Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vlhkost vzduchu u hadov corallus a morelia

Ahojte,mam dotaz na chovatelov hlavne stromakov z dazdovych pralesov."standardny" popis chovu pri hadoch druhu corallus (hortulanus a caninus) a morelia viridis zahrna vysoku vlhkost vzduchu 70% a vyssie. Stretol som sa ale pri uz pomaly vacsine chovatelov s nazorom chovu "nasucho",nakolko hady v takomto prostredi velmi dobre prosperuju (vratane rozmnozovania sa) a naopak - problemy sa vyskytuju paradoxne pri zvyseni vlhkosti. Samozrejme mimo faze zvleku. Dakujem z vsetky nazory prip. linky.

Předmět Autor Datum
Ono záleží co je myšleno tim na sucho. Jde o to, že normální pokojová vlhkost je klidně i 65% ovšem…
Michal... 28.02.2013 12:16
Michal...
Na tuhle otázku hledám dlouho odpověď. Ono se to nedá nijak paušalizovat. Nevím jestli to vysvětlím…
cc 28.02.2013 13:11
cc
Ještě bych doplnil jednu věc a to , že po porosení nádrže nemůže teplota prudce klesnout, klesne o c…
cc 28.02.2013 13:34
cc
ja mam 3 elementy,re mohu zapinat nezavisle : topeni 25w zarovkou nebo dvema nahore,topnou folii na…
pavka-korcagin 01.03.2013 11:34
pavka-korcagin
Dakujem velmi pekne za vycerpavajuce odpovede :-)ja mam v izbe vlhkost tak 40% takze to budem riesit…
SamuelSK 01.03.2013 12:08
SamuelSK
Ono jde o to, jak stará zvířata budeš mít.
cc 01.03.2013 13:37
cc
Zdravím, jak bych poznal hnilobu tlamy u viridisky? Mám samici 3 roky.
bimbous 11.03.2013 14:17
bimbous
Je třeba otevřít tlamu, pokud má na dásních nekrotická ložiska (béžové hrudky), tak má hnilobu. V po…
MF 12.03.2013 08:32
MF
V počátku jsou ale hrudky nekrotické tkáně miniaturní, tak je třeba se podívat pořádně.
MF 12.03.2013 08:33
MF
Ono to jde většinou rozpoznat velice brzo, že se něco děje, často bývají provázené i s respiračními…
cc 12.03.2013 11:06
cc
No tak přesně takhle to vypadá, má nateklou horní část tlamy na jedné straně a dnes sem jí odstraňov…
bimbous 12.03.2013 22:09
bimbous
Dá, pokud máš ty nebo tvůj vet zkušenosti se stomatitis, pokud ne, pak nemá nejlepší vyhlídky, ale s…
cc 13.03.2013 10:35
cc
Já jsem neměl předchozí zkušenosti a v pohodě. Byl jsem ale u veterinaře, ktery se vyzna v plazech.
MF 13.03.2013 13:41
MF
Ono jde vůbec o zkušenost, nejen s stomatitidou. Pokud je člověk laik, pak se to řeší asi hodně těžk…
cc 13.03.2013 18:53
cc
Tak dnes jsem byl u veterináře kde dostala injekci atb na kterou jedu zítra znovu. Mezi tím čistit a…
bimbous 13.03.2013 21:34
bimbous
Jj hlavně upravit podmínky, jinak je to zpět. poslední
MF 14.03.2013 12:05
MF

Ono záleží co je myšleno tim na sucho. Jde o to, že normální pokojová vlhkost je klidně i 65% ovšem normálně třeba 50-60. A jakmile tam člověk dodá substrát a jednou za 2 - 3 dny porosí tak to nejde téměř pod 70% v teráriu. Samozřejmě něco jinýho to je třeba v zimě když jede topení na plno a to vysouší vzduch.
Tyto hady nechovám, chovám ale dost tropických hadů a moje zkušenost je ta, že v teráriu udržuji stabilně vlhkost okolo 70% bez žádné námahy. A když rosim víc tak těch 80 - 85% není problém.

Na tuhle otázku hledám dlouho odpověď. Ono se to nedá nijak paušalizovat. Nevím jestli to vysvětlím tak, abyste pochopil moje zkušenosti, názor, ale pokusím se o to, popřípadě to potom trochu rozvedu.
Zkusím to zjednodušit. Musíte se odrazit například od toho jestli temperujete celou místnost nebo pouze nádrže, s tím souvisí výměna vzduchu v nádržích, dále jakým způsobem vzduch temperujete, uvedu příklad: pokud budu zvlhčovat vzduch v zimních měsících a místnost budu celou vytápět, vzduch bude mít logicky nízkou relativní vlhkost i pod 30%, pokud do tohoto vzduchu rozptýlíte vodu tak abyste zvýšil vlhkost byť o blbých 10% docílíte těžkého dusného vzduchu a tady si myslím, že je potíž, nejde ani tak o relativní nebo absolutní vlhkost, jde o kvalitu vzduchu, a proto jsou hodnoty vlhkosti často zavádějící v kontextu se zdravotní problematikou. Problémem u psohlavců, nebudu řešit morelie, nechovám, je právě tento těžký, dusný, chcete-li skleníkový vzduch a i přes dokonalou ventilaci nedocílíte kvalitního vzduchu.
K osobním zkušenostem, vyzkoušel jsem celou řadu věcí, protože úplně suchý vzduch je u juvenilů až subadultů je ve většině případů nevhodnej, stejně tak ale chov za použití vlhkých substrátů a máčení nádrže.
Jednoduše jim nevyhovuje déle trvající vlhký těžký vzduch, ale současně suchý vzduch také ne. Zkoušel jsem vlhký substrát, rosení nádrže, polévání dna nebo částečne zalité dno. Musím říct, že v mých podmínkách, kdy temperuju celou místnost a vlhkost v místnosti je nízká se mi osvědčuje jednoduchá věc- porosím lehce nádrž, zvířata, papírové utěrky obyčejným ručním rozprašovačem, který opravdu vodu rozpráší, nevytváří velký kapky a tudíž zvířata nemáčí, u juvenilů nádrže takto porosím každej den,vlhkost vyletí k hodnotám kolem 80% a ve večerních hodinách padá k 60%, nádrže zcela vysychají během prvních 6 hodin, u semi, subad. postupuju stejně, ale rosím míň, logicky nádrže vysychají rychleji a vlhkost kolem 70% je maximum, adulty rosím opravdu sporadicky. Jinak přibližně 10 % sub,semi, adultních zvířat preferuje zcela suchý chov. Všechny nádrže musí být velice dobře odvětrávané. To jen tak na okraj, je to opravdu složitý a záleží na mnoha okolnostech.

Ještě bych doplnil jednu věc a to , že po porosení nádrže nemůže teplota prudce klesnout, klesne o cca 2 stupně, ale během relativně krátké doby se musí vrátit zpět. Jinak hrozí zase nachlazení zvířete,............atd...........

ja mam 3 elementy,re mohu zapinat nezavisle : topeni 25w zarovkou nebo dvema nahore,topnou folii na zadni stene a nadobu s topitkem 20w na dne teraria.v lete, kdyz je teplo topim jen topitkem a postupne podle teploty v mistnosti pridavam dalsi zdroje.tomu je treba prizpusobit i ventilaci(cim jsou rozdily teplot v mistnosti vetsi,tim je ventilace vetsi.

Dakujem velmi pekne za vycerpavajuce odpovede :-)ja mam v izbe vlhkost tak 40% takze to budem riesit zlatou strednou cestou-cca raz za tri dni trochu porosim a hotovo. Ani macanie ani uplne sucho. Myslim ze tym zvieratam neublizim a pokym rosim mierne teplou vodou tak by nemali ani prechladnut.

Ono to jde většinou rozpoznat velice brzo, že se něco děje, často bývají provázené i s respiračními problémy, jsou to vlastně takové "spojené nádoby". Nekrózy bývají v pokročilejším stadiu, ze začátku je patrné zahlenění tlamky, zarudnutí sliznice, tlamka bývá často slepená, nateklá, není problém ani pro laika rozpoznat, že se něco děje. Je potřeba, co nejrychleji běžet k nějakému specialistovi, ten udělá stěr a pošle na kultivaci, řekne co a jak, nebo sežeň v okolí člověka, kterej má bohatší zkušenosti se stomatitis a zvíře se pokusí zachránit, není to žádná p.del. Zvíře bývá dehydrované, je potřeba jej rehydratovat a začít co nejrychleji s léčbou ATB, vyplachovat tlamku atd.

Ono jde vůbec o zkušenost, nejen s stomatitidou. Pokud je člověk laik, pak se to řeší asi hodně těžko, ale nevím jak je na tom zadavatel. Pak je opravdu jediným řešením zaplatit specialistu a po dobu léčby, pokud je to možný, nechat zvíře tam, mezitím upravit podmínky.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru