Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kapybara - kde sehnat?

Zdravím vás, zaujala mě kapybara a rád bych ji sehnal.. četl jsem že jí nabízejí zoo ale nevím zda ho nabízí i plzenská zoo..dále by mě zajimalo jak je to s jejim chovem konkretně velikost ubykace ... potravu přibližně vím je to podstatně obří morče...a orientační cenu by někdo nevěděl???

Ze zoo, odkud bývají levnější, nebo od soukromých chovatelů nebo importérů, odkud bývají dražší. Stačí si vyhledat, která zoo je chová a poptat se tam. Nebo totéž u importérů, kteří vozí drobné savce. Kapybary se dají sehnat celkem dobře, cena většinou od 400Eur výš.

K chovu je potřeba aspoň pár, nebo 2 samice, jediné zvíře bude trpět. Naopak 2 samci se pravděpodobně zabijou. Venkovní výběh aspoň 30m2 s vodní nádrží nebo aspoň bahništěm, to je nutné, jinak budou mít kožní problémy. Snáší i dost nízké teploty, ale musí mít možnost se ukrýt do bezmrazé ubikace velikosti aspoň 4x2m, kde taky musí mít nějakou nádobu s vodou, do které se vejdou. Co se týče krmení, tak to není obří morče- krmení je stejné jako u nutrií nebo ondater, ne u morčat. Krom trávy hlavně větve s kůrou a listy + okopaniny a granule.

Je to zvíře pro někoho s dostatečně velkým pozemkem, kapybary zase tak nenáročné nejsou.

edit: tak Uro byl rychlejší :-)

Jj, mary jsou nádherné...u nich je chov stejný v podstatě jako u třeba muntžaků apod. dostatečně velký, suchý výběh s křovím + bezmrazé budky nebo nory. Na zimu je lepší výběh aspoň z části zastřešit, protože jim sice nevadí ani dost velké mrazy, ale opravdu hodně jim vadí vlhko. Krmení už je prakticky stejné jako u těch morčat. JInak na rozdíl od kapybar je potřeba udělat ploty dostatečně zapuštěné do země, mary na rozdíl od kapybar hrabou.

Zdravim, plzenska zoo kapybay sice ma ale, mam pocit ze minuly nebo predminuly rok jim chcipnul semec, ted maji samce od nas. pred mesicem jsem mluvil se zoologem ze sefari ve dvore kralovem a rikal ze se jim to nedari mnozit, protoze semice semce odhani, coz je dost castej problem pri chovu, pokud se do skupiny pridaji cizi zvirata. Kapybary chovam jiz nekolik let a pokud je chces chovat a nemas na to dostatecne zazemi tak se na to radsi vykasli, protoze akorad vyhodis penize a to nemluvim o malych castkach!!!! jestli chces informace o chovu tak sem napis. Akorad velice zduraznuju!!! Nikdy nikdo nekupujte zvirata (kapybara,klokany,mary,dingo,surikaty a ostatni exoticka zvirata od prekupniku z Polska a Slovenska. Zvirata jsou vetsinou prolezla skrz na skrz nemocema a napr. u klokanu vim od chovatelu ze 8/10 klokanu do trech tydnu od zakoupeni chcipne. Je to normalni smelina a vsichni si snad domyslite jak a odkud tyto zvirata ziskavaji a to nemluvim o transportech zvirat do ČR.

V tomhle vlaknu se nic o chovu nedozvis protoze ty kapybary nikdo asi doma nechova!!! Maximalne jste je videli nekde v Zoo. Takze zdejsi rady mi prijdou tak akorad vycteny z internetu, ale s praktickym chovem nemaji nic spolecneho.

Vše co se tu k chovu píše jsou holá fakta. Také je faktem, že neznám žádného blázna co je doma chová a to jsou lidi co mají doma skunky, dikobrazy, muntžaky atd. ale kapybary nikdo, jsou finančně hrozně nároční. Já je ošetřoval v ZOO a větší prasata svět neviděl. Prase je proti kapybaře úžasně čistotné.

Chov kapybar neni zadna internetova adresa ale email!!! Kapybary opravdu na vysocine chovame. Nas chov neni velky ( 4 samice, 2 samci) mladata se nam dari celkem uspesne odchovavat, i kdyz jednotlive vrhy jsou mensi nezli ve volne prirode ( 2-4)mladata. Priznavam ze od kapybar jde opravdu SMRAD!!! Podle informaci ktere mam od zoologu z nekterych zoo jsme jedini v CR kdo chova kapybary doma . Pocatacni investice jsou opravdu vyssi nezli pri porizeni papouska ale pokud se zajisti podminky napr.(krmivo,teplota,bazen,rybnicek) investice se brzy vraci z prodeje mladat nebo jsou nektere restaurace ktere za kapybari maso jsou ochotni platit vice nezli napriklad za bizona, zebru a dalsi exoticka zvirata.

Ja tady namluvim o zadnem J.K.M. !!! (krome toho nejsem z Jihlavy). 99%mladat je vzdy prodano. Pokud by jste doma choval např. pstrosy a nepodaril by se vam 1 z 20 prodat a nemel by jste ho kam dat, protoze vzkledem k agresivite kapybarich samcu si dalsiho samce nechat nemuzete, tak pochybuji ze by jste si ho nechaval.

Kapybary chovame pomerne uspesne jiz 8let. Vetsinu mladat kupuji Polaci, Nemci, Slovaci.
Cesi se o chov zatim pouze zajimaji ale kdyz se zacnou vice infotmovat o chovu tak od tohoto napadu ustupuji. V Cechach jsme prodavali pouze 1par soukromnikovi, ktery mel dobre vybudovane zazemi, ale v zime mistnost malo vytapel a kapybary mu bohuzel podchladily a dal je utratit. Nektere zoologicke zahrady v CR si od nas kupovali mladata pro nepribuzensky chov.

Pokud mladata prodavame, (A to je nese podminka prodeje!!!) musi mit zajemce vytvorene podminky pro chov. Kapybary od nas vozime zajemcum a potom co zjistime kde budou chovany mladata prodame. Od 2-3zajemcu z 10 odjizdime opet s mladaty v aute. Je blby kdyz jedete treba do Varsavy a mladata se neprodaji, nez kdyby je tam chovali v psi boude. Sice vam to muze pripadat zvlastni,ale pro me neni kapybara vec na ktere se daji vydelavat penize ale je to porad zive zvire ktere muze delat lidem radost pokud se o nej budou dobre starat.

Takze ten prispevek s tim kapybarim masokombinatem byl trosku zcestny!!!

Omlouvam se vsem ktere jsem urazil tim, ze jsem zde napsal ze nikdo z Vas nevi jak kapybary vypadaji a ze nevite jak se o ne starat!

No, vím že je to OT, ale nechci zakládat nové vlákno protože dotaz je podobný. Již nějakou dobu vím, že v Jižní Americe chovají morčata na jídlo (alternativa králíků). Je to nějaký větší druh a nemůžu se nikde dopídit, kde by se dali sehnat. Pokaždé narazím jen na diskuze o tom že tu občas chovají..., ale jsou to diskuze řádově 2-5 let staré. Moc bych to chtěl zkusit chovat jak pro hady, tak pro sebe na jídlo ... . Prosím dokázal by mi někdo poradit?

Ty 5kilové co jim tady tady říkají "Cobayo" se tu bohužel sehnat nedají, před časem jsme je zkoušeli dovézt a neklaplo to přes veterinární podmínky. A nebyli jsme sami se stejným výsledkem, zkoušelo to víc lidí. "Cuy" se tu dají sehnat snadno a i pár lidí je chová jen tak na maso. Ale jak už psala Kačaba, žerou jak morče + jsou o něco větší, takže i víc sežerou. Takže chov na maso tak pokud máš zahradu s výběhem pro ně + nějakou louku na trávu a seno.

JInak k těm "Cobayo" vs. "Cuy" - ve španělštině je cobayo domácí morče, cuy je divoké morče. Těm 5kilovým domácím se v Andách říká Cobaya grande nebo Cobaya gigante. Cuy jsou divoká morčata.