Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zařízení terária-Gekon obrovský

Ahoj, chci si koupit gekona obrovského (jen jednoho jedince)
ale nevím jestli mám dostatečně velké terárium
Velikost 42,42,100cm (š x v x d) Bude to pro jednoho stačit ?
A ještě dotaz. Četl jsem že gekon obrovský se nevyhřívá na přímém slunci ale na zdech. Potřebuje UVB záření ? Jestli ano tak kolik asi (bude stačit Repti Glo 5.0)?
Dá se gekon ochočit na ruku ? Nebo alespoň krmení z ruky ?
Předem díky za odpovědi jestli byste mi chtěli dát nějaké další rady nebo nějaké zkušenosti s tímto druhem tak mi napište do zpráv. :)

loading...

Zdravím, G. gecko je noční gekon, takže žádné UVB nepotřebuje, já u gekonů nepoužívám ani žádný lokální výhřev, svítím jim pouze zářivkou, a teplotu mám kolem těch 25-27*C (temperovaná místnost na 25*C a zářivka malé teplo vydavá). Terárium rozměrů které si uvedl bude stačit. A s ochočením bych moc nepočítal, moji gekoni jsou dost plaší a nemají rádi manipulaci (jsou dost agresivní a koušou), ale opak může být vyjímkou, ale zrovna kamarádi to nejsou :) Když už jednoho tak samičku ty jsou dle mého klidnější, ale i tak je vždy přenáším pouze v rukavici (mají fakt pevný stisk a nechcou a nechcou se pustit :D )

Terárko ti stačí, mám zhruba stejně velký pro páru. Celý to vyhřívám 12h denně 25w obyčejnou žárovkou a v noci pokles na 21°C. Z ruky žrat možná budou, ale bál bych se, že toho cvrka vezmou i s prstem, mám z nich celkem respekt proto krmím jenom z pinzety. Větší gekoni už v pohodě dají i holata. Pijí jen vodu z rosení, takže to chce dobrý větrání a minimálně 1x denně pořádně porosit(na noc). Úkrytů do terárka moc nedávat, protože jinak je skoro neuvidíš...
Jestli chceš jen jenoho, tak asi samici, protože když nežijí v páru, tak samec vyhledává samici štěkáním. Pohlaví se dá bezpečně rozeznat až u "subadultů".
Do začátku je to asi beproblémový zvíře(kyž si odpustíš to ochočování :). Jen nekupovat importy!! Na burzách vypadají dost bídně, jednou jsem dokonce na stole viděl za 350kč už mrtvého gekona...
Jinak se tady G. gecko probíral v nějakých tématech, tak není na škodu si to pročíst + pohledat na google.

G. gecko je tropický, stromový gekon, tudiž potřebuje terárium orientované na výšku, je pravda, že jsem ti napsal, že stačí, ale nevšiml jsem si že 100cm je na délku pokud by jsi to měl 40x40x90 DxŠxV bylo by vše ok, a bylo by to i pro pár. Jídelníček? Všechen hmyz přimeřené velikosti a občas holátko (občas je myšleno jedenkrát za měsíc - tři měsíce). A kolik dní v týdnu? Záleží jak moc ho budeš bušit, mláďe potřebuje každý den, dospělému stačí obden, ale já dávám každý den míň cvrků s tím, že když du v pátek někam, tak krmím všechny kromě ho, a dostane až v sobotu.

V takém ležatém terárku by jsi mohl chovat jiné zemní ještěry. Tahle velikost by postačovala třebas pro agamu vousatou. Je to krásnej pouštní ještěr. I docela velkej. Pro jednoho samce by to dostačovalo, pokud ho dobře zařídíš. Navíc jsou to kliďasové. Pokud si jí budeš zvykat od mala, bude ti sama lézt na ruku, o krmení z ruky ani nemluvím. Mrkni se sem.
agama-vousata

Jo o agamce jsem taky přemýšlel.
Přemýšlím o třech - gekončík nočí,agama vousatá a korálovka sedlatá - jenže nemůžu nikde sehnat mládě všude jenom odrostlí jednici..
Jinak, jak dlouho vydrží UVB zářivka? Už jednu mám ale jsou celkem drahé tak jen ať potom nemusím kupovat měsíčně zářivku za 500 (jsem ještě srudent-nevydělávám). V tom má u mně plus právě gekončík nebo korálovka protože jsou to oba "večerní" tvorové a nepotřebujou UVB. :-)
Jinak jsem rád že mi tu radíte apod. :-)

Na krmení můžeš používat i švábi, až ti trochu povyroste. Koupíš 100-200ks, dáš do boxu, necháš je půl roku žít si, krmíš, a pak máš nekonečnej zdroj krmení :) Pro jeden kousek stačí 1 nebo možná 2 kolonie Blaptica Dubia. A máš pak krmení zadarmo a ještě se zbavíš zbytků zeleniny .) Těm stačí dát pod boxy topnej kabel aby měli v boxu 30stupňů.
U cvrčků stačí o něco vyšší teplota než pokojovka na množení. Pokud nechceš množit, tak jim stačí pokojová.

jj, pokud už jsou samice nabouchané, tak se líhnou mladí hned, ale většinou pak po tom prvním líhnutí měsíc, dva trvá než se to rozjede. Já začla s 50ks a za půl roku jsem měla plný box, ze kterého jsem už v klidu mohla založit další kolonii. Pokud se kolonie fakt dobře rozjede, tak je to téměř nesežratelný zdroj potravy, což je skvělé.

A je výhodnější (lehčí atp.) chovat šváby nebo cvrčky ?
Přes léto budu krmit tahaným hmyzem (teda pokud budu mít gekončíky a ne korálovku)
a jinak u gekončíků co se týče vitamínů- bude stačit 1-2 druhy nebo musím na každý vitamín zvlášť ?
Nejradši bych si koupil nějakou směs- je to vhodné ?

švábi jsou jednodušší na chov, dají se chovat všichni pohromadě, cvrčkové se musí rozdělit, jsou to kanibalové, ale když koupíš krabičku cvrčků, vydrží ti tam dlouho naživu, ale bez rozmnožení. Ale nevím jak gekončíci a švábi, dorůstají až 4,5cm, to už je na ně dost velké. Psala jsem švábi jako vhodné spíš pro agamu. vitamíny se používají nejčastějí vápník - plastin a pak nějaká směs jako roboran nebo třebas reptivit. Většinu týdne se používá vápník a asi 2x týdně pak směs. Já používám plastin a reptivite.

Já takhle dávám ciliátkům i malý agamce, ale mam trochu strach, že když bych brala furt nymfy malý, tak by pak bylo hodně dospělých a prcků málo a kolonie by zkolabovala až by chcípli stářím, musí se to dobře hlídat nebo odhadnout. Všechny zvířata co mám dubie milujou. A navíc jsou fakt skvělý na chov.

:D Dobře takže kdyby něco tak ty šváby
ale třeba- chci si koupit mimo jiné ještě veleštíra císařského a možná G.Rosea a ti toho zas tak moc nesežerou- štír 1x do týdne, nevím jak tarantule.
Takže když toho nebudu potřebovat tolik- stačí snížit teplotu a oni se přestanou rozmnožovat nebo ? ]:)
No ale zase nechcípnou přes večer ? Přes noc máme doma- asi přes 15-17o C (přes noc netopíme) ;)

Prostě je jen nebudeš odebírat, musíš je kontrolovat několikrát týdně nebo jednou za týden, nadzvedneš proložky, vybereš případné mrtvé jedince. A necháš jim topnej kabel běžet i v noci. Já mám udělanej okolo boxu ve kterém je mám obal z polystyrenu, dole ve dně topný kabel a udrží se tam bezvadně teplota.
Sklípkan když je malej dostává tak jednou týdně, když dospělej 1x14dní klidně po třech týdnech i. Ale ty moc ty švábi nemusí, šváb se totiž zavrtá do rašeliny a zůstane tam schovanej, tím krmit pouze kdyby si to brali přímo z pinzety, jinak je riziko že šváb zůstane v lignocelu dokud se sklípkan nebude svlékat a pak ho celej hladovej začne okusovat a zabije ho. Tam raději cvrčky.