Trnda aegipticus-230,Crotaphytus wislizeny-49,Chameleon obyč-55,Mabuje-13,Chalcidi-19,Gecko gecko-15,ptychozoni-39...........táááák děti,vyčůrat a spát...zítra dáme hadíky:beer:

Ja som v r. 94-98 býval v Prahe. V tej dobe som bol akvarista a obchádzal som akvaristiky a firmy zaoberajúce sa výkupom afrických cichlíd.Dodnes pamätám slušné privítanie vo firme v Ćakovicích.Káva samozrejmosť ,ale s afrikou sa vtedy len rozbiehali.Spomínané AT som chodil zháňajúci od Libne cez Letňany,Prosek....atd až po nasťahovaní do Čakovic som mal vďaka jednej trafike na stanici zaručený odber.Držková,káva ,pivo cigaretka a už sa tam študovali novinky...Tu u nás na Svk to bol veľký problém zabezpečiť odber...Tých niekoľko čísel mám tu doteraz doma a veľmi rád sa v nich hrabem.A medzi tým som v tých časopisoch objavil aj tera príšery..:-)

...pokračování...Python curtus-450,reticul-125,bivittatus-175,regius-95,Eu nectes noteus-390,boa con-150,Eryxjaculus-175,colubrinus-175,Epicrates cenchria-150,striatus-150,Bojga jaspidea-45,dendrophyla-59-95,cyanea-55,cynodon-89 ,Chrysopelea paradisili-135,ornata-55,Elaphe oxycephala-95-135,taeniura-195,radiata-95,gutka-65 -150,obsoleta qvadr-95,lindhai-175,Ptyas corros-65,mucosus-95,Natrix piscator-45,erythrogaster-39,sipedon-45,maura-19,E rpeton tethacul-45,Xenopeltis-45,Cylindrophis rufus-45,Acrochordus javan-69-75,Homolapsis buccata-45,Spillotes pullatus-295,Drymarchon corais-350,Lampropeltky floridana-165,getulus halbr-550,triang elapsoides-525,Heterodon plat-295,Thamnophis sirt-29,Opheodrys aestivus-95,Coluber constrictor-45,Ahetula formosa-75... a chcete ještě jedáky?

Tak pro zajímavost nějaký vzorek vlož. Díky.

Jinak vlákno je super. Líbí se mi. Pěkné počtení. Mám doma několik starých čísel AT, která jsem si vyprosil jako dítě na prvním stupni ZŠ. Na té době bylo všeobecně krásné, že se člověk musel snažit a vyvíjet nějaké úsilí. A to téměř ve všech sférách činnosti. Šlechtí to ducha.

Hezké vlákno, hezké vzpomínky. V roce 1980 mi p. Pecina poslal na moji prosbu !zdarma! jako studentíkovi vajíčka strašilek australských, jen tak, v obálce, v krabičce od sirek. Dnes je to záležitost nudná, tenkrát
to byla událost - a to nadšení, když se vajíčka vylíhla!
A jak jsem se těšil na výměnné dny entomologů (přesný název už si nepamatuji), ale byly jen dvakrát do roka, vždy v březnu a v říjnu v bývalém Domě Kultury Kovoprůmyslu (dnes Národní dům na Smíchově - tedy ještě nedávno Terrabazar, ale to už je taky historie). Sice tam byly samé mrtvé věci - brouci, motýli, ale občas i něco živého. Takže půl roku jsem se těšil, jestli přijede p. Trakal prodávat živé hmyzáky (zejména kudlanky Sphodromantis - tenkrát také extra rarita). A když nepřijel, čekal jsem další půlrok, no co. Nikam žádný spěch.

No ja som svoje prvé teráriové zviera (horsfiedlku) získal v roku 1965 a to som bol ešte skutočne mladý). Bola kúpená v akvaristike, dostávali ich len raz ročne. Prvý ozajstné zviera boli constrictory (cena 1000Kč za práve narodené) v roku 1978. Inak v tej dobe sa získanie zvierat spájalo s tým: Chceš niečo? Ulov si. Či už salamandry alebo Bufo viridis doma, situly v Kresne (do Juhoslávie sa len tak hneď niekto nedostal. Také nočné lovy A. halys, E. tataricus alebo Teratoscinkov v Kazachstane, Phynocephalus mystaceus alebo N. oxiana v Tadžikistane, Anolisy hlavne chamaeleolis na Kube mali niečo do seba.
Ceny boli síce vysoké, ale vrátilo sa to. Pre tých na špici. Myslím že rovnaké je to dnes.
Uvedomujete si že prvé Hromádkove calyptraty stáli 15000 aj ked to veľmi rýchlo spadlo na 10000? (síce sa mi zdali 2x väčšie samce ako dnes ale možno len zle pamätám)
Keď som chcel dostať od prof. Vogla curtusku, musel som sa prosiť (stála 5000) a dokázať "že som toho hodný" teda že napriek mladému veku mám dosť vedomostí.
Gunther Masurat z Berlína ma dokonca úplne skúšal, povedal by som že to bolo horšie ako skúška z herpetológie na vysokej škole, kým mi dal odchovy jacsonii. V momente kedy povedal: Wunderbar, junger Man, ich bin sicher das in Ihrer Pflege die werden prächtig leben" som bol naozaj veľmi hrdý.

Čo to stálo dostať sem zvieratá od Petra Hocha (firma existuje aj dnes, ale v tých časoch to bola jednoznačná Európska jednička) bolo to možné len do vivária v pionierskom dome. Jaro zo Stanom sa niečo namakali kým "verchušku" presvedčili že to nie je proti morálke socialistického človeka.... Až bolo politické rozhodnutie. peniaze už problém nebol. Také tie Paleosuchusy skutočne obdivoval každý. Ale aj ten sortiment Lampropeltisiek ktoré sme sem dostali, dnes nič, ale vtedy to bol zázrak.

Potom prišiel 90 rok a otvoril sa svet. Prvý výlet na Madagaskar stál dobré vyše 100 000, len letenka skoro 80000. Kým ale bolo Československo tak to bolo fajn, po rozpade Slovensko sa stalo pritesným. Milé že ste ukázali môj starý cenník. Dnes by som tie oshaugnessyi, balteatusy, bifidusy, labordi a tak veľmi rád dostal do chovu. Vtedy som to nevedel inkubovať, jednoducho neboli vedomosti. Aj keď som bol jeden z prvých ktorý choval chameleony vo vetraných teráriách mnohé druhy som mal jednoducho v privysokej teplote (minor, campani) a tak sa im veľmi nedarilo. Jednoducho sme sa to dnes naučili.

Ohľadom metabolizmu D3 - to je by som povedal najväčší pokrok ktorý umožnil chovať kde čo. Neviete si predstaviť detský zármutok, až sa mi stávala moja horsfieldka za radiátorom gumovejšou a gumovejšou a nikto nevedel poradiť (ani veterinári, radili len pridávať vápnik) a hoci žila skoro 10 rokov posledných 5 bola mäkká ako vankušík. Naučili sme sa veľa.

Ceny boli síce vysoké, ale vrátilo sa to. Pre tých na špici. Myslím že rovnaké je to dnes.
Uvedomujete si že prvé Hromádkove calyptraty stáli 15000 aj ked to veľmi rýchlo spadlo na 10000? (síce sa mi zdali 2x väčšie samce ako dnes ale možno len zle pamätám)

Nepomatuješ si to špatně, fakt byli o dost větší a to já znam jen zvířata max 15let zpět. Postupný inbreeding je tak zdegeneroval, že dnes stojí za starou bačkoru. Kéž by se dalo sehnat odchytový zvíře... Nevím jak v zahraničí, ale u nás sehnat kvalitní mládě resp. po kvalitních rodičích je fakt nadlidskej úkon.

Co mi ale přijde divné, tedy možná se mi to jen zdá, 100% to tvrdit nemůžu, že takhle degenerují hlavně heliofilní zvířata, např. u nočňáků nějakej moc rozdíl nevidim, ale když si vezmeš vousatky, jemeny, leguány, anolise... vše ze "zmenšuje". Ale možná jsou třeba gekoni na inbreeding méně vnímaví, u hadů se to také moc neprojevuje, když pominu třeba mnoha generacemi przněné guttky :-(

změna velikosti oproti "divokému" předku je jedním z projevů počínající domestikace. Nejdřív dochází ke zmenšování a později naopak ke zvětšování velikosti. Není to zdaleka jenom u plazů, je tomu tak i u dalších zvířat...stačí se kouknout po zoo, jak vypadají třeba šelmy nebo antilopy v xté generaci v lidské péči atd. ty jsou obvykle v té "zmenšovací" fázi, kdežto plně domestikované druhy už bývají naopak větší než původní divoká forma.

Aurifer, možná je to i tím že "divoká" zvířata chovaná v zajetí se cíleně nešlechtí, kromě zbarvení (plesnivé nohy jemeňáků, červené pogony, gekončíci, různé bezšupinné zrůdičky), kdežto klasická domácí zvířata se většinou z pochopitelných důvodů šlechtila do velikosti (kráva, koza, kůň..).

Jenže ono se to projevuje i u druhů, které se na tu velikost nešlechtily. Třeba laboratorní hlodavci se na velikost záměrně nešlechtili a projevuje se to u nich taky. U těch plazů atd ta domestikace nepostoupila zatím tak daleko, aby se začali zvětšovat...přecejen u třeba hlodavců to postupuje díky rychlejší reprodukci a tudíž rychlejšímu nárůstu generací mnohem rychleji. Co mám třeba potkany (z původní WF linie), tak ti se mi v F64 už začínají zvětšovat, přičemž tou fází zmenšení si prošli taky. Krysy R.rattus mám v F18, kdy jsou o něco menší než původní divoká zvířata a začínají se jim samovolně tvořit bílé znaky.

já zvířata za jejich života neměřim a nevážim, páč chovám druhy, u kterých bych po 2 odchytech, změřeních a zváženích po třetí už neměla co měřit. Odchytové vousatky totiž taky k těmhle pohodovým zvířatům potenciálně vhodným pro začátečníky, co na sobě nechají dříví štípat měly na míle daleko. Ona nebyla zas taková sranda je vůbec udržet i bez toho, aby se v nich člověk hnípal. Odchovy už byly pohodovější, ale na tahání to taky nebylo. Ale zvířata co jsem měřila po přirozeném úhynu měla 56-59cm. Mrtvoly jsem měřila, páč jsem si z nich nechávala lebky :-)

tak v určitým věku určitěě :-), ale vylíhlá měla 12cm. Mláďata po vyndávání z krabice, v které inkubuju většinou měřim. Až na hodně stresové druhy, u kterých prcka vemeš do ruky a on ti za půl minuty exne na stres.

...pokračování č.3...O.hannah-550-950,Naja n.kauthia,sputatrix,atra-135,D.polylepis-700,virid is-750,Bitis arietans-85-135,gabonica-400,nasicornis-450,Vipera ammodytes-,berus,aspis-95,russelli-175,E.carinatus -45,Crotalus basiliscus-180,atrox-275,adamanteus-375,Sistrurus milit.-175,Agkistrodon rhodostoma-75,piscivorus-145,Bothrops pictus-475,bornetti-550,Trimeresurusalbolabris-65, popeorum-70,erythrurus-125,monticola-395,waglery-2 50,summatranus-85,...tak to by bylo z ceníku skorem vše

Ceny,za jaký jsme kupovali svoje první zvířata koncem 70tých let...Anolis sagrei(většinou samci)150Kčs,leguán(z NDR)500,kajmánek(NDR)-500,královák-1000,E.C.maurus -1500,tmavky-1200,C.e.cookyi-800,eublík(převážně samice)-250,sameček-600,E.angulifer-1500,gutka-300 ,regiuska-1700,stromajda-100,jugulariska-200,siped onka-200,E.j.turcikus-600,a.lehmani,sanquinolenta- 250,velkej gekouš-300,c.kotchi-50,h.turcikus-50,Ph.laticauda- 300,amodytka-300,trnorep-600,o.septentrionalis-150 ,...na a třeba heloderma za 10 000,-...to byl roční důchod mojí babičky...tak takle...nepamatuju všechno,tohle byla zvířata,která se kolem mě mihla,nebo jsem i měl osobně...no při 50 korunách kapesnýho týdně(z toho jsem si kupoval cíga,pivo a rum),co bysme taky chtěli,že.:-D