Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán zelený už nám 5 týdnů nežere!

Dobrý den,

leguán zelený (samec) už nám cca 5 týdnů neřere, krčí se, uhýbá, schovává se do kytky. Je starý 3 roky, vždycky pěkně jedl, sám šel na ruku. Velikost terária je 80 šířka, 180 výška, 40 hloubka, uv žárovka je tam už asi rok stejná a výhřevná taky. Jídelníček se taky nezměnil (polníček, rukola, ibišek, pekingské zelí, baby špenát, sem tam kousek babánu, citrusů, jablka, vody má dostatek ale tu taky nepije). Nezměnila se ani poloha terarka ani frekventovanost místnosti. Dříve byl na volne ale začal zlobit, kálet do peřin, za dveře (je v ložnici a chtěl ještě dál, jednou jsme nechali otevřené dveře a utekl na chodbu), je zavřený už asi půl roku (od jara). Veretina je neblíž v Brně (80km), převozy snáší hodně špatně (potom taky nežral asi 2 týdny a navíc byl asi 3 měsíce agresivní, naštvaný a nechtěl za mnou jít), na veterinu jsem zamozdřejmě volala (minulý týden) a jediný co mi řekli bylo to, že mám počkat, že mají občas svoje dny a nežerou.

Jsem už bezradná, prosím, pomozte mi.

Fotku zvířete a ubikace!
5týdnu je už dlouho doba.
40hloubka? O.o to je hodně málo. Rok stéjné UV A/B pokud je to Repti glo tak už tam žádné UV/B není.

(potom taky nežral asi 2 týdny a navíc byl asi 3 měsíce agresivní, naštvaný a nechtěl za mnou jít)

Jsou tam naprosto nepodstatné věty.
Co takhle teploty?...pod zdrojem v prostoru.

Pořádnou výbojku (aspoň 160W), dosvítit aspoň jednou, líp dvěma podlinkami - terárko musí fakt šajnovat. Teplota na výhřevném místě aspoň 35°C, leguán se potřebuje vyhřát na 30°C sám, aspoň, aby vůbec začal trávit. Akorát to vypadá, že ty police jsou umístěné dost blízko... tak nevím. Aby to nepeklo moc... Víc větví, něco zeleného. Větší terárko... jestli má bazének nebo něco v čem se může válet ve vodě, tak přidat akvarijní topítko, aby teplota vody byla aspoň 26°C... ty fotky jsou aktuální? Nevypadá jako po pěti týdnech hladovky. Opravdu nic nežere? Třeba v nestřeženém okamžiku, když nejste doma.
Jinak, těch 80 šířka je dost málo pro zvíře, které má v dospělosti kolem metru a půl na délku. A 40 hloubka, to je fakt slabota.

Topím od 9:00 do 19:00, teplota v prostoru 20, pod zdrojem 23.

netopíš, svítíš. Zkus si někde najít, kde žijou legouši a věř, že 23 tam maj v noci, když je zima. Jak už psalo několik kolegů, teplota lokálně okolo 40, v prostoru okolo 30, nejchladnější místo tak 26, v noci stačí těch 22-24. Takže na výtop dostatečně silnou žárovku, lépe výbojku s uv b, podle velikosti terária 60-160 W, na dosvětlení min. 1-2 zářivky normální bílé. Pokud použiješ místo výbojky jen obyč žárovku, je třeba přidat ještě alespoň to reptiglo 5.0 nad výhřevné místo, ale je to spíš jen dočasné řešení, lepší je rovnou kvalitní výbojka.