Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Phelsuma m. kochi (felzuma kochova) ,,zlomený,, ocas

Dobrý den,
jdu pro radu ohledně ,,zlomeného,, ocasu u felzumy. Někde jsem vyčetla, že je to z důvodu nedostatku větví a rostlin-sice si myslím, že jich máme dost ale asi né. Lze s tím to něco dělat? Máte nějakou radu?
Pro upřesnění: vel.tera-70x60x40cm (VxŠxH), strava-v zimě cvrčci (v létě různý smýkaný hmyz), ovocné kaše, hmyz obalen ve směsi vitamínů (Roboran pro plazy+vápník (mleté skořápky)). Jinak žádné ,,problémy,, nemá.

nejspíš máš na mysli tzv. přepadávání ocasu. Zpravidla je to nedostatek vápníku, ten však dáváš takže pokud se posuneme o krok dál, tak je problém se vstřebáním Ca. Asi chybí vit. D. Co máš za osvětlení? Nezbytnej je zdroj UV. Jinak, údajně je to nevratný, nevim co je na tom pravdy, možná se vyjádří někdo zkušenější

ještě se zeptám, je to sameček nebo samička? pokud samička, má za hlavou takový ty vápníkový vaky?

pro vložení fotky musíš být registrovaná

Ano přesně-přepadávání ocasu. Pro chamíky a agamy mám UV zářivku ale pro phelsumu ne. Chovatel (nebyl to žádný začátečník, měl velké chov. zařízení spoustu druhů plazů a velké odchovy)mi řekl, že pro felzumy je to zbytečné. Takže mám pouze obyč. zářivku a žárovku na ohřev (klasicky v květináči). Mělo by se jednat o samičku-zdá se mi, že má takové malé váčky-je to moje první phelsuma takže se moc nevyznám...

Ještě mi řekněte, že to je tou zářivkou a mě klepne. Chtěla jsem jí tam od začátku umístit (už jen podle zvyku u agam a chamíků) ale chovatel mě přesvědčoval, že je to naprosto zbytečné a někdy z toho můžou být ,,popáleniny,,...

No, déčko ale v práškových přípravcích moc dlouho nevydrží, určitě je lepší jí buď dávat UVB (stačí malé dávky) nebo Hydrovite do přesnídávky. Jen pozor na dávkování - stačí opravdu strašně malinko! A ještě bych dokoupil Plastin a s tím Roboranem to střídal, je to lepší.
Já nevím, felsumám se to často stává, že se jim zalomí ocas u kořene. Dělají to zejména velké druhy a druhy s tlustým ocasem (velmi často laticaudy). Nedostatkem předmětů k lezení to není, protože často i v terárku se spoustou větví a bambusů lezou felsumy po stěnách a čert ví proč. Určitě bych pořešil to déčko, už ji nevyléčíš, ale aspoň jí pomůžeš.