Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Physignatus cocincinus - agama kočinčinská - zranění na tlamě, čím léčit

Zdravím,
asi před dvěma týdny jsem zjistila, že můj samec physignatus cocincinus má zranění na čumáku. Šlo o prasklinu přesně mezi šupinami rtů. Říkala jsem si, že se možná nepohodl se samicí, očistila jsem mu to čistou vodou a dál neřešila, nevypadalo to, že by to bylo hlubší zranění, během několik dnů se mu však odloupla celá šupinka a vznikla mezera, dnes jsem toto chtěla vyfotit, po focení jsem hu dala nějakého švába a všimla si, že rána začala krvácet a odtrhla se i další šupina. Vůbec se mi to nelíbí a začíná to v okolí tmavout, když jsem zkušila tmavé okolí setřít, šlo to, možná zaschlé sliny? Ale nechci mu to nějak drhnout, mám strach, abych nezavadila o další okolní šupinky. Hlavní otázkou je, čím můžu dezinfikovat takhle blízko tlamy, vlastně i v tlamě aby mu to neublížilo? Na jejich předchozí léčení mám doma Betadine a mastičku na oči, kterou jsem dostala na poranění tlapek. Nevím jak to mohlo vzniknout, jestli samice, nebo zda si to mohl udělat o pinzetu? Je dost horlivý při žrádle a švábi jim volně po terárku nepouštím, kvůli možnému útěku. Možná mu to natrhla samice a pak dál už zapracovalo rvaní pinzety a napínání tlamy při kousání..nevím.. Hlavně netuším, jakým způsobem zabránit dalšímu poškozování čelisti. Jinak uvnitř čumáku je vše růžové, zuby v pořádku.

Raději co nejdříve navštívím veta a ještě dnes mu pošlu fotky.
Máte s něčím podobným zkušenosti? Léčili jste doma? Hlavně co použít jako dezinfekci.
Za každou radu děkuji.
Jinak jelikož je to mechanické poškození, tak podmínky nepopisuji. Jde o asi 2 roky starého samce, váha téměř 500g, žere vitálně, nedavno oplodnil 2 samice.

Takhle vypadal před krmením
[http://resize.like.cz/images/85_70_4_122_6-03-13-1 0-14-07_1362604447DSCN8557.JPG]
Po sežrání 2 švábů, oba jsem podala v kelímku, prasklo to při žvýkání
[http://resize.like.cz/images/85_70_4_122_6-03-13-1 0-14-26_1362604466DSCN8562.JPG]
[http://resize.like.cz/images/85_70_4_122_6-03-13-1 0-14-38_1362604478DSCN8563.JPG]
Celý ještěr
[http://resize.like.cz/images/85_70_4_122_6-03-13-1 0-14-51_1362604491DSCN8567.JPG]

to vypadá, že si rafnul do pinzety a udělal se mu tam zánět. Možná si to pak ještě šůroval o větve,jak ho to svědilo. betadinou to nedesinfikuj, tu je u malých zvířat na tlamy a vůbec sliznice lepší vůbec nepoužívat. Vydesinfikuj mu to normálně 3% peroxidem z lékárny. Až tam nebude mít zánět, tak mu to maž peruánským balzámem. K veterináři bych ho s tím nebrala, akorát si to ještě zhorší až bude v přepravce nebo pytli.

Děkuji za názor. Psala jsem mail vetovi, posílala tyhle fotky a ten mi odepsal, že by bylo dobré ho tam vzít kvůli odstranění případné nekrotické tkáně. On mi napsal, že zranění tlamy jsou nejčastěji od skla, ale tohle se mi na sklo nezdá, to by to měl spíše na tom předním štítku, myslím si spíš, že si taky udělal tu prvotní ranku a pak si to rozdělal pinzetou, možná i o to sklo trouba. On je neustále hladovej, takže mi po pinzetě jde jako divej. Odteď už ty blázny budu krmit raději z mističky aby si vzali sami. Ten vet mi napsal, že mám dezinfikovat betadinou 1:10, můžu to tedy takhle zředěné použít, nebo raději ten peroxid?
Mám docela strach ho k vetovi nevzít, protože kluk od kterého mám samice měl samce, který si právě o sklo tlamu rozbil, a zánět se mu rozjel do takových rozměrů do tlamy, že mu na to odešel. Zatím pokaždé když cestoval tak byl v krabici v klidu a seděl na větvi.

Udělej to jak píše Auri. i když si myslím, že ředěná betadina taky neublíží.
Na krmení takhle pažravejch ještěrů jsem používal pinzetu s nataženou silikonovou bužírkou na koncích. Takže zvířata nekoušou přímo do železa, ale do podstatně měkčího matroše. Ono někdy takovej vylomenej zub nebo i malá ranka v tlamce dokáže nadělat pěknou paseku...

Tak se ukázalo, že to všechno černé okolo je jen rašelina a bordel, pravděpodobně ho to svědělo a musel se dřít o větve a kameny. Celé jsem mu to očistila. Teď jsem mluvila s vetem přes telefon, a ten mi zase řekl, že peroxid je agresivní :D Takže jsem z toho zmatená. Jelikož mám zítra cestu do Plzně, tak se u veta stavím, prý mu napíše kapičky na hojení.
A s tou bužírkou, nekloužou po tom švábi? :) Ale rozhodně je to dobrá věc, vyzkouším.

Takhle to vypadá po očištění.
[http://resize.like.cz/images/85_70_4_122_7-03-13-0 5-26-18_1362673578DSCN8570res.jpg]