Zácpa u vodní želvy
Dobrý den, prosím o radu.
Mám 3 roky vodní želvičku a ta už skoro měsíc trpí zácpou a nekaká. Byla i týden u veterináře, tak mi však řekli, že u nich taky nic, prý akorát jeden den v půlce týdne se jí trošku něco podařilo vytlačit, ale že to bylo opravdu málo. Tak ji po týdnu "propustili" domů a já už opravdu nevím, jak jí pomoct. Proplavat do teplejší vany jsem ji samozřejmě dávala, bohužel bez výsledku. Jinak je velice čilá, žádné známky bolesti a její apetit se taky neztratil.
Neznáte někdo nějaké projímadlo nebo způsob, jak jí pomoct? Budu ráda za jakoukoli odpověď, děkuji :)
Zkuste třeba jít k veterináři, který jenom nekastruje kočky
Byla jsem přímo na specializované klinice pro plazy v Brně ;) takže bych přivítala spíše jinou radu.. :)
Tady na teraporadně se vyskytují většinou jen laikové, chovatelé. Možná se tu objeví i nějaký veterinář, který se zabývá i magií a řekne vám na stovky kilometrů přesnou diagnozu, kterou vám nezdělili ani na
ale pravděpodobnost je tak nízká že bude lepší, když vyhledáte nějakou jinou
Nepochopil som jednu vec. Ako môže mesiac nemať stolicu a pritom normálne žrať. To sa za ten mesiac zväčšila na dvojnásobok, alebo je chyba niekde inde?
Asi by bolo vhodné, keby tu zadávateľ otázky dal presný popis chovných podmienok, frekveciu kŕmenia, veľkosť dávok a samozrejme aj taký malý detail, ako je druh chovanej korytnačky...
Samozřejmě se nezvětšila na dvojnásobek. Ke je chyba, to opravdu nevím, proto jsem sem dala tento příspěvek s tím, že měl třeba někdo podobný problém s želvičkou co já a poradí.
Jinak frekvence krmení je 2x denně (ryby, kuřecí maso, sušení červy, výživové granule atd.) a druh chované želvy je uveden v kategorii, takže mě nenapadlo ho sem znovu psát. Jedná se o želvu nádhernou: " Želva nádherná, 4 odpovědi (77 zobrazení)". Chovné podmínky jsou normální, tj. velké akvárium se souší, teplou vodou, vyhříváním, atd.
Kŕmiť 2x denne 3 ročnú trachemysku je ako pokus o jej zabitie. Keby si napísala 2x týždenne, bolo by to pre ňu oveľa lepšie a hlavne zdravšie. Nenapísala si, koľko dostáva žrať. Lebo ak sú to normálne kŕmne dávky okolo 20 gramov 3x týždenne na dospelú korytnačku, tak by za mesiac musela mať o štvrť kila viac. Takže si stolicu buď nevidela, alebo alebo sú dávky príliš malé. Aká je vlastne veľká?
Na tvojom mieste by som ale okamžite dal kŕmenie do poriadku, lebo sa jej takto zlikviduješ vnútorné orgány.
Aha, tak pro malou želvu je krmná dávka okolo 20g a pro velkou taky? Taky jste nespecifikoval, pro jakou těch 20g je. A samozřejmě ji nedávám 2x denně kus flákoty masa. Dám jí většinou když moc loudí sušenou nitěnku, co je jako nic no a pak třeba za pár hodin kousíček ryby nebo tak. Stolici jsem samozřejmě nepřehlédla. Želva je velká cca 7 cm.
A nevím, proč se vyjadřujete vůbec k mému příspěvku když jak vidím, poradit nedokážete..
no pokud máš 3 letou nádherňačku, která má 7cm, tak je s tou želvou něco špatně ikdyby normálně kadila. Ale kdyby měla měsíc zácpu a normálně při tom žrala, tak už by musela explodovat- resp. by dávno přestala žrát. ožná ji prostě jenom málo krmíš...nemohla bys sem dát fotku ubikace a hlavně té želvy?
Tak já teda nevím, co jste tu za odborníky, ale veterinář mi řekl, že na svůj věk vypadá hezky, přiměřeně velká a dobře osvalená.
Vůbec nechápu, proč všichni akorát potřebujete kritizovat ale radu z Vás člověk nedostane.
Radu ti nemůže nikdo dát dokud nesplníš to co se po tobě opakovaně chce. Tj. nevložíš fotku želvy a ubikace a nepopíšeš pořádně podmínky chovu včetně podrobného popisu způsobu krmení.
Jak už ti bylo opakovaně napsáno, želva která by dlouhodobě normálně žrala, ale přitom nevylučovala, by musela buď bouchnout nebo přestat žrát a následně exitovat. Pořád se tady oháníš závěrama veta, kterej ti přitom s problémem nijak nepomohl.
byls rychlejší
ono pozor, to že je někdo veterinář ještě neznamená, že je i odborník na stav a velikost zvířete. Oni totiž veterináři na rozdíl od chovatelů-praktiků často dost věcí nevidí. Protože nevědí, jak vypadá zdravé zvíře úměrné svému věku. Zas na 2 str. se jim moc nelze divit, oni zvířata léči a nechovají, a chodí k nim většinou lidé se zvířaty nemocnými, takže prostě zdravá neznají. Takových veterinářů je hodně. A další věc je ta, že i veterinář- specialista na plazy nemusí vědět, co dělá. Viž to vlákno o odčervení žab, co se tu hned vedle objevilo.
A nemusíš hnedka prskat, my se ti (resp tvé želvě) tu snažíme zadarmo a ve svém volném čase pomoct.
takže sem můžeš dát fotku želvy a terárka, páč fotka většinou řekne mnohem víc, než nějaká slova...a nebo nedávat a dělat si co chcěš, třeba jít do háje. Ale pak nemůžeš čekat, že ti někdo smysluplně poradí.
fotku sem můžu přidat až v pondělí, do té doby jsem mimo Brno resp. ji. A podle tebe je normální jaká velikost tříleté želvy? Docela by mě zajímala i krmná dávka pro ni. Protože podle této diskuze dělám všechno špatně..
A do háje mě snad posílat nemusíte...
Vo svojom príspevku som napísal, že kŕmna dávka dospelej korytnačky je cca 20g. Je to rokmi odskúšané na viacerých druhoch veľkých cca 15-23cm.
Korytnačky podobne veľkých druhov sa liahnu asi 2,5-3cm veľké, pri dobrom krmení minimálne prvý rok rastú približne 0,5cm za mesiac. Takže ročná by mohla mať dajme tomu 8-9cm. Trojročná orientačne 15-18cm v závislosti od druhu a pohlavia.
Pôvodne som si myslel, že sa opýtam, či má aspoň 20 čísel, keď ju krmíš 2x denne, ale jej veľkosť (alebo skôr malosť) ma dosť zarazila. Buď to bude nejaký zaseknutý kus, alebo asi bude skôr podvyživená a jednoducho nemá čo kadiť...
Len tak pre zaujímavosť, všetko sušené vyhoď z jedálnička, ty by si tiež dlho nepožila na šupkách z burákov. Asi takú majú totiž tie sušienky výživnú hodnotu...
Ostatné, keď konečne odpovieš na otázky.
Opravdu nevím, na jaké otázky mám ještě odpovědět? Všechny položené jsem snad zodpověděla nebo ne?
No dobře a s těma krmnýma dávkama píšeš, že jsou 20 g, ale to přece platí pro 15-23 cm velké želvy. Takže když má moje polovinu, má mít krmnou dávku 10 g?
Ok, ty sušené věci ji tedy dávat nebudu, ale i tak tvořili jen malou část jejího jídelníčku.
A o té podvýživě - kdyby byla, tak by to snad ten zvěrolékař poznal, ne? A neřekl by mi, že je pěkně rostlá. A myslím si, že jako studovaný člověk by o tom měl vědět víc, než laik ;)
OK, ak si myslíš, že si odpovedala na naše otázky, tak mi okopíruj správu, kde si napísala, akú veľkú má nádrž v centimetroch alebo metroch, akú má teplú vodu v °C a akú ju má hlbokú, čo presne jej dávaš žrať a koľko. Alebo si to tu už niekde napísala? Po troch rokoch chovu hľadať inšpiráciu na to, čo máš dať korytnačke žrať je dosť podivné. Tak nechytaj nervy, vykašli sa na svoje urazené ego a urob niečo pre svoje zviera.
Ako študovaný človek by mal veterinár vedieť viac, než laik. Veľmi veľa veterinárov je inteligenčný odpad. Podľa všetkého aj ten, u ktorého si bola. Keby nebol, vedel by, že 3 ročná Trachemyska musí mať o pekných pár centimetrov viac. Určite by ti neschválil ani ten sušený bordel, čo jej dávaš žrať ani krmenie 2x denne. určite by sa divil tomu, ako môže mať vodná korytnačka zápchu, keď je plná vody.
Dosť "laikov", ktorí sa ti tu snažia pomôcť laici ani zďaleka nie sú.
Tak on taky každý radí něco jiného, co se toho žrádla týče. Samozřejmě jsem to nejvíce řešila, když jsem si ji pořídila, někdo poradil to, někdo ono, tak jsem jí dávala všechno. Samozřejmě ty sušené věci co nejméně, ale také se tam objevily. Nejčastěji však ty ryby, kuřecí maso, sem tam nějakou tu žížalu či hmyz, zkoušela jsem i játra, ale ty jí moc nelezly, stejně jako zelené věci typu salát, pampelišky, atd. Samozřejmě všechno pořádně omyté.
A teď jsem teda koukala na net, na různé stránky ohledně tříletých želv a velikost okolo 10 cm byla docela častá. Ok, vím že moje má 8, nebo jen něco málo přes 8, ale tak rozdíl není takový razantní a těch 20 je teda asi pro takovou mladou želvu docela dost.
Voda má tepotu cca 24°C, velikost 30*30*60, hloubku vody má okolo 9cm.
Predtým si písala, že má 7cm, 8cm je však tiež dosť málo na tak starú korytnačku. V troch rokoch všetko pod 12cm je podľa mňa aj na samca málo.
Čo sa týka chovu, určite by som zvýšil teplotu aspoň o 2 stupne. Mláďatám sa doporučuje často aj 28°C. Aj v prírode malé kusy obývajú hlavne plytčiny, kde je voda prehriata.
Potrava cca 2/3 najlepšie celé ryby aj s kosťami a kožou, potom dážďovky, slimáky, hmyz a všetko ostatné smrdiace mäsom. Mastné samozrejme nie. Pečeň síce niektorí doporučujú, ale strašne kazí vodu. Zelené žerú hlavne dospelé kusy, mláďatá uprednostňujú živočíšnu potravu. Krmenie dávaj 1x za dva dni dosýta. Znamená to, že má zožrať všetko, čo sa do nej zmestí za cca 10-15 minút.
Zmena teploty a úprava krmenia by mali v priebehu týždňa urobiť svoje. Teplom sa jej zrýchli metabolizmus, následne na to začne normálne žrať a aj kadenie príde po každom normálnom krmení.
Super, děkuji za radu :) a tu rybu mu můžu dát teda i s kůží, jo? Vždyť ta obsahuje tuk a já jsem četla, že ten se jím dávat nesmí, že ho neumí strávit.. Tak tu kůži vždycky sundávám dolů i když je mi samozřejmě jasné, že v přírodě to jedí celé, ale nevím no, slyšela jsem že jim nedávat hlavně tuk, tak se podle toho řídím..
Tak kdepa je slíbené foto ?
Jinak rybky (sladkovodní) krmte celý, šneky taky
Omlouvám se, domů jsem přijela teprve před chvílí a fota jsou pořízena "na rychlovku", takže žádná kvalita, ale želvička na nich bude určitě poznat :)
Bohužel mi nejdou nahrát fotky, nevím, co to má za problém, tak je nahrávám přes rajče.net.
http://surevka.rajce.idnes.cz/borisek#DSCN0217.jpg
borisek
ty flíčky tam jsou od lampičky
Ešte som zabudol napísať, aby si jej zdvihla hladinu tak, aby nedočiahla na dno. Pomôže to jej kondičke, aj tráveniu.
tak máte T.scripta scripta , na foto vypadá zatím normálně, takže Borýska/ku bych krmil ob den, tolik co zbaští
vyhodil všechny sušené nesmysly a začal krmit přirozenou potravou
1)ryby (sladkovodní) dají se sehnat v rybářských potřebách,nebo načeřínkovat , nebo třá uhynulé (neléčené)i živé akvarijní, takovejhle prcek by mohl dát rybku kol 5 cm sám, větší nakrájet (včetně všeho tj. střev, kostí atd)
2)plži, šneci jsou pro želvy vyloženou pochoutkou a také velkým zdrojem vápníku....
3)žížaly jsou zdrojem fosforu a vápníku (taky se dají koupit u rybářů)
4)patentky, nítěnky
5)cvrčci, kobylky, nasmýkaný hmyz - jako zpestření
6)pampelišku,bo okřehek na hladině může mít stále, kdyby náhodou dostal chuť na zelený
v zimním období lze udělat želatinovou směs (návodů je na netu spousta)třá http://turtles.of.the.world.sweb.cz/vyziva/zelatin a.htm
koukám, že tu mam nějaký pomalý net, lupus byl rychlejší
Ok, budu se řídit Vašimi radami, děkuji moc :) a tu želatinu taky určitě vyzkouším.. ;)
To něení nádherňačka, ale želva žlutolící- nominátní poddruh. Ve 3 letech by měla mít necelý dvojnásobek, ale jinak nevypadá špatně- je teplomilnější než TSE, takže jí trochu zdvihni teplotu. Krmení žížaly, celí šneci, sladkovodní ryby atd. krm tím stylem, že ji obden nakrmíš dosyta, kolik vyluxuje na 1 krmení. Zdvihni jí hladinu, aby mohla plavat a uvidíš, že se ti i rozkadí.
Tak jsem přidala na teplotě, zdvihla hladinu a teď jen čekat, jestli jí to pomůže ;) každopádně děkuji za radu :)
určitě nikdo kritizovat nechce, jen se snaží dopídit, kde je chyba, zda v chovu nebo má želva například nějaké potíže, které už může mít mláděte a za které třeba nemůžeš. Já osobně mám taky tři leté želvičky a ted jsem zrovna prováděla čištění takže jsem je vážila jedna má 207g, druhá 169g, velikost je kolem 10cm, takže ji máš třeba trochu menší, ale není to podle mě zase až tak zasádní rozdíl.....
Jej, to jsem ráda, že konečně někdo nepíše kousavě :) prosím tě a můžeš mi říct, jak je krmíš? Jako kolikrát týdně a v jakých dávkách? A hlavně čím? Ať mám nějakou inspiraci. A krmíš je i zeleným? Protože to ta moje prostě odmítá - zkoušela jsem jí dávat salát i pořádně omyté pampelišky, prostě kdo co poradil.. Děkuji :)
tak krmím masem všeho druhu.-), doplňuju ráčkama, živí červíci a neustále mají k dispozici rybičky, které si chytají.takže se nakrmí kdy chtějí.-) jinak krmím jednou denně a tak dvakrát za týden nedostanou vůbec s tím, že pokud mají opravdu hlad tak si něco chytnou. chci, aby se nepřestaly snažit, což nepřestávají, takže když jsem dala do akva 150 pavích oček tak jim to vydrželo měsíc a teď je jich tam tak z býdou dvacet.-))....salátek jim dávám, ale jenom občas (spíš když mám dostanou, když ne tak ho kvůli nim nekupuju) dokonce jim chutnal i okurek a po rukole se mi málem utloukly....ale to zelený je individuální, třeba želvaq, kterou mám zvlášť to do huby nedá i kdyby měla raději být hlady, takže pokud to nechtěj tak bych to nehrotila a čas od času jim to zkusila nabídnout zda nezmění názor.....jinak co se týče toho kakání tak se musím přiznat, že já svoje malý nikdy neviděla kakat.-)....takže je možný, že si toho prostě jenom nevšimneš a pokud želvy normálně prospívá, jí, aktivně plave, sluní se, prostě má se k světu tak bych to nějak neřešila, páč kdyby nekakala tak už by se to u ní nějakým způsobem projevilo..........jinak jsem taky z brna, takže doufám, že si fakt nebyla v tom krpoli, protože jsem o tom neslyšela nic dobrého, spíše naopak a sama bych tam nešla ani s myší.-)))ale to je osobní názor
zkusím jí koupit ty očka, díky za radu :) no jinak jsem byla v tom krpoli, nejdřív u nás v Líšni, a ten mě i s želvičkou poslal tam :/ a můžu se zeptat, kam chodíš s nimi ty tady v Brně? Jestli jsi teda už u veterináře byla :) No a ohledně těch bobanů, tak ona vlastně když se vytentovala, tak jsem to vždycky viděla v tom akvárku a teď vůbec, voda je stále čistá a neleží tam ani jeden :/ tak uvidím no, třeba se to zlepší :)
jj, pak napis jestli se má k lovu .-)jenom taková pznámka z těch fotek jsem si všimla, že máš nějak málo vody, tyhle želvy jsou dobří plavci, takže moje mají vodní sloupec 36 cm, tak bych zkusila zvýšit být tebou. u veterináře jsem ještě nebyla, nebylo třeba. ale jak sem říkala, o tom krpoli jsem neslyšela nic dobrého. dokonce tam známímu zabili leguána, páč mu špatně píchly injekci a zkuvili mu tím páteř a nebyl tak schpopný chodit rovně, ale nakláněl se na stranu a za chvíli bylo po něm......takže tak.....a co stýče bobanů, tak já žádný nepozoruju, vodu čistím dle potřeby tak 1 za 14 dní, akorát u mé větší nádherňačky je občas vidět veliký dým, který vypustí, ale na dně nezbyde nic. takže bych to fakt nějak neřešia a až tak moc nepozorovala. jelikož jsi z brna, tak jestli se chceš zajít podívat na moje podmínky a pokecat o tom, tak se tomu nebráním i já se třeba přiučím.-)
já trus u vodních želv nenacházim prakticky nikdy, mám tam filtry které to odsajou. Takže akorát peru fitry a měnim vodu.
JInak co se týče toho zvednutí hladiny, tak to chce udělat postupně, ne naráz. Protože želva chovaná několik let v mělké vodě, kde nemohla plavat bude mít dost bídnou kondici a při náhlém zvednutí hladiny by se i mohla utopit, než získá potřebnou kondici k plavání.
Tak magií se žádný veterinář zabývat nemusí, jak píšete, vyskytují se tu chovatelé a tím pádem by mi stačil člověk, tj. "chovatel", který měl se želvou třeba podobný problém jako já a napsal by mi, jak ho vyřešil.
A jak jste napsal, je tu poradna, takže bych čekala nějakou radu a ne komentáře Vašeho typu o veterinářích zabývajících se magií. Hezký den.
na specializované klinice pro plazy, v brně...doufám, že ne v krpoli...........