Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva žlutolící - starší a mladší v jednom terárku

Dobrý den, máme kluka želvy žlutolící 4 měsíce a asi 10 cm velkou v 40L teráriu. Dnes jsme mu pořídili kamaráda asi 5cm velikého (taky kluk želvy žlutolící). Paní ve zverimexu nám řekla, že se bez problémů snesou. Bohužel mi připadá jakoby ten starší na menšího žárlil. Může želva žárlit? Když jsou oba ve vodě tak starší mladšího straší tak, že přední nohy natáhne daleko před sebe a trošku s nimi třepe. Taky ho vyhání z kamene pod žárovkou na který si malý vylezl tak že ho kousne do zadní nohy. Není sice viditelné žádné zranění, ale mám o něj strach. Najíst dostal ten starší dost, dal jsem mu tolik dokud si bral, aby neměl hled. Teď jsme jim tam dali větší kámen nad vodní hladinou na který by se měli oba dva vejít. Starší na něj zatím nevylezl.... Myslíte, že se spolu nakonec snesou? Co můžeme udělat proto aby si na sebe zvykli? Rozdělit je na chvíli do dvou nádrží tak aby na sebe viděli?

Děkuji moc za radu.

loading...
Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Jo, to je fakt, dokonce jsem viděl i "opětování" tohoto pohybu samicí, nějak jsem na to pozapomněl.… poslední
Lukas K 18.03.2016 08:32
Lukas K

Jo, to je fakt, dokonce jsem viděl i "opětování" tohoto pohybu samicí, nějak jsem na to pozapomněl. Mám shodou okolností jedno mládě T.s.s kolem 10 cm, u kterého jde už celkem bez problémů poznat pohlaví podle drápů, ale u toho 5 cm jak tazatel uvádí nevím nevím. Pohlaví evidentně určovala paní prodavačka. Opět se tady ukazuje zkušenost (nebo snaha za každou cenu prodat ?) obsluhy zverimexu. Zvláště věta:

Paní ve zverimexu nám řekla, že se bez problémů snesou.

Mě osobně se 2 stejně velcí samci T.s.elegans snesli, ale pouze první 3 roky. Řekl bych, že u trachemysek je toto dosti problematické. Občas se samci snesou občas ne, někdy pomůže velká nádrž, někdy ani to ne a někdy dochází k agresivitě i mezi samicemi nebo navzájem mezi oběma pohlavími. Občas se agresivita projeví jen v určitém kratším období a zase zmizí. Opírám se o pozorování asi 20 ks Trachemysek v poměrně dlouhém časovém období. Doma mám T.s.elegans 2,3 v akvárku 100x40x50 (vodní sloupec rovněž 50) a už asi 2 roky bez problému. Co se týče mláďat, když to srovnám s Elseya novaeguineae (několik odchovů v posledních pár letech) to je příklad želvy, u které, když necháte v nádrži více mláďat, po dosažení velikosti karapaxu kolem 5 cm začnou být tak agresivní, že stejně přežije jen jedno. U trachemysek je to, zdá se mi o štěstí, ale vnitrodruhovou agresivitu jsem vždy zaznamenal až u odrostlých zvířat.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru

loading...