Agama - nemoc?
Dobrý den,
Mám dvě agamy staré cca tři měsíce. Jedna je velmi aktivní, loví cvrčky (dnes snědla už čtyři), běhá po teráriu a je akční. U té druhé pozoruji už asi tři dny možné příznaky nemoci. Stále leží se zavřenýma očima, snědla pouze jednoho cvrčka a oproti té druhé je velmi hubená. Nevíte co by jí mohlo trápit? Na fotografii je to ta na kameni.
Díky
Zdravím. chce to popsat co nejdetailněji podmínky chovu, žárovky, krmení, vitamíny. Jaká je teplota pod výhřevným bodem a jaká je nejnižší teplota naměřená v teráriu? Rosíte? jak často? kolik mají agamky centimetrů? jak dlouho už je máte? jinak jestli i ta zdravá 3 měsíční agama sežere 4 cvrčky od rána do 16:27 - to mi přijde opravdu málo (ale záleží na velikosti cvrčků a agam). ve třech měsících by měly baštit jak o závod. Doplňte informace a lidé Vám budou schopni poradit:)
Mám je necelý měsíc. V teráriu mají průměrně kolem 30 stupňů. Na teplém místě mají víc asi 35 stupňů. Pohybují se v té teplejší části terária. Žárovku mám uvb a normální která hřeje. Vitamíny jim dávám které mi prodali ve zverimexu ale mám je teprve asi týden. Rosím tak jednou týdně protože agamy nevypadají že by se jim to líbilo. Mají cca 15 cm. Cvrčky jedí ty veliké vyrostlé. Dneska jich ta větší snědla asi 8 a ta malá jednoho. Ještě jedí mravence a pampelišky.
Teplotu bych na vyhrevnem miste zvysil. Klidne na 40°C-45°C a v nejchladnejsim miste bych ji snizil na nejakych cca 25°C. Zkus rosit vlaznou vodou. To jim byva prijemnejsi.Co je to presne za zarovku a vitaminy??
Žárovka kterou mi dali ve zverimexu. Nevím co to je za druh. Na výhřevném místě bude možná i víc..jenom jsem to odhadla..a vitamíny mám Reptivite od Zoo med's
A voda je v pokojové teplotě.
Nevim co to je za zarovky, nevim co mam, nevim to a nevim to, s takovou se daleko nedostaneme, pokud mate trochu zajem, odmontujte zarovku a podivejte se co to je presne zac.
Repti spot 60w
Přesně jak píše MN - s takovou opravdu nikdo není schopen poradit (ne že by nechtěl). Jen dodám rosit každý den minimálně 1x denně. To, že to nemají rády, už neřešte. Zvyknou si na to a prospěje jim to. Další věc : Ve 3 měsících můžou mít agamy klidně 30cm +. 15cm je opravdu málo (měly by mít alespoň 20cm). Nemáte je náhodou ze zverimexu? Koupě zvířete ve zverimexu je většinou ta úplně nejhorší možnost. A ještě zkuste vyfotit terárium - mohlo by to pomoct.
Ze zverimexu je mám protože žádného chovatele v okolí jsem nenašla. Ale ve zverimexu nebyly ani týden když jsem si je kupovala.
Fotka terária je sice aktulní ale normálně tam mají ještě stěnu na lezení, kterou teď upravuji.
Ještě jedna fotek agam.
- zistit presne typ te usporky, snad je to aspon nejake Reptiglo 5.0 - 10.0 - a posunout ji dolu tak aby byla do 15-20cm od agamek. Bodovou zarovku nastavit tak aby na tom kameni bylo kolem 40°C (jednoduse - kdyz bude nekolik hodin zapla a polozite ruku na kamen - musi prijemne hrat, ale ne palit). Je tam tma - pridat nahore normalni zarivku (trubici) - cim silnejsi tim lip. Pisek - vidim teraristicky bily - kremicity, vyhodit, a dat misto nej obycejny pisek do detskych hrist. Dat tam nejakou nizkou misticku s vodou. Venku natrhat listy pampelisek, nastrihat na prouzky a volne rozhazet po dne. (takhle se mi to u malych prcku osvedcilo nejvic)
- tot vyhrady k aktualnimu stavu, nemusi byt ale primo zodpovedny za stav te druhe agamky. Muze to byt proste spatna koupe, nemocne zvire. Doprejte podminky jake jsou potreba, snazte se at aspon neco sezere, a bud to rozchodi - nebo ne...
edit - ten nalepovaci "teplomer" je uplne na nic, kupte si nejaky normalni - klidne digital za stovku z OBI, jen ne ty nesmysly ze zverimexu.
Obě zářivky jsou od agam 20 cm. Mám je dát blíž? Kamen hřeje krásně ale přes den na něm agamy moc nejsou spíš se pohybují na zemi nebo na kameni trochu dál od žárovky. Na kameni jsou hlavně ráno. Žářivku zkusím sehnat. Díky. Misku s vodou mají a písek mi doporučili na jiném fóru takže taky snad seženu jiný. Listy pampelišek mají každý den.
Napadlo mě jestli není dehydratovaná když jsem pročítala různé příznaky nemocí. Ale vodu v teráriu mají. Zkusila jsem jí orosit a vodu olizovala..
Teploměr jsem našla doma. Ale koupím i ten normální. Díky
Jakýkoliv domácí teploměr stačí.. Nebude tam stále, jen potřebujete zjistit, jak správně upravit vzdálenost výhřevné žárovky od kamene. UVčko spusťte určitě níž. Pokud máte tu možnost, přesuňte ho blíže k výhřevné žárovce, ať vznikne jedno místo které bude zároveň dost nahřáté a zároveň s UVB zářením.
U těch pampelišek je hlavně důležité, aby byly nasekané na přiměřené kousky. Agama to neukousne a akorát se tim udusí.
Pampelišky naseké jsou. A uvb světlo ještě níž? Mě přijde že už teď je docela nízko. Pak ani na tu dekorační stěnu nebudou moct pořádně lést když bude žárovka a květináč tak nízko. A blíž by to asi šlo ale bude to složité no...
Za me bych z UV kompaktu vyhodil ten kvetinac. Zvlast pokud budou mit za nim stenu po ktere budou lozit. Jinak naprosty souhlas s tim co uz bylo receno.
roste ji klidne 1x - 2x denne, vydatne primo agamku. Piji prave tak ze se poolizuji, malokdy pijou z misky. Mladata obvykle nezerou nejak vic to zelene, takze je dobre jim doprat vodu takhle. (dospele nemusi pit prakticky vubec, pokud zerou dost zeleneho)
Dobře. Dnes už jsem je 2x orosila a budi v tom pokračovat díky. Dneska jsem agamě koupila i moucné červy. Ta větší jich sežrala už asi osm a ta druhá ani jednoho. :/ mám o ní strach.
Snažte se krmit moučnými červy jen minimálně (např. jednou týdně 1-2 kousky.) Agamy je sice mají rády, ale jsou příliš tuční a málo výživní. Agamka potom roste do šířky a ne do délky. Také se při nadměrné konzumaci může stát, že si na to agama zvykne a přestane chtít žrát cokoliv jiného. Odnaučení bývá pak velmi složité. Krmil bych určitě hlavně cvrčky a červy. Ještě bych vyzkoušel jednu věc: Povytahoval bych všechny ty kameny a nechal pouze jeden na výhřev + miska s vodou. Kámen ze stran zaházet pískem tak, aby pod něj nezalézali cvrčci. Tak budou mít agamy pořád na očích něco co se hýbe. Mohlo by to pomoci při té nežravosti.
Cvrčci pod kameny nezalézají ale zkusím to. Hýbe se tam pořád něco a nic. Ta jedna sní na co přijde a tu druhou to nezajímá..
Taky nám ze začátku nechtěla jedna jíst, ale po nějaké době se to otočilo úplně, "rozežral se" a toho původně většího jedlíka "předjedl" dneska už o 100g :) stálo nás to sice pěkných pár nervů, ale nakonec to chtělo čas a vše se samo spravilo. Tak snad to dopadne dobře i u Vás :)
Kéž byste mél pravdu. Agama furt leží, má zavřené oči a nic jí nezajímá. Když jí chci vzít do ruky ani neutíká a stále vůbec nejí. Pouze pokud jí postříkám vodou tak to olíže. Jinak nic. Je poloviční oproti té druhé agamě.
Agama jí furt málo. Je hrozně hubená. Furt nevím co s ní...
Muzete zkusit krmit nucene - idealni jsou na to primerene velke nymfy svabu B. dubia. Vzit agamku do ruky, a vnutit koutkem do tlamky svaba - pokud si do nej kousne, obvykle ho pak uz sezere. Ale pokud jsou podminky v poradku (dle te debaty tady vcelku jsou) a druhe mlade prosperuje, otazka jestli bude mit to krmeni nejaky smysl. :( Osobne by mi to asi nedalo a par dni bych ji zkusil krmit jestli se nechytne a nezacne zrat sama
Hele a co paraziti? My koupili na burze samečka a měl kokcidie, taky nežral a hubnul...