Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o radu

Dobrý den,

Chovám dvě 7.měsíční želvy zelenavé. Jedna z nich mi začala vydávat zvuk jako by pšikala, nevíte čím by to mohlo být? Je to jen obyčejné pšikání jako u lidí nebo je to předzvěst zdravotních problémů? Prosím poraďte.

Mám je v terarium velikosti 60x35(stavím jim teď větší), dvě třetiny je lignocel a jedna třetina kameni, udržuju je ve vlhku. Začala jsem se simulací jara, teploty mají okolo 30-32 stupňů (vyčetla jsrm si to na stránkách pana Junka), mají Reptiglo 10.0 23w, na jídlo pekingské zelí, doplněné občas rukolou nebou polníčkem. Pravidelně posypávám vápníkem.

Teplota pod zdrojem +35°C, v chladném koutě stačí pokojovka
Jestli mají 30 všude je to moc, mají z toho pařeniště, dejte výhřev jen do 1 rohu,aby se mohli ochladit v druhém koutě.
Lepší než tera je želví stůl. Jestli máte terko uzavřené, tak tam mají "pralesní" podmínky.Z toho pramenní dýchací obtíže...:x:
Měli by mít ve dne sucho + přiměřené teplo, v noci chlad + mokro
Lepší substrát (viděla jste běhat želvy v přírodě po kokosovém vláknu?) je zem (krtince) + písek (do pískovišť) 1:1, kameny na místě kde krmíte (ne pod lampou) jsou OK
Vypnete světla např v 19:00 a pak než jdete spát je klidně můžete zahrábnout do mokrých hoblin v plast. boxu či kyblíku a dát třeba do chodby do chladna.

30 stupňů mají jen pod bodovkou, v nejchladnějším koutě mají 21, takže prostor pro ochlazení mají. Přes den mají v akvárku sucho, na noc jim místo kde spí vlhčím. Není 35 stupňů pro simulování jara moc? Jsem začátečník ,tak se raději ptám, abych něco nepokazila.
zem z krtince jim chci dát hned jakmile začnou být vidět. Musí se nějak tato půda ošetřovat? Četla jsem že někteří ji sterilizují v troubě při určité teplotě.

s největší pravděpodobností je nastydlá.. Uplně přestaňte vlhčit, nekoupejte a ještě zvyšte teplotu.. pokud to nezmizí nebo dokonce začne želvička nějak sípat tak asi veterinář a antibiotika.. ale to už by byl zápal plic a dost velký problém..