Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osvětlení + topení

Osvětlení + topení.
Chci osvětlovat LED bodovkami-studená bílá (terárko 100v x 50š x 45hl.) cca 4x 3W (tedy 4x 330lm) a topit keramickým zářičem cca 40 - 60W (nesvítí), domníváte se že to je vhodné. Máte zkušenost s LED osvětlením?

Denní světlo má barvu nějakejch 5000-7000K, a LEDky se dělají v provedení něco kolem 6000K, takže teoreticky to zvíře bude vnímat jako denní světlo, ale asi by tam těch ledek muselo bejt habaděj aby to celý plošně prosvítili vzhledem k tomu, že ty LEDky svítí vždycky spíš bodově + nějaký reflektor. Úspora energie by to určitě byla, jde o to , jak docílit vysoký intenzitě světla v každém bodě terária :P

A řek bych, že právě výhřevná žárovka vydávající teplé barvy je zase pro zvíře přirozenější, protože plaz čerpá teplo jakoby ze slunce....

To jsou jen takový moje úvahy, třeba kecám :-D

Především děkuji za názor - některé diskuse jsou přehlídkou ventilace "osobní dokonalosti" některých "diskutujících". Nevím kolik dávají výhřevné žárovky, ale telota klasické žárovky je cca 3000K. Ty bodovky to myslím bohatě osvítí. Záleží totiž jaký mají úhel svícení - některé jen 30°a některé zase až 120°. Právě to teplo dává - keramika - včetně IRdlouhé záření, něco jako v infrasauně, ještě by to chtělo i střední a je to supr. Ale nevím, zda by chybělo UV, resp, tvorba vitamínu D, ačkoliv jsem četl, že stačí dodávat s cvrčky vitamínové preparát s déčkem. Ale to jsou jen takové úvahy.:puff:

některé diskuse jsou přehlídkou ventilace "osobní dokonalosti" některých "diskutujících"

V tomto vlákně se nic takového neděje, takže je zbytečný to sem tahat.
Logicky, je to denní ještěr, tudíž potřebuje dostatek světla vhodnýho spektra. To s ledkama budeš dosahovat těžko. Jestli ti jde o úsporu energie a peněz, tak s ledkama na tom budeš stejně, možná hůř. jedna zářivka T5 ti terárko osvětlí rovnoměrněji a lépe než několik ledkovejch žárovek.
A jak už bylo uvedeno výše, je logický, že denní ještěr se nahřívá pod světlem. Když se v přírodě chce ohřát vyleze na slunce, světlo = teplo.
Chov grandisek je natolik promakanej a létama osvědčenej, tak na co vymejšlet blbosti s infrazářičema?

Tak to jsem právě rád, že to tak není. Ohledně těch ledek myslím, že nemáš pravdu - viz třeba: view.php. Ledky mám vyzkoušení, sic na něčem jiném, ale pocitově myslím, že svíti supr. Souhlasím, že světlo=teplo (ale sluneční). Nevím co dává T5 za teplo, ale zářivky obecně jsou studené. Pro vyhřívání je jistě dobré žárovka. Myslel jsem, že právě keramické zářiče jsou na vyhřívání.(viz www.robimaus.cz). Určitě chov je již vyzkoušený, ale jen jsem myslel, zda někdo nevužívá LED světla. Ale jinak dík za pohled a zkušenost.

Tedy nevím, nevím co je to za světlo, ale to vypadá tak na jednu klasickou diodu (jako z rádia) nikoliv diodové svítidlo, třeba s "čipy"SMD. 75 lumenů je tak akvivalent sotva 10W žárovky. No na noční svícení dobrý, ale jinak špatné.
Ale si myslím, že by to muselo být pidi terárko, aby to vyhřál kámen (ty jsou tak kolem 10W myslím), na kterém se gekončík bude mět válet a nevím, jestli tohle mu je ve skutečnosti vlastní.No já bych se trochu bál, nebo mu koupil svetr.:-) Nicméně, ať se dílo podaří.

pred zakoupenim gekoncika necham par zkusebnich tydnu a uvidim gekoncicek by ale vypadal ve svetriku neskutecne rozkosne:-) na vyhrivani chci spise zkusit vyhrevnou podlozku co se dava na dno terarka spiz nez kamen jinak dekuji moooooooockrat za odpoved