
Teraristika za dávných časů
Ahoj kolegové,
poslední dobou mě občas napadne, jak na tom byla teraristika několik desítek let zpátky. Občas narazím v článcích na osobnost, kterou už nemůžu potkat (např. pan Voženílek, který shodou okolností bydlel o patro níže než můj pracovní kolega). Jindy se řeší UV-B "Světla", ale ještě před dvaceti lety to bylo vlastně nedostupné zboží. Jak to bylo s novými druhy, jak s importy, znala se komunita? Co burzy? Co jste v té době chovali a v jakých podmínkách, z čeho jste měli terária? Bylo možné odchovy prodat nebo naopak se dostalo jen na nejbližší známé/kolegy?
Je toho hodně, co mi přijde zajímavé. Budu rád za Vaše postřehy i pocity z těch dob.
PS: a je tu někdo z mostecka?
díky
...a abychom pořád nekecali, tak několik snímků z archivu:
pozvánky na burzy chodily poštou
vycházela různá inzertní periodika a ceníky:
![[http://tera.poradna.net/file/view/14045-cenik-hade sia-1993-1-jpg]](/file/view/14045-cenik-hadesia-1993-1-jpg)
vyráběly se PFky:
vyplňovaly se dotazníky:
Jo legrace. Taky mám hromadu starých pozvánek, oběžníků, ATček....Co bylo tehdy (v 80.letech) fajn je, že teraristika nebyla běžná zájmová činnost. Skvělá byla setkání v Chlumu u Třeboně, později v Mostě. Vozila se zvířata hlavně ze "spřátelených" zemí, což byla vzhledem k existenci železné opony výhoda a zvířata z CCCP nebo Vietnamu a Kuby se dala měnit na západ za zajímavé kousky z "kapitalistické" ciziny. Namátkou jedna zásilka z Ruska z roku 1986 kterou jsem přejímal obsahovala : Echis multisquamatus, Varanus griseus caspius, Teratoscincus przewalskii, Macrovipera turanica, Naja oxiana, Coluber rhodorhachis, Ptyas mucosa, Crossobamon eversmanni, Cyrtopodium caspium, Cyrtopodion fetschenkoi, Eremias grammica, Laudakia lehmanni, několik druhů Phrynocephalů....ono i tehdy bylo z čeho vybírat.
mně se na té době líbilo to, že prakticky neexistovali mudlové. Exotická zvířata chovali jen ti, kteří o ně opravdu měli zájem. A vzhledem k tomu, že neexistovala ta hromada věcí, které v dnešní době teraristiku usnadňují (a přesto se najde mraky pitomců, co nejsou schopní zvířeti pořídit ani to), tak lidé byli nuceni používat hlavu.
S těmi zvířaty jednoznačně souhlas, některé druhy dostupné dneska byly nedostupné nebo dostupné hůře, ale zase bylo dostupných plno jiných druhů, které už nejsou dostupné dneska, nebo jen obtížně. Já už např. dost dlouho bez úspěchu sháním Platysternon megacephalum, dříve to byla dostupná a celkem levná želva. Jenže jsem je při stěhování dala pryč a už jsem je od té doby nesehnala.
Auri, mudlové, existovali vždycky, ale nebyl internet, tak nebyli tak nápadní, ale věř, že volů bylo i tehdá dost a někteří i mezi námi, ovšem je fakt, že jich bylo asi o dost míň, protože teraristika nebyla modní, ale podivínská.
tak voli se vyskytovali ve všech dobách a vždycky budou, o tom žádná. Ale právě proto, že teraristika byla podivínská záležitost a ne módní, tak těch mudláků nebylo zdaleka tolik.
No pro Vás zcela jistě bohudík, pokud jste opravdu zvěrolékařka, protože Vás to živí
S tím nelze než souhlasit. Starší jistě vzpomenou, co jen se kdysi (v době předcitesové) u nás prodalo želv. Byl to oblíbený dárek pro děti, byly jich plné zverimexy a stály snad pajdsku. Navozily se jich statisíce, a většinu z nich parchantíci utrápili - buď přímo, nebo se o ně jednoduše nedokázali postarat. A to nebylo jen v Těžkoslovensku, ale prakticky všude. Není divu, že jsou původní lokality vydrancované, a želvy kterých dřív bylo za stovku tucet, jsou mnohonásobně dražší.
To ovšem už tehdy bývaly zpravidla buďto faremní Trachemys scripta elegans, občas s omylem zamíchanými třeba floridanami, nebo z CCCP vožené Testudo horsfieldii (jednu samici z té doby jsem měl asi 22 let. TSE sice EU-nuchové do d'EUtchlandu zakázali vozit, ale nahradilo to pár podobně produktivních taxonů vodních želv z farem na Floridě a zřejmě i někde u Singapuru, nadto smr.ďoch Kučera z MŽP se o importech stepaček vyjádřil, že je to prý pro pomoc rozvojovým zemím (přesněji jedné nebo dvěma klanovým rodinám, které mají v Uzbekistánu jejich export pod palcem). Vzácnější zvířata se Těžkozlodějsku vídala tehdy, pokud si je člověk sám přivezl z dovolené, nebo extrémně zřídka (známá byla akvaristika na I.P. Pavlova, kde jsem viděl prvně nabízet za pro študáka gymplu nedostupný peníz Cuora amboinensis). Občas bylo něco první sobotu v měsíci na burze na Nádraží Smíchov...
I.P.Pavlova - v 88 jsem si tam pořídil Cuora trifasciata za 250,- Kč.
A byla to Cuora trifasciata a nebo cyclornata (popsaná nedávno jako odlišný druh)? Oba ty druhy se teď pohybují v cenách okolo tisíce až dvou tří tisíc euro za dospělce...
Je to 24 let a želva je na pravdě boží. Pro mě tenkrát trifasciata. Přivezli ji Vietnamci. Je pravda že i tehdy to bylo zajímavý zvíře a jel jsem pro ni z Hradce. Takže mě vyšla dráž, asi tak 300. 50 byl benzin a nějaká ta svačinka
Jestli ji přivezli Vietnamci, tak to byla nejspíš cyclornata. Je od ní alespoň fotofokumentace? 24 let není na želvy zas až tak moc...
No, on bude možná problém i jinde. Já když jsem se před rokem a půl rozhodl, že chci chovat chameleona, sháněl jsem informace všude možně (teď už vím že 80% toho, co jsem se dočetl, byly naprosté srač*y). Před tím, než jsem se pustil do stavby terárka, jsme chtěli s přítelkyní víc kvalitních informací přímo od chovatelů. Vydali jsme se teda do Ostravy (Z Uherského Hradiště), abychom se dověděli víc (Aqua-terra myslim).
Ani nevím kdo to byl, nějaký manželský pár... Poradili nám, že těm jemeňákům střední vodpádek (který tam samozřejmě prodávali) bohatě stačí, a že Reptishit 5.0 je to nejlepší světlo, co to zvíře může mít (kupodivu ho prodávali taky, kdo by to byl řekl). O vitamíny ať se nestaráme, že mají už namíchané a odchovy se jim daří. Takže takhle nějak posilnění vynikajícíma informacema od chovatelů jsme se spokojeně vraceli domů.
Po tunách přečteného materiálu tady na poradně, bych těm dvoum za takové info do začátku urazil pracky. Takže, i když má v dnešní době člověk opravdový zájem, musí si někdy projít peklem díky hovad*m, které se zvířata snaží prodat děj se co děj. Myslím, že tady o tom ale beztak všichni víte. Co se dá dělat, prachy jsou prachy...pfff
Mám hodně podobnou zkušenost. Chovatel si myslel, že když je to moje první zvíře, že si nechám nakecat kde co.. Pro agamu v. mi chtěl prodat taky reptiglo 5. Když jsem mu řekl, že o podmínkách jsem se radil tady na TP tak mavnul rukou a skoro mi tu agamu bez světla nechtěl prodat..
Kompakty RG 5.0 pouziva dost chovatelu chamu k naproste spokojenosti, zas tak bych je nedemonizoval. I pro vousatky do odchoven (a vseobecne mensich prostor) nejsou spatne, teda 10.0 verze. O zbytku nedebatuju.
Ale on nemohl pochopit, že už to mám vše zařízené. Ladil jsem teploty snad 3 měsíce, než jsem si koupil vousatku
...pokračování...Python curtus-450,reticul-125,bivittatus-175,regius-95,Eu nectes noteus-390,boa con-150,Eryxjaculus-175,colubrinus-175,Epicrates cenchria-150,striatus-150,Bojga jaspidea-45,dendrophyla-59-95,cyanea-55,cynodon-89 ,Chrysopelea paradisili-135,ornata-55,Elaphe oxycephala-95-135,taeniura-195,radiata-95,gutka-65 -150,obsoleta qvadr-95,lindhai-175,Ptyas corros-65,mucosus-95,Natrix piscator-45,erythrogaster-39,sipedon-45,maura-19,E rpeton tethacul-45,Xenopeltis-45,Cylindrophis rufus-45,Acrochordus javan-69-75,Homolapsis buccata-45,Spillotes pullatus-295,Drymarchon corais-350,Lampropeltky floridana-165,getulus halbr-550,triang elapsoides-525,Heterodon plat-295,Thamnophis sirt-29,Opheodrys aestivus-95,Coluber constrictor-45,Ahetula formosa-75... a chcete ještě jedáky?
Tak pro zajímavost nějaký vzorek vlož. Díky.
Jinak vlákno je super. Líbí se mi. Pěkné počtení. Mám doma několik starých čísel AT, která jsem si vyprosil jako dítě na prvním stupni ZŠ. Na té době bylo všeobecně krásné, že se člověk musel snažit a vyvíjet nějaké úsilí. A to téměř ve všech sférách činnosti. Šlechtí to ducha.
Hezké vlákno, hezké vzpomínky. V roce 1980 mi p. Pecina poslal na moji prosbu !zdarma! jako studentíkovi vajíčka strašilek australských, jen tak, v obálce, v krabičce od sirek. Dnes je to záležitost nudná, tenkrát
to byla událost - a to nadšení, když se vajíčka vylíhla!
A jak jsem se těšil na výměnné dny entomologů (přesný název už si nepamatuji), ale byly jen dvakrát do roka, vždy v březnu a v říjnu v bývalém Domě Kultury Kovoprůmyslu (dnes Národní dům na Smíchově - tedy ještě nedávno Terrabazar, ale to už je taky historie). Sice tam byly samé mrtvé věci - brouci, motýli, ale občas i něco živého. Takže půl roku jsem se těšil, jestli přijede p. Trakal prodávat živé hmyzáky (zejména kudlanky Sphodromantis - tenkrát také extra rarita). A když nepřijel, čekal jsem další půlrok, no co. Nikam žádný spěch.
No ja som svoje prvé teráriové zviera (horsfiedlku) získal v roku 1965 a to som bol ešte skutočne mladý). Bola kúpená v akvaristike, dostávali ich len raz ročne. Prvý ozajstné zviera boli constrictory (cena 1000Kč za práve narodené) v roku 1978. Inak v tej dobe sa získanie zvierat spájalo s tým: Chceš niečo? Ulov si. Či už salamandry alebo Bufo viridis doma, situly v Kresne (do Juhoslávie sa len tak hneď niekto nedostal. Také nočné lovy A. halys, E. tataricus alebo Teratoscinkov v Kazachstane, Phynocephalus mystaceus alebo N. oxiana v Tadžikistane, Anolisy hlavne chamaeleolis na Kube mali niečo do seba.
Ceny boli síce vysoké, ale vrátilo sa to. Pre tých na špici. Myslím že rovnaké je to dnes.
Uvedomujete si že prvé Hromádkove calyptraty stáli 15000 aj ked to veľmi rýchlo spadlo na 10000? (síce sa mi zdali 2x väčšie samce ako dnes ale možno len zle pamätám)
Keď som chcel dostať od prof. Vogla curtusku, musel som sa prosiť (stála 5000) a dokázať "že som toho hodný" teda že napriek mladému veku mám dosť vedomostí.
Gunther Masurat z Berlína ma dokonca úplne skúšal, povedal by som že to bolo horšie ako skúška z herpetológie na vysokej škole, kým mi dal odchovy jacsonii. V momente kedy povedal: Wunderbar, junger Man, ich bin sicher das in Ihrer Pflege die werden prächtig leben" som bol naozaj veľmi hrdý.
Čo to stálo dostať sem zvieratá od Petra Hocha (firma existuje aj dnes, ale v tých časoch to bola jednoznačná Európska jednička) bolo to možné len do vivária v pionierskom dome. Jaro zo Stanom sa niečo namakali kým "verchušku" presvedčili že to nie je proti morálke socialistického človeka.... Až bolo politické rozhodnutie. peniaze už problém nebol. Také tie Paleosuchusy skutočne obdivoval každý. Ale aj ten sortiment Lampropeltisiek ktoré sme sem dostali, dnes nič, ale vtedy to bol zázrak.
Potom prišiel 90 rok a otvoril sa svet. Prvý výlet na Madagaskar stál dobré vyše 100 000, len letenka skoro 80000. Kým ale bolo Československo tak to bolo fajn, po rozpade Slovensko sa stalo pritesným. Milé že ste ukázali môj starý cenník. Dnes by som tie oshaugnessyi, balteatusy, bifidusy, labordi a tak veľmi rád dostal do chovu. Vtedy som to nevedel inkubovať, jednoducho neboli vedomosti. Aj keď som bol jeden z prvých ktorý choval chameleony vo vetraných teráriách mnohé druhy som mal jednoducho v privysokej teplote (minor, campani) a tak sa im veľmi nedarilo. Jednoducho sme sa to dnes naučili.
Ohľadom metabolizmu D3 - to je by som povedal najväčší pokrok ktorý umožnil chovať kde čo. Neviete si predstaviť detský zármutok, až sa mi stávala moja horsfieldka za radiátorom gumovejšou a gumovejšou a nikto nevedel poradiť (ani veterinári, radili len pridávať vápnik) a hoci žila skoro 10 rokov posledných 5 bola mäkká ako vankušík. Naučili sme sa veľa.
Nepomatuješ si to špatně, fakt byli o dost větší a to já znam jen zvířata max 15let zpět. Postupný inbreeding je tak zdegeneroval, že dnes stojí za starou bačkoru. Kéž by se dalo sehnat odchytový zvíře... Nevím jak v zahraničí, ale u nás sehnat kvalitní mládě resp. po kvalitních rodičích je fakt nadlidskej úkon.
nejen jemeni, i vousatky byly podstatně větší. Měla jsem ještě "F"ková zvířata a ta se prostě s těmi dnešními nedala srovnávat.
Co mi ale přijde divné, tedy možná se mi to jen zdá, 100% to tvrdit nemůžu, že takhle degenerují hlavně heliofilní zvířata, např. u nočňáků nějakej moc rozdíl nevidim, ale když si vezmeš vousatky, jemeny, leguány, anolise... vše ze "zmenšuje". Ale možná jsou třeba gekoni na inbreeding méně vnímaví, u hadů se to také moc neprojevuje, když pominu třeba mnoha generacemi przněné guttky
změna velikosti oproti "divokému" předku je jedním z projevů počínající domestikace. Nejdřív dochází ke zmenšování a později naopak ke zvětšování velikosti. Není to zdaleka jenom u plazů, je tomu tak i u dalších zvířat...stačí se kouknout po zoo, jak vypadají třeba šelmy nebo antilopy v xté generaci v lidské péči atd. ty jsou obvykle v té "zmenšovací" fázi, kdežto plně domestikované druhy už bývají naopak větší než původní divoká forma.
Byly by nejake data u tech vousatek - kolik "tehdy" realne merili/vazili?
já zvířata za jejich života neměřim a nevážim, páč chovám druhy, u kterých bych po 2 odchytech, změřeních a zváženích po třetí už neměla co měřit. Odchytové vousatky totiž taky k těmhle pohodovým zvířatům potenciálně vhodným pro začátečníky, co na sobě nechají dříví štípat měly na míle daleko. Ona nebyla zas taková sranda je vůbec udržet i bez toho, aby se v nich člověk hnípal. Odchovy už byly pohodovější, ale na tahání to taky nebylo. Ale zvířata co jsem měřila po přirozeném úhynu měla 56-59cm. Mrtvoly jsem měřila, páč jsem si z nich nechávala lebky
A měřili čerstvý NZ od nich taky čtvrt metru?

tak v určitým věku určitěě
, ale vylíhlá měla 12cm. Mláďata po vyndávání z krabice, v které inkubuju většinou měřim. Až na hodně stresové druhy, u kterých prcka vemeš do ruky a on ti za půl minuty exne na stres.