Falešná březost u Agamy Vousaté
Tak dnes mi moje Agamka po asi týdenním hrabání snesla celkem 18 vajíček, od začátku sem to sice tušil, jelikož měla nafouklé bříško a neustále hrabala v každém rohu terária. Ale i tak mě dnešní nález v teráriu velice překvapil. Přikládám i dvě fotografie. Vajíčka jsem samozřejmě z terária ihned vyndal, vím že z nich nic nebude. I když Agamka je po vyndání z terária hledala a pořád byla dole na písku a koukala do každého rohu, jelikož vajíčka byla po celém teráriu, respektive ve třech rozích, některá stále měkká, jiná u zdroje tepla už tvrdší. terárium totiž není koncipováno pro snášení vajíček a vrstva písku je kolem 5cm a terárium není roseno, jelikož to není zapotřebí. Chtěl bych se optat zda je zapotřebí nějaká zvláštní péče či klidový režim nebo na co si dá pozor po snesení falešné snůšky (u Chameleonů je tohle totiž většinou konečná - u Agam je tohle naštěstí v pohodě), aby byla Agamka ok. Stáří Agamky je kdyžtak 28 měsíců, ostatní podmínky v teráriu jsou tak jak mají být (takže je nebudu rozepisovat).
Zadna zvlastni pece neni potreba - hlavne ze v poradku vykladla. Kdyz jste meli tuseni ze se neco takove bude dit, meli jste udelat v koute kladiste - vetsi hromadu vlhkeho pisku aby mela kde hrabat.
Nečekal jsem, že tušení se změní v realitu, zas tak časté to přeci jen není. Příště budu nějakou část písku vlhčit, ale asi je to zbytečné když jsou vajíčka neoplodněná a tedy není nutno pro ně upravit podmínky a agama nakonec naklade vajíčka jinam i do méně vhodného prostředí. Děkuji za odpověď a jsem rád, že nepotřebuje následnou speciální péči, vše je tedy v pořádku.
Že to není zase tak časté bych netvrdil - mně se to stalo u dvou samic.
Tak na to pozor, když se jí něco nebude zdát, může je zadržet a to potom může být konečná. Jednu svoji zkušenost jsem popsal zde: http://tera.poradna.net/q/view/200321-gravidita-a- zimovani-u-agamy-vousate?page=r243202#r243202
Hlavní je, aby vykladla všechny. Pokud vím, u neoplodněných vajec bývá někdy problém, že jsou deformovaná, a tak je samice nemusí vyklást všechna. Kdyby nežrala, byla apatická nebo podobně, vzal bych ji na ultrazvuk na kontrolu.
Další věc je, že se to může opakovat, takže bych rozhodně nepodcenil dodávání vápníku a dobré UV.
vápník jí dávám jak na potravu tak do mističky v teráriu a UV je ok (i když pofidérní a mnohokrát komentovaný Repti-Glo - zářivka - ale 2,5 roku je vše v naprostém pořádku a včas obměňuji), v létě se sluní i na sluníčku, dnes jedla pampelišky a jedla i při tom než kladla vajíčka i když minimálně, ale měla švába a banány který miluje + trochu zeleného. Zítra prohmatám pro jistotu bříško ještě jednou, ale je čilá a pořád běhá :) Je pravda že ty vajíčka nebyla úplně symetrická, ale bříško už má malé a hezky ploché.
...Kdyby se to opakovalo škoda že nejsou vajíčka větší bylo by i na chleba :D :D :D
Omlouvam se, že píšu off Vaše téma, ale nechci zakládat zbytečně nové téma.
Zajímá mě jestli u plazů nemusí mít 'úspěch' páření, tak jako to chodí u lidí? Tady na poradně jsem vyčetl co a jak, ale nikde jsem nenašel jestli samec může 'střílet slepejma'. Viděl jsem se dvakrát pářit samičku se samcem, poté jsem je oddělil. Třetí týden po páření hrabala všude po téráriu. Na břiše jsem nic nenahmatal, ale těžko říct, když jsem v životě neměl v ruce oplodněnou samičku.. Žere a je čilá jako celou dobu předtím.. Asi bude teda nejlepší dojít v brzký době na veterinu co?? Teďka v sobotu to budou 4 týdny od páření..
A ještě jeden dotaz. Stačí teda navlhčit jen nějakou část terária, nebo je lepší tam mít plastovou bednu vlhkýho písku??
Staci jen nekam do kouta nahrnout vetsi hromadu pisku a navlhcit ho. Pokud zere tak asi klast jeste nebude (nekolik dni pred kladenim obvykle odmitaji potravu), ale uz muze blbnout s hrabanim - to je normalni. Nektere blbnou s hrabanim klidne 2 tydny pred (a klidne i tyden po).
Tak to je supr. Po teráriu mam 5 až 10 cm vrstvu písku.. A ještě mě napadá.. S tim veterinářem, po jak dlouhé době k němu zajít? Vyčetl jsem, že klade měsíc po páření, ale když nenaklade?? Po jak dlouhý době to řešit s veterimářem??
Obvykle zvyknou naklast dejme tomu 3-5 tydnu od pareni, ale nedelal bych z toho nejake dogma. Dokud je aktivni, chova se normalne, zere, tak bych vubec neresil nejakeho veterinare.
ok, díky za odpověď.
Ja bych jeste doplnil s tim vlhkym mistem. Kdyz jsem poprve cekal snusku tak jsem jim pripravil hromadu vlhkeho pisku na miste kam se da dobre dostat a spolehal jsem na to,ze tam naklade. Samice si vybrala misto v presne opacnem rohu teraria,samozrejme s horsim pristupem . I kdyz tam jsem nevlhcil a mela tam jen asi 10 cm pisku. Od te doby sli vsechny snusky naprosto na stejne misto od obou mych samic.Je to jen takovy postreh,ale chtel jsem jen upozornit na to,ze i kdyz samici pripravite vhodne kladiste na nevhodne misto tak tam stejne nenaklade a najde si podle ni vhodnejsi.
Nad tím jsem nepřemýšlel, abych pravdu řek Písek vlhčím v 'nejklidnějším' roku terárka, nebo jak jinak ten rok nazvat:) Díky za radu..