Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Březost Trimeresurus trigonocephalus:

Dne 18.března 2013 se mi poprvé pářili trigonocephalové. Tento pár je NZ 2010 a letos očekávám první odchov. Dle mojich zkušeností z albolabrisema odhaduji že mláďata by se měla líhnout přibližně v tuto dobu a na samici je opravdu březost znát. Klasika - zhruba měsíc už nežere a je pěkně silná v druhé půli těla.
A teď k dotazu: Ještě včera v podvečer (cca 17,00 hod.) měla samice spuštěnou zadní třetinu těla z větve a zdálo se že má už první zárodek mláděte (nebo alespoň neoplozené vejce) tak těsně před kloakou, že už se kloaka sama pootevírala. Byl sem přesvědčen že bude v noci rodit, nebo alespoň vytlačí řádnou šišku ho.na :-D.
Ráno sem ale nenašel v terariu nic a prostor těsně před kloakou má prázný. Řekl bych cca v délce 3 cm (což by odpovídalo vytlačení minimálně jednoho zárodku nebo neopl.vejce). Je možný aby samice mládě (popř. neoplozené vejce) sežrala?
Už sem viděl v některých dokumentech že samice některých chřestýšovitých druhů žerou hlavně mrtvá mláďata. Máte někdo zkušenost s trigoušema???
Předem díky za odpověďi, nebo alespoň názory.

ake druhy to boli,v tom dokumentu?stromaci vo vetsine pripadov padnutu potravu na zem uz nedohladavaju,ale nemusi to byt pravidlo,preto ma to zaujima...moje holka,taky prvorodicka 010, bola s klukem opakovane v lednu,tak uvidime,oni tie velke holky maju prdelky,kloaky velke a ked spustia chvost tak se zda ze uz pudou... trpezlivost a drzim palce neh ih mas napoprve hodne zivyh.

Díky za reakce.
Abych řekl pravdu, nepamatuju si co to bylo konkrétně za druh chřestýše, ale byl to klasický rod Crotalus a mám takové tušení že i u nějakých ploskolebců (contortrix nebo piscivorus). Mam to určitě někde na nějaké VHS-ce, ale hledat to :-/:-/:-/ - mám tu celkem 49 (jak sem teď tak číhnul) 4-hodinových videokazet jenom o hadech.
Co se týče délky březosti: Asi budeš mít Michale pravdu.
O délce březosti trigonocephalů jsem nikde nic moc nenašel, proto jsem to alespoň zkoušel srovnával s albolabri.
A teď sem koukal na délku březosti u albolabrů kterou popisuje O.K. v AT-éčku 7/95 a tady udává 150 - 180 dní.
U mojich prvních albolabrů (jak sem teď kouknul do starých záznamů) byl samec přidán k samici dne 27.2.2000 (první pozorované páření bylo 6.3.2000) a porod 17-ti mláďat byl 24.7.2000 (což je cca do 5-ti měsíců).
Zmátli mi údaje které mám v záznamech z chovů mojich posledních albolábrů. Tedy jestli to opravdu albolabři byli:i:. Znáš to, takovej ten ,,dar" několik mláďat k narozkám. Jednalo se o zvířata NZ 2004 :-/.:, dostal jsem je jako novorozená mláďata.
A u nich 2.2.2006 byl samec prvně přidán k samici (10.2.2006 jsem pozoroval první páření) a už 29.5.2006 samice porodila 25 živých!!! + 2 mrtvá mláďata!!!. Samici to tenkrát docela dobře zdrblo. Myslel sem si, nechám jí v roce 2007 vorazit.
Ale ona mi bez páření (samce sem k ní v roce 2007 nedal) porodila dne 20.6.2007 opět 28 krásných mláďat (z toho sice 6 kusů uhynulo během 14-ti dnů, ale pak už ani jedno).
Koncem roku 2007 jsem tyhle ,,albolabri" přenechal známému, a ten mi informoval že ještě v roce 2008 měl nějaká mláďata (a taky bez páření).
Takže, v podstatě tihle ,,albolabrové" se v rozmnožování absolutně vymykali.
To že samice zadrží sperma je známá věc. Ale nečekal bych na takle dlouhou dobu. A že by takhle oplozená samice měla v druhém roce ještě více mláďat:?::?::?:, ... bych už vůbec nečekal.
Každopádně, byl to horor se toho zbavovat:-D.

On je problém celkově u "Trimoušů", že v průběhu gravidity sice ze začátku žeoru jak protržený, ale nevyprazdňujou se. V mnoha případech k tomu dojde až třeba 14 dnů před porodem.
Jinak co se týče rození mláďat vícekrát z jednoho páření tak u těhlech zvířat je to celkem normální, ale jen úplně vyjímečně jsem slyšel, že i 3x z jednoho páření.