
vlhkost vzduchu u hadov corallus a morelia
Ahojte,mam dotaz na chovatelov hlavne stromakov z dazdovych pralesov."standardny" popis chovu pri hadoch druhu corallus (hortulanus a caninus) a morelia viridis zahrna vysoku vlhkost vzduchu 70% a vyssie. Stretol som sa ale pri uz pomaly vacsine chovatelov s nazorom chovu "nasucho",nakolko hady v takomto prostredi velmi dobre prosperuju (vratane rozmnozovania sa) a naopak - problemy sa vyskytuju paradoxne pri zvyseni vlhkosti. Samozrejme mimo faze zvleku. Dakujem z vsetky nazory prip. linky.
ja mam 3 elementy,re mohu zapinat nezavisle : topeni 25w zarovkou nebo dvema nahore,topnou folii na zadni stene a nadobu s topitkem 20w na dne teraria.v lete, kdyz je teplo topim jen topitkem a postupne podle teploty v mistnosti pridavam dalsi zdroje.tomu je treba prizpusobit i ventilaci(cim jsou rozdily teplot v mistnosti vetsi,tim je ventilace vetsi.
Dakujem velmi pekne za vycerpavajuce odpovede
ja mam v izbe vlhkost tak 40% takze to budem riesit zlatou strednou cestou-cca raz za tri dni trochu porosim a hotovo. Ani macanie ani uplne sucho. Myslim ze tym zvieratam neublizim a pokym rosim mierne teplou vodou tak by nemali ani prechladnut.
Ono jde o to, jak stará zvířata budeš mít.
Zdravím, jak bych poznal hnilobu tlamy u viridisky? Mám samici 3 roky.
Je třeba otevřít tlamu, pokud má na dásních nekrotická ložiska (béžové hrudky), tak má hnilobu. V pokročilejším stadiu krvácejí dásně a vypadávají zuby, velká tvorba nekrotické tkáně.
Takhle vypadalo pokročilé stádium stomatitidy u M. s. variegata.
http://moreliaspilota.webnode.cz/news/stomatitida- u-morelia-spilota-variegata1/
V počátku jsou ale hrudky nekrotické tkáně miniaturní, tak je třeba se podívat pořádně.
Ono to jde většinou rozpoznat velice brzo, že se něco děje, často bývají provázené i s respiračními problémy, jsou to vlastně takové "spojené nádoby". Nekrózy bývají v pokročilejším stadiu, ze začátku je patrné zahlenění tlamky, zarudnutí sliznice, tlamka bývá často slepená, nateklá, není problém ani pro laika rozpoznat, že se něco děje. Je potřeba, co nejrychleji běžet k nějakému specialistovi, ten udělá stěr a pošle na kultivaci, řekne co a jak, nebo sežeň v okolí člověka, kterej má bohatší zkušenosti se stomatitis a zvíře se pokusí zachránit, není to žádná p.del. Zvíře bývá dehydrované, je potřeba jej rehydratovat a začít co nejrychleji s léčbou ATB, vyplachovat tlamku atd.
No tak přesně takhle to vypadá, má nateklou horní část tlamy na jedné straně a dnes sem jí odstraňoval kousky hnisu a hrudky. Mám ji doma čtrnáct dní, hned zítra pojedu k veterináři snad se s tím nechá něco dělat...
Dá, pokud máš ty nebo tvůj vet zkušenosti se stomatitis, pokud ne, pak nemá nejlepší vyhlídky, ale strašit nechci.
Já jsem neměl předchozí zkušenosti a v pohodě. Byl jsem ale u veterinaře, ktery se vyzna v plazech.
Ono jde vůbec o zkušenost, nejen s stomatitidou. Pokud je člověk laik, pak se to řeší asi hodně těžko, ale nevím jak je na tom zadavatel. Pak je opravdu jediným řešením zaplatit specialistu a po dobu léčby, pokud je to možný, nechat zvíře tam, mezitím upravit podmínky.
Tak dnes jsem byl u veterináře kde dostala injekci atb na kterou jedu zítra znovu. Mezi tím čistit a dávat vitamíny a pak cca tři týdny podávat atb v rozmočených tabletách. Snad se to bude hojit...
Jj hlavně upravit podmínky, jinak je to zpět.