Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Breberky v terárku - větší počet

Zdravíčko, před časem jsem se tu ptala na breberky, které mám v terárku - jsou to takoví broučci kolem 1mm, mnohdy je vidím i létat. Bylo mi řečeno, že je to neškodné, ale každý druhý den jich zabiju kolem 10. Teď jsem nebyla tři dny doma a bylo jich dobře 15. Pohybují se pouze na větvi, konkrétně v prasklinách, jinde v terárku nejsou.
Jak se jich zbavit? I kdyby byly neškodné, dos mě to štve. Fotka nepůjde, je to na focení hodně malé.
Děkuji.

Píšete, že se vyskytují pouze v prasklinkách na větvi.
Co takhle úplně vyčistit terárko? Pryč s obyvateli (nevím, co tam chováte; minulé vlákno jsem nečetla), vyhodit substrát, rostliny (pokud nějaké máte) a větve, vydesinfikovat (např. roztokem sava, popř. cifem...), pořádně vymýt vodou a nechat uschnout, a pak tam dát vše ÚPLNĚ nové, tedy jak nový substrát, tak nové větve, rostliny nejlépe přesadit, a poté tam vrátit obyvatele.

pokud budete z terárka všechno vyndavat a komplet vymývat, je zbytečné to ještě přestřikovat frontlinem. A pokud to v terárku necháte a pouze nastříkáte, není zaručené, že se breberek uplně zbavíte... frontline se používá na zvířata a je to jeden z nejšetrnějších přípravků. Samozřejmě jsou nějaké zásady aplikace.

Tak to bylo skutečně z větve, dnes jsem ji vyndávala a čistila savem... naspodu větve byl zelený povrch, odkud ty potvory zřejmě lezly. Asi se jednalo o plíseň... had je vlhkomilný, tak rosím i větev. bude větev po pár dnech za oknem (protože samozřejmě smrdí savem) pro hada zdravotně nezávadná? A jak případně zabránit tomu, aby se breberky vrátily? Větev je zpoloviny položená na podkladu - rašelině - právě v místech, kde na rašelině ležela, byl onen zelený povlak.
Děkuji.

Objevily se poté, co jsem dala asi na měsíc hady na kůru - ta jim neseděla, navíc už v pytli byla zapařená, tak jsem ji vyhodila, terárka vysála, omyla, pak dala rašelinu. Rašelinu mají cca 2 měsíce, ale dneska jsem opravdu důkladně terárka prohlížela a ve druhém terárku (pod tím "napadeným), jsou bukové štěpky a ty mrchy lezou i zde po stěnách. Tak fakt nevím:.( Z větve jsem vymyla zelený a hnědý humus, snad to bude stačit, a asi deset minut jsem pozorovala a různě rozvrtávala rašelinu, žádný pohyb, nikde nic. Jen na úkrytu a stěně.

To mě nenapadlo, děkuji za radu. Kdy je vhodné nádrž vrátit zpět? Nebo mám hada nějak omýt?
Omlouvám se za možná hloupé dotazy, hady mám 13 let, ale tohle jsem nikdy neřešila, nikdy nebyl žádný problém....
Už se vytratil i ten smrad z terárka, ale sem tam zase vidím breberku. Tak fakt nevím, odkud se to bere.. možná zůstalo něco rašeliny v prasklinách zadní stěny. Jinak had na sobě nic nemá, žádné zavrtané potvory, žádné mušky, nic.

Já jim dám vždycky napít, pak je nafrontlajnuju a misku jim vyndám. Třeba za 3 dny jim tam misku strčím a nechám je trochu napít (pod kontrolou, ať do toho nelezou) a zas ji vyndám. Asi po 14 dnech jim tam už misku nechávám. Netvrdím, že to jinak nejde, ale tohle mám vyzkoušený. Po ošetření frontlinem hady neoplachuju.
To, že tam ještě brebery lezou je normální. On je ten frontline nezabije hned, ale až když se nacucnou z hada. proto ono ani moc nefunguje vystříkání tera frontlinem. Na to to chce spíš neostomosan.

Tak snad mu nic nebude:( To jsem netušila... Naštěstí se chlapec dřív napil a až pak se naložil. Domnívám se, že brebery byly z piniové kůry - někde tu bude ještě můj původní dotaz. Prý hadovi neublíží (rada zde), ale co s nimi? Denně jsem je chytala, ale to se nedá. Zabije jen ten Frontline?

On frontline je spíš na roztoče, resp. krevsající parazity (např. klíšťata), hmyz (bezobratlý) hyne při přímém styku nebo při nasátí krve z ošetřeného zvířete. Pokud jsem správně pochopil, tak se jedná o jakési drobné mušky, které se zřejmě vyvíjejí a líhnou v substrátu (rašelina nebo předchozí kůra), zvířeti jsou neškodné, ale jsou otravné a špiní zařízení terária a sklo. Rozhodně stačí vyměnit substrát za čistý a před tím vymýt terárium i jeho zařízení. Ale pozor, pokud máte více terárií, hlavně vlhčích, tak to chce udělat u všech, protože mušky už pravděpodobně budou roztahány i v dalších nádržích.

Děkuji, mušky se objevily i v terárku pod tím napadeným, kde je regina na štěpkách. Zatím lezou jen po stěnách, ale evidentně se někde množí. Fotku jsem vložila výše, ale nic moc není vidět, bohužel:(. Rašelinu jsem kupovala ve zveráči, taková ta sypaná rašelina v plastových pytlících tuším po 150 nebo 200g. Dá se nějak předejít navrácení mušek - třeba ošetřením rašeliny apod.?

Já právě piniovku koupila u nás v Hornbachu nebo co tu máme... a paní, která zřejmě o substrátech nevěděla nic (a já taky ne:-D), mi prodala piniovku určenou ven pod stromy a keře. A v ní byly ty mušky, byla zapařená, vlhká, týden jsem kůru sušila. Ale mrknu se, v zahradnictví jsem byla asi 3x v životě, třeba něco najdu.:)

tu rašelinu přepékám at je to stopro, jinak se z toho někdy klubou housenky(jako motýl mi nikdy ještě nevylít :-D ) nebo právě mušky co jsou běžně doma v květinách. Jestli máš možnost toho hada dát jinam tak jej dej jinam. Třeba kup box z ikei tam vydrží, na noviny. Do terárka rozvěs Detiu nebo Detmol(je to myslím to samé akorát určené pro jiný trh) to at upraví znalejší v problému na to co to máš za mušky by mohla odpovědět Jabula, akorát to chce sakra lepší fotku :-) ale jestli neparazitují na hadovi tak bych to neřešil.