Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Osvětlení do terária

Zdravím,
chtěl bych poradit s osvětlením terária. Velikost terária bude 120D X 60H X 50V. Terárium je určeno pro dvě želvy vroubené.
Chtěl bych tam umístit jednu UVB zářivku. Mohl byste mi někdo poradit jaká je nejlepší a jaké koupit osvětlovací těleso, aby mi tam ta zářivka pasovala.
Jakou zdroj tepla bych pak chtěl použít 1x bodovku.
Bude toto osvětlení na celé terárium stačit, nebo bych měl přikoupit ještě něco. Popřípadě jestli bude stačit jedna ta bodovka na vyhřátí terária.
Moc díky

Pokud je tím míněno lineární zářivku, tak pozor na to, že většina z nich má relativně malý dosah, tak aby to na ty želvy důbec dosvítilo.

Myslím, že by lepší varianta byla hodit tam zářivku jenom jako světlo (třeba tuhle - zarivky-t8) a místo bodovky nějakou výbojku, která zajistí jak UV, tak to výhřevné místo. Vzhledem k velikosti terária to asi bude 50Wka, která by měla na těch cca 30cm zajistit dostatečný teplo, tak vyhřát zbytek terárka. Blbý je, že výbojky až na výjimky pokryjí pouze menší prostor přímo pod sebou, ale pokud jsou to malý želváci, tak by to mělo stačit, pro větší to pak bude potřeba vyřešit líp.

Pak je primárně potřeba koupit takový svítidlo, který bude odpovídat daný zářivce. Já vím z hlavy že tuhle vzdálenost zvládaj Raptorky, ty maj bud svoje svítidla vždy přesně pro danou watáž zářivky (http://www.terashop.cz/products-page/svitidla-t5/s vitidlo-t5-solar-raptor-light-bar/), nebo se dá koupit téměř jakýkoliv jiný T5kový svítidlo odpovídající watáže.

Ideálně elektronický předřadník, to ale není nutnost a hlavně aby svítidlo mělo reflektor, který bude odrážet světlo zpět do terárka. Reflektor plus mínus parabolický, nejlépe lesklý, aby fungoval jako zrdcadlo.

Celkem jsem přemýšlel nad touto zářivkou, jediné co nevím do jakého to dát osvětlovacího tělesa http://www.zoohit.cz/shop/teraristika/technika/osv etleni/18574/120275#more
Nechce se mi totiž koupit nějaké osvětlovací těleso, abych zjistil, že až mi zářivka praskne, tak že už je přestali vyrábět a já si musel kupovat nové.
Jak je to s délkou zářivek? vím, že se to liší podle W, ale našel jsem i takový, který nešli nikam zařadit.
Příklad:
jedna zářivka má 24W a délku 549mm a druhá má taky 24W a délku 849
Díky za odpověď

Zdravím,
tak jsem se definitivně přiklonil k jedné z těchto zářivek:
http://www.robimaus.cz/cs/zarivky-pro-plazy-t5/114 2-zarivka-t5-21w-uvb-solar-raptor-4260142865073.ht ml
http://www.robimaus.cz/cs/zarivky-pro-plazy-t5/114 4-zarivka-t5-39w-uvb-solar-raptor-4260142865097.ht ml

Kterou byste mi doporučili. Respektive, jaký je v nich rozdíl co se týče svítivosti. Nechc, aby mi tam ti moji kluci oslepli:-):-) ale zároveň ani aby tam měli šero
Díky

Oslepnutí se bát nemusíte, díky tomu UV svítí o něco méně než obyčejná zářivka stejného výkonu (osobní názor). Koupil bych 39w verzi, ale typu UVB 5.0 - prý má lepší poměr UVI (osobní komunikace s MadMikem). Ideální by bylo, kontaktovat přímo s prodejce na Terashop.cz a nechat si poradit (zdarma) - případně funguje tady na poradně pod nickem MadMike. :-)